Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εμενα καποια του Νοεμβριου ειναι κολλημενα... θα παρω refund αλλα φυσικα οταν παραλαβω θα τους επιστρεψω κανονικα τα λεφτα..Ετσι πρεπει να ειμαστε τιμιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι λίγο χιουμοριστική η υπόθεση αν το ψάξεις "εις βάθος" (που λέει ο λόγος, λίγοι ξέρουν την πραγματικότητα): Αν πάρεις τηλέφωνο/email και τον κινέζο αλλά και τα ΕΛΤΑ και οι δύο έχουν σχεδόν 100% την ίδια εικόνα: "Κόλλησε σε αεροδρόμιο/customs κτλ".

Ποιο συγκεκριμένα, τα ΕΛΤΑ έχουν συνήθως την εικόνα "'ή κόλλησε σε εμάς λόγω φόρτου ή κόλλησε από τους άλλους" (το υπογραμμίζω αυτό γιατί ως τυπικοί έλληνες έχουμε την τάση να το απορρίπτουμε ασυζητητί ενώ δεν πρέπει) και οι κινέζοι είναι πιο γενικοί αλλά το ίδιο λένε "η ταχυδρόμηση ίσως κόλλησε σε transit ή customs".

Τώρα γιατί το λέω αυτό: Διότι η θεωρία που έχω ήδη αναπτύξει δεν έρχεται σε αντίθεση με αυτές της αναφορές "επίσημων" φορέων. Ο Έλληνας ΔΕΝ είναι απαραίτητο να φταίει στην παρούσα περίπτωση. Είναι μάλιστα πολύ πιθανότερο ΟΝΤΩΣ να μην το έχει στείλει η άλλη πλευρά ακόμα ενώ υποκρίνεται ότι το έχει κάνει (στο tracking).

ΥΓ. Αυτό είναι δυνατό να γίνει με πολύ καλές πιθανότητες όταν ακούτε για μεθόδους που βολεύουν για customs όταν παρουσιάζονται ενδοκοινοτητές αλλά και επειδή μπορεί να θέλει ο κινέζος να υποκριθεί ότι χρησιμοποιεί πάντα air mail αλλά όταν δεν τα κατεφέρνει (τουλάχιστον όταν έχει φόρτο) να τα βάζει κυριολεκτικά σε ship freighter που αν το ψάξετε επισήμως κάνουν ακριβώς όσο και η τυπική "καθυστέρηση" που εντοπίζουν όλοι παγκοσμίως (όχι μόνο οι έλληνες) (15 μέρες έως 30 στην Αμερική, 20 με 40 στην Ευρώπη).

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας απολαυσουμε την ατελεια των 22 ευρω για οσο κρατησει, γιατι απο 1/2021 τελειωνει

https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/vat/digital-single-market-modernising-vat-cross-border-ecommerce_en

http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-16-3746_en.htm

απο αυτα που διαβαζω καταλαβαινω τα εξης:

Θα υπαρχει μια πλατφορμα που θα πρεπει καθε καταστημα εκτος ΕΕ να γραφτει και αφου ελεγθει κ παρει το οκ θα πρεπει να αποδιδει απευθειας το ΦΠΑ με καθε αγορα ασχετως κοστους.

Καταργειται η ατελεια των 22 ευρω και για αγορες μεχρι 150 ευρω και εφοσον το καταστημα τηρει τις διαδικασιες και δε δηλωνει "μαιμου" τιμες" στις αποστολες, θα αποδιδεται το φπα και θα παρακαμπτουν τη διαδικασια εκτελωνισμου οταν εισερχονται στην ΕΕ. Το οποιο σημαινει οτι δε θα πληρωνουμε τελη εκτελωνισμου μεχρι 150 ευρω?

Αν το καταστημα δεν ειναι εγγεγραμενο στη πλατφορμα, τοτε θα αναλαμβανει τη διαδικασια εκτελωνισμου, εισπραξης φπα κλπ ο εκαστοτε φορεας (ελτα κλπ), οπως γινεται τωρα

 

Ας μας πει και κανεις αλλος τη γνωμη του τι καταλαβαινει..παντως απο το 2021 θα αλλαξουν πολλα...ειμαι περιεργος τι θα κανουν οι κινεζοι, μιλωντας για τα "μεγαλα ονοματα", οπως aliexpress, gearbest, lightinthebox κλπ. θα γραφτουν στη πλατφορμα πετωντας το μπαλακι (φπα) στους καταναλωτες, η θα εξελιξουν τις υπαρχουσες "πατεντες" με τους διαφορους τροπους αποστολης? για το πρωτο εχω μια αμφιβολια, καθως απαιτει 100% διαφανεια, audits και γενικα μηδεν κλεψιμο. οποτε μαλλον για το δευτερο τους κοβω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, duende είπε

ας απολαυσουμε την ατελεια των 22 ευρω για οσο κρατησει, γιατι απο 1/2021 τελειωνει

https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/vat/digital-single-market-modernising-vat-cross-border-ecommerce_en

http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-16-3746_en.htm

απο αυτα που διαβαζω καταλαβαινω τα εξης:

Θα υπαρχει μια πλατφορμα που θα πρεπει καθε καταστημα εκτος ΕΕ να γραφτει και αφου ελεγθει κ παρει το οκ θα πρεπει να αποδιδει απευθειας το ΦΠΑ με καθε αγορα ασχετως κοστους.

Καταργειται η ατελεια των 22 ευρω και για αγορες μεχρι 150 ευρω και εφοσον το καταστημα τηρει τις διαδικασιες και δε δηλωνει "μαιμου" τιμες" στις αποστολες, θα αποδιδεται το φπα και θα παρακαμπτουν τη διαδικασια εκτελωνισμου οταν εισερχονται στην ΕΕ. Το οποιο σημαινει οτι δε θα πληρωνουμε τελη εκτελωνισμου μεχρι 150 ευρω?

Αν το καταστημα δεν ειναι εγγεγραμενο στη πλατφορμα, τοτε θα αναλαμβανει τη διαδικασια εκτελωνισμου, εισπραξης φπα κλπ ο εκαστοτε φορεας (ελτα κλπ), οπως γινεται τωρα

Ας μας πει και κανεις αλλος τη γνωμη του τι καταλαβαινει..παντως απο το 2021 θα αλλαξουν πολλα...ειμαι περιεργος τι θα κανουν οι κινεζοι, μιλωντας για τα "μεγαλα ονοματα", οπως aliexpress, gearbest, lightinthebox κλπ. θα γραφτουν στη πλατφορμα πετωντας το μπαλακι (φπα) στους καταναλωτες, η θα εξελιξουν τις υπαρχουσες "πατεντες" με τους διαφορους τροπους αποστολης? για το πρωτο εχω μια αμφιβολια, καθως απαιτει 100% διαφανεια, audits και γενικα μηδεν κλεψιμο. οποτε μαλλον για το δευτερο τους κοβω..

^ Ίσως να μας βγει σε καλό αν βελτιώσουν τα Warehouses. Τώρα περιμένουμε σαν τους παλαβούς για 40 μέρες (ή βάλε) για ένα δέμα.

Αν τα στείλουν πιο μαζικά σε ευρωπαϊκά Warehouses (πραγματικά, όχι πλασματικά όπως κάποια φαίνεται να είναι) θα είναι 4 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, duende είπε

ας απολαυσουμε την ατελεια των 22 ευρω για οσο κρατησει, γιατι απο 1/2021 τελειωνει

https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/vat/digital-single-market-modernising-vat-cross-border-ecommerce_en

http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-16-3746_en.htm

απο αυτα που διαβαζω καταλαβαινω τα εξης:

Θα υπαρχει μια πλατφορμα που θα πρεπει καθε καταστημα εκτος ΕΕ να γραφτει και αφου ελεγθει κ παρει το οκ θα πρεπει να αποδιδει απευθειας το ΦΠΑ με καθε αγορα ασχετως κοστους.

Καταργειται η ατελεια των 22 ευρω και για αγορες μεχρι 150 ευρω και εφοσον το καταστημα τηρει τις διαδικασιες και δε δηλωνει "μαιμου" τιμες" στις αποστολες, θα αποδιδεται το φπα και θα παρακαμπτουν τη διαδικασια εκτελωνισμου οταν εισερχονται στην ΕΕ. Το οποιο σημαινει οτι δε θα πληρωνουμε τελη εκτελωνισμου μεχρι 150 ευρω?

Αν το καταστημα δεν ειναι εγγεγραμενο στη πλατφορμα, τοτε θα αναλαμβανει τη διαδικασια εκτελωνισμου, εισπραξης φπα κλπ ο εκαστοτε φορεας (ελτα κλπ), οπως γινεται τωρα

Ας μας πει και κανεις αλλος τη γνωμη του τι καταλαβαινει..παντως απο το 2021 θα αλλαξουν πολλα...ειμαι περιεργος τι θα κανουν οι κινεζοι, μιλωντας για τα "μεγαλα ονοματα", οπως aliexpress, gearbest, lightinthebox κλπ. θα γραφτουν στη πλατφορμα πετωντας το μπαλακι (φπα) στους καταναλωτες, η θα εξελιξουν τις υπαρχουσες "πατεντες" με τους διαφορους τροπους αποστολης? για το πρωτο εχω μια αμφιβολια, καθως απαιτει 100% διαφανεια, audits και γενικα μηδεν κλεψιμο. οποτε μαλλον για το δευτερο τους κοβω..

 

Δυσκολο το κοβω, ο καθε μικροκινεζος seller, να μπει στην πλατφορμα της ΕΕ, αλλα μπορει να κανω και λαθος.
Προσωπικα, δεν θα με πειραζε να "καταργηθει η ατελεια + να πληρωνεται φπα"(πακετο με 2 κατ'αρχας αρνητικα θα ελεγε καποιος), αν αυτο συνοδευεται από το οτι με αυτο τον τροπο ΔΕΝ θα πηγαινει δεμα κατω των 150ε τελωνειο.
Το τελωνειο, και ειδικα το ελληνικο τελωνειο, ειναι ο ΘΑΝΑΤΟΣ.
Χτυπανε στο κεφαλι αναλογα με τα κεφια, δεν ξερεις ποτε ακριβως ποσο θα παει το μαλλι(κουρεμενος θα βγεις σιγουρα ομως), + οι απιστευτες καθυστερησεις και γραφειοκρατια.

Αλλα με προβληματιζει, τι θα κανουν οι μικροι sellers απο Κινα, εκει ειναι πολυ απο την 'δυναμη' του ebay.
Απο την αλλη ομως, θεωρω και απιθανο να ανακοπει η Κινεζικη επελαση.
Τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tobindax είπε

^ Ίσως να μας βγει σε καλό αν βελτιώσουν τα Warehouses. Τώρα περιμένουμε σαν τους παλαβούς για 40 μέρες (ή βάλε) για ένα δέμα.

Αν τα στείλουν πιο μαζικά σε ευρωπαϊκά Warehouses (πραγματικά, όχι πλασματικά όπως κάποια φαίνεται να είναι) θα είναι 4 μέρες.

Ευτυχώς από Γερμανία ΜΟΝΟ 4 ΜΕΡΕΣ (να δω πότε θα παραλάβω?)

Xalia3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας :)
Έχω περάσει ώρες διαβάζοντας το τόπικ αυτό και είναι πολλές οι φορές που με βοήθησε και βρήκα την απάντηση που ζητούσα.

Έχω ένα δεματάκι από Αμερική κολλημένο στο τελωνείο και αγχώνομαι πολύ γιαυτό θέλω τα φώτα σας.

Λοιπόν, περιμένω ένα δέμα από Αμερική με δηλωμένη αξία γύρο στα 40$ και έξοδα αποστολής 75$.
Ήμουν σίγουρη πως θα περάσει από τελωνείο δεν είχα ελπίδα πως θα την σκαπουλάρω οπότε όταν προχτές είδα στάτους ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΠΡΟΣ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΜΟ (7/1 8:33) δεν ξαφνιάστηκα.

Το θέμα είναι πως έχει κολλήσει εκεί και έχω σκάσει.

Είναι φυσιολογικό; Να περιμένω προβλήματα;
 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια πληροφορία~

Edit: Βρήκα μόνη μου την απάντηση :P 
 

Αναφορά σε κείμενο

isay Δημοσ. 20 Δεκεμβρίου 2018
Αυτο που βλέπεις ειναι οτι περιμένει τη σειρά του να ΔΟΥΝ αν θα βγει χρεωση, οχι οτι το εχουν πιάσει. Με δυο λογια ο σάκος έφτασε και περιμένει τη σειρά του να το πιάσουν οι υπάλληλοι για έλεγχο, οχι οτι εχει οριστει υπάλληλος και το κοιτάει. 

Θεωρητικά απο 3-4 εργάσιμες έως και μήνα. Υπομονη. Το πιο προσφατο αναλογο που ειχα εκανε 14 ημέρες

 

Επεξ/σία από Nehelenia
Βρήκα μόνη μου την απάντηση :P 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγορά 11/11 από Κίνα, Gearbest, με Priority Line, παραδόθηκε σήμερα. Είχαν στείλει κάποια στιγμή μήνυμα το Δεκέμβριο για καθυστέρηση λόγω φόρτου εορταστικής περιόδου.

Το έστειλαν με UPS Standard. Το πιο ενδιαφέρον είναι ότι τις 35 από τις 60 ημέρες το δέμα ήταν στη Γερμανία και με βάση το tracking της UPS δείχνει να έχει αλλάξει/ σκαναριστεί σε 4 κέντρα διαλογής εκεί. Μετά πήγε Ιταλία και αφού έφτασε Ελλάδα παραδόθηκε (στην πόρτα μου) σε 4 ημέρες.

Εμένα θα μου φαινόταν πιο λογικό για τη UPS να περιμένει να μαζευτούν πολλά δέματα για Ελλάδα και μόλις συγκεντρωθεί ο αριθμός να μετακινούν μία και καλή σε ένα κέντρο διαλογής πριν την αποστολή. Έτσι για κάποια προϊόντα δε θα υπήρχε καμία μετακίνηση εντός Γερμανίας ενώ για τα υπόλοιπα θα υπήρχε μόνο μία. 

Δε ξέρω, εκτός αν δεν έχουν χώρο. Αλλιώς δεν έχει λογική να πηγαίνουν τα δέματα βόλτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, mindreader είπε

Δυσκολο το κοβω, ο καθε μικροκινεζος seller, να μπει στην πλατφορμα της ΕΕ, αλλα μπορει να κανω και λαθος.
Προσωπικα, δεν θα με πειραζε να "καταργηθει η ατελεια + να πληρωνεται φπα"(πακετο με 2 κατ'αρχας αρνητικα θα ελεγε καποιος), αν αυτο συνοδευεται από το οτι με αυτο τον τροπο ΔΕΝ θα πηγαινει δεμα κατω των 150ε τελωνειο.
Το τελωνειο, και ειδικα το ελληνικο τελωνειο, ειναι ο ΘΑΝΑΤΟΣ.
Χτυπανε στο κεφαλι αναλογα με τα κεφια, δεν ξερεις ποτε ακριβως ποσο θα παει το μαλλι(κουρεμενος θα βγεις σιγουρα ομως), + οι απιστευτες καθυστερησεις και γραφειοκρατια.

Αλλα με προβληματιζει, τι θα κανουν οι μικροι sellers απο Κινα, εκει ειναι πολυ απο την 'δυναμη' του ebay.
Απο την αλλη ομως, θεωρω και απιθανο να ανακοπει η Κινεζικη επελαση.
Τι λετε;

εγω πιστευω οτι οι μικροπωλητες θα πεταξουν το μπαλακι στον τελικο καταναλωτη, μεχρι να αρχισουν τα claims οι δικοι μας και να σταματησουν μια και καλη να στελνουν προς εδω. σιγα τη μεγαλη αγορα που εχουμε να τους νοιαξει. το θεμα ειναι οτι πλατφορμες οπως το aliexpress που ειναι "μεσαζοντας" ουσιαστικα, ουτε αυτο θα μπορει να γραφτει στη πλατφορμα, αφου δε στελνει το ιδιο τα πραγματα και δεν εχει ελεγχο πανω σε αυτο. gearbest κλπ μπορει να μεγαλωσουν τις ευρωπαικες αποθηκες και πιθανως τη γκαμα που θα ειναι διαθεσιμη απο εκει. αλλα με το ali τη "κατσαμε". αυτο με τα 150 ευρω, αν ειναι να πληρωνεις μονο φπα και οχι εκτελωνισμο δε με χαλαει, αλλα δεν ειναι και ξεκαθαρο..και φυσικα προυποθετει οτι θα εχουμε εκσυγχρονισει τις υποδομες μας ωστε να ειναι συγχρονισμενες με την ευρωπαικη πλατφορμα και να αναγνωριζει τους whitelisted προμηθευτες οταν φτανει εδω ενα δεμα. και αν οι δικοι μας κρινουν οτι εχει γινει "μαιμουδια" θα μπορουν να βαρανε αβερτα? πολλα αλλαζουν παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/1/2019 στις 2:49 ΜΜ, duende είπε

ας απολαυσουμε την ατελεια των 22 ευρω για οσο κρατησει, γιατι απο 1/2021 τελειωνει

https://ec.europa.eu/taxation_customs/business/vat/digital-single-market-modernising-vat-cross-border-ecommerce_en

http://europa.eu/rapid/press-release_MEMO-16-3746_en.htm

απο αυτα που διαβαζω καταλαβαινω τα εξης:

Θα υπαρχει μια πλατφορμα που θα πρεπει καθε καταστημα εκτος ΕΕ να γραφτει και αφου ελεγθει κ παρει το οκ θα πρεπει να αποδιδει απευθειας το ΦΠΑ με καθε αγορα ασχετως κοστους.

Καταργειται η ατελεια των 22 ευρω και για αγορες μεχρι 150 ευρω και εφοσον το καταστημα τηρει τις διαδικασιες και δε δηλωνει "μαιμου" τιμες" στις αποστολες, θα αποδιδεται το φπα και θα παρακαμπτουν τη διαδικασια εκτελωνισμου οταν εισερχονται στην ΕΕ. Το οποιο σημαινει οτι δε θα πληρωνουμε τελη εκτελωνισμου μεχρι 150 ευρω?

Αν το καταστημα δεν ειναι εγγεγραμενο στη πλατφορμα, τοτε θα αναλαμβανει τη διαδικασια εκτελωνισμου, εισπραξης φπα κλπ ο εκαστοτε φορεας (ελτα κλπ), οπως γινεται τωρα

Ας μας πει και κανεις αλλος τη γνωμη του τι καταλαβαινει..παντως απο το 2021 θα αλλαξουν πολλα...ειμαι περιεργος τι θα κανουν οι κινεζοι, μιλωντας για τα "μεγαλα ονοματα", οπως aliexpress, gearbest, lightinthebox κλπ. θα γραφτουν στη πλατφορμα πετωντας το μπαλακι (φπα) στους καταναλωτες, η θα εξελιξουν τις υπαρχουσες "πατεντες" με τους διαφορους τροπους αποστολης? για το πρωτο εχω μια αμφιβολια, καθως απαιτει 100% διαφανεια, audits και γενικα μηδεν κλεψιμο. οποτε μαλλον για το δευτερο τους κοβω..

Οι τελευταίες μερες της Πομπηίας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, elias54 είπε

Ευτυχώς από Γερμανία ΜΟΝΟ 4 ΜΕΡΕΣ 

Είχα πάρει μια φορά από Γερμανία από το πραγματικό Amazon (όχι κινέζους μεταπωλητές) και ήρθε στην κυριολεξία σε 2 μέρες. Μου έκανε εντύπωση ότι Έλληνες αργούν πιο πολύ ενίοτε. 

Όταν βλέπεις "Ευρώπη" στο tracking που κάνει 20ήμερα+, μάλλον παίζει κινέζος που το παίζει "Ευρώπη" και απλά κάνει forwarding μέσω Ευρώπης κοροϊδεύοντας με τα tracking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, duende είπε

εγω πιστευω οτι οι μικροπωλητες θα πεταξουν το μπαλακι στον τελικο καταναλωτη, μεχρι να αρχισουν τα claims οι δικοι μας και να σταματησουν μια και καλη να στελνουν προς εδω. σιγα τη μεγαλη αγορα που εχουμε να τους νοιαξει. το θεμα ειναι οτι πλατφορμες οπως το aliexpress που ειναι "μεσαζοντας" ουσιαστικα, ουτε αυτο θα μπορει να γραφτει στη πλατφορμα, αφου δε στελνει το ιδιο τα πραγματα και δεν εχει ελεγχο πανω σε αυτο. gearbest κλπ μπορει να μεγαλωσουν τις ευρωπαικες αποθηκες και πιθανως τη γκαμα που θα ειναι διαθεσιμη απο εκει. αλλα με το ali τη "κατσαμε". αυτο με τα 150 ευρω, αν ειναι να πληρωνεις μονο φπα και οχι εκτελωνισμο δε με χαλαει, αλλα δεν ειναι και ξεκαθαρο..και φυσικα προυποθετει οτι θα εχουμε εκσυγχρονισει τις υποδομες μας ωστε να ειναι συγχρονισμενες με την ευρωπαικη πλατφορμα και να αναγνωριζει τους whitelisted προμηθευτες οταν φτανει εδω ενα δεμα. και αν οι δικοι μας κρινουν οτι εχει γινει "μαιμουδια" θα μπορουν να βαρανε αβερτα? πολλα αλλαζουν παντως

 

Μπορει να κανει την μαγκια του ebay με το Global Shipping Program το οποιο ειναι πολυ καλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...