Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, dexterios είπε

Ένας αριθμός που χρησιμοποιείται από τα τελωνεία στην ΕΕ για να αναγνωρίζουν διακρατικά ποιος εισαγάγει τι και που :)

http://ektelonismos.weebly.com/alpharhoiotathetamu972sigmaf-eori.html

Η εξουσιοδότηση γίνεται ηλεκτρονικά με τους κωδικούς του taxis , δεν χρειάζεται λογιστής θα σου πούνε από την ups αν έχεις πρόβλημα τι ακριβώς να πατήσεις.

χμμ εφοσον δεν εχω τους κωδικους καλυτερα να μιλησω με το λογιστη να τους παρω να μαι ετοιμοσ. μαλιστα, θενξ για τις πληροφοριες μαν :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 05/03/2019 at 04:46, NikosKallithea said:

ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ

Ετσι και αλλιώς την προστασία την εχεις και απο το εβαυ και απο το αλι, ανεξάρτητα απο τον τρόπο πληρωμης.

Το παυπαλ σου προσθέτει τα γνωστα.

.

Tοκυριότερο όμως είναι οτι paypal και  alipay  αποκρύπτουν τα στοιχεία της κάρτας σου για να μη κυκλοφορουν σε όλο τον πλανήτη.

.

Υγ εγω προσωπικα ππτε δεν εχω κανει dispute στο ebay παντα κανω στο paypal.

Τώρα ο κάθε ενας μπορεί να λέει οτι θέλει, ελευθερία εχουμε και με αυτο το reddit ούτε καν έχω ασχοληθεί ποτέ

Παντως το aliexpress ετσι κι αλλιως δεν εχει paypal, νομιζω και αρκετοι πωλητες στο ebay επισης!

 

Επεξ/σία από elpaso1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/3/2019 στις 8:09 ΜΜ, Kadaz είπε

χμμ εφοσον δεν εχω τους κωδικους καλυτερα να μιλησω με το λογιστη να τους παρω να μαι ετοιμοσ. μαλιστα, θενξ για τις πληροφοριες μαν :) 

 

Μην δωσεις τους κωδικους σε κανεναν,αν ξερεις να το κανεις εσυ καλως αλλιως πας στον λογιστη.Το συστημα του Amazon ειναι παρομοιο με το Global Shipping Program του Ebay.Και στις δυο περιπτωσεις η UPS αναλαμβανει την μεταφορα.Περιεργο μου φαινεται να σου ζητησουν το οτιδηποτε,εμενα πριν κανενα μηνα παραγγελια απο Ebay με GSP αξιας 400€ την οποια την ανελαβε η UPS,δεν μου ζητησε κανενας τιποτε.Επικοινωνησε με την UPS απο Τριτη και θα δεις τι θα σου πουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2019 στις 5:07 ΜΜ, LouCi4er είπε

Μην δωσεις τους κωδικους σε κανεναν,αν ξερεις να το κανεις εσυ καλως αλλιως πας στον λογιστη.Το συστημα του Amazon ειναι παρομοιο με το Global Shipping Program του Ebay.Και στις δυο περιπτωσεις η UPS αναλαμβανει την μεταφορα.Περιεργο μου φαινεται να σου ζητησουν το οτιδηποτε,εμενα πριν κανενα μηνα παραγγελια απο Ebay με GSP αξιας 400€ την οποια την ανελαβε η UPS,δεν μου ζητησε κανενας τιποτε.Επικοινωνησε με την UPS απο Τριτη και θα δεις τι θα σου πουν.

εξουσιοδοτηση για εισαγωγη/εκτελωνισμο ηθελαν και ΑΦΜ εν τελει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Shadowjump είπε

Το Gearbest που εχει πολλα διαφορετικα Priority Direct Line, ειναι ολα χωρις τελωνειο;

Αυτό δεν συμβαίνει μόνο στο Gearbest αλλά και στο Banggood απ' ότι έχω παρατηρήσει.

Δυστυχώς και εγώ που ρώτησα στο άλλο νήμα 

για το Gearbest δεν απάντησε κανείς μέχρι στιγμής, λες και κανένας από τους συμφορουμίτες εδώ δεν γνωρίζει τίποτα επ' αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^Γιατί, σώζει της πιστωτικές κάρτες στη βάση δεδομένων του;

Από ότι είδα, μια παραγγελία που είχα κάνει από εκεί με paypal έγινε, οπότε ανοησίες τα περί "καταστρέψτε τις κάρτες σας". Το paypal προφανώς θα έγινε με redirection χωρίς να σώζει το gearbest τα δεδομένα του.

ΥΓ. Αν μιλάμε για τη διεύθυνση, αυτή είναι γνωστή σε "όλους τους κινέζους" από τη στιγμή που έχει δοθεί αλλού. Για passwords, λάθος του χρήστη.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tobindax είπε

^Γιατί, σώζει της πιστωτικές κάρτες στη βάση δεδομένων του;

Από ότι είδα, μια παραγγελία που είχα κάνει από εκεί με paypal έγινε, οπότε ανοησίες τα περί "καταστρέψτε τις κάρτες σας". Το paypal προφανώς θα έγινε με redirection χωρίς να σώζει το gearbest τα δεδομένα του.

ΥΓ. Αν μιλάμε για τη διεύθυνση, αυτή είναι γνωστή σε "όλους τους κινέζους" από τη στιγμή που έχει δοθεί αλλού. Για passwords, λάθος του χρήστη.

Ξαναδιάβασε, ή έρευνα είναι σαφής. Βουίζει η είδηση στο διαδίκτυο.

Report – Gearbest Hack: Hundreds of Thousands Affected Daily by Huge Data Brea.

Για τις πιστωτικές κάρτες λέει ότι γίνεται η παραβίαση, όχι για το PayPal. To PayPal δεν είναι κάρτα.

Αυτό που λέει γενικά η είδηση είναι ότι εάν έχετε αγοράσει κάτι από το Gearbest στο παρελθόν με πιστωτική κάρτα και όχι μέσω του PayPal, ίσως θα πρέπει να σκέφτεστε την αλλαγή της  πιστωτικής σας κάρτας, καθώς η κύρια βάση δεδομένων της εταιρείας βρέθηκε ότι είναι εντελώς ανασφάλιστη.

Η ομάδα ασφάλειας της ομάδας VPNMentor, δημοσίευσε μια έκθεση σχετικά με την ασφάλεια του Gearbest. Η ομάδα διαπίστωσε ότι η κύρια βάση δεδομένων του ιστότοπου, καθώς και οι βάσεις δεδομένων των αδελφών του ιστότοπων (συμπεριλαμβανομένων των Zaful, Rosegal και DressLily) είναι εύκολα προσβάσιμες και περιέχουν πάνω από 1,5 εκατομμύρια αρχεία.

Ορισμένες από τις προσβάσιμες πληροφορίες περιλαμβάνουν μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, κωδικούς πρόσβασης λογαριασμού, διευθύνσεις IP, γενέθλια, διευθύνσεις, πληροφορίες πληρωμής και πλήρη ονόματα.

Η ομάδα μπόρεσε να συνδεθεί σε δύο λογαριασμούς χωρίς ιδιαίτερη προσπάθεια. Το ακριβές περιεχόμενο των παραγγελιών κάθε πελάτη είναι επίσης ορατό. Η κονσόλα διαχείρισης δεδομένων της Gearbest ήταν επίσης προσβάσιμη, πράγμα που σημαίνει ότι οι χάκερ θα μπορούσαν να χειριστούν εύκολα πληροφορίες σχετικά με τον ιστότοπο, να απενεργοποιήσουν τμήματα των διακομιστών της εταιρείας, και ακόμη και να διαταράξουν τις λειτουργίες στις αποθήκες του Gearbest.

Είναι ασφαλές να πούμε ότι τέτοιου είδους παραβιάσεις δεδομένων είναι ότι χειρότερο μπορεί να συμβεί, και ίσως είναι καλή ιδέα να λάβετε τα μέτρα σας προτού κάνετε χρήση κάποιας πιστωτικής κάρτας για αγορές από το Gearbest.

Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει επίσημη απάντηση από το GearBest για όλα τα παραπάνω, και μένει να δούμε ποια μέτρα θα λάβει ώστε να διορθώσει το πρόβλημα ασφάλειας που προκύπτει.

Σημείωση :

Γενικά αυτό είναι ένα πρόβλημα που μπορεί να υπάρχει και σε πολλά άλλα On-Line καταστήματα και υπηρεσίες και καλό είναι να μην προδικάζουμε. Στα κινεζομάγαζα ειδικά πρέπει να είναι ηλίθιος κάποιος και να κάνει τις συναλλαγές του μέσω πιστωτικής κάρτας. Δεν έχει PayPal ένα κατάστημα? Φεύγεις μακριά και ψάχνεις το αντικείμενο αλλού. Γενικά το πιο σωστό είναι μέσω τρίτων υπηρεσιών όπως το Paypal – Προπληρωμένες κάρτες – Εντολές πληρωμών κτλ. όπου μπορείς και έχεις τον έλεγχο αν σου κάτσει στραβή.

ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Ποτέ μα ποτέ δεν δίνουμε στοιχεία τραπεζών – καρτών κτλ, σε σελίδες που δεν έχουν ασφαλή σύνδεση μέσω https:// αλλά το απλό http://.

Για το συγκεκριμένο θέμα που έχει δημιουργηθεί, όποιος δεν τα πάει καλά με τα Αγγλικά μπορεί να ενημερωθεί χονδρικά και από το παρακάτω στα Ελληνικά:

 Σουρωτήρι το Gearbest: Ομάδα χάκερ αποκτά πρόσβαση στην βάση δεδομένων του.

 

Επεξ/σία από Jangos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^Ναι, και σου είπα παρατήρησα ότι με paypal είχα πληρώσει [το οποίο δέχεται άμεσα κάρτα, χωρίς wallet balance, οπότε μην παίζεις με τις λέξεις] οπότε οι γενικεύσεις περί "καταστρέψτε τις κάρτες σας" είναι ανοησίες.

ΥΓ. και σε άλλη περίπτωση θα το σκεφτόμουν αλλά είναι τουλάχιστον γκρίζα ζώνη.

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οταν εγω λεω μονο ebay και paypal, κατι ξερω....

ali, και τρισ-αλι, και gearbest, και bangood, και ουρακοταγκοι και τρεχαγυρευοπουλος.... αντε τωρα να συμμαζεψει ο καθενας τα ασυμαζευτα....

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update:

Όσοι παρήγγειλαν κάτι από το Gearbest τον Μάρτιο, επηρεάζονται από τις πρόσφατες επιθέσεις.

Σήμερα το Gearbest δημοσίευσε στον επίσημο λογαριασμό του στο Facebook την εξής ανακοίνωση, στην οποία επιβεβαιώνονται αυτές οι επιθέσεις και η διαρροή των στοιχείων σου.

"Μόλις ενημερωθήκαμε για τις επιθέσεις και τα δημοσιεύματα των ερευνητών, η ομάδα ασφαλείας ερεύνησε τους ισχυρισμούς. Αν και διαπιστώσαμε ότι οι databases και οι servers που χρησιμοποιούνται για την αποθήκευση και επεξεργασία των δεδομένων είναι απολύτως προστατευμένες με όλα τα απαραίτητα μέτρα κρυπτογράφησης, ορισμένα όμως από τα εξωτερικά εργαλεία που χρησιμοποιούμε για την αποθήκευση των δεδομένων ίσως έχουν γίνει προσβάσιμα από άλλους και τα δεδομένα να έχουν παραβιαστεί.

Το Gearbest έχει διασφαλίσει ότι όλα τα δεδομένα και οι servers προστατεύονται με firewalls. Ωστόσο όμως, την ημέρα των επιθέσεων (1 Μαρτίου 2019), τα firewalls αυτά λανθασμένα απενεργοποιήθηκαν από ένα μέλος της ομάδας ασφαλείας, για λόγους που ακόμη διερευνώνται. Πιστεύουμε, ότι έχουν επηρεαστεί οι χρήστες που πραγματοποίησαν εγγραφή πρόσφατα όσο και όσοι αγόρασαν κάτι μέσα στο Μάρτιο. Λαμβάνουμε όλα τα απαραίτητα μέτρα για να μην ξανασυμβεί κάτι τέτοιο στο μέλλον."

 

ΠεικÏνα ίÏÏÏ ÏεÏιέÏει: κείμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/3/2019 στις 3:16 ΜΜ, mindreader είπε

Οταν εγω λεω μονο ebay και paypal, κατι ξερω....

ali, και τρισ-αλι, και gearbest, και bangood, και ουρακοταγκοι και τρεχαγυρευοπουλος.... αντε τωρα να συμμαζεψει ο καθενας τα ασυμαζευτα....

Μη λες ανοησίες. Κάποια έχουν επιλογή να ΜΗΝ σώσουν την κάρτα στη βάση δεδομένων τους.

Τώρα αν κάποια είναι κανονικοί κλέφτες, γίνεται, αλλά το θεωρώ ακραίο.

ΥΓ1. Προφανώς και αν κάτι είναι "τρύπιο" μπορεί και χωρίς σώσιμο να έχει "live" υποκλοπέα (σπάνιο) αλλά πάμε σε ακραίες περιπτώσεις πάλι και η ζωή είναι μικρή

ΥΓ2. Το Paypal δεν είναι ο "Θεός". Μπορεί και αυτό να πάρει πούλο.

[ΥΓ3. Η αμφισβήτηση συναλλαγών τραπέζης είναι σχετικά εύκολη υπόθεση, ότι και αν λένε οι πανικόβλητοι. Κατ'αρχάς είναι προσεγγιστικά αδύνατο να αγοραστεί κάτι παράνομα σε διεύθυνση (του ληστή) λόγω εύκολης αμφισβήτησης. Κατά δεύτερον (ακόμα και service να είναι), οι αμφισβητήσεις τέτοιου είδους θεωρούνται τόσο σοβαρές και σπάνιες ταυτόχρονα που πρέπει να ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙΣ για να μην γίνει  δεκτή.]

Στις 15/3/2019 στις 10:27 ΠΜ, Jangos είπε

ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ !!!

Ποτέ μα ποτέ δεν δίνουμε στοιχεία τραπεζών – καρτών κτλ, σε σελίδες που δεν έχουν ασφαλή σύνδεση μέσω https:// αλλά το απλό http://.

Επειδή σε βλέπω αγχωμένο να το λές ξανά και ξανά αυτό σε αυτό το φόρουμ, σε ενημερώνω ότι δεν είναι ακριβώς έτσι. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ TLS/SSL(HTTPS) (αν και προφανώς δεν είναι ποτέ κακό να έχεις την έξτρα βοήθεια της https διεύθυνσης).

Για παράδειγμα, σχεδόν όλα τα software για φορουμ (όπως αυτό) κρυπτογραφούν τους κωδικούς των μελών τους ακόμα και αν δεν είναι TLS η σύνδεση. Το έμαθα ρητώς πρόσφατα όταν ερευνούσα το λογισμικό ενός σάιτ που έκανε το λάθος να μην έχει TLS/SSL.

ΥΓ. Δεν είναι ο σωστός χώρος για να αναλύσουμε την τεχνική αλλά ας πούμε μόνο ότι κάθε ανθρώπινη επικοινωνία μπορεί να κρυπτογραφηθεί (δηλαδή , δεν είναι "μαγικό" το TLS, απλά είναι ένας καλός, ολικός και τυποποιημένος τρόπος για να γίνει)

[Εξυπακούεται ότι δεν έχω δει ποτέ κανένα σοβαρό σάιτ να μην έχει TLS/SSL ούτως ή άλλως οπότε μιλάμε για ακραίες καταστάσεις ακραίας μειωνότητας. Τουλάχιστον σε αυτό το σάιτ δεν έχω δει κανέναν για μήνες να αγοράζει απο καταστήματα χωρίς https URL.

Θυμήθηκα τώρα ότι μόνο κάτι τελειωμένα Ελληνικά σάιτ έχω δει να είναι έτσι τα οποία είναι εκτός θέματος σε αυτό το thread].

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, afterhours είπε

Μου ηρθε παραγγελια σημερα απο μπανγκουντ με priority σε 13 ημερολογιακες μερες απο την ημερα αποστολης ...αψογα  (αξια κατω απο 22 cif)

Σχεδόν κατά κανόνα πλέον τα πάντα έρχονται σε ~10 μέρες Ελλάδα. Μετά εξαρτάσαι από το κατά πόσο κωλυσιεργεί η Αθήνα.

Αν πέσεις σε περίπτωση και φύγει από Αεροδρόμιο προς διανομή σε λίγες ώρες τότε έχεις ακριβώς αυτό που συνέβη.

Υποψιάζομαι γίνεται αν υπάλληλος βρήκε πακέτο του στον ίδιο σάκο

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...