Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Απο την Κινα αγοραζεις γιατι η εκει κυβέρνηση επιδοτεί τις ταχυδρομικές αποστολές, αν πανε εκει τα ελτα τι πιστεύεις οτι θα γίνει, Θα δουλευουν τσαμπα ή θα τους επιδοτήσει και αυτούς η κυβέρνηση;

.

Αν τελειώσει αυτο το παραμύθι απλά ολοι ξεχνάμε την Κινα και της αγορές απο εκει

Δεν είναι ακριβώς μόνο η επιδότηση, αλλά ειναι και η παγκόσμια ταχυδρομική ένωση, με τη συμφωνία που είχαν ώστε το ταχυδρομείο της κάθε χώρας να είναι υπεύθυνο για το λειτουργικό κόστος διαχείρησης/μεταφοράς (εντός της επικράτειας της) της αλληλογραφίας που λαμβάνει από το εξωτερικό αλλά και να κρατάει τα έσοδα απο αποστολές που στέλνει στο εξωτερικό. Βέβαια πόσα δέματα στέλνουν οι Ευρωπαίοι στην Κίνα και πόσα οι Κίνα στους Ευρωπαίους που η διαφορά είναι τεράστια. Αν και αυτό κάπως πήγε να αλλάξει το 2016 ακόμα δε νομίζω να λύθηκε εντελώς. 

Γι αυτό μπορεί να κοστίζει 3 φορές παραπάνω να στείλεις ένα δέμα απο Πάτρα-Αθήνα-Σεντζέν παρά Σεντζέν-Αθήνα-Πάτρα

Επεξ/σία από zygorito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/12/2018 στις 10:53 ΜΜ, Κάβουρας είπε

Καλά για να δούμε νομίζω πάλι φτηνότερα θα ρθει. Από όσο ξέρω σηκώνει και παζάρι. 

 

Στις 30/12/2018 στις 1:06 ΠΜ, ougxar είπε

Ε πληρωσε τα και εσυ,μην εισαι καβουρας...

Τέλος πάντων ήρθε το πακέτο πριν 5 μέρες από Αμερική με dhl και δεν πλήρωσα τίποτα. Και το κορυφαίο ότι το πέταξαν στο σπιτι του γείτονα. Η παραγγελία έγινε από massdrop για όποιον ενδιαφέρεται. 

 

 

Επεξ/σία από Κάβουρας
Παλιά σε αυτό το σπίτι εμένα εγώ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AN και ΟΤΑΝ καταργηθει η ατελεια σιγα σιγα θα βαλουν ολοι αποθηκες σε NL και ισως και DE. Οποτε μην αγχωνεστε χωρις λογο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^Και γενικά καλό θα ήταν να υπάρχουν καλύτερα ευρωπαϊκά καταστήματα ούτως ή άλλως. π.χ. Δεν υπάρχει σοβαρό κατάστημα ηλεκτρονικών ανταλλακτικων (π.χ. πυκνωτές κτλ΄) στην Ευρώπη για Έλληνες με την εξαίρεση ενός ή δύο (σχεδόν μονοπωλιακά) και με τεράστια ταχυδρομικά έξοδα εντελώς άνευ λόγου (και αν τα κράτη φταίνε για τα ταχυδρομικά, είναι εντελώς άνευ λόγου αν είναι ενδοκοινωτικά).

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλησπέρα σας, παιδιά,

Ξέρω ότι αυτό το thread αφορά κυρίως ηλεκτρονικά ήδη, αλλά οδηγάω ένα Suzuki Samurai του 1996, και επειδή τα ανταλλακτικά στην Ευρώπη είναι εφιάλτης, αποφάσισα να αγοράσω ένα κιτ επισκευής από Αμερικανικό γκαράζ - διότι έχουν τεράστιες κοινότητες "παθιασμένων" με τα μικρά τζιπάκια της Suzuki, και τορνίζουν τα ίδια τους τα ανταλλλακτικά. Επειδή βαρέθηκα να αλλάζω σταυρούς και ρουλεμάν κάθε 6 μήνες, είπα να πάρω κατι ποιοτικό.

Το κιτάκι επισκευής/ανταλλακτικών κόστισε 120$, +100$ DHL Express shipping. Έχει κανείς εμπειρία με car parts για μια εκτίμηση κόστους εκτελωνισμού, ή πάλι θα ρίξει το μαγικό του ζάρι ο εκτελωνιστής?

Το κιτάκι περιέχει 4 μικρά ρουλεμάν, ατσαλένιες μπίλιες, και διάφορες φλάτζες μικρού μεγέθους ελάσματα. Συνολικό βάρος 3kg από μικροπράγματα που ελπίζω ένας μη-μηχανικά καταρτισμένος δεν καταλαβαίνει την σημασία τους. Στο πακέτο υπάρχει απόδειξη αγοράς και αξία προϊόντων μετά από συννενόησή μου με τα παιδιά στην Αμερική.

Επεξ/σία από Agouri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Agouri

Και για τα ανταλλακτικά ισχύουν ακριβώς τα ίδια, οποτε ο οδηγος του makfil (δες παρακατω Link) ισχύει κανονικά για την περιπτωση σου. Συμβουλη : Προσπάθησε να στο στειλουν με usps γιατί οτι ερχεται με dhl courier, μπορει να ερχεται γρηγορα αλλα θα σε κωλοπιασουν και με τα 2 χέρια για αγορα cif 220 δολλάρια

https://www.insomnia.gr/wiki/internet/αγορές-από-το-εξωτερικό-r409/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Agouri είπε

Πολύ καλησπέρα σας, παιδιά,

Ξέρω ότι αυτό το thread αφορά κυρίως ηλεκτρονικά ήδη, αλλά οδηγάω ένα Suzuki Samurai του 1996, και επειδή τα ανταλλακτικά στην Ευρώπη είναι εφιάλτης, αποφάσισα να αγοράσω ένα κιτ επισκευής από Αμερικανικό γκαράζ - διότι έχουν τεράστιες κοινότητες "παθιασμένων" με τα μικρά τζιπάκια της Suzuki, και τορνίζουν τα ίδια τους τα ανταλλλακτικά. Επειδή βαρέθηκα να αλλάζω σταυρούς και ρουλεμάν κάθε 6 μήνες, είπα να πάρω κατι ποιοτικό.

Το κιτάκι επισκευής/ανταλλακτικών κόστισε 120$, +100$ DHL Express shipping. Έχει κανείς εμπειρία με car parts για μια εκτίμηση κόστους εκτελωνισμού, ή πάλι θα ρίξει το μαγικό του ζάρι ο εκτελωνιστής?

Το κιτάκι περιέχει 4 μικρά ρουλεμάν, ατσαλένιες μπίλιες, και διάφορες φλάτζες μικρού μεγέθους ελάσματα. Συνολικό βάρος 3kg από μικροπράγματα που ελπίζω ένας μη-μηχανικά καταρτισμένος δεν καταλαβαίνει την σημασία τους. Στο πακέτο υπάρχει απόδειξη αγοράς και αξία προϊόντων μετά από συννενόησή μου με τα παιδιά στην Αμερική.

Με dhl να υπολογίζεις άλλα τοσα και παραπάνω για το σύνολο του εκτελωνισμού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει τεθεί σε ισχύ η ελεύθερη διακίνηση αγαθών μεταξύ Καναδά και Ευρωπαϊκής Ένωσης? (δηλαδή προϊόντα που παραγγέλνουμε από Καναδά, δεν περνάνε από τελωνείο)

Ακόμα, κάπου είχα διαβάσει ότι από τον Φεβρουάριο του 2019, θα τεθεί σε ισχύ η ελεύθερη διακίνηση αγαθών μεταξύ Ιαπωνίας και ΕΕ. Έχει ψηφιστεί (οριστικοποιηθεί), και απλά περιμένουμε την ημερομηνία εφαρμογής? Γνωρίζει κάποιος περισσότερα για αυτό το θέμα?

Από ποιες άλλες χώρες (εκτός ΕΕ), υπάρχουν συμφωνίες για ελεύθερη τελωνειακή διακίνηση αγαθών? (Ελβετία / Νορβηγία ?)

Βρήκα αυτό, αλλά δεν ξέρω πώς μεταφράζετε για εμάς τους απλούς καταναλωτές που πραγματοποιούμε παραγγελίες από τα συγκεκριμένα κράτη. (δηλαδή εάν περνάνε ή όχι τελώνιο)

http://trade.ec.europa.eu/doclib/docs/2006/december/tradoc_118238.pdf

Επεξ/σία από SLAYER
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια πρωτη αναγνωση, νομιζω πως κυριος στοχος ειναι οι εξαγωγες προς Ιαπωνια.

Απο Ιαπωνια προς εε θα αλλαξει το καθεστος των δασμων (και αρα στοχευει σε εταιριες που κινουν μεγφαλα κεφαλαια)

ενω δεν διευκρινιζεται πουθενα το αν καταργηθουν οι τελωνειακες χρεωσεις. Μιλαει για απλοποιηση των διαδικασιων μονο.

 

Δε νομιζω πως θα τη γλιτωσουμε αλλα θα ηθελα πολυ να μπορω και παλι να αγοραζω απο Ιαπωνια χωρις το φοβο του τελωνειου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, Agouri είπε

Πολύ καλησπέρα σας, παιδιά,

Ξέρω ότι αυτό το thread αφορά κυρίως ηλεκτρονικά ήδη, αλλά οδηγάω ένα Suzuki Samurai του 1996, και επειδή τα ανταλλακτικά στην Ευρώπη είναι εφιάλτης, αποφάσισα να αγοράσω ένα κιτ επισκευής από Αμερικανικό γκαράζ - διότι έχουν τεράστιες κοινότητες "παθιασμένων" με τα μικρά τζιπάκια της Suzuki, και τορνίζουν τα ίδια τους τα ανταλλλακτικά. Επειδή βαρέθηκα να αλλάζω σταυρούς και ρουλεμάν κάθε 6 μήνες, είπα να πάρω κατι ποιοτικό.

Το κιτάκι επισκευής/ανταλλακτικών κόστισε 120$, +100$ DHL Express shipping. Έχει κανείς εμπειρία με car parts για μια εκτίμηση κόστους εκτελωνισμού, ή πάλι θα ρίξει το μαγικό του ζάρι ο εκτελωνιστής?

Το κιτάκι περιέχει 4 μικρά ρουλεμάν, ατσαλένιες μπίλιες, και διάφορες φλάτζες μικρού μεγέθους ελάσματα. Συνολικό βάρος 3kg από μικροπράγματα που ελπίζω ένας μη-μηχανικά καταρτισμένος δεν καταλαβαίνει την σημασία τους. Στο πακέτο υπάρχει απόδειξη αγοράς και αξία προϊόντων μετά από συννενόησή μου με τα παιδιά στην Αμερική.


Ως συνέχεια της παραπάνω ανάρτησης, αναφέρω ότι κλήθηκα σήμερα 14/1/2018 12:21 από DHL EXPRESS Athens για τακτοποίηση του εκτελωνισμού.

Η υπάλληλος, ιδιαίτερα αγενής και χωρίς ευγένειαι αλλά μάλλον είναι υπερστρεσσαρισμένη αφού καθ'όλη τη διάρκεια του τηλεφώνου, άκουγα να χτυπάνε συνεχώς τηλέφωνα στα γραφεία τους, με ενηέρωσε ότι είναι 57€ για την διαδικασία εκτελωνισμού, + το κόστος του ίδιου του τελωνείου, όπως και όταν αυτό υπολογισθεί από τον τελωνειακό.

Της είπα ότι θα έχει εντός δύο ημερών την απάντησή μου για το αν θα το εκτελωνίσω μόνος, αλλά προς έκπληξή μου μου είπε πως σε περίπτωση που δεν το κάνω ηλεκτρονικά, θα έχω κόστος παραπάνω από το να πληρώσω απλά τα 57€. Σε εκείνη την στιγμή και επειδή ήμουν στην δουλειά, της είπα πως θα ήθελα αρχικά να μου μιλάει με μια βασική ευγένεια και όχι να μου διαβάζει κατεβατές ενημερώσεις προφορικά, μην με αφήνωντας να απαντήσω, και να συνεχίσει οποιαδήποτε επικοινωνία γραπτά μέσω e-mail. Μου ζήτησε συγγνώμη και το κλείσαμε.

Δύο λεπτά μετά, παραλαμβάνω μέιλ με τον κατάλογό τους και είναι 56€ (όπως διάβασα σε αυτό το θρεντ δηλαδή) και όχι 57€ οπότε δεν ξέρω, μάλλον μπερδεύτηκε,
και όντως τα κόστη εκτελωνισμού ανέρχονται σε 41€ για "έκδοση διατακτικής" - ο,τιδήποτε κι αν  σημαίνει αυτό +16€ για "διαχείρηση" == 57€

Θα το ψάξω λίγο περισσότερο μέχρι μεθαύριο, να δω αν με συμφέρει να κάνω το ταξίδι και την ταλαιπωρία μέχρι το Ελ. Βενιζέλος, και εαν η μεταφορά στο Αεροδρόμιο Μακεδονίας (το δέμα είναι προς Καβάλα) έχει εξτρά κόστος για να γίνει ο εκτελωνισμός εκεί.

Επισυνάπτω και τον "μοντέρνο" κατάλογο που μου έστειλε για να υπάρχει και στο θρεντ:
r7V7HmW.png

Επεξ/σία από Agouri
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ότι να ναι με τα πακέτα, περιμένω ακόμα δεματάκια απο 20/11 περίπου (registered, το ένα μάλιστα 27 μέρες κολλημένο για παρουσίαση στο τελωνείο) και σήμερα έφτασε gearbest belgium unregistered που έφυγε 2/1 απο κίνα -.- . κάτι κάνουν λάθος εκεί στα ελτα :P

Επεξ/σία από zygorito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά,έχω μια απορία σχετικά με μια αγορά που έκανα από gearbest πριν 8 μέρες μιας και ήταν η πρώτη μου.Επέλεξα belgium registered και η παραγγελία προχωρούσε κανονικά μέχρι χθες,έβλεπα οτι είχε φτάσει Ελλάδα-Αθήνα,μετά Λάρισα και τέλος Βόλο σήμερα το πρωί που ήταν ο προορισμός.Πήγα να δω τώρα την εξέλιξη πάλι και μου βγάζει πλέον αυτό:

1536082091_Screenshot_20190114-154932_SamsungInternet.jpg.7e0f5f606252488d40b0660886746df7.jpg

Είναι φυσιολογικό?Στο gearbest μου βγάζει αυτό:

413625277_Screenshot_20190114-155144_SamsungInternet.jpg.0a0b8f9e29fe55e20caf4e79ccaeb5fe.jpg

Επεξ/σία από LeukoSustima
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kosutasu22 είπε

Καλεσε στα ΕΛΤΑ να σου πουν τι παιζει

Και τι να τους πω?Μπορούν να βρουν κάτι με αυτό το τρακιν ναμπερ?

Πάντως,θυμάμαι τελευταίο στάδιο της εξέλιξης το πρωί έγραφε M.D Volos,Notification(ή κάτι τέτοιο) που δεν κατάλαβα τι σημαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LeukoSustima είπε

Και τι να τους πω?Μπορούν να βρουν κάτι με αυτό το τρακιν ναμπερ?

Πάντως,θυμάμαι τελευταίο στάδιο της εξέλιξης το πρωί έγραφε M.D Volos,Notification(ή κάτι τέτοιο) που δεν κατάλαβα τι σημαίνει.

μοναδα διαλογης, κεντρο διαλογης κατι τετοιο, γενικα απο εκει που κανουν τη διαλογη οταν ερχεται το φορτηγο για τα ελτα της περιοχης σου ή τα κεντρικα ελτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...