Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω μία ερώτηση που απ' όσο έψαξα, δεν βρήκα απάντηση στους οδηγούς.

Έχω αγοράσει κάτι αυτοκόλλητα πλακάκια για κουζίνα από aliexpress - δηλαδή από Κίνα, 2 φορές με διαφορετικές διευθύνσεις και στοιχεία παραλήπτη. Φροντίζω πάντα η τελική τιμή να είναι κάτω από 22€, συνήθως είναι στα 20€, για να είμαι/νιώθω καλυμμένος σε περίπτωση που μου ζητηθεί να παραθέσω απόδειξη τιμής μέσω του ιστορικού της χρεωστικής που χρησιμοποιήθηκε.

Κι αναρωτιέμαι... Για να συμπληρώσω τα απαιτούμενα αυτοκόλλητα πλακάκια, χρειάζεται να κάνω άλλες 3 παραγγελίες με μέγιστο κόστος 20€. (Και δεν θέλω να βάλω στοιχεία παραλήπτη από φίλους που θα τους "χώσω" να πάνε στα ΕΛΤΑ για μένα κι έτσι λέω να τις κάνω στα δικά μου στοιχεία). Πρέπει να τις χωρίζει κάποιο χρονικό διάστημα για να μην "στιγματιστώ" ας πούμε - (για λόγους που η άγνοιά μου με φοβίζει); Ή μπορώ να τις κάνω π.χ. μέσα σε 3 μέρες καθώς με προστατεύει το γεγονός ότι όντως το πραγματικό αποδεικτέο κόστος είναι 20€ ;;;

Ευχαριστώ παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Manos Petrucci είπε

Έχω μία ερώτηση που απ' όσο έψαξα, δεν βρήκα απάντηση στους οδηγούς.

Έχω αγοράσει κάτι αυτοκόλλητα πλακάκια για κουζίνα από aliexpress - δηλαδή από Κίνα, 2 φορές με διαφορετικές διευθύνσεις και στοιχεία παραλήπτη. Φροντίζω πάντα η τελική τιμή να είναι κάτω από 22€, συνήθως είναι στα 20€, για να είμαι/νιώθω καλυμμένος σε περίπτωση που μου ζητηθεί να παραθέσω απόδειξη τιμής μέσω του ιστορικού της χρεωστικής που χρησιμοποιήθηκε.

Κι αναρωτιέμαι... Για να συμπληρώσω τα απαιτούμενα αυτοκόλλητα πλακάκια, χρειάζεται να κάνω άλλες 3 παραγγελίες με μέγιστο κόστος 20€. (Και δεν θέλω να βάλω στοιχεία παραλήπτη από φίλους που θα τους "χώσω" να πάνε στα ΕΛΤΑ για μένα κι έτσι λέω να τις κάνω στα δικά μου στοιχεία). Πρέπει να τις χωρίζει κάποιο χρονικό διάστημα για να μην "στιγματιστώ" ας πούμε - (για λόγους που η άγνοιά μου με φοβίζει); Ή μπορώ να τις κάνω π.χ. μέσα σε 3 μέρες καθώς με προστατεύει το γεγονός ότι όντως το πραγματικό αποδεικτέο κόστος είναι 20€ ;;;

Ευχαριστώ παιδιά.

Μπορεις να τις κανεις 1 καθε φορα που φευγει η προηγουμενη. Τα ΕΛΤΑ δεν θα σε χρεωσουν με βαση ποσο θα κοστιζουν αν εχεις 10 πακετα εκει απο 10 διαφορετικες αποστολες, μονο ξεχωριστα για καθε πακετο/αποστολη.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Μπορεις να τις κανεις 1 καθε φορα που φευγει η προηγουμενη. Τα ΕΛΤΑ δεν θα σε χρεωσουν με βαση ποσο θα κοστιζουν αν εχεις 10 πακετα εκει απο 10 διαφορετικες αποστολες, μονο ξεχωριστα για καθε πακετο/αποστολη.

Λογικό φίλε. Απλά από προσωπική εμπειρία που έκανα το λάθος να στείλω ένα κινητό από Gearbest με courier, ήμουν στα γραφεία του τελωνείου και παζάρευα τον ΦΠΑ με τον δημόσιο υπάλληλο εκεί, λες και ήμουν σε υποκοσμική αγορά παράνομων προϊόντων. Κι έτσι, δεν περιμένω λογική από τη μεριά τους, εννοώ ούτε από το κράτος και τις εγκυκλίους, ούτε από τους δημ. υπαλλήλους των γραφείων που το εκπροσωπούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Manos Petrucci είπε

Λογικό φίλε. Απλά από προσωπική εμπειρία που έκανα το λάθος να στείλω ένα κινητό από Gearbest με courier, ήμουν στα γραφεία του τελωνείου και παζάρευα τον ΦΠΑ με τον δημόσιο υπάλληλο εκεί, λες και ήμουν σε υποκοσμική αγορά παράνομων προϊόντων. Κι έτσι, δεν περιμένω λογική από τη μεριά τους, εννοώ ούτε από το κράτος και τις εγκυκλίους, ούτε από τους δημ. υπαλλήλους των γραφείων που το εκπροσωπούν.

Δεν μπορουν να κανουν κατι αλλο, καθε αποστολη φορολογειται ξεχωριστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Manos Petrucci είπε

Λογικό φίλε. Απλά από προσωπική εμπειρία που έκανα το λάθος να στείλω ένα κινητό από Gearbest με courier, ήμουν στα γραφεία του τελωνείου και παζάρευα τον ΦΠΑ με τον δημόσιο υπάλληλο εκεί, λες και ήμουν σε υποκοσμική αγορά παράνομων προϊόντων. Κι έτσι, δεν περιμένω λογική από τη μεριά τους, εννοώ ούτε από το κράτος και τις εγκυκλίους, ούτε από τους δημ. υπαλλήλους των γραφείων που το εκπροσωπούν.

Από αυτό που γράφεις μάλλον δεν διάβασες τον οδηγό ή αν τον διάβασες δε τον κατάλαβες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στην παρέα.

Διάβασα τον οδηγό αλλά δεν αναφέρει πουθενά για Priority Direct Mail από GearBest (μόνο για Priotity Direct Mail από Banggood)

Αναφορά σε κείμενο

2. Για αγορές από το εξωτερικό χωρίς επιπλέον έξοδα στο ελληνικό τελωνείο, ο isay έγραψε την 6/3/2018 εδώ τις ακόλουθες μεθόδους:

  • Το priority direct mail banggood έχει καραδοκιμαστεί πολλούς μήνες τώρα και μέχρι τώρα δεν έχει αναφερθεί περιστατικό όπου ο πελάτης πλήρωσε κάτι παραπάνω. Η εταιρεία τα στέλνει με ειδική συμφωνία με postNL και το πακέτο φτάνει στα χέρια του πελάτη ... tax-free
  • To amazon global, οπου ο πελάτης προπληρώνει ένα ποσό κατά την παραγγελία και το ειδος, ερχεται στα χέρια του αγοραστη, χωρίς να σταματήσει για επιπλεον χρεώσεις. Μάλιστα εδω ειναι εμφανές το κέρδος στον πελάτη. γιατί με το amazon global ο πελατης πληρώνει λιγοτερα import fees σε σχέση με το αν τα πλήρωνε στα ελληνικά τελωνεια.
  • Ebay Global. Κάτι αντίστοιχο με το amazon global
  • Eu Express με dpdUk από gearbest.  Σαν μέθοδος η dpduk (από μόνη της) είναι ασφαλής "tax free" μέθοδος ΑΛΛΑ ο συνδυασμός gearbest-dpduk ενίοτε είναι προβληματικός και "tax-χτυπος¨ το οποίο οφείλεται στο gearbest και όχι στην dpduk. Πιο συγκεκριμένα το gearbest, αντί να τα στείλει με dpd (που πλήρωσε ο πελάτης) τα στέλνει με ό,τι ναναι και μετά κάνει και την πάπια στον πελάτη.

Με priority direct mail από Gearbest, είναι επιβεβαιωμένο ότι αποφεύγουμε τελωνείο ?

Θενκς !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, GeorgeAl92 είπε

Από αυτό που γράφεις μάλλον δεν διάβασες τον οδηγό ή αν τον διάβασες δε τον κατάλαβες. 

Αυτό συνέβη 3 χρόνια πριν και ήξερα απλά για την αποφυγή του courier και χρήση απλής αποστολής με κρατική υπηρεσία. Δυστυχώς την πάτησα γιατί στις επιλογές αποστολής είχα επιλέξει expedited shipping και δεν ήξερα ότι αυτό σημαίνει courier, DHL συγκεκριμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, iparou είπε

Καλημέρα στην παρέα.

Διάβασα τον οδηγό αλλά δεν αναφέρει πουθενά για Priority Direct Mail από GearBest (μόνο για Priotity Direct Mail από Banggood)

Με priority direct mail από Gearbest, είναι επιβεβαιωμένο ότι αποφεύγουμε τελωνείο ?

Θενκς !

Θα σου απαντήσω τι θεωρητικά ισχύει (με βάση τις προσφατες εμπειρίες των αγοραστών) και μετά θα σου απαντησω τι πρεπει να εχεις κατα νου δεδομένου οτι μιλάμε για gearbest.

Θεωρητικά : Δεν θα σταματήσει τελωνειο για επιπλεον χρεωση και σαν μεθοδους αποστολής επιλέγουν κυρίως postNL και DHL (το απλο ταχυδρομειο, οχι το courier) που μπαινουν σε ειδικους σάκους με "κάτι σαν προπληρωμένο τελωνειο"

Τι να εχεις κατά νου : Το gearbest ειναι απροβλεπτο και συχνά πυκνα δοκιμάζει μεθοδους αποστολής (στην πλάτη των αγοραστών) και κρίνει αν θα το συνεχίσει (και για ποσο) εκ τους αποτελεσματος. Εχει γινει αρκετές φορές και ειμαι σίγουρος οτι θα γινει πάλι.  Πρακτικά λοιπον με το gearbest δεν μπορεις να εισαι ποτε απολυτα σιγουρος αν θα σου σκάσει το τελωνειο δωράκι. Παλιοτερα είχαν και κάποια ασφάλεια τελωνειου (δηλαδη αν σου καθονταν τελωνειο, στο καλυπταν αφου σου εσπαγαν τα ... μπαλονια) αλλά εδω και κάτι μήνες το σταμάτησαν. Σε αντιθεση των προηγουμενων,  το priority direct του bangood εχει αποδειχτει σκυλί, αν και το τελευταίο μήνα παρατηρουνται καθυστερησεις στους χρονους παραδοσης (υποψιάζομαι λογω black fridays και τα απονερα τους). Τοσο καιρο που ασχολουμαι και παρακολουθω τα της Κίνας, εχω διαβάσει μονο 2 μεμονωμένες περιπτώσεις που έκατσε τελωνειο και τελικά ήταν λάθος του banggood. 

Προταση μου : Αν το banggood ειναι φθηνοτερο απο το gearbest+τελωνειο, παρε το απο banggood ακομα και αν το gearbest ειναι φθηνοτερο (χωρις να υπολογισεις το τελωνειο). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, isay είπε

Θα σου απαντήσω τι θεωρητικά ισχύει (με βάση τις προσφατες εμπειρίες των αγοραστών) και μετά θα σου απαντησω τι πρεπει να εχεις κατα νου δεδομένου οτι μιλάμε για gearbest.

Θεωρητικά : Δεν θα σταματήσει τελωνειο για επιπλεον χρεωση και σαν μεθοδους αποστολής επιλέγουν κυρίως postNL και DHL (το απλο ταχυδρομειο, οχι το courier) που μπαινουν σε ειδικους σάκους με "κάτι σαν προπληρωμένο τελωνειο"

Τι να εχεις κατά νου : Το gearbest ειναι απροβλεπτο και συχνά πυκνα δοκιμάζει μεθοδους αποστολής (στην πλάτη των αγοραστών) και κρίνει αν θα το συνεχίσει (και για ποσο) εκ τους αποτελεσματος. Εχει γινει αρκετές φορές και ειμαι σίγουρος οτι θα γινει πάλι.  Πρακτικά λοιπον με το gearbest δεν μπορεις να εισαι ποτε απολυτα σιγουρος αν θα σου σκάσει το τελωνειο δωράκι. Παλιοτερα είχαν και κάποια ασφάλεια τελωνειου (δηλαδη αν σου καθονταν τελωνειο, στο καλυπταν αφου σου εσπαγαν τα ... μπαλονια) αλλά εδω και κάτι μήνες το σταμάτησαν. Σε αντιθεση των προηγουμενων,  το priority direct του bangood εχει αποδειχτει σκυλί, αν και το τελευταίο μήνα παρατηρουνται καθυστερησεις στους χρονους παραδοσης (υποψιάζομαι λογω black fridays και τα απονερα τους). Τοσο καιρο που ασχολουμαι και παρακολουθω τα της Κίνας, εχω διαβάσει μονο 2 μεμονωμένες περιπτώσεις που έκατσε τελωνειο και τελικά ήταν λάθος του banggood. 

Προταση μου : Αν το banggood ειναι φθηνοτερο απο το gearbest+τελωνειο, παρε το απο banggood ακομα και αν το gearbest ειναι φθηνοτερο (χωρις να υπολογισεις το τελωνειο). 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τον χρόνο σου. Εντελώς ξαφνικά, εκεί που μέχρι χθες το Priority Line για την Ελλάδα ήταν περίπου 4 ευρώ (για MiniPC των 100 ευρώ), σήμερα το πήγε στα 33 ευρώ το gearbest (!) για το ίδιο ακριβώς προϊόν, οπότε δεν συμφέρει πια... Πολύ περίεργο από την μιά μέρα στην άλλη ! Επιβεβαιώνει τα λεγόμενά σου για "ασόβαρο" site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση, κάναμε βλακεία με μια αγορά (εφτασε 24€) για κάτι καλώδια απο banggood και βαλαμε την τυπική αποστολή (οχι priority direct mail) κλπ.

Παίζει να περάσει τελωνείο; αν είναι να μην παραλάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

ερώτηση, κάναμε βλακεία με μια αγορά (εφτασε 24€) για κάτι καλώδια απο banggood και βαλαμε την τυπική αποστολή (οχι priority direct mail) κλπ.

Παίζει να περάσει τελωνείο;

Όχι μονο παιζει, αλλά καραπαίζει

Αυτο που μπορεις να κάνεις ειναι ΤΩΡΑ (οχι αργοτερα, αυριο, κλπ) ειναι να επικοινωνησεις με κάθε τροπο με το banggood και να τους πεις οτι για το ταδε order (φαινεται στο ιστορικο των παραγγελιών σου) να γινει cancel αμεσα γιατί εκανες λάθος παραγγελία (πες οτι έβαλες λάθοςκαλώδια) και θες να ακυρωθεί για να μπει καινουργια. Βρες κάθε τρόπο να επικοινωνήσεις μαζί τους (ticket, form, chat, email,) γιατί αμα η παραγελια σου συσκευαστει και χαρακτηριστει shipped, πάει το εχασες το τρένο. Επειδη ειναι το banggood αν εισαι γρηγορος ίσως το προλάβεις. Αν ειχες το ιδιο θεμα με το gearbest/geekbuying ακομα και να εβλεπαν τα μηνυματα θα εκαναν τους κινέζους (μεταφορικά) και θα σου απαντουσαν ΜΕΤΑ το shipment κάτι του τυπου "Ουπς, τώρα ειναι αργα"

2 ώρες πριν, Xristaras12 είπε

αν είναι να μην παραλάβω.

Αν δεν παραλάβεις θα χάσεις τα 24 ευρω. Στις αγορές απο εξωτερικό δεν ειναι "δεν παραλαμβανω - να πάει πισω - θα πάρω πισω τα λεφτά μου". Βέβαια πάντα υπάρχει η πιθανοτητα να μην προλάβεις, να σταλεί, να ΜΗΝ σταματήσει για χρεωση (ναι υπάρχει πιθανοτητα) και ολα καλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Banggood, έχει διαφορά στον χρόνο παράδοσης η απλή αποστολή, η Air Parcel και η Priority Direct? Για το Priority γραφει πιο σύντομους χρόνους παράδοσης.

Θα είμαι κάτω από το όριο (15$ σύνολο), με ενδιαφέρει μόνο αν έρθει λίγο πιο γρήγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, isay είπε

Όχι μονο παιζει, αλλά καραπαίζει

Αυτο που μπορεις να κάνεις ειναι ΤΩΡΑ (οχι αργοτερα, αυριο, κλπ) ειναι να επικοινωνησεις με κάθε τροπο με το banggood και να τους πεις οτι για το ταδε order (φαινεται στο ιστορικο των παραγγελιών σου) να γινει cancel αμεσα γιατί εκανες λάθος παραγγελία (πες οτι έβαλες λάθοςκαλώδια) και θες να ακυρωθεί για να μπει καινουργια. Βρες κάθε τρόπο να επικοινωνήσεις μαζί τους (ticket, form, chat, email,) γιατί αμα η παραγελια σου συσκευαστει και χαρακτηριστει shipped, πάει το εχασες το τρένο. Επειδη ειναι το banggood αν εισαι γρηγορος ίσως το προλάβεις. Αν ειχες το ιδιο θεμα με το gearbest/geekbuying ακομα και να εβλεπαν τα μηνυματα θα εκαναν τους κινέζους (μεταφορικά) και θα σου απαντουσαν ΜΕΤΑ το shipment κάτι του τυπου "Ουπς, τώρα ειναι αργα"

Αν δεν παραλάβεις θα χάσεις τα 24 ευρω. Στις αγορές απο εξωτερικό δεν ειναι "δεν παραλαμβανω - να πάει πισω - θα πάρω πισω τα λεφτά μου". Βέβαια πάντα υπάρχει η πιθανοτητα να μην προλάβεις, να σταλεί, να ΜΗΝ σταματήσει για χρεωση (ναι υπάρχει πιθανοτητα) και ολα καλα. 

Η παραγγελία εχει μπει εδώ και 2-3 μέρες και από το tracking μας ήρθε κάτι στα κινέζικα με ένα αεροπλάνο δίπλα οπότε 99% έχει φύγει το δέμα

Απ' οτι φαίνεται την πατήσαμε.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην απλή αποστολή (χωρίς tracking number) υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να περάσει ελεύθερο και να μην σου ζητήσουν έγγραφα από το τελωνείο. Σε αυτή την περίπτωση γλιτώνεις τις ημέρες που θα παρέμενε τελωνείο, υπό την προϋπόθεση πως ο σάκος θα ανοιχτεί σχετικά γρήγορα.

Το air parcel registered, ως συστημένη αποστολή, σταματά σχεδόν σίγουρα τελωνείο, οπότε έχει περισσότερες πιθανότητες (σε σχέση με την απλή αποστολή) να σου ζητήσουν έγγραφα. Τις τελευταίες βδομάδες έχουν κολλήσει αρκετοί σάκοι στη διαδικασία τελωνειακού ελέγχου, για 10+ ημέρες.

Το priority direct mail συνήθως θέλει 3 βδομάδες για να το παραλάβεις, χωρίς φυσικά φόβο τελωνείου.

Για αγορά κάτω των 22€, είτε επιλέγεις την απλή αποστολή ελπίζοντας να φτάσει στα χέρια σου λίγο πιο γρήγορα, είτε τη συστημένη (air parcel registered) με την οποία νιώθεις πιο ασφαλής, αλλά αν "κολλήσει" τελωνείο, μπορεί να αργήσει υπερβολικά, ειδικά αν σου ζητήσουν αποδεικτικά αγοράς (η τιμή που αναγράφεται στο δέμα δεν αποτελεί το μόνο κριτήριο για τους τελωνειακούς υπαλλήλους, ρόλο παίζουν και ο όγκος δέματος ή η περιγραφή αντικειμένου)

Επεξ/σία από FKLDS
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...