Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, tobindax είπε

Άκου να δεις τι πιστεύω ότι παίζει στην πράξη σε πολλές περιπτώσεις. Αυτοί κάνουν την κομπίνα να υποκρίνονται στο tracking ότι τα πάντα έρχονται από Ευρώπη (ενώ το ίδιο το σάιτ τους έλεγε Κίνα) ΑΛΛΑ σε συγκεκριμένα προϊόντα (πολύ δημοφιλή) μπορεί απλά να έχουν στείλει παραπάνω stock και η Ευρωπαϊκή τους πλευρά να τα στέλνει όντως γρήγορα αν είστε τυχερός.

Σε κάθε περίπτωση εγώ δεν είχα πρόβλεψη από αυτούς ότι θα κάνει 10 μέρες, 21 μέρες μου είπαν επισήμως τουλάχιστον. Άρα το PDM δεν είναι δεδομένα "Αεροπλάνο Κίνα-Ευρώπη". Μάλιστα αυτό που πήρα ήταν αντικείμενο που αμφιβάλλω αν ποτέ το έχει πάρει άλλος στην Ελλάδα και είναι μάλλον 2-3 τη βδομάδα που πάνε Ευρώπη το πολύ.

Μήπως παίρνεις πράγματα που είναι πολύ δημοφιλή (και άρα παίζει να έχουν Ευρωπαϊκό στοκ;). Το σάιτ προέβλεψε μόνο ~10 μέρες στην περίπτωσή σου; (εμένα όπως είπα προβλέπει πάνω από 20 επισήμως)

ΥΓ. Το tracking δεν το παίρνω στα σοβαρά διότι όπως είπα οι ίδιοι λένε στο σάιτ ότι δεν έχουν Ευρωπαϊκό στοκ αλλά το tracking υποκρίνεται ότι δεν υπήρξε ποτέ στην Κίνα.

Δείτε πόσες μέρες κάνει να έρθει Πειραιά freighter

image.png.5a2e71cd2f105f0d30b69ffcf98022ba.png

Coincidence οι "21 μέρες"; I think not!

Δεν ξέρω τι προσπαθείς να βρεις/αποδείξεις.

Σου γράφω για μέσο όρο ότι παραλαμβάνω στις 10 μέρες +-(1-2 μέρες).

Το estimated που μου βγάζει είναι παραπάνω, κοντα στο 20ήμερο (δεν έγραψα καν για estimated 10ήμερο) και σε μένα,

όχι δεν είναι το ίδιο δημοφίλη/κινήσιμο όπως κινητά κτλ. αυτά που φέρνω.

------

Ή θα έρθουν με το βαπόρι(τίγκα στα κοντέινερ κτλ. θα ελεγχθεί από τελωνείο), είτε με αεροπλάνο (κι εδώ μπορεί να ελεγχθεί) γι'αυτό σου δίνει και διάφορους τρόπους αποστολής.

----------

Τώρα αν έκατσε  (σ'όλους) η περίοδο εορτών να μην μπορούν διαχειριστούν τον αυξημένο όγκο δεμάτων Κίνα,Ευρώπη, Ελλάδα και σε όποια άλλη χωρα/ήπειρο θες, να γίνεται χαμός,

κοντέινερ να ξεβράζονται σε Γερμανία,Ολλάνδια δεν κι εγώ που αλλού, θα φάμε την καθυστέρηση και για μετά του Αϊ-Γιαννιού.

Απλά επόμενη φορά θα γνωρίζω ένα μήνα πριν τις γιορτές ή δεν θα βάζω παραγγελίες ή αν βάλω θα κάνω υπομονή...

-----

όπως έγραψε ο @molot12 απ'την στιγμή που δουλεύει τι καθόμαστε και το ψάχνουμε, δεν πα να έρχεται και απ'αλλού...

-------

that's all

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η καθυστέρηση αυτές τις μέρες είναι απελπιστική.

πχ απο ali με china post AIR MAIL registered 1 φορτιστής €8:

27/11 ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ

28/11 ΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ΔΕΜΑΤΟΣ

30/11 ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΔΕΜΑΤΟΣ (Κίνα-Αεροδρόμιο)

16/12 ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ

καμιά ανανέωση - ακόμα εκεί :D

προφανώς και δε μπορούν να διαχειριστούν τον αυξημένο όγκο των δεμάτων, αλλά αρχίζει και ΚΟΥΡΑΖΕΙ η όλη κατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα υποτίθεται βρίσκεται στην Ολλανδία και περιμένει εκτελωνισμό εδώ και 21 μέρες. Ανοησίες, σιγά μην έχουν οι Ολλανδοί τέτοια καθυστέρηση.

Σε συνδυασμό με το ότι το tracking υποκρίνεται ότι ποτέ δεν υπήρξε στην Κίνα είναι προφανές ότι οι κινέζοι έχουν στήσει κομπίνα στην Ολλανδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, tobindax είπε

Εμένα υποτίθεται βρίσκεται στην Ολλανδία και περιμένει εκτελωνισμό εδώ και 21 μέρες. Ανοησίες, σιγά μην έχουν οι Ολλανδοί τέτοια καθυστέρηση.

Σε συνδυασμό με το ότι το tracking υποκρίνεται ότι ποτέ δεν υπήρξε στην Κίνα είναι προφανές ότι οι κινέζοι έχουν στήσει κομπίνα στην Ολλανδία.

Όλες οι παραγγελίες που στάλθηκαν Δεκέμβρη από Ολλανδία έχουν προορισμό μόνο την Ελλάδα ή και την υπόλοιποι Ευρώπη ?

----

Στο tracking αν εμφανιζόταν αφετηρία η Κίνα θα πλήρωνες τελωνείο.

@tobindax για ποιόν λόγο επέλεξες αγορά από banggood με PDM αποστολή?

----

Για την καθυστέρηση που έχεις έκανες το παρακάτω?

Αναφορά σε κείμενο

Σε επικοινωνία (μετά) που είχα με τα ΕλΤΑ με βάση το tracking μου είπαν ότι έχει καθυστερήσει πολύ και μου είπαν  να ζητήσω να κάνει ο αποστολέας αίτημα εντοπισμού του δέματος.

---

Επεξ/σία από idonthave
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άσε μην το ψάχνεις έχω πλέον ξεκαθαρίσει χωρίς καμία αμφιβολία τι συμβαίνει. Αν κοιτάξεις πάρα πολλές περιπτώσεις tracking list Ελλήνων αλλά και πολλών άλλων Ευρωπαίων θα δεις το """""""""""""""""παράλογο""""""""""""""" ότι υποτίθεται στέλνει η Ολλανδία στην χώρα προορισμού αλλά κάνει """""""""""""μυστηριωδώς""""""""""" σχεδόν πάντα ένα 20ήμερο (όταν δεν κάνει μόνο 1 μέρα ή 2).

Συμπερασματικά και ξεκάθαρα: α) Όταν κάνει 20ήμερα+ είναι προφανές ότι περιμένουν το βαπόρι απ'τη Περσία Κίνα β) Όταν κάνει 1-2 μέρες (από Ολλανδία-Ελλάδα) απλά είχαν στοκ.

ΥΓ. Με ένα γρήγορο search που έκανα, είναι προφανές ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερος διακρατικός μηχανισμός ελέγχου του πως κάνουν tracking. Είναι γενικά στον έλεγχο των εταιριών.

Αφιερωμένο εξαιρετικά σε όσους περιμένουμε https://www.youtube.com/watch?v=4Rxpk-9eI4c

.

ΥΓ2. Να σου προσθέσω και την περίπτωση που κάνει 3-4 μέρες καμιά φορά (η από χώρα σε χώρα μεταφορά) με αεροπορική μέθοδο, να την προσθέσω. Αυτό δεν αναιρεί ότι όταν κάποιοι βλέπουν συστηματικά 20ήμερα+ δεν είναι προφανώς "τεμπελιά"/"φόρτος" και "χαμένοι σάκοι" όπως είναι η μυθολογία από τη στιγμή που είναι διεθνές και συστηματικό φαινόμενο.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tobindax είπε

Άσε μην το ψάχνεις έχω πλέον ξεκαθαρίσει χωρίς καμία αμφιβολία τι συμβαίνει. Αν κοιτάξεις πάρα πολλές περιπτώσεις tracking list Ελλήνων αλλά και πολλών άλλων Ευρωπαίων θα δεις το """""""""""""""""παράλογο""""""""""""""" ότι υποτίθεται στέλνει η Ολλανδία στην χώρα προορισμού αλλά κάνει """""""""""""μυστηριωδώς""""""""""" σχεδόν πάντα ένα 20ήμερο (όταν δεν κάνει μόνο 1 μέρα ή 2).

Συμπερασματικά και ξεκάθαρα: α) Όταν κάνει 20ήμερα+ είναι προφανές ότι περιμένουν το βαπόρι απ'τη Περσία Κίνα β) Όταν κάνει 1-2 μέρες (από Ολλανδία-Ελλάδα) απλά είχαν στοκ.

ΥΓ. Με ένα γρήγορο search που έκανα, είναι προφανές ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερος διακρατικός μηχανισμός ελέγχου του πως κάνουν tracking. Είναι γενικά στον έλεγχο των εταιριών.

Αφιερωμένο εξαιρετικά σε όσους περιμένουμε https://www.youtube.com/watch?v=4Rxpk-9eI4c

.

ΥΓ2. Να σου προσθέσω και την περίπτωση που κάνει 3-4 μέρες καμιά φορά (η από χώρα σε χώρα μεταφορά) με αεροπορική μέθοδο, να την προσθέσω. Αυτό δεν αναιρεί ότι όταν κάποιοι βλέπουν συστηματικά 20ήμερα+ δεν είναι προφανώς "τεμπελιά"/"φόρτος" και "χαμένοι σάκοι" όπως είναι η μυθολογία από τη στιγμή που είναι διεθνές και συστηματικό φαινόμενο.

Από Gearbest τουλάχιστον κάνει 12-15 μέρες το priority να πάει Γερμανία και μετά άλλες 10-12 για Ελλάδα να φτάσει οδικώς (σύνολο 22-27 απλά πάει στην dhl στο αεροδρόμιο απ'ότι κατάλαβα). Μπορεί να πάνε με καράβι, πάντως το gearbest τα βαριά (πχ το πατίνι μου 12 κιλα δέμα) το έστειλε με τρένο μέσω πολωνίας νομίζω (40 μέρες περίπου σύνολο).

Επεξ/σία από zygorito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, zygorito είπε

Από Gearbest τουλάχιστον κάνει 12-15 μέρες το priority να πάει Γερμανία και μετά άλλες 10-12 για Ελλάδα να φτάσει οδικώς (σύνολο 22-27 απλά πάει στην dhl στο αεροδρόμιο απ'ότι κατάλαβα). Μπορεί να πάνε με καράβι, πάντως το gearbest τα βαριά (πχ το πατίνι μου 12 κιλα δέμα) το έστειλε με τρένο μέσω πολωνίας νομίζω (40 μέρες περίπου σύνολο).

Επειδή αυτές είναι πολυεθνικές εταιρίες με 15 "πόδια" σε κάθε χώρα, φαντάζομαι οι μέθοδοί τους όχι απλά διαφέρουν ανά περιοχή και εποχή αλλά και ανά περίπτωση.

π.χ. φαντάζομαι τις εξής περιπτώσεις να είναι πολύ τυπικές:

α) Είναι Χριστούγεννα/Πρωτοχρονιά; Οι περισσότεροι θα μπείτε σε freighter και περίμενε ένα μήνα

β) Χωράει το Αεροπλάνο 20 κιλά ακόμα; Βάλε και από τα "φτηνά" μέσα και ας μην πλήρωσαν. Θα λένε ότι ήταν γρήγορο για αυτούς και θα μας διαφημίσουν.

γ) Κάναμε λάθος/δεν προλάβαμε/δεν καταφέραμε να τα στείλουμε με τον τυπικό τρόπο; Στείλτα αεροπορικά γρήγορα για να καλυφτούμε προς το παρόν, μόνο λίγα πακέτα ήταν

κτλ. κτλ. κάθε εταιρία ότι της καπνίσει μπορεί να κάνει αφού έχει τον πλήρη έλεγχο μεθόδου και τον μόνο που έχει να φοβάται είναι τον πελάτη που θα την παρατήσει (αλλά αν είναι πάμφθηνη ο κινέζος ίσως δεν ενδιαφερθεί) .

Αλλά τονίζω ότι επειδή είναι προφανές ότι το tracking data είναι αναξιόπιστο (από τη στιγμή που σου λένε ευρωπαϊκό στοκ δεν έχει και το tracking μπορεί να υποκρίνεται ότι το πακέτο είναι σχεδόν στο σπίτι σου για βδομάδες αλλά και επειδή πολλοί άλλοι δυτικοί τις ίδιες καθυστερήσεις βλέπουν), μην παίρνετε πολύ τοις μετρητοίς τι σας λέει το tracking. Εγώ τουλάχιστον δεν βλέπω αξιοπιστία και πολύ λογικότερα συμπεράσματα βγαίνουν με λογική διασταύρωσης (π.χ. του ότι μάλλον περιμένουν κάτι να φτάσει σε ευρωπαϊκή αποθήκη τους όταν πολλές φορές αναφέρουν ότι το παρέδωσαν ήδη).

Το σίγουρο είναι ότι η μυθολογία του στυλ "οι έλληνες είναι τεμπέληδες/χάσανε το σάκο/έχει φόρτο" θέλει περιορισμό διότι ενώ έχει μια βάση κάποιες φορές, έχουμε μια τάση σα λαός στην αυτολύπηση ενώ τα πράγματα δεν είναι απλά όσο φαίνονται.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα όμως καθυστερούν και με τα Unregistered τα οποία βλέπεις στο tracking οτι φτάνουν Ελλαδα (γιατί κάνουν track το σακο, οτι το κάθε δεματάκι μόνο του). Στα σύνολο περίπου 100 φακελλλάκια το τελευταίο 5μήνο με ψιλολόγια συνήθως 1$ (τα στέλνουν και ένα ένα αυτοί!), που καναν μεχρι και Νοέμβριο 15 μέρες είτε από ali/Gearbest/Banggood να έρθουν, τώρα κοντεύουν να ξεπεράσουν 1,5μηνα.

(Καμιά φορά άμα πάρεις και 2 ίδια αντικείμενα με διαφορετικά account με διαφορά λεπτών και έρθουν με μια βδομάδα διαφορά είναι λες και μπήκαν άλλοι σάκοι μπροστά και τους βρήκαν στο τέλος της εβδομάδας που κάναν ξεκαθάρισμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, να φανταστώ ότι για αγορές από Ρωσία ισχύει το ίδιο με τις αγορές εκτός Ε.Ε, σωστά; Δε υπάρχει κάποια πιο "χαλαρή" μεταχείριση;

Κατά τα άλλα παραγγελία από ebay 29/11, πήρε tracking 2/12, και μετά κολλήσαμε εδώ

2znpemt.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, tobindax είπε

Άσε μην το ψάχνεις έχω πλέον ξεκαθαρίσει χωρίς καμία αμφιβολία τι συμβαίνει. Αν κοιτάξεις πάρα πολλές περιπτώσεις tracking list Ελλήνων αλλά και πολλών άλλων Ευρωπαίων θα δεις το """""""""""""""""παράλογο""""""""""""""" ότι υποτίθεται στέλνει η Ολλανδία στην χώρα προορισμού αλλά κάνει """""""""""""μυστηριωδώς""""""""""" σχεδόν πάντα ένα 20ήμερο (όταν δεν κάνει μόνο 1 μέρα ή 2).

Δεν ψάχνω κάτι :P

από Κίνα πάνε Ολλανδία (εκτελωνίζονται εκεί)  και μετά τα στέλνουν στην χώρα προορισμού. PDM μέθοδο.

Αν έχεις επιλέξει κάποια άλλη μέθοδο και σου κάνει τα 20ημερα ή και να κάνει τόσο μέσα στους χρόνους είναι.

επιμένεις για 20ημερα, εγώ για 10ήμερα οπότε πάσο.

--

Αν θες απαντάς και στα 2 παρακάτω, τα προσπέρασες

  1. για ποιόν λόγο επέλεξες αγορά από banggood με PDM αποστολή?

  2. Ζήτησες από τον αποστολεα να κάνει αίτημα για εντοπισμό του δέματος (στην μεταφορική) μιας και σε έχουν καθυστερήσει?

 

Αναφορά σε κείμενο

ΥΓ2. Να σου προσθέσω και την περίπτωση που κάνει 3-4 μέρες καμιά φορά (η από χώρα σε χώρα μεταφορά) με αεροπορική μέθοδο, να την προσθέσω. Αυτό δεν αναιρεί ότι όταν κάποιοι βλέπουν συστηματικά 20ήμερα+ δεν είναι προφανώς "τεμπελιά"/"φόρτος" και "χαμένοι σάκοι" όπως είναι η μυθολογία από τη στιγμή που είναι διεθνές και συστηματικό φαινόμενο.

Το καμιά φορά....σου έγραφα 12 παραγγελίες μ.ο 10 μέρες συνολικά, δεν είναι 1,2.. πάνω από 10 φορές.........

-----------

Έχεις ξεκαθαρίσει  τους διαφορετικούς τρόπους αποστολής που σου δίνουν τα κινέζικα (banggood, ali, gearbest) και ανάλογα από που θα πάρεις και τον τρόπο που θα επιλέξεις μπορεί να κάνει και πάνω από μήνα!

-----

Αναφορά σε κείμενο

π.χ. φαντάζομαι τις εξής περιπτώσεις να είναι πολύ τυπικές:

Πες ότι έχουν χακάρει το tracking και κάνουν ότι γουστάρουν, επίσης τα στέλνουν είτε με το βαπόρι απ'την Περσία είτε με τον μουτζούρη, και ισχύουν όλα τα σενάρια που φαντάζεσαι (το γράφεις ο ίδιος) που θέλεις να καταλήξεις ?

Επίσης αν θεέλεις άνοιξε νέο θέμα να γράψεις/αναλύσεις τα παραπάνω σενάρια, παράπονα που έχεις απ'τους κινέζους,

Τα έγραψες 1,2.. φορές σ'αυτό και στο άλλο θέμα, τα είπες ξεσπάθωσες άνοιξε κι ένα νέο θέμα και θα είσαι κομπλέ.

-------

Αναφορά σε κείμενο

Το σίγουρο είναι ότι η μυθολογία του στυλ "οι έλληνες είναι τεμπέληδες/χάσανε το σάκο/έχει φόρτο" θέλει περιορισμό διότι ενώ έχει μια βάση κάποιες φορές, έχουμε μια τάση σα λαός στην αυτολύπηση ενώ τα πράγματα δεν είναι απλά όσο φαίνονται.

Και για την μυθολογία που λες, ακόμα είναι σε αναμονή προς τελωνείο δέματα 😆

11/12/2018, 15:55:42 ΕΛΛΑΔΑ-ΑΕΡΟΛΙΜΕΝΑΣ ΑΘΗΝΩΝ(ΚΑΤ) ΕΚΦΟΡΤΩΣΗ ΤΑΧ/ΚΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ - ΑΝΑΜΟΝΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
23/11/2018, 22:15:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ
22/11/2018, 05:46:00 ΛΑΪΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΚΙΝΑΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΑΠΟ ΠΕΛΑΤΗ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ

 

Επεξ/σία από idonthave
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, idonthave είπε

😜

 

Ναι, δεν τρολάρεις καθόλου. Ρίξε μερικά ακόμα emoji μπας και καταφέρεις καλύτερο bullying.

Κάνε λίγο googling τι είναι το cognitive bias διότι το έχεις αρκετά αυτή τη στιγμή.

Όποιος δε βλέπει ότι τα tracking είναι για τον πέο κοιμάται όρθιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μια βοήθεια εαν εχει υπαρξει παρόμοιο περιστατικό : στο tracking των ελτα βγάζει " ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΤΜ.ΣΧ.&ΛΕΙΤ. ΔΕΜΑΤΩΝ/LOGISTICS) ".
Το μήνυμα σημαίνει οτι πέρασε απο τελωνείο και πάει προς επιβολή δασμών ?
Το αντικείμενο έχει περιγραφή "used malfunctioned electronic device" και μαζί με τα μεταφορικά κόστισε 30 usd.

Αν έρθει χαράτσι και δηλώσω επανεκτίμηση πως μπορώ να δικαιολογήσω οτι πράγματι δεν είναι πλήρως λειτουργικό αυτο το πράγμα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zx-spectrum είπε

Καλησπέρα, μια βοήθεια εαν εχει υπαρξει παρόμοιο περιστατικό : στο tracking των ελτα βγάζει " ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΑΠΟ ΣΤΑΘΜΟ ΕΞΑΓΩΓΗΣ (--> ΤΜ.ΣΧ.&ΛΕΙΤ. ΔΕΜΑΤΩΝ/LOGISTICS) ".
Το μήνυμα σημαίνει οτι πέρασε απο τελωνείο και πάει προς επιβολή δασμών ?
Το αντικείμενο έχει περιγραφή "used malfunctioned electronic device" και μαζί με τα μεταφορικά κόστισε 30 usd.

Αν έρθει χαράτσι και δηλώσω επανεκτίμηση πως μπορώ να δικαιολογήσω οτι πράγματι δεν είναι πλήρως λειτουργικό αυτο το πράγμα ?

Δεμα δικο μου απο αμαζον και αποστολή απο κινα μπηκε Αγγλία "το ξέπλυναν" οι αγγλοι εδωσαν αγγλικό τρακ, ηρθε μεσω ΕΛΤΑ/LOGISTICS και δεν χρεώθηκα τίποτα έξτρα στο τελωνείο αλλά ούτε απο το αμαζον

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...