Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 15/3/2019 στις 3:16 ΜΜ, mindreader είπε

Οταν εγω λεω μονο ebay και paypal, κατι ξερω....

ali, και τρισ-αλι, και gearbest, και bangood, και ουρακοταγκοι και τρεχαγυρευοπουλος.... αντε τωρα να συμμαζεψει ο καθενας τα ασυμαζευτα....

Και το ebay πριν 4-5 χρονια το ειχαν hackαρει και ειχε προτεινει σε ολους τους χρηστες να αλλαξουν τους κωδικους του. 

Οσο για το gearbest/Banggood, εφόσον δεχονται πληρωμες με PayPal δεν εχεις προβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά καλημέρα . 

Θέλω να πάρω ενα λουράκι για ρολόι απο Αμερική με κόστος 26$ (περίπου 22€) και 12$ μεταφορικά (περίπου 10,50 €). Τι λέτε , θα πληρώσω τελωνείο ή μονο τα 3-4 € στα Ελτα ? Τα μεταφορικά μετράνε και αυτά σαν συνολικό κόστος της παραγγελίας ή μετράει μόνο η τιμή του προϊόντος ?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, afterhours είπε

Nαι μετρανε τα μεταφορικα...θα πληρωσεις τελωνειο αφου βγαινει πανω απο 22 ευρω

Υπολογιζε +24%φπα και + το τελος ελτα

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση !!

Δηλαδή σύνολο 32 € (λουράκι +μεταφορικά )  + 24% φπα  8€ περίπου + το τέλος Ελτα  3-4 €  ,  κοντολογής θα βγεί κοντά στα 45 € αν κατάλαβα καλά...

Και είναι  λουράκι σιλικόνης ,  αλλά θα το πληρώσω σαν να είναι απο δέρμα λεοπάρδαλης.... Δεν το βλέπω να το παίρνω.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παντα υπαρχει περιπτωση κατι να διαφυγει το τελωνειο ειτε απο τυχη ειτε επειδη θελουν να φυγει για καμια ωρα ενας τεραστιος αριθμος δεματων

Αν εισαι τυχερος τοτε ρισκαρε το....Το τελευταιο καιρο δεν ειναι οπως παλια και εχουν γινει αυστηρα τα πραγματα με το τελωνειο.

Το τελος ελτα ειναι 15 ευρω

Αυτα που σου εγραψα ισχυουν αν τα στειλουν απο αμερικα με το απλο ταχυδρομειο οχι κουριερ

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, afterhours είπε

Παντα υπαρχει περιπτωση κατι να διαφυγει το τελωνειο ειτε απο τυχη ειτε επειδη θελουν να φυγει για καμια ωρα ενας τεραστιος αριθμος δεματων

Αν εισαι τυχερος τοτε ρισκαρε το....Το τελευταιο καιρο δεν ειναι οπως παλια και εχουν γινει αυστηρα τα πραγματα με το τελωνειο.

Το τελος ελτα ειναι 15 ευρω

Αυτα που σου εγραψα ισχυουν αν τα στειλουν απο αμερικα με το απλο ταχυδρομειο οχι κουριερ

Ναι ξέρω οτι έχουν αγριέψει τα πράγματα για αυτό κοιτάζω να παραγγέλνω όσο μπορώ  απο χώρες εντός της Ε.Ε. Σε άλλη παραγγελία με λουράκια  πριν 1,5 χρόνο πάλι απο Αμερική είχα πληρώσει κανένα 30άρι επιπλέον.... Α , αν είναι και 15 € το τέλος Ελτά τότε δεν το συζητάω κάν.....Δεν θέλω ο κούκος να μου βγεί αηδόνι....:huh: 

Καί πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια !:)

19 λεπτά πριν, pipin είπε

 

 

Επεξ/σία από pipin
προσθήκη λέξης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλησπέρα, θέλω να πάρω από το aliexpress ένα κινητό Xiaomi. Στις φωτογραφίες βγάζει αυτό στο FaQ.

4.Is it true that the customs duty & VAT is free for the EU by DHL?
Yes, we guarantee customs duty & VAT is free. It's safe and fast!

Στις φωτογραφίες πάλι το λέει και εκεί. Ισχύει αυτό όμως; Πως δεν θα πληρώσω τελωνείο; Ή θα πληρώσω και θα μου δώσει τα λεφτά πίσω ο πωλητής;

Το πακέτο θα πάει Αγγλία.

Οι επιλογές που έχει για shipping είναι.

AliExpress Standard Shipping και DHL. Εγώ θέλω την δεύτερη για να έρθει και πιο άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε θα περάσει από τελωνείο με αυτόν τον τρόπο; Το δέμα θα σταλθεί Αγγλία.

Στο Banggood επιλέγω κάτι άλλο εκτός από Priority Direct Mail?

 

Επίσης η τιμή του ίδιου μοντέλου που θέλω είναι 50-60 λίρες πιο ακριβή.

Επεξ/σία από Mingas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/3/2019 στις 10:17 ΜΜ, timopie είπε

Καλησπέρα, έχει αγοράσει κανείς πρόσφατα από gearbest κινητό? Με το priority και τελωνείο τι παίζει? Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αγόρασα εγώ. Την πρώτη φορά παραγγελεία τον Νοέμβριο, εφτασε στο Βενιζέλος μετά από 20 μέρες, και μετά το κινητο έβγαλε φτερά. Χάθηκε, το έφαγαν, ιδέα δεν έχω. Πήρα τα χρήματά μου πίσω και το παράγγειλα πάλι τέλος Φλεβάρη και έφτασε πριν μερικές μέρες. Όλα καλά μέχρι στιγμής. Δεν πλήρωσα τελωνείο. Αυτες είναι οι πιο πρόσφατες αγορές μου στα κινητά.

Επεξ/σία από maniacmansion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω απορία γιατί κυκλοφορεί τόσο αγορά κινητού από κίνα. Αν ψάξετε στο skroutz έχει συνήθως τις ίδιες τιμές (που τα κάνει ακόμα φτηνότερα από κίνα αν εκπίπτει το φπα).

ΥΓ. Συχνά δεν είναι από έλληνες αντιπρόσωπους αλλά απο αποθήκες σε Ουγγαρία, κίνα κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα κανω μια σχετικα χαζη ερωτηση. Θελω να αγορασω κατι απο ebay, και η τιμη μαζι με μεταφορικα βγαινει στα 22.36. Αυτο σημαινει οτι για 36 λεπτα θα πρεπει να χρεωθω το τελος των ελτα κτλπ κτλπ; H υπαρχει ελπιδα να τη γλυτωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...