Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Ναι δυστυχως δεν εχει κατι θετικο η συμφωνια για τα δεματα οπου παραλαμβανουμε ως καταναλωτες.

Γιατί, αν δεν είναι "σκέτος καταναλωτής" αλλά μικρή επιχείρηση, γίνεται εύκολα; π.χ. είσαι εστιάτορας και αγοράζεις ένα ηχοσύστημα.

Πρέπει να πάρει ο Ιάπωνας ελληνικό ΑΦΜ κτλ; (το λέω γιατί κάπως έτσι εκπίπτει μόνο το ΦΠΑ από Ε.Ε. επιχειρήσεις)

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 hours ago, tobindax said:

Γιατί, αν δεν είναι "σκέτος καταναλωτής" αλλά μικρή επιχείρηση, γίνεται εύκολα; π.χ. είσαι εστιάτορας και αγοράζεις ένα ηχοσύστημα.

Πρέπει να πάρει ο Ιάπωνας ελληνικό ΑΦΜ κτλ; (το λέω γιατί κάπως έτσι εκπίπτει μόνο το ΦΠΑ από Ε.Ε. επιχειρήσεις)

Δεν εχω ασχοληθει με ολο το μερος της συμφωνιας, πρωτιστως παντως εχει να κανει με τις εξαγωγες ΕΕ προς Ιαπωνια. Για τα υπολοιπα δεν ξερω τι ισχυει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Δεν εχω ασχοληθει με ολο το μερος της συμφωνιας, πρωτιστως παντως εχει να κανει με τις εξαγωγες ΕΕ προς Ιαπωνια. Για τα υπολοιπα δεν ξερω τι ισχυει.

Εγώ πάντως που παρήγγειλα ένα φακό (για τη φωτογραφική μου μηχανή) από Ιαπωνία, αξίας 120 ευρώ συν μεταφορικά, δεν πλήρωσα τελωνείο. Η αποστολή του φακού από τον Ιάπωνα έγινε εντός του Φλεβάρη (δηλ. οταν τέθηκε σε ισχύ η συμφωνία), δεν ξέρω αν επηρέασε αυτό ή αν ήταν τυχαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, nikosar said:

Εγώ πάντως που παρήγγειλα ένα φακό (για τη φωτογραφική μου μηχανή) από Ιαπωνία, αξίας 120 ευρώ συν μεταφορικά, δεν πλήρωσα τελωνείο. Η αποστολή του φακού από τον Ιάπωνα έγινε εντός του Φλεβάρη (δηλ. οταν τέθηκε σε ισχύ η συμφωνία), δεν ξέρω αν επηρέασε αυτό ή αν ήταν τυχαίο.

και εγω παρελαβα 4 στη σειρα πακετα αξιας διχως να περασουν τελωνειο, ουτε ομως και να εχουν καποιο αυτοκολλητο οπως πχ το πρασινο με ενδειξη "τελωνειακος ελευθερο".
Ηταν καθαρα τυχη απο οτι φαινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγορα απο amazon των 15 ευρω, με dhl global mail εχει μεινει ετσι, και ηταν να ερθει σημερα, επισης αγορα απο ιαπωνια της ταξης των 9 ευρω, ειχε σταλει τις πρωτες μερες του γεναρη και ακομα να ερθει ενω απο τον ιδιο πωλητη ερχοταν μεσα σε 2-3 βδομαδες. Η πρωτη φορα που εχουν αργησει τοσο πολυ πραγματα.

 

 

Screenshot 2019-03-07 at 11.53.54.png

Επεξ/σία από lifeowner771
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

και εγω παρελαβα 4 στη σειρα πακετα αξιας διχως να περασουν τελωνειο, ουτε ομως και να εχουν καποιο αυτοκολλητο οπως πχ το πρασινο με ενδειξη "τελωνειακος ελευθερο".
Ηταν καθαρα τυχη απο οτι φαινεται.

΄περιμένω άλλον έναν φακό...θα δούμε!!!  ούτε και μενα είχε την ένδειξη ¨Τελωνειακώς Ελεύθερο¨

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρέλαβα σήμερα από Ιαπωνία και το πράσινο χαρτάκι "τελωνειακώς ελεύθερο" είναι επάνω κανονικά. Μέχρι στιγμής σε όλα τα συστημένα μου είναι χωρίς διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ΝΑΙ κυρίες και κύριοι 

Θα κανω ωραια Χριστουγεννα (το 2020) με τα καινούργια μου στολίδια που είχα κάνει παραγγελια στις 27/11/2018 και ήρθαν σήμερα!!!

Δεν άργησαν και πολύ,μόνο περίπου 4 μήνες 😂😂

Κάλιο αργά παρά ποτέ,κτλπ κτλπ

😋😋



 

(Το έβαλα και εδώ σε περίπτωση που δεν το δείτε 😁)

Fotor_155196210952025.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έβαλες παντού να το δούμε όλοι..πετάς από τη χαρά σου....σε νιώθω...Αναπτέρωσες το ηθικό μου....ίσως παραλάβουμε κι οι υπόλοιποι που περιμένουμε 4μηνο κ βάλε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Lnk Hlk είπε

Το έβαλες παντού να το δούμε όλοι..πετάς από τη χαρά σου....σε νιώθω...Αναπτέρωσες το ηθικό μου....ίσως παραλάβουμε κι οι υπόλοιποι που περιμένουμε 4μηνο κ βάλε.

Ναι το έβαλα εδώ και στο άλλο αντίστοιχο θεμα,για να πάρετε κουράγιο.

 

4 μήνες αλλά ήρθαν τελικά.

 

(Η αλήθεια είναι ότι τα είχα σχεδόν ξεχάσει και ξεγράψει,έλεγα η χάθηκαν η τα βούτηξαν )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχεδόν πάντα έρχονται, το θέμα είναι ότι κάνουν Αιώνες.

Και δεν κατάλαβα, από που και ως που δεν είναι κόστος το περίμενε; Πληρώνεις για να πάρεις κάτι σύντομα.

Χάνεις χρήματα αν δεν το πάρεις σύντομα, ιδιαίτερα αν είναι για δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα guys. Για αγορα λαπτοπ απο amazon.com με shipping+import fees πληρωμενα, χρειαζεται να ανησυχώ? 

Ελαβα sms "Αναμενομενη εισαγωγη απο AMAZON.COM, επικοινωνιστε μαζι μας" σημερα απο την UPS , αλλα ειναι κλειστα μεχρι δευτερα κ εχω ψιλοαγχωθει. Γνωριζει καποιος τι θα μου ζητησουν απ το τηλ βασει εμπειριας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Kadaz είπε

Καλησπερα guys. Για αγορα λαπτοπ απο amazon.com με shipping+import fees πληρωμενα, χρειαζεται να ανησυχώ? 

Ελαβα sms "Αναμενομενη εισαγωγη απο AMAZON.COM, επικοινωνιστε μαζι μας" σημερα απο την UPS , αλλα ειναι κλειστα μεχρι δευτερα κ εχω ψιλοαγχωθει. Γνωριζει καποιος τι θα μου ζητησουν απ το τηλ βασει εμπειριας? 

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς αφού προπλήρωσες , ΑΦΜ και τα στοιχεία σου θέλουνε για να κάνουν συμπληρώσουν τα χαρτιά της εισαγωγής. Επειδή είναι laptop άρα φαντάζομαι αρκετά ακριβό ,μαλλον θα σου ζητήσουν να συμπληρώσεις και μια φόρμα για να βγάλεις αριθμό EORI καθώς και να τους κάνεις ηλεκτρονική εξουσιοδότηση για εκτελωνιστεί εκ μέρους σου. 

Επεξ/σία από dexterios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dexterios είπε

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς αφού προπλήρωσες , ΑΦΜ και τα στοιχεία σου θέλουνε για να κάνουν συμπληρώσουν τα χαρτιά της εισαγωγής. Επειδή είναι laptop άρα φαντάζομαι αρκετά ακριβό ,μαλλον θα σου ζητήσουν να συμπληρώσεις και μια φόρμα για να βγάλεις αριθμό EORI καθώς και να τους κάνεις ηλεκτρονική εξουσιοδότηση για εκτελωνιστεί εκ μέρους σου. 

θενξ, τριψηφιο ειναι μη φανταστεις κανα macbook pro :P 

φακελωμα δηλαδη ε? χαχα. Ερωτηση, τι ειναι το EORI, κ επισης για ηλεκ. εξουσιοδοτηση χρειαζομαι λογιστη? Δεν εχω ξανακανει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Kadaz είπε

θενξ, τριψηφιο ειναι μη φανταστεις κανα macbook pro :P 

φακελωμα δηλαδη ε? χαχα. Ερωτηση, τι ειναι το EORI, κ επισης για ηλεκ. εξουσιοδοτηση χρειαζομαι λογιστη? Δεν εχω ξανακανει 

Ένας αριθμός που χρησιμοποιείται από τα τελωνεία στην ΕΕ για να αναγνωρίζουν διακρατικά ποιος εισαγάγει τι και που :)

http://ektelonismos.weebly.com/alpharhoiotathetamu972sigmaf-eori.html

Η εξουσιοδότηση γίνεται ηλεκτρονικά με τους κωδικούς του taxis , δεν χρειάζεται λογιστής θα σου πούνε από την ups αν έχεις πρόβλημα τι ακριβώς να πατήσεις.

Αφού πάντως είναι τριψήφιο το ποσό και υποθέτω η εισαγωγή είναι για ιδιώτη , λογικά δεν θα απαιτήσουν να βγάλεις EORI

Επεξ/σία από dexterios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...