Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα έπρεπε να ρωτήσεις πρώτα τον πωλητή αν διατίθεται να κάνει κάτι τέτοιο. 

Συνοπτικά :

  • Οι πωλητες του εξωτερικου δεν ξεκινάνε κάν να ασχολούνται αν δεν εχουν πάρει όλο το ποσο αγοράς, άρα αν δεν του στειλεις ολο το ποσο, το θεωρώ απιθανο να στείλει δέμα, οχι να περιμένει να πάρει χρήματα μετά που θα φτάσει/περάσει απο ελληνικο τελωνειο
  • Αν στο στείλει για 50 δολλάρια, το incurance θα ειναι πολύ χαμηλό, οποτε αν στη διαδρομή χαθεί/σπάσει, ο πωλητης θα χάσει ολα τα λεφτα του. Δεν ξέρω τι θα έκανες εσύ, αλλα αν εγω ήμουν πωλητης δεν θα το έκανα για κάποιον άγνωστο μου σε άλλη ήπειρο. 
  • Μπορεις να του ζητήσεις να του κάνεις έμβασμα τα περισσευούμενα χρήματα και να πληρώσεις τα υπολοιπα μεσω της αγγελίας/κάρτας σου, ώστε να εχεις αποδεικτικο για 50+μεταφορικά. Εκει πρεπει να σκεφτείς αν ο πωλητης ειναι σοβαρός ή αν θα σου στειλει τιποτα ανταλλακτικά αντι για πλήρες προϊόν.
  • Οι τελωνειακοί δεν ειναι γατακια. Αν τους προκαλείς, μπορουν να σε τρέξουν. Π.χ. μπορεί να μην τους πείσουν αυτα που θα τους πεις, να ανοιξουν το δέμα, να δουν τι πραγματικά γίνεται και να σε τιμολογήσουν με τιμή Ελλάδος, ανεξάρτητα τι θα τους προσκομίσεις. Μετά τρέχα εσύ για αναδασμολογηση. 
  • Μπορεί να πιάσει (αν πάντα θελει να ασχοληθει ο πωλητης)
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, LouCi4er είπε

Ειχα γραψει και στο θεμα αγορα απο ebay αλλα θα το ρωτησω και εδω.Θελω να παρω ενα αλυσοπριονο απο Αμερικη το οποιο ο πωλητης εκει(ενα μελος στο Arboristsite) μου το δινει 300$ συν κανενα 50ευρω μεταφορικα.Εδω το ιδιο ακριβως εχει 500€.Αν τον βαλω και φτιαξει μια αγγελια οτι το μηχανακι ειναι χαλασμενο και κανει μονο για ανταλακτικα με τιμη 50$(θα παρω εγω screenshot απο την αγγελια),θα του στειλω σε πρωτη φαση μονο 50$ συν τα μεταφορικα(τα υπολοιπα μολις φυγει απο το τελωνειο το δεμα) υπαρχει περιπτωση να το πιστεψουν στο τελωνειο?

Αγόρασε το από εδώ έτσι και αλλιώς αυτό δεν γίνεται να πετύχει ούτε σε ταινία επιστημονικής φαντασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isay είπε

Θα έπρεπε να ρωτήσεις πρώτα τον πωλητή αν διατίθεται να κάνει κάτι τέτοιο. 

Συνοπτικά :

  • Οι πωλητες του εξωτερικου δεν ξεκινάνε κάν να ασχολούνται αν δεν εχουν πάρει όλο το ποσο αγοράς, άρα αν δεν του στειλεις ολο το ποσο, το θεωρώ απιθανο να στείλει δέμα, οχι να περιμένει να πάρει χρήματα μετά που θα φτάσει/περάσει απο ελληνικο τελωνειο
  • Αν στο στείλει για 50 δολλάρια, το incurance θα ειναι πολύ χαμηλό, οποτε αν στη διαδρομή χαθεί/σπάσει, ο πωλητης θα χάσει ολα τα λεφτα του. Δεν ξέρω τι θα έκανες εσύ, αλλα αν εγω ήμουν πωλητης δεν θα το έκανα για κάποιον άγνωστο μου σε άλλη ήπειρο. 
  • Μπορεις να του ζητήσεις να του κάνεις έμβασμα τα περισσευούμενα χρήματα και να πληρώσεις τα υπολοιπα μεσω της αγγελίας/κάρτας σου, ώστε να εχεις αποδεικτικο για 50+μεταφορικά. Εκει πρεπει να σκεφτείς αν ο πωλητης ειναι σοβαρός ή αν θα σου στειλει τιποτα ανταλλακτικά αντι για πλήρες προϊόν.
  • Οι τελωνειακοί δεν ειναι γατακια. Αν τους προκαλείς, μπορουν να σε τρέξουν. Π.χ. μπορεί να μην τους πείσουν αυτα που θα τους πεις, να ανοιξουν το δέμα, να δουν τι πραγματικά γίνεται και να σε τιμολογήσουν με τιμή Ελλάδος, ανεξάρτητα τι θα τους προσκομίσεις. Μετά τρέχα εσύ για αναδασμολογηση. 
  • Μπορεί να πιάσει (αν πάντα θελει να ασχοληθει ο πωλητης)

 

Eνταξει μιλαμε για μελος φορουμ που ειμαι πολλα χρονια και αρκετοι μου εχουν στειλει πραγματα και τους εστειλα μετα τα χρηματα,μιλαμε για σοβαρους ανθρωπους 60 χρονων και βαλε.Τεσπα αυτος δεν εχει θεμα να κανει οτι του ζητησω και να στειλει το προιον χωρις να παρει ολα τα χρηματα.Εγω απο την αλλη ειμαι 1000% σιγουρος (και καλυμενος) οτι και ολα τα λεφτα να του στειλω δεν υπαρχει ουτε μια στο μυριο να κανει στραβη.Αν βγαλουμε στην ακρη ολα αυτα,το αν αξιζει να μπω σε μια τετοια διαδικασια και εγω και ο πωλητης,το αν γινονται κτλ εγω εχω αλλη απορια.

 

Το δεμα θα εχει μεσα ενα προιον ταδε,ο τελωνειακος μιας και δεν νομιζω να εχουν τιμοκαταλογο λογικα θα γκουγκλαρει τη μαρκα να δει ποσο κανει.Θα δει λοιπον τιμη Ελλαδας 500+€ και τιμη Αμερικης 400+$.Πως θα τον πεισω οτι οντως αυτος που μου το πουλησε,μου το πουλησε για 50$ μονο?Τεσπα μεσα στο συγκεκριμενο φορουμ υπαρχουν πολλοι καλοι και εξυπηρετικοι τυποι,ο συγκεκριμενος ειναι τετοιος αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει να τον παιδεψω ετσι για να γλιτωσω εγω 200€ λες και θα γινω.Απλα το εχω απορια,πως μπορει να αποδειξει ο τελωνειακος ή ο πελατης οτι η αξια του ταδε δεματος δεν ειναι αυτη που γραφει το δεμα αλλα διαφορετικη(υψηλοτερη-χαμηλοτερη etc).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και χρονια πολλα!Παρηγγειλα κατι απο το ebay και το εστειλε ο πωλητης με DHL eCommerce.Κινδυνευω να πληρωσω τελωνειο;επισης ο αριθμος αποστολης λειτουργει μεχρι την παραδοση;(εχει 5 λατινικους χαρακτηρες στην αρχη και 13 αριθμους)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και χρονια πολλα! 

Παραγγελια απο amazon.de παρουσιαζει ενα μηνα καθυστερηση . Ρωταω σημερα στο ταχυδρομειο της πολης μου και μου λενε οτι χθες ξεκινησε προς τον παραληπτη γιατι ειχε μεινει στα αζητητα!!! Οταν τους ειπα οτι δεν μου το παρεδωσαν ουτε αφησαν ειδοποιητηριο, ο υπαλληλος ανασηκωσε τους ωμους...Τι μπορω να κανω? Μπορω να ζητησω καπως να γυρισει το δεμα πισω και να μου το παραδωσουν κανονικα? Βοηθεια παιδια!!!!

 

28/12/2018, 12:31:12 ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΡΑΔΟΣΗ
28/12/2018, 10:00:11 ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΦΙΞΗ ΣΕ
28/12/2018, 04:12:12 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ)
27/12/2018, 19:17:24 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ)
27/12/2018, 17:17:24 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ
27/12/2018, 10:02:30 ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Κ.Κ.) ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
27/12/2018, 09:52:51 ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Κ.Κ.) ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)
27/12/2018, 09:46:38 ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Κ.Κ.) AZHTHTO
27/12/2018, 09:46:38 ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Κ.Κ.) ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟΝ ΑΠΟΣΤΟΛΕΑ ΑΠΟ ΕΛΤΑ
7/12/2018, 06:46:56 ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Κ.Κ.) ΑΦΙΞΗ ΣΕ
7/12/2018, 03:56:32 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Δ.Σ. ΧΑΛΚΙΔΑΣ)
6/12/2018, 10:06:20 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Κ.Κ.))
6/12/2018, 08:06:20 Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ ΑΦΙΞΗ ΣΕ
5/12/2018, 17:37:15 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
5/12/2018, 17:36:49 Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΑΠΟ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ
5/12/2018, 15:31:48 ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΦΟΡΤΩΣΗ ΣΕ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΟ ΜΕΣΟ (--> Κ.Δ. ΑΤΤΙΚΗΣ)
5/12/2018, 11:46:20 ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> Κ.Δ.Δ. ΡΟΥΦ)
3/12/2018, 09:51:40   ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΥ.Δ.ΕΛ.ΤΑ. ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ (--> ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Κ.Κ.))
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/12/2018 στις 7:43 ΜΜ, LouCi4er είπε

Eνταξει μιλαμε για μελος φορουμ που ειμαι πολλα χρονια και αρκετοι μου εχουν στειλει πραγματα και τους εστειλα μετα τα χρηματα,μιλαμε για σοβαρους ανθρωπους 60 χρονων και βαλε.Τεσπα αυτος δεν εχει θεμα να κανει οτι του ζητησω και να στειλει το προιον χωρις να παρει ολα τα χρηματα.Εγω απο την αλλη ειμαι 1000% σιγουρος (και καλυμενος) οτι και ολα τα λεφτα να του στειλω δεν υπαρχει ουτε μια στο μυριο να κανει στραβη.Αν βγαλουμε στην ακρη ολα αυτα,το αν αξιζει να μπω σε μια τετοια διαδικασια και εγω και ο πωλητης,το αν γινονται κτλ εγω εχω αλλη απορια.

Το δεμα θα εχει μεσα ενα προιον ταδε,ο τελωνειακος μιας και δεν νομιζω να εχουν τιμοκαταλογο λογικα θα γκουγκλαρει τη μαρκα να δει ποσο κανει.Θα δει λοιπον τιμη Ελλαδας 500+€ και τιμη Αμερικης 400+$.Πως θα τον πεισω οτι οντως αυτος που μου το πουλησε,μου το πουλησε για 50$ μονο?Τεσπα μεσα στο συγκεκριμενο φορουμ υπαρχουν πολλοι καλοι και εξυπηρετικοι τυποι,ο συγκεκριμενος ειναι τετοιος αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει να τον παιδεψω ετσι για να γλιτωσω εγω 200€ λες και θα γινω.Απλα το εχω απορια,πως μπορει να αποδειξει ο τελωνειακος ή ο πελατης οτι η αξια του ταδε δεματος δεν ειναι αυτη που γραφει το δεμα αλλα διαφορετικη(υψηλοτερη-χαμηλοτερη etc).

Δεν παιζει ρολο ποσο γραφει οτι στο εδωσε γιαυτο και τα δωρα Δεν υφιστανται για το τελωνειο.

Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα κοιταξουν στο ιντερνετ για το συγκεκριμενο, το τελωνειο εχει καταλογους με τιμες για ολα τα προιοντα (μεσο ορο τιμης βεβαια).

Με λιγα λογια δεν παιζει να το γλυτωσεις το τελωνειο ουτε με σφαιρες. Απο εκει και περα αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να στο στειλει με τιμη 200$ πχ, αυτο ισως να γινει πιστευτο. Οπως και να εχει ακομα και αυτο να γινει στο τελος θα γλυτωσεις λιγοτερο απο 100ε οποτε σου συνιστω να το παρεις απο εδω.

Στις 27/12/2018 στις 6:14 ΜΜ, alexander098 είπε

Καλησπερα και χρονια πολλα!Παρηγγειλα κατι απο το ebay και το εστειλε ο πωλητης με DHL eCommerce.Κινδυνευω να πληρωσω τελωνειο;επισης ο αριθμος αποστολης λειτουργει μεχρι την παραδοση;(εχει 5 λατινικους χαρακτηρες στην αρχη και 13 αριθμους)

Αν δεν πεις απο ΠΟΥ στο εστειλε πως να σου πουμε;

Επεξ/σία από Salvation81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
On 26/12/2018 at 19:43, LouCi4er said:

Eνταξει μιλαμε για μελος φορουμ που ειμαι πολλα χρονια και αρκετοι μου εχουν στειλει πραγματα και τους εστειλα μετα τα χρηματα,μιλαμε για σοβαρους ανθρωπους 60 χρονων και βαλε.Τεσπα αυτος δεν εχει θεμα να κανει οτι του ζητησω και να στειλει το προιον χωρις να παρει ολα τα χρηματα.Εγω απο την αλλη ειμαι 1000% σιγουρος (και καλυμενος) οτι και ολα τα λεφτα να του στειλω δεν υπαρχει ουτε μια στο μυριο να κανει στραβη.Αν βγαλουμε στην ακρη ολα αυτα,το αν αξιζει να μπω σε μια τετοια διαδικασια και εγω και ο πωλητης,το αν γινονται κτλ εγω εχω αλλη απορια.

Το δεμα θα εχει μεσα ενα προιον ταδε,ο τελωνειακος μιας και δεν νομιζω να εχουν τιμοκαταλογο λογικα θα γκουγκλαρει τη μαρκα να δει ποσο κανει.Θα δει λοιπον τιμη Ελλαδας 500+€ και τιμη Αμερικης 400+$.Πως θα τον πεισω οτι οντως αυτος που μου το πουλησε,μου το πουλησε για 50$ μονο?Τεσπα μεσα στο συγκεκριμενο φορουμ υπαρχουν πολλοι καλοι και εξυπηρετικοι τυποι,ο συγκεκριμενος ειναι τετοιος αλλα δεν νομιζω οτι αξιζει να τον παιδεψω ετσι για να γλιτωσω εγω 200€ λες και θα γινω.Απλα το εχω απορια,πως μπορει να αποδειξει ο τελωνειακος ή ο πελατης οτι η αξια του ταδε δεματος δεν ειναι αυτη που γραφει το δεμα αλλα διαφορετικη(υψηλοτερη-χαμηλοτερη etc).

Επειδή κι εγώ φλέρταρα με την ιδέα να κοροϊδέψω το τελωνείο σε δεδομένη στιγμή και κάποιο μέλος εδώ μου άνοιξε τα μάτια στο γιατί να ΜΗΝ το κάνω, έχε στα υπόψιν σου τα εξής:

α) Η πλαστογραφία είναι κακούργημα

β) Εάν θελήσεις να εξαπατήσεις το τελωνείο, δεν εξαπατάς απλά το ελληνικό κράτος, αλλά ολόκληρη την ΕΕ.

Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα γίνει κάτι για €150 που πιθανόν να γλιτώσεις. Το θέμα είναι, το ρισκάρεις για €150;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Δεν παιζει ρολο ποσο γραφει οτι στο εδωσε γιαυτο και τα δωρα Δεν υφιστανται για το τελωνειο.

Δεν ειναι απαραιτητο οτι θα κοιταξουν στο ιντερνετ για το συγκεκριμενο, το τελωνειο εχει καταλογους με τιμες για ολα τα προιοντα (μεσο ορο τιμης βεβαια).

Με λιγα λογια δεν παιζει να το γλυτωσεις το τελωνειο ουτε με σφαιρες. Απο εκει και περα αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να στο στειλει με τιμη 200$ πχ, αυτο ισως να γινει πιστευτο. Οπως και να εχει ακομα και αυτο να γινει στο τελος θα γλυτωσεις λιγοτερο απο 100ε οποτε σου συνιστω να το παρεις απο εδω.

Αν δεν πεις απο ΠΟΥ στο εστειλε πως να σου πουμε;

Κινα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα δέμα που έρχεται με dhl που κάνει 28 ευρώ. Ξέρω ότι θα πληρώσω τελωνείο αλλά τιμή Ελλάδας έχει 70+ ευρώ. Το τελωνείο από όσο ξέρω είναι 28+φπα+15 ευρώ σωστά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Κάβουρας είπε

Έχω ένα δέμα που έρχεται με dhl που κάνει 28 ευρώ. Ξέρω ότι θα πληρώσω τελωνείο αλλά τιμή Ελλάδας έχει 70+ ευρώ. Το τελωνείο από όσο ξέρω είναι 28+φπα+15 ευρώ σωστά; 

ΦΠΑ και 15 ευρω είναι αν έρθει με ΕΛΤΑ. Αν ερθει με κουριερ είναι περισσότερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, spartak1 είπε

ΦΠΑ και 15 ευρω είναι αν έρθει με ΕΛΤΑ. Αν ερθει με κουριερ είναι περισσότερο

Καλά για να δούμε νομίζω πάλι φτηνότερα θα ρθει. Από όσο ξέρω σηκώνει και παζάρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Προσπαθώ εδώ και μια βδομάδα να αγοράσω αυτό το λάπτοπ από Banggood, χωρίς όμως επιτυχια λόγω κάποιων logistics θεματων, όπως μου ανέφεραν χαρακτηριστικά. Το θέμα είναι ότι το συγκεκριμένο έχει δύο variants, με αλλαγές στη χωρητικότητα του σκληρού, και καμία από τις δύο δεν μπορεί να σταλεί, παρόλο που στο site, αρχικά, έλεγε διαφορετικά. Μου προτειναν την EMS Express Mail Service αντί για Priority, αλλά δεν την εμπιστεύομαι και τόσο παρά αυτά που διάβασα εδώ. Γενικά, είχε κανείς άλλο προβλήματα με την αποστολή λάπτοπ από banggood τελευταία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...