Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Kanesan είπε

 Και αυτό όχι πάντα, καθώς υπήρξαν και περιπτώσεις που unregistered ελέγχθηκαν κανονικά και έλαβαν κωδικό εδώ στην Ελλάδα, οπότε και προωθήθηκαν ως συστημένα πλέον.

 

Θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες σε παρακαλώ? Δηλαδή μπήκε το πακέτο στο τελωνείο, έδωσαν GR tracking number, και σου ήρθε ειδοποιητήριο για να αποστείλεις τα παραστατικά? Και εφόσον δεν είχες tracking number για το πακέτο, πώς ήξερες ποιο από όλα (από αυτά που περίμενες) ήταν, ώστε να αποστείλεις τα σωστά παραστατικά?

Έχει ξανατύχη σε κάποιον άλλον, unregistered πακέτο, χωρίς tracking number (ή κάποια ένδειξη barcode πάνω στο πακέτο), να περάσει τελωνείο και να επιβληθεί επιπλέων χρέωση (φπα, έξοδα εκτελωνισμού)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9 λεπτά πριν, SLAYER είπε

Θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες σε παρακαλώ? Δηλαδή μπήκε το πακέτο στο τελωνείο, έδωσαν GR tracking number, και σου ήρθε ειδοποιητήριο για να αποστείλεις τα παραστατικά? Και εφόσον δεν είχες tracking number για το πακέτο, πώς ήξερες ποιο από όλα (από αυτά που περίμενες) ήταν, ώστε να αποστείλεις τα σωστά παραστατικά?

Έχει ξανατύχη σε κάποιον άλλον, unregistered πακέτο, χωρίς tracking number (ή κάποια ένδειξη barcode πάνω στο πακέτο), να περάσει τελωνείο και να επιβληθεί επιπλέων χρέωση (φπα, έξοδα εκτελωνισμού)

Μου έχει σε πακέτο από Αμερική. Μπήκε Ελλάδα πήρε Ελληνικό tracking. Μου έστειλαν συστημένη επιστολή και ζητούσαν παραστατικά. Τα εστειλα, χρεωσαν τέλη και το έστειλαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, SLAYER είπε

Θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες σε παρακαλώ? Δηλαδή μπήκε το πακέτο στο τελωνείο, έδωσαν GR tracking number, και σου ήρθε ειδοποιητήριο για να αποστείλεις τα παραστατικά? Και εφόσον δεν είχες tracking number για το πακέτο, πώς ήξερες ποιο από όλα (από αυτά που περίμενες) ήταν, ώστε να αποστείλεις τα σωστά παραστατικά?

Έχει ξανατύχη σε κάποιον άλλον, unregistered πακέτο, χωρίς tracking number (ή κάποια ένδειξη barcode πάνω στο πακέτο), να περάσει τελωνείο και να επιβληθεί επιπλέων χρέωση (φπα, έξοδα εκτελωνισμού)

Συνηθως οσα προιοντα κοστιζουν ανω των 5-10ε εχουν tracking.....Το tracking βεβαια ειναι ασχετο με το αν ζητησει παραστατικα το τελωνειο η αν θα βαλει φορο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά, σήμερα μου ήρθε απαντητικό email από τα ΕΛΤΑ αεροδρομίου το οποίο λίγο πολύ λέει ότι 

 

Σε απάντηση του ηλεκτρονικού σας μηνύματος και σύμφωνα με ενημέρωσή μας από το αρμόδιο τμήμα της Εταιρείας μας, σας γνωρίζουμε ότι όλες οι αποστολές με χώρα καταγωγής το Λάος, παραμένουν στο αεροδρόμιο και δεν διαχειρίζονται καθώς δεν πληρούν τις απαραίτητες προϋποθέσεις. Έχει ενημερωθεί σχετικά η ταχυδρομική υπηρεσία της χώρας καταγωγής των αντικειμένων.  

 

Παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον αποστολέα του αντικειμένου προκειμένου να προβεί στην διαδικασία υποβολής αίτησης

Πάει το πακετάκι που το περίμενα από τον Νοέμβριο. Το θέμα όμως είναι γιατί δεν ενημερώνουν τον κόσμο κάπως. Τώρα τι κάνουμε? 

 

Screenshot_2019-01-15-22-15-54-078_com.android.chrome.png

Επεξ/σία από coxy13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, SLAYER είπε

Θα μπορούσες να δώσεις περισσότερες πληροφορίες σε παρακαλώ? Δηλαδή μπήκε το πακέτο στο τελωνείο, έδωσαν GR tracking number, και σου ήρθε ειδοποιητήριο για να αποστείλεις τα παραστατικά? Και εφόσον δεν είχες tracking number για το πακέτο, πώς ήξερες ποιο από όλα (από αυτά που περίμενες) ήταν, ώστε να αποστείλεις τα σωστά παραστατικά?

Έχει ξανατύχη σε κάποιον άλλον, unregistered πακέτο, χωρίς tracking number (ή κάποια ένδειξη barcode πάνω στο πακέτο), να περάσει τελωνείο και να επιβληθεί επιπλέων χρέωση (φπα, έξοδα εκτελωνισμού)

Ό,τι έγραψε και ο spartak1 πιο πάνω. Μου ήρθε ειδοποιητήριο (ο ταχυδρόμος έχει πάψει να μου φέρνει τα δέματα σπίτι) να παραλάβω ένα συστημένο του οποίου το tracking number δεν αναγνώριζα. Πήγα στο ταχυδρομείο και τελικά ήταν συστημένη επιστολή. Μες στην επιστολή, μου ζητούσαν παραστατικά για ένα δέμα που κανονικά ήταν unregistered αλλά είχαν δώσει εδώ ελληνικό tracking number. Αυτό συνέβη την πρώτη φορά. Τη δεύτερη φορά δεν αμφισβήτησαν την αξία του απλού δέματος, απλά μου ήρθε κατευθείαν το ειδοποιητήριο από το τελωνείο με το ποσό που έπρεπε να πληρώσω και με το ελληνικό tracking number που του είχαν δώσει, το οποίο και μετρά από την είσοδο σε ΚΑΤ.  Και τα δύο πακέτα είχαν αξία προφανώς άνω των 22 ευρώ, αλλά δεν ήταν ούτε μεγάλα, ούτε πολύ ακριβά. Το σημειώνω αυτό για να μην υποθέσει κανείς ότι αν και unregistered ελέγχθηκαν λόγω υπέρμετρου όγκου ή μεγάλης αξίας, ενώ συνήθως αυτά περνούν αέρα.

Επεξ/σία από Kanesan
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα guys, πιστεύω ότι είμαι στο κατάλληλο νήμα γιατί έχει συμβεί το παρακάτω και δεν ξέρω πως να το χειριστώ.

Συγγενείς που μένουν στην Αγγλία μας έστειλαν ένα πακέτο μέσω amazon.co.uk και ήρθε μετά από καιρό αναμονής "ειδοποιητήριο αντικειμένου εξωτερικού με δασμούς" από τα Ελτά στο οποίο θα πρέπει να πληρώσω ~14 ευρώ ΦΠΑ + 15 ευρώ τέλη εκτελωνισμού. Κοιτάω το tracking του πακέτου και βλέπω το παρακάτω (Η Αγγλία που φαίνεται στο tracking; ) :

Package status: In transit
Destination: Unknown
Origin: Greece
2019-02-12 10:14 PARADEISOU AMAROUSIOU - ELTA, ITEM ARRIVED AT
2019-02-12 05:41 ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH LOADED (--> PARADEISOU AMAROUSIOU - ELTA)
2019-02-11 19:11 ATHENS PARCEL CENTER, DISPATCH CLOSED (--> PARADEISOU AMAROUSIOU - ELTA)
2019-02-11 19:00 ATHENS PARCEL CENTER, ITEM ARRIVED AT
2019-02-11 17:11 ATHENS PARCEL CENTER, ITEM ARRIVED AT
2019-02-08 21:14 ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED
2019-02-08 20:17 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), DISPATCH CLOSED (--> ATHENS PARCEL CENTER)
2019-02-08 17:29 ATHENS AIRMAIL CENTER, ΙTEM RETURNED FROM IMPORT CUSTOMS
2019-02-05 13:51 ATHENS AIRMAIL CENTER, ITEM PRESENTED TO IMPORT CUSTOMS
======================================
 

Περνάνε τελωνείο προϊόντα που αγοράζονται από την Αγγλία; Έχει ενεργοποιηθεί το Brexit; Θεωρείται ήδη εκτός E.E.;
Έχω αγοράσει στο παρελθόν από amazon.co.uk και δεν είχα κάποιο θέμα!

Υπάρχει κάποιο σφάλμα στη διαδικασία και πρέπει να διεκδικήσω να παραλάβω ανέξοδα ή είναι έτσι τα πράγματα;
Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, johnnieinlab είπε

Καλησπέρα guys, πιστεύω ότι είμαι στο κατάλληλο νήμα γιατί έχει συμβεί το παρακάτω και δεν ξέρω πως να το χειριστώ.

Συγγενείς που μένουν στην Αγγλία μας έστειλαν ένα πακέτο μέσω amazon.co.uk και ήρθε μετά από καιρό αναμονής "ειδοποιητήριο αντικειμένου εξωτερικού με δασμούς" από τα Ελτά στο οποίο θα πρέπει να πληρώσω ~14 ευρώ ΦΠΑ + 15 ευρώ τέλη εκτελωνισμού. Κοιτάω το tracking του πακέτου και βλέπω το παρακάτω (Η Αγγλία που φαίνεται στο tracking; ) :

Package status: In transit
Destination: Unknown
Origin: Greece
2019-02-12 10:14 PARADEISOU AMAROUSIOU - ELTA, ITEM ARRIVED AT
2019-02-12 05:41 ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH LOADED (--> PARADEISOU AMAROUSIOU - ELTA)
2019-02-11 19:11 ATHENS PARCEL CENTER, DISPATCH CLOSED (--> PARADEISOU AMAROUSIOU - ELTA)
2019-02-11 19:00 ATHENS PARCEL CENTER, ITEM ARRIVED AT
2019-02-11 17:11 ATHENS PARCEL CENTER, ITEM ARRIVED AT
2019-02-08 21:14 ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED
2019-02-08 20:17 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), DISPATCH CLOSED (--> ATHENS PARCEL CENTER)
2019-02-08 17:29 ATHENS AIRMAIL CENTER, ΙTEM RETURNED FROM IMPORT CUSTOMS
2019-02-05 13:51 ATHENS AIRMAIL CENTER, ITEM PRESENTED TO IMPORT CUSTOMS
======================================
 

Περνάνε τελωνείο προϊόντα που αγοράζονται από την Αγγλία; Έχει ενεργοποιηθεί το Brexit; Θεωρείται ήδη εκτός E.E.;
Έχω αγοράσει στο παρελθόν από amazon.co.uk και δεν είχα κάποιο θέμα!

Υπάρχει κάποιο σφάλμα στη διαδικασία και πρέπει να διεκδικήσω να παραλάβω ανέξοδα ή είναι έτσι τα πράγματα;
Ευχαριστώ

Δασμοί για δέμα από την Αγγλία ακόμη δεν υπάρχουν.

Όμως είσαι σίγουρος ότι έφυγε από Αγγλία το πακέτο; Το ότι αγοράστηκε από Amazon UK σε εξασφαλίζει μόνο εάν ήταν με πωλητή το ίδιο το Amazon ή fullfiled by Amazon . Αν είναι απλά από το Amazon marketplace μπορεί κάλλιστα να έρχεται και από χώρα εκτός ΕΕ. Μπορείς να πεις στους συγγενείς σου να το κοιτάξουν από το ιστορικό παραγγελιών τους στο Amazon ή ακόμη και να ρωτήσουν στο support εάν όντως έφυγε από Αγγλία η παραγγελία.

Επίσης είσαι σίγουρος ότι το πακέτο στα ΕΛΤΑ είναι αυτό που περίμενες από το Amazon; Μήπως είναι καμιά άσχετη αποστολή;

 

Επεξ/σία από dexterios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 15/2/2019 στις 9:08 ΜΜ, Kanesan είπε

Ό,τι έγραψε και ο spartak1 πιο πάνω. Μου ήρθε ειδοποιητήριο (ο ταχυδρόμος έχει πάψει να μου φέρνει τα δέματα σπίτι) να παραλάβω ένα συστημένο του οποίου το tracking number δεν αναγνώριζα. Πήγα στο ταχυδρομείο και τελικά ήταν συστημένη επιστολή. Μες στην επιστολή, μου ζητούσαν παραστατικά για ένα δέμα που κανονικά ήταν unregistered αλλά είχαν δώσει εδώ ελληνικό tracking number. Αυτό συνέβη την πρώτη φορά. Τη δεύτερη φορά δεν αμφισβήτησαν την αξία του απλού δέματος, απλά μου ήρθε κατευθείαν το ειδοποιητήριο από το τελωνείο με το ποσό που έπρεπε να πληρώσω και με το ελληνικό tracking number που του είχαν δώσει, το οποίο και μετρά από την είσοδο σε ΚΑΤ.  Και τα δύο πακέτα είχαν αξία προφανώς άνω των 22 ευρώ, αλλά δεν ήταν ούτε μεγάλα, ούτε πολύ ακριβά. Το σημειώνω αυτό για να μην υποθέσει κανείς ότι αν και unregistered ελέγχθηκαν λόγω υπέρμετρου όγκου ή μεγάλης αξίας, ενώ συνήθως αυτά περνούν αέρα.

Μπορείς να δωσεις περισσοτερες πληροφορίες (π.χ. αρχικο tracking number ,καταστημα αγορας ,τροπος αποστολής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/2/2019 στις 11:02 ΜΜ, johnnieinlab είπε

Καλησπέρα guys, πιστεύω ότι είμαι στο κατάλληλο νήμα γιατί έχει συμβεί το παρακάτω και δεν ξέρω πως να το χειριστώ.

Συγγενείς που μένουν στην Αγγλία μας έστειλαν ένα πακέτο μέσω amazon.co.uk και ήρθε μετά από καιρό αναμονής "ειδοποιητήριο αντικειμένου εξωτερικού με δασμούς" από τα Ελτά στο οποίο θα πρέπει να πληρώσω ~14 ευρώ ΦΠΑ + 15 ευρώ τέλη εκτελωνισμού. Κοιτάω το tracking του πακέτου και βλέπω το παρακάτω (Η Αγγλία που φαίνεται στο tracking; ) :

Package status: In transit
Destination: Unknown
Origin: Greece
2019-02-12 10:14 PARADEISOU AMAROUSIOU - ELTA, ITEM ARRIVED AT
2019-02-12 05:41 ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH LOADED (--> PARADEISOU AMAROUSIOU - ELTA)
2019-02-11 19:11 ATHENS PARCEL CENTER, DISPATCH CLOSED (--> PARADEISOU AMAROUSIOU - ELTA)
2019-02-11 19:00 ATHENS PARCEL CENTER, ITEM ARRIVED AT
2019-02-11 17:11 ATHENS PARCEL CENTER, ITEM ARRIVED AT
2019-02-08 21:14 ATHENS SORTING CENTER, DISPATCH UNLOADED
2019-02-08 20:17 Γ.Ε.Τ.Α. Αθήνας (Κ.Α.Τ.), DISPATCH CLOSED (--> ATHENS PARCEL CENTER)
2019-02-08 17:29 ATHENS AIRMAIL CENTER, ΙTEM RETURNED FROM IMPORT CUSTOMS
2019-02-05 13:51 ATHENS AIRMAIL CENTER, ITEM PRESENTED TO IMPORT CUSTOMS
======================================
 

Περνάνε τελωνείο προϊόντα που αγοράζονται από την Αγγλία; Έχει ενεργοποιηθεί το Brexit; Θεωρείται ήδη εκτός E.E.;
Έχω αγοράσει στο παρελθόν από amazon.co.uk και δεν είχα κάποιο θέμα!

Υπάρχει κάποιο σφάλμα στη διαδικασία και πρέπει να διεκδικήσω να παραλάβω ανέξοδα ή είναι έτσι τα πράγματα;
Ευχαριστώ

Θα μπορούσες να δόσεις λεπτομέρειες στην κίνηση του δέματος, σε αυτό που έχεις ανεβάσει φαίνεται μόνο η κίνηση στην Ελλάδα.

Και μια λεπτομέρεια από Αγγλία  Royal mail, τα συστημένα έρχονται με την acs  και όχι με τα ΕΛΤΑ, πιθανόν να μην είναι από Αγγλία η αποστολή.

Επεξ/σία από koskol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, zato23 είπε

Μπορείς να δωσεις περισσοτερες πληροφορίες (π.χ. αρχικο tracking number ,καταστημα αγορας ,τροπος αποστολής)

Δεν υπήρχαν αρχικά tracking numbers, τα δέματα ήταν unregistered. Απλά και αυτά περνούν τελωνείο,  είχαν παραστατικά επάνω, οι αναγραφόμενες τιμές ήταν άνω των 22 ευρώ οπότε και οι υπάλληλοι προχώρησαν σε εκτελωνισμό. Την πρώτη φορά μάλιστα αμφισβήτησαν την τιμή και έστειλαν συστημένη επιστολή για να τους στείλω απόδειξη/paypal, τη δεύτερη δέχθηκαν τα παραστατικά ως είχαν και μου έστειλαν το ειδοποιητήριο πληρωμής κατευθείαν. Αν εννοείς τα ελληνικά tracking numbers που δόθηκαν στο τελωνείο, αυτά ήταν της μορφής UC στην αρχή και GR στο τέλος.

Τα πακέτα ήταν από Ιαπωνία, από δύο διαφορετικά καταστήματα. Οι Ιάπωνες γενικά δεν στέλνουν στο εξωτερικό (δεν αναφέρομαι σε μεμονωμένους πωλητές ή καταστήματα σε ebay) και συνήθως αγοράζω μέσω μεσάζοντος (και εκεί γίνεται πανηγύρι, διότι δεν μπορώ να αποδείξω εύκολα ότι όντως πλήρωσα όσο γράφουν τα πακέτα καίτοι είναι αλήθεια) αλλά αυτά τα δύο καταστήματα στέλνουν και εξωτερικό, ευτυχώς. Τρόπος αποστολής ήταν SAL small packet, υποτίθεται επειδή το SAL είναι ο οικονομικός τρόπος αποστολής, υπάρχουν πιθανότητες τα πακέτα να μην περάσουν τελωνείο αν δεν είναι συστημένα. Το οποίο είναι αλήθεια, έχω λάβει αρκετά πακέτα απλά που δεν ελέγχθηκαν αν και η αναγραφόμενη τιμή ήταν άνω των 22.

Από εκεί και πέρα, τελευταία συνέβη και το εξής: ακόμα ένα πακέτο μου, απλό, κάτω των 22 ευρώ και χωρίς tracking number, μου ήρθε με ελληνικό κωδικό. Συγκεκριμένα έλαβα ένα ειδοποιητήριο από τα ΕΛΤΑ να παραλάβω ένα συστημένο που πάλι είχε tracking number που δεν αναγνώριζα. Λόγω της προηγούμενης εμπειρίας μου,  φαντάστηκα ότι θα επρόκειτο ξανά για συστημένη επιστολή γιατί κάποιο από τα ακριβότερα απλά πακέτα που περίμενα θα είχε σταματήσει τελωνείο και θα ζητούσαν απόδειξη/paypal. Τελικά, προς έκπληξή μου, ήταν ένα φθηνό απλό πακέτο που περίμενα, χωρίς κάποια επιπλέον χρέωση, αλλά με το αυτοκόλλητο "ΕΛΤΑ μικροδέματα" απάνω και ελληνικό tracking number, της μορφής QA...GR. Φαντάζομαι αν το συγκεκριμένο πακέτο ήταν άνω των 22 ευρώ, θα είχε χρεωθεί ΦΠΑ κλπ. Αυτή ήταν και η τελευταία φορά που έλαβα απλό πακέτο, έχω και άλλα, όμως είναι της περιόδου Δεκεμβρίου και άφαντα προς το παρόν, μαζί με τα συστημένα τόσο τα δικά μου, όσο και πολλών άλλων εδώ. Οπότε περιμένω τώρα αφενός να τα λάβω, αφετέρου να δω αν όντως έχουν ενταθεί και άλλο οι έλεγχοι με αποτέλεσμα όλο και περισσότερα απλά πακέτα να έρχονται με ελληνικό tracking number. Αν και νομίζω αυτό θα φανεί - αν φανεί - αργότερα μέσα στο έτος, διότι φαντάζομαι λόγω της συσσώρευσης πακέτων ένεκα των εορτών, πολλά unregistered προωθούνται χωρίς ενδελεχή έλεγχο.

Επεξ/σία από Kanesan
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι αν και δεν είναι έτσι ότι τα δέματα που ξεπερνάνε ένα ποσό και είναι για το τελωνείο για να πληρώσεις κάτι μια χαρά ελέγχονται κτλ κτλ για να φάνε λεφτά τα δέματα που είναι κάτω από το πόσο για το τελωνείο εδώ και μήνες υπάρχει σοβαρό θέμα σαν να λένε και τι μας ενδιαφέρει λεφτά εμείς δεν θα αρπάξουμε μπορεί να μην είναι έτσι αλλά αυτήν την εντύπωση μου δίνουν τελευταία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, δε ξερω αν συνεβει και σε εσας αλλα σημερα ο ταχυδρομος μου εφερε δυο απο τα πακετα Νοεμβρη-Δεκεμβρη. Λογικα οπως ειπα και παλιοτερα εφοσον δεν ηρθαν νεες παραγγελιες λογω Πρωτοχρονιας θυμηθηκαν να ανοιξουν τους παλιους σακους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dj-apollon είπε

Καλημερα, δε ξερω αν συνεβει και σε εσας αλλα σημερα ο ταχυδρομος μου εφερε δυο απο τα πακετα Νοεμβρη-Δεκεμβρη. Λογικα οπως ειπα και παλιοτερα εφοσον δεν ηρθαν νεες παραγγελιες λογω Πρωτοχρονιας θυμηθηκαν να ανοιξουν τους παλιους σακους.

Άρα πολύ βάθος παίζει να έχουμε μια μικρή ελπίδα να τα δούμε εμένα ούτε σήμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, koskol είπε

Θα μπορούσες να δόσεις λεπτομέρειες στην κίνηση του δέματος, σε αυτό που έχεις ανεβάσει φαίνεται μόνο η κίνηση στην Ελλάδα.

Και μια λεπτομέρεια από Αγγλία  Royal mail, τα συστημένα έρχονται με την acs  και όχι με τα ΕΛΤΑ, πιθανόν να μην είναι από Αγγλία η αποστολή.

Ενημερώνω για να ξέρετε τι μπορεί να σας συμβεί:
Το δέμα ήρθε κανονικά από Αγγλία μέσω Royal Mail αλλά οι "έξυπνοι" στο amazon έγραψαν πάνω στο δέμα μόνο την αξία του πακέτου και τα ταχυδρομικά έξοδα, παραλείποντας το φόρο που είχε πληρωθεί. Στο ταχυδρομία μου είπαν ότι η λύση είναι να ζητήσω αναδασμολόγηση, αλλά επειδή υπάρχουν πολλά αιτήματα το πιο πιθανό είναι να ξεμπερδέψω σε κανα τρίμηνο. Έτσι, επέλεξα να πληρώσω τα 30 ευρώ, γιατί το δώρο αφορούσε γενέθλια παιδιού που έχουν ήδη περάσει καιρό (με την καθυστέρηση του τελωνείου) και έχω κουραστει να με ρωτάει κάθε μέρα "πότε θα φτάσει".
Θα επικοινωνήσω , είτε εγώ ό ίδιος είτε μέσω του αποστολέα, με την amazon, μήπως και πάρω κάτι πίσω, διότι είναι προφανές ότι όλα αυτά προκλήθηκαν από υπαιτιότητά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, johnnieinlab είπε

Ενημερώνω για να ξέρετε τι μπορεί να σας συμβεί:
Το δέμα ήρθε κανονικά από Αγγλία μέσω Royal Mail αλλά οι "έξυπνοι" στο amazon έγραψαν πάνω στο δέμα μόνο την αξία του πακέτου και τα ταχυδρομικά έξοδα, παραλείποντας το φόρο που είχε πληρωθεί. Στο ταχυδρομία μου είπαν ότι η λύση είναι να ζητήσω αναδασμολόγηση, αλλά επειδή υπάρχουν πολλά αιτήματα το πιο πιθανό είναι να ξεμπερδέψω σε κανα τρίμηνο. Έτσι, επέλεξα να πληρώσω τα 30 ευρώ, γιατί το δώρο αφορούσε γενέθλια παιδιού που έχουν ήδη περάσει καιρό (με την καθυστέρηση του τελωνείου) και έχω κουραστει να με ρωτάει κάθε μέρα "πότε θα φτάσει".
Θα επικοινωνήσω , είτε εγώ ό ίδιος είτε μέσω του αποστολέα, με την amazon, μήπως και πάρω κάτι πίσω, διότι είναι προφανές ότι όλα αυτά προκλήθηκαν από υπαιτιότητά τους.

Αν είχε έρθει από Αγγλία δεν θα ήταν τελωνειακά υποκείμενο, ούτε θα χρειαζόταν να έχει προπληρωθεί φόρος.

Όταν μας έρχεται κάτι από Αμερική, από άμαζον, με προπληρωμένο φόρο, ακολουθούνται άλλες διαδικασίες, δεν έχει απλά ένα αυτοκόλλητο που λέει, έχει προπληρωθεί ο φόρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...