Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, ekkli είπε

Αν είχε έρθει από Αγγλία δεν θα ήταν τελωνειακά υποκείμενο, ούτε θα χρειαζόταν να έχει προπληρωθεί φόρος.

Όταν μας έρχεται κάτι από Αμερική, από άμαζον, με προπληρωμένο φόρο, ακολουθούνται άλλες διαδικασίες, δεν έχει απλά ένα αυτοκόλλητο που λέει, έχει προπληρωθεί ο φόρος.

Δεν είναι έτσι. Το amazon έχει ελληνικό ΑΦΜ και φροντίζει να χρεώνει τους πελάτες με το σωστό φόρο αναλόγως με τη χώρα του καθενός. Η Αγγλία δεν έχει δασμούς εισαγωγής, έχει μόνο την υποχρέωση της παρακράτησης και απόδοσης ΦΠΑ το οποίο μπορεί να πληρωθεί είτε εδώ (οπότε πληρώνεις και τα τέλη εκτελωνισμού) ή εκεί! Έχω στείλει σε προηγούμενη ανάρτηση σχετικό link.

Από Αγγλία ήρθε πάντως, ιδού και το κουτί.

Image641641098.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά παρήγγειλα από πωλητή στο Amazon ένα μεταχειρισμένο βιβλίο. Το δέμα έτυχε πάνω στο "μπούκωμα" των τελωνείων στις γιορτές και γύρισε πίσω. Μου το ξαναστέλνουν με μια μεταφορική που ονομάζεται RR Donnelley. Ξέρει κανένας ποια εταιρία αναλαμβάνει στην Ελλάδα τα πακέτα αυτής της μεταφορικής; Το βιβλίο είναι πολύ σπάνιο και δεν θέλω να το χάσω γιατί  ο χρειάζομαι για σοβαρή δουλειά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnnieinlab είπε

Δεν είναι έτσι. Το amazon έχει ελληνικό ΑΦΜ και φροντίζει να χρεώνει τους πελάτες με το σωστό φόρο αναλόγως με τη χώρα του καθενός. Η Αγγλία δεν έχει δασμούς εισαγωγής, έχει μόνο την υποχρέωση της παρακράτησης και απόδοσης ΦΠΑ το οποίο μπορεί να πληρωθεί είτε εδώ (οπότε πληρώνεις και τα τέλη εκτελωνισμού) ή εκεί! Έχω στείλει σε προηγούμενη ανάρτηση σχετικό link.

Από Αγγλία ήρθε πάντως, ιδού και το κουτί.

Image641641098.jpg

δηλαδή τώρα συζητάμε σοβαρά ότι παραγγέλνουμε κάτι από Ηνωμένο Βασίλειο και πρέπει να πληρώσουμε τελωνείο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, anax111 είπε

Παιδιά παρήγγειλα από πωλητή στο Amazon ένα μεταχειρισμένο βιβλίο. Το δέμα έτυχε πάνω στο "μπούκωμα" των τελωνείων στις γιορτές και γύρισε πίσω. Μου το ξαναστέλνουν με μια μεταφορική που ονομάζεται RR Donnelley. Ξέρει κανένας ποια εταιρία αναλαμβάνει στην Ελλάδα τα πακέτα αυτής της μεταφορικής; Το βιβλίο είναι πολύ σπάνιο και δεν θέλω να το χάσω γιατί  ο χρειάζομαι για σοβαρή δουλειά. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια. 

Με σιγουριά μπορώ να σου πω ότι θα παραλάβεις από τα  ΕΛΤΑ τώρα πότε θα σε γελάσω και δεν το θέλω. Ουσιαστικά είναι σταλμένο με usps first class και σε νορμάλ συνθήκες χρειάζεται 20 μέρες περίπου για να φτάσει στο τοπικό ταχυδρομείο.

Οι καθυστερήσεις εντοπίζονται κυρίως στα πακέτα από Κίνα όποτε δεν θα έχεις κάποια ιδιαίτερη καθυστέρηση βαριά βαριά μήνα. Αν το βιαζοσουνα όπως λες η καλύτερη επιλογή θα ήταν usps priority μάξιμουμ αναμονή με τελωνείο μέσα 2 εβδομάδες το πολύ.

2 ώρες πριν, johnnieinlab είπε

Δεν είναι έτσι. Το amazon έχει ελληνικό ΑΦΜ και φροντίζει να χρεώνει τους πελάτες με το σωστό φόρο αναλόγως με τη χώρα του καθενός. Η Αγγλία δεν έχει δασμούς εισαγωγής, έχει μόνο την υποχρέωση της παρακράτησης και απόδοσης ΦΠΑ το οποίο μπορεί να πληρωθεί είτε εδώ (οπότε πληρώνεις και τα τέλη εκτελωνισμού) ή εκεί! Έχω στείλει σε προηγούμενη ανάρτηση σχετικό link.

Από Αγγλία ήρθε πάντως, ιδού και το κουτί.

Image641641098.jpg

 

Μέχρι στιγμής δεν έχει αλλάξει κάτι όσον αφορά τα τελωνεία μεταξύ Αγγλίας και Ευρώπης όποτε το θέμα τελωνείου δεν υφίσταται. Το τζιμανι που σου έστειλε το πακέτο για κάποιο λόγο έφτιαξε τελωνειακή δήλωση CN 22 ενώ δεν υφίσταται κάτι τέτοιο μέχρι στιγμής και γ αυτο το λόγω ζητήθηκε να πληρώσεις τελωνείο. Αν θες  κάνε μια ερώτηση στον αποστολέα για ποιο λόγο έκανε τελωνειακή  δηλωση πραγματικα ειμαι περίεργος να δω τι θα απαντήσει ίσως τελικά να έχουν αλλάξει τα δ3δομενα και να μην έχουμε πάρει μυρωδιά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, johnnieinlab είπε

Ενημερώνω για να ξέρετε τι μπορεί να σας συμβεί:
Το δέμα ήρθε κανονικά από Αγγλία μέσω Royal Mail αλλά οι "έξυπνοι" στο amazon έγραψαν πάνω στο δέμα μόνο την αξία του πακέτου και τα ταχυδρομικά έξοδα, παραλείποντας το φόρο που είχε πληρωθεί. Στο ταχυδρομία μου είπαν ότι η λύση είναι να ζητήσω αναδασμολόγηση, αλλά επειδή υπάρχουν πολλά αιτήματα το πιο πιθανό είναι να ξεμπερδέψω σε κανα τρίμηνο. Έτσι, επέλεξα να πληρώσω τα 30 ευρώ, γιατί το δώρο αφορούσε γενέθλια παιδιού που έχουν ήδη περάσει καιρό (με την καθυστέρηση του τελωνείου) και έχω κουραστει να με ρωτάει κάθε μέρα "πότε θα φτάσει".
Θα επικοινωνήσω , είτε εγώ ό ίδιος είτε μέσω του αποστολέα, με την amazon, μήπως και πάρω κάτι πίσω, διότι είναι προφανές ότι όλα αυτά προκλήθηκαν από υπαιτιότητά τους.

Αν έχουν προπληρωθεί τέλη μάλλον δεν στάλθηκε απο Αγγλία αλλά από Τρίτη χώρα (π.χ. ΗΠΑ). Αλλιώς γιατί να προπληρωθεί τα τέλη;

Το ότι σε σένα φαίνεται αυτοκόλητο από Αγγλία δεν αποδεικνύει κάτι. Εχω λάβει και εγώ πακέτα που φαίνεται ότι στάλθηκαν απο Γερμανία αλλά στην πραγματικότητα στάλθηκαν από τις ΗΠΑ μέσω Γερμανίας. ΤΑ ΕΛΤΑ το βλέπουν αυτό στο σύστημα τους και χρεώνουν τέλη κανονικά

 

Επεξ/σία από spartak1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπαταρία για κινητό από Κίνα (Aliexpress) θα περάσει; Από όσο θυμάμαι οι μπαταρίες για κάποια περίοδο δεν περνούσαν και μόνο με Belgium Post και τούρκικα ταχυδρομεία γινόταν να έρθουν. Δεν με ενδιαφέρει αν θα μπουν δασμοί (γύρω στα 15Ε αξία), αλλά αν θα μπλοκάρει λόγω του ότι είναι μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, dompred είπε

Μπαταρία για κινητό από Κίνα (Aliexpress) θα περάσει; Από όσο θυμάμαι οι μπαταρίες για κάποια περίοδο δεν περνούσαν και μόνο με Belgium Post και τούρκικα ταχυδρομεία γινόταν να έρθουν. Δεν με ενδιαφέρει αν θα μπουν δασμοί (γύρω στα 15Ε αξία), αλλά αν θα μπλοκάρει λόγω του ότι είναι μπαταρία.

Τις μπαταρίες ποτέ δεν τις μπλόκαραν στο τελωνείο, δεν είναι απαγορευμένο είδος, οι μεταφορικές εταιρείες δεν αναλάμβαναν να τις μεταφέρουν, με αιτιολογικό της πιθανής έκρηξης.

Αν έχεις βρει πωλητές και όντως στο Aliexpress υπάρχουν πάμπολλοι που στέλνουν Ελλάδα τότε δεν θα έχεις κανένα θέμα και αν είναι αξίας κάτω των 22€ μαζί με τα μεταφορικά, ούτε τελωνεία θα πληρώσεις ούτε τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, terkos2 είπε

Τις μπαταρίες ποτέ δεν τις μπλόκαραν στο τελωνείο, δεν είναι απαγορευμένο είδος, οι μεταφορικές εταιρείες δεν αναλάμβαναν να τις μεταφέρουν, με αιτιολογικό της πιθανής έκρηξης.

Αν έχεις βρει πωλητές και όντως στο Aliexpress υπάρχουν πάμπολλοι που στέλνουν Ελλάδα τότε δεν θα έχεις κανένα θέμα και αν είναι αξίας κάτω των 22€ μαζί με τα μεταφορικά, ούτε τελωνεία θα πληρώσεις ούτε τίποτα.

Aν ισχυει 100% αυτο που γραφεις ειναι πολυ χρησιμο το μυνημα σου..και εγω νομιζα οτι ηταν στα προς κατασχεση στο ταχυδρομειο (βεβαια γνωριζα για τις μεταφορικες που δεν αναλαμβαναν)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι μπαταρίες απαγορεύονται να βγουν από την Κίνα αν είναι πακέτο με άλλη συσκευή. Επιτρέπονται να βγουν απ'την Κίνα αν είναι μόνες τους ως προϊόν.

Αυτό μου είπε μεγάλος αγοραστής κινέζικων.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, ekkli είπε

δηλαδή τώρα συζητάμε σοβαρά ότι παραγγέλνουμε κάτι από Ηνωμένο Βασίλειο και πρέπει να πληρώσουμε τελωνείο;

Επικοινώνησα με την amazon από το chat που έχουν στο site, τους έστειλα τη φωτογραφία του δέματος με το ΦΠΑ να λείπει και την απόδειξη πληρωμής του κατά την παραλαβή και μέσα σε δυο λεπτά μου απάντησαν ότι θα επιστρέψουν το ποσό που πλήρωσα στην αρχική πιστωτική με την οποία έγινε η παραγγελία. Παραδέχτηκαν αμέσως το λάθος τους και ζήτησαν συγνώμη.
Όλα καλά!

Φαντάζομαι υπάρχει στη συμφωνία (καθώς η Αγγλία είχε κάποιες διαφοροποιήσεις, καθώς ούτε στο Ευρώ ήταν, ούτε στη Σέγκεν και γενικώς ήθελε πάντοτε να έχει ειδική μεταχείριση) να πληρώνεται το ΦΠΑ της χώρας του παραλήπτη στη χώρα του αποστολέα, και τότε δεν περνάει τελωνείο.

Αν ήταν από τρίτη χώρα, δε θα είχε ΚΑΙ δασμούς (εισαγωγής) και όχι μόνο ΦΠΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, johnnieinlab είπε
23 ώρες πριν, ekkli είπε

 

Επικοινώνησα με την amazon από το chat που έχουν στο site, τους έστειλα τη φωτογραφία του δέματος με το ΦΠΑ να λείπει και την απόδειξη πληρωμής του κατά την παραλαβή και μέσα σε δυο λεπτά μου απάντησαν ότι θα επιστρέψουν το ποσό που πλήρωσα στην αρχική πιστω

 

7 λεπτά πριν, johnnieinlab είπε

Επικοινώνησα με την amazon από το chat που έχουν στο site, τους έστειλα τη φωτογραφία του δέματος με το ΦΠΑ να λείπει και την απόδειξη πληρωμής του κατά την παραλαβή και μέσα σε δυο λεπτά μου απάντησαν ότι θα επιστρέψουν το ποσό που πλήρωσα στην αρχική πιστωτική με την οποία έγινε η παραγγελία. Παραδέχτηκαν αμέσως το λάθος τους και ζήτησαν συγνώμη.
Όλα καλά! 

Φαντάζομαι υπάρχει στη συμφωνία (καθώς η Αγγλία είχε κάποιες διαφοροποιήσεις, καθώς ούτε στο Ευρώ ήταν, ούτε στη Σέγκεν και γενικώς ήθελε πάντοτε να έχει ειδική μεταχείριση) να πληρώνεται το ΦΠΑ της χώρας του παραλήπτη στη χώρα του αποστολέα, και τότε δεν περνάει τελωνείο. 

Αν ήταν από τρίτη χώρα, δε θα είχε ΚΑΙ δασμούς (εισαγωγής) και όχι μόνο ΦΠΑ;

Δασμοί είναι πάνω από ένα ποσό. Νομίζω πάνω από 150 ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...