Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, goyili είπε

φιλε μου δεν ξαρω γιατι το λες αυτο...αλλα διαβαζω οτι και κατω απο 30ευρω βαζουν δασμους...δεν εχω και καμια εμπειρια σε τετοιες αγορες...

Αφου ξεκινάς τις αγορες απο εξωτερικό να βρεις χρονο να δεις αρκετά προσεκτικά στον παρακάτω οδηγό. Θα σε βοηθήσει πολύ να μην την πατήσεις απο άγνοια. Οσον αφορά την περιπτωση σου, δεν θα πληρώσεις τιποτα γιατί η τελωνειακή ατέλεια ειναι 22 ευρω στην τιμή CIF

https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

4 ώρες πριν, ELVOU είπε

Καλησπερα .Ειχα κανει κανει μια παραγγελια απο Gearbest ,  ενα κινητο , η οποια αποσταλθηκε με Priority  6 ιουνιου . Στις 13 εφυγε για Ελλαδα και απο τοτε δεν εχω νεα του . 

Σε επικοινωνια με την DHL εδω μου λενε οτι δεν φαινεται να εχει ερθει Ελλαδα και δεν μπορουν να κανουν τπτ. Στα Ελτα παλι δεν φαινεται .Μιλισα με το Gearbest και μου ειπαν να περιμενω μεχρι τις 6/8 . Σημερα μου στειλανε e-mail που λεει οτι εχει σταματησει το δεμα στο τελωνειο και θελουν ταυτοτητα ! και ΑΦΜ! . (Το Τελωνειο) .Οσο και να ψαχνω δεν φαινεται καν οτι εχει ερθει η αποστολη Ελλαδα και ακομα δεν εχει επικοινωνησει κανενας απο το τελωνειο μαζι μου .

Τι κανουμε ? 

Το Tracking number ειναι CF510212842DE

image.png.3f2c42a6a8e63eb13b4c012ccab05535.png

Καταρχήν δεν τους στέλνεις με τιποτα ταυτοτητα και ΑΦΜ. ΚΑΝΟΝΑΣ. Αν έπρεπε να γινει εκτελωνισμός ή η dhl ζήτησε αφμ, θα γινονταν εντος Ελλάδος. Παρεπιπτόντως  σου εχει σταλεί με απλό dhl, που σημαίνει ΕΛΤΑ και οχι dhl courier, οποτε η υποθεση βρωμά απο διαφορα σημεία. Να προσθεσω οτι εσυ ζητησες priotity που υποτιθεται δεν εχει τελωνειο, αλλά επαναλαμβάνω οτι ακομα κι αν ειχε, θα ηταν στον τελικό προορισμό. 

Γνώμη και προταση μου για την απαντηση :

  • Ταυτοτητα και αφμ δεν στελνω, εκτος αν μου το ζητήσει η ελληνική dhl οταν φτάσει το δέμα ή LOCAL GREEK POST (ELTA) when package arrives.
  • I doubt that item is stopped on another customs and I assume that item is lost.
  • Απο ευγενεια θα περιμένεις μεχρι (αν θες εσύ) μέχρι 6/8 και μετά θα απαιτήσεις πλήρες refund (μη σου πουνε να σου δωσουν το μισό ή να πληρωσεις να σου στειλουν αλλο) απευθείας ή μεσω paypal dispute.

Εγω πιστευω οτι εχει γινει πατάτα με την dhl και το gearbest priority line (παλιά του τεχνη κόσκινο το μπαχαλο) και τώρα προσπαθούν να κερδίσουν χρόνο. Διαβαζω σε αλλα fora οτι αποστολές με dhl χάθηκαν απο κλοπες και αλλες γυρισαν πίσω (τις εστειλαν πισω) λόγω προβλήματων εκτελωνισμου. Μόνο και μόνο για αυτό εγω δεν θα τους εστελνα με τιποτα ταυτοτητα και αφμ. Δεν τους εμπιστευομαι. (γενικότερα δεν τους εμπιστευομαι, το εχω γράψει πολλάκις, bangood και εχω το κεφαλι μου ήσυχο)

Αν θες ακόμα και τώρα μπορεις να  ανοιξεις paypal dispute. Οποτε μια χαρα μπορεις να αρνηθεις το 6/8 ΑΛΛΑ πρώτα θα μιλήσεις με gearbest για full refund και αν σου κάνουν ναζια, τοτε πας για paypal dispute. 

Παρεπιπτόντως τα στοιχεία σου στην παραγγελία ειναι σωστα; Ονοματεπώνυμο, email και κυρίως τηλεφωνο επικοινωνίας;

2 ώρες πριν, kon9 είπε

Γεια σας,

θα ηθελα την βοηθεια σας αφου γνωριζετε αρκετα πανω στο θεμα .

Αρκετα χρονια τωρα παραγγελνω προιοντα απο εξωτερικο κυριως κινα και δεν εχω πληρωσει τελωνειο περα απο 3 ευρω που χρεωνεται τωρα τελευταια. Θελω να παραγγειλω καποια ανιτκειμενα απο aliexpress και κανονικα θα χρησιμοποιουσα EMS αλλα με ολα αυτα που συμβαινουν με ΕΛΤΑ τωρα τελευταια δεν ξερω. Ποια πιστευτε οτι ειναι η καλυτερη μεθοδος και εταιρια αποστολης. Δεν θελω να παρει πανω απο μηνα λογω του οτι πρεπει να φυγω εξωτερικο.

Εχουν αλλάξει πολλά το τελευτάιο έτος. Ρίξε και εκει μια προσεκτικά ματιά στον οδηγό του παρκατω link

Για το ερώτημα σου

Αν η παραγγελία σου ειναι κάτω απο 22ευρω cif εισαι στην τελωνειακή ατέλεια. Αν ειναι ΔΕΜΑ, οχι επιστολικό πληρώνεις 3ευρο και αυτό οχι πάντα.

Ασφλαή μεθοδο αποφυγης απο aliexpress δεν υπάρχει.

ΣΙΓΟΥΡΑ θα κάνουν πάνω απο μήνα, ειδικά τώρα που ειναι καλοκαιρι. Αν αγοράσεις με αποστολή dhl courier, το τελωνειο ειναι πολύ χειρότερο, αλλά θα ερθει γρήγορα. Εξαιρεση στο τελευταίο κάποιοι πολύ λίγοι πωλητες που προσφέρουν dhl courier με προπληρωμένο τελωνειο και το γράφουν ξεκάθαρα στις αναρτησεις τους. Πληρώνεις δηλαδη κατι παραπανω σε μεταφορικά αλλα τα πραγμτα ερχονται γρηγορα χωρίς να πληρώσεις αλλα λεφτα στην ελληνικη dhl.

To λινκ με τον οδηγό -->  https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

Επεξ/σία από isay
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φιλε μου , εννοειται οτι δεν δινω τετοια στοιχεια .Τα στοιχεια ειναι σωστα ,εχω κανει 10δες παραγγελιες απο αυτους .Τα εχω παρει γιατι μου λενε χαζομαρες. Ηδη εχω ξεκινηση διαδιακασια με paypal .

Θα ξαναμιλησω αυριο με DHL μηπως εχει αλλαξει κατι .

Ευχαριστω για την απαντηση σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα υπάγεσαι στην ομάδα που έσκασε το θέμα με το priority line τους (ξανά, δε μου κάνει εντυπωση) και καλά κανεις και πας μεσω paypal, εφόσον το εξάντλησες μαζί τους. 

Δε στο κρύβω πολύ μου βρωμά το να ζητάνε ταυτοτητα και αφμ. Επειδή ειμαι απο φυση καχυποπτος, μήπως θελουν τετοια χαρτιά για να κάνουν κάποια μαζική εισαγωγή. Τέσπα, καλα ξεμπερδεατα με το gearbest. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, goyili είπε

φιλε μου δεν ξαρω γιατι το λες αυτο...αλλα διαβαζω οτι και κατω απο 30ευρω βαζουν δασμους...δεν εχω και καμια εμπειρια σε τετοιες αγορες...

Κατω απο 22ε συμπεριλαμβανομενου των μεταφορικων στην χειροτερη να βαλουν 3ε σαν κοστος του οτι και καλα το τσεκαραν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι τα δυο ειναι το θεμα κα θα ηθελα χρονο παραδοσης το πολυ 20-25 μερες και τα αντικειμενα εχουν αξια γυρω στα 30 ευρω αρα τωρα θα πρεπει να πληρωσω 18ευρω παραπανω με EMS εαν δεν κανω λαθος.Απο τους παρακατω τροπους ποιος ειναι καλυτεροσ απο θεμα τελωνειου να περασει χωρις καθυστερησεις και τελη?

Καταγραφή.PNG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σιγουρος οτι δεν κοιταξες καθολου τον οδηγό.

συνοπτικά

  • οποια μεθοδο απο τις παραπάνω κι αν διαλέξεις, το τελωνειο δεν θα το γλυτώσεις. Το τελωνειο το υπολογίζεις στη συνολική αξια είδους ΚΑΙ μεταφορικά (π.χ. 30 ευρω τα ειδη συν 10 τα μεταφορικα, υπολογιζεις τελωνειο για 40 ευρω).
  • Απο τις παραπάνω μεθόδους με ups express saver θα το εχεις πριν το μηνα. Για τις αλλες ακριβές το βλέπω χλωμό, με επιφυλαξη για το aliexpress premium που δεν ξερω. Το dhl δείχνει να ειναι το απλό dhl και οχι το dhl courier για αυτο εχει τοσο χρονο παραδοσης

Πήγαινε πρώτα εξωτερικό, δες τι φορολογικη ατέλεια εχει και κάνει εκει την παραγγελία σπαζοντας την παραγγελία σε μικροτερες. 

Αν τωρα τα θες σιγουρα πριν το μηνα και χωρίς τελωνειο, δεν παιζει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντως τελευταια οτι και να παραγγειλω απο Aliexpress με standard shipping ειναι εδω πριν κλεισει 20ημερο.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/7/2018 στις 12:19 ΠΜ, Salvation81 είπε

Μην εμπιστευεσαι τι γραφει γιατι ενω λεει πως θελει 5ε για τα περι εισαγωγης λεει φορο 0 ευρω ενω με το 24% που εχουμε δεν ισχυει αυτο.

Βεβαια ολα ειναι πιθανα, εγω παντως οσες φορες εχω αγορασει ποτε δεν μου εχει δειξει 0 φορο.

Τα βιβλία έχουν 6% ΦΠΑ, όχι 24%, και δεν υπόκεινται σε δασμούς,  οπότε ο υπολογισμός του amazon δεν είναι λάθος.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 27/07/2018 at 21:00, vngls7 said:

Καλησπέρα σας,

Η υπηρεσία των ΕΛΤΑ δε μπορεί να αναλάβει τον εκτελωνισμό του δέματός σας λόγω περιεχομένου . Παρακαλώ απευθυνθείτε σε ανεξαρτητο εκτελωνιστή . Ευχαριστούμε 

Λ,Β

Υπηρεσία Εκτελωνισμού

Ελληνικά Ταχυδρομεία

Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι παρόμοιο; Ξέρει κανείς τι κάνουμε σε τέτοια περίπτωση;

 

On 27/07/2018 at 21:09, vngls7 said:

Λίγο κάτω από 20$ είναι, τους έστειλα το αποδεικτικό τράπεζας και PayPal και μου απάντησαν αυτό.

 

On 27/07/2018 at 21:48, vngls7 said:

Κάτι πέτρες είναι ημιπολύτιμες (αυτές που βάζουν σε δαχτυλίδια, κολιέ κλπ δεν ξέρω και γω παραπάνω δεν είναι δικά μου), αγορασμένες από Etsy shop από Ινδία νομίζω.

Καλημέρα! Από ότι κατάλαβα δεν έχει τύχει σε κάποιον κάτι παρόμοιο οπότε δίνω ένα μικρό update. Σε επικοινωνία με το τελωνείο μου είπαν ότι ζητήθηκε χημικός έλεγχος και επειδή οι ίδιοι δεν κάνουν μου ζητάνε να βρώ κάποιον που κάνει. Επίσης μου είπε ότι τα δέματα δεν ανοίγονται και αν θέλω μπορώ να περιμένω 4-5 μήνες για να ανοιχτεί και να βρεθεί άκρη τσι (αν βρεθεί) και με συμβούλεψε να το αφήσω να γυρίσει και να πάρω τα λεφτα μου πίσω. Θα μιλήσω και με το συνήγορο του πολίτη μπας και αλλά χλώμο το βλέπω. Επίσης μου είπε ότι δεν μπορώ να κάνω κάτι για να αλλάξει η απόφαση του τελωνειακού αλλά ούτε και να μάθω το γιατί ζητήθηκε τέτοιος έλεγχος σε ψεύτικες πέτρες και απλά του ξέφυγε ότι είναι απλοί υπάλληλοι χώρις κάποια εξειδίκευση και πολλές φόρες κάνουν λάθος εκτιμήσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος που εδωσες feedback, γιατί οι περισσότεροι ρωτάνε και εξαφανιζολ.

Καλό κουράγιο με την περιπτωση. Το μονο που θα μπορουσα να φανταστώ ειναι να μιλήσεις με τον πωλητη, να τα στειλεις πίσω (χωρις να παραλαβεις) και να στα στειλει με αλλη περιγραφη. Δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο και το χρήμα, εσυ κρίνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες,

Πριν από μερικές εβδομάδες έκανα μια αγορά από το amazon Ιαπωνίας με το amazonGlobal πρόγραμμα που προπληρώνεις τους φόρους. Όλα καλά μέχρι εδώ. Το δέμα στάλθηκε με dhl express και έχει φτάσει εδώ και 6 μέρες στο τελωνείο. Εδώ ακριβώς αρχίζει το πρόβλημα. Ενώ στο παρελθόν τα δέματα που είχα αγοράσει έκαναν να εκτελωνιστούν το πολύ 2 μέρες, τώρα πάμε στην 7η και το δέμα παραμένει ακόμα εκεί. 

Σε επικοινωνία που είχα με την dhl, η τύπισσα εκεί μου είπε ότι λόγο πολλών δεμάτων θα πάρει από 2 έως 3ς μέρες και μάλιστα όταν της είπα καλά δηλαδή καμιά εβδομάδα το βλέπω, μου απάντησε, "καλά όχι κύριε και τόσο, είπαμε"... 

Το ερώτημα μου είναι, μπορώ να κάνω κάτι πρακτικά εγώ από το να κάθομαι και να περιμένω πότε θα φιλοτιμηθούν να το εκτελωνίσουν; 2 - 3ς μέρες να περιμένω κατανοητό, αλλά όχι και έτσι...

Ευχαριστώ. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, τωρα καλοκαιρι με τις διακοπες και τα σχετικα παρατηρειται και εσεις καθυστερησεις στα πακετα η απλα ετυχε σε εμενα? (Εχω πακετα στις 30 ημερες τωρα που δεν εχουν εμφανιστει ακομα Ελλαδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, dj-apollon είπε

Καλησπερα, τωρα καλοκαιρι με τις διακοπες και τα σχετικα παρατηρειται και εσεις καθυστερησεις στα πακετα η απλα ετυχε σε εμενα? (Εχω πακετα στις 30 ημερες τωρα που δεν εχουν εμφανιστει ακομα Ελλαδα)

Δυστυχώς έτσι είναι. Αυτό αντιμετωπίζω και 'γω στα δέματα που περιμένω. Κάποια έχουν φθάσει Ελλάδα και έχουν κολλήσει για μέρες χωρίς να έχει ανοιχτεί ο σάκος ακόμα. Και νόμιζα πριν μερικές βδομάδες ότι είχε επανέλθει η κατάσταση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...