Προς το περιεχόμενο

Αγορές από χώρες εκτός Ε.Ε - Part 2


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Αν οτι αγοραζεις ειναι κατω απο 22€ δεν σε νοιαζει,το Global Shipping Program συμφερει για πιο ακριβα πραγματα.Το ebay πιεζει τους πωλητες να συμμετεχουν στο συγκεκριμενο προγραμμα,η αληθεια ειναι οτι σπανια να δω πωλητη να μην συμμετεχει.

Παντως, παλιο μου χε τυχει περιπτωση, το εν λογω προγραμμα να λειτουργει μαλλον καπως 'αυτονομα', και αυξανε υπερβολικα το shipping cost, διχως ιδιαιτερο λογο, πχ για αποστολη εντος ΕΕ. Ο seller μου ειχε πει, οτι 'φταιει'  το global shipping program, ετσι θυμαμαι τοτε. Για εκτος ΕΕ δεν το συζητω βεβαια, ειναι ασφαλεια και οικονομια.

Αν εχει κανεις προχειρη παραγγελια του με αυτο, ας δωσει ενα screenshot να θυμηθω πως το εμφανιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

καλησπερα μου ηρθε μηνυμα στο κινητο απο ΕΛΤΑ [σας ενημερωνουμε οτι για τον εκτελωνισμο του EX........SG απαιτειται paypal η τιμολογιο η αποδειξη αγορας. παρακαλουμε να αποσταλει

στο [email protected].

εχω καποιες αποριες:

1. Απο καρτα πληρωσα (banggood) τi αποδειξη να βρω? (screen shot την σελιδα της καρτασ???)

2. Αν στειλω εγω εκει κατι  θα μ απαντησει καποιος?

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, nickthecretan είπε

καλησπερα μου ηρθε μηνυμα στο κινητο απο ΕΛΤΑ [σας ενημερωνουμε οτι για τον εκτελωνισμο του EX........SG απαιτειται paypal η τιμολογιο η αποδειξη αγορας. παρακαλουμε να αποσταλει

στο [email protected].

εχω καποιες αποριες:

1. Απο καρτα πληρωσα (banggood) τi αποδειξη να βρω? (screen shot την σελιδα της καρτασ???)

2. Αν στειλω εγω εκει κατι  θα μ απαντησει καποιος?

ευχαριστω

1. ΝΑΙ ή η απόδειξη του καταστήματος μέσα από τον λογαριασμό σου που έχεις σε αυτό.

2. Λογικά ΝΑΙ (με SMS πάλι από ΓΕΤΑ , αλλιώς θα το δεις εδώ: https://www.elta.gr/el-gr/εντοπισμόςαντικειμένου.aspx)

Επεξ/σία από terkos2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κινέζος στο amazon.de (διεύθυνση έδρας guangdongsheng) έχει "Standard Delivery : get it on Thursday, April 4 - Thursday, April 11". Να τον αγνοήσω εντελώς [ως "υπεραισιόδοξο"] ή έχει καμιά πατέντα τελευταία και έχουν stock στη γερμανία;

Επεξ/σία από tobindax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tobindax είπε

Κινέζος στο amazon.de (διεύθυνση έδρας guangdongsheng) έχει "Standard Delivery : get it on Thursday, April 4 - Thursday, April 11". Να τον αγνοήσω εντελώς [ως "υπεραισιόδοξο"] ή έχει καμιά πατέντα τελευταία και έχουν stock στη γερμανία;

ειναι fulfilled by amazon? διαβασε τα σχολια να δεις σε ποσο καιρο παρελαβαν οι αλλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, duende είπε

ειναι fulfilled by amazon? διαβασε τα σχολια να δεις σε ποσο καιρο παρελαβαν οι αλλοι

Ούτε σχόλια δεν έχει γιατί είναι σπάνιο. Άστο τελικά δεν χρειάστηκα το προϊόν καν οπότε οκ, αλλά γενικά το amazon έχει εξοκείλει μετά που έβαλε τυχαίους μέσα, μόνο για ότι πουλάει άμεσα σχεδόν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tobindax είπε

Ούτε σχόλια δεν έχει γιατί είναι σπάνιο. Άστο τελικά δεν χρειάστηκα το προϊόν καν οπότε οκ, αλλά γενικά το amazon έχει εξοκείλει μετά που έβαλε τυχαίους μέσα, μόνο για ότι πουλάει άμεσα σχεδόν αξίζει.

Ναι, με τα μαγαζια που εχει βαλει μεσα θελει προσοχη, ειδικα αν δεν ειναι fulfilled by amazon δεν εχεις καμια προστασια η εγγυηση απο που θα ερθει/ποτε θα παραλαβεις. Εχω αγορασει και γω ετσι κανα δυο φορες για συγκεκριμενο λογο καποιο ψιλολοι απο τριτο μαγαζι και μου ηρθε απο κινα μετα απο μηνες.

Η, αλλη φορα απο αγγλικο μαγαζι στο amazon το οποιο αρνουνταν να μου στειλει αυτο που πληρωσα και ζηταγε διαβατηρια, ταυτοτητες καρτες κλπ για διασταυρωση στοιχειων γιατι ειμαι απο ελλαδα και εχανα το χρονο μου με βρισιδια και refund.

το ελαχιστο, να ειναι παντα fulfilled by amazon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, duende είπε

Ναι, με τα μαγαζια που εχει βαλει μεσα θελει προσοχη, ειδικα αν δεν ειναι fulfilled by amazon δεν εχεις καμια προστασια η εγγυηση απο που θα ερθει/ποτε θα παραλαβεις. Εχω αγορασει και γω ετσι κανα δυο φορες για συγκεκριμενο λογο καποιο ψιλολοι απο τριτο μαγαζι και μου ηρθε απο κινα μετα απο μηνες.

Η, αλλη φορα απο αγγλικο μαγαζι στο amazon το οποιο αρνουνταν να μου στειλει αυτο που πληρωσα και ζηταγε διαβατηρια, ταυτοτητες καρτες κλπ για διασταυρωση στοιχειων γιατι ειμαι απο ελλαδα και εχανα το χρονο μου με βρισιδια και refund.

το ελαχιστο, να ειναι παντα fulfilled by amazon

Εχουμε καμια επιλογη, κατα το search, να μας φερνει μονο οτι ειναι fulfilled by amazon? Γιατι ειναι κουραστικο μεσα σε σελιδες αποτελεσματων να κοιτας τι ειναι και τι δεν ειναι, αν θες οπωςσδηποτε το fulfilled by amazon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θυμαμαι να εχει τετοιο φιλτρο..εχω τικαρω το "prime" που δινει συγκεκριμενα προνομια (εκπτωση/χρονο/κοστος αποστολης κλπ) στα μελη οπου το 90% των αποτελεσματων που θα σου βγαλει θα ειναι sold η και fulfilled by amazon και τα υπολοιπα απο μαγαζια που συμμετεχουν και πληρουν τα κριτηρια. οποτε ξεσκαρταρεις πολλα παραμαγαζα ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μπορεί να φανεί από την μέχρι τώρα πορεία της αποστολής αν παίρναει από τελωνείο η όχι?  Τα ίδια στοιχεία με την σελίδα της ΕΛΤΑ , μου δείχνει και τα ΕΛΤΑ Κουριερ.

 

5FB437EA-256C-448B-80A0-ECF6B75931E0.jpeg.c2c70f783eccdd3645ddffd709d106c0.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ababapanos είπε

Καλησπέρα, μπορεί να φανεί από την μέχρι τώρα πορεία της αποστολής αν παίρναει από τελωνείο η όχι?  Τα ίδια στοιχεία με την σελίδα της ΕΛΤΑ , μου δείχνει και τα ΕΛΤΑ Κουριερ.

5FB437EA-256C-448B-80A0-ECF6B75931E0.jpeg.c2c70f783eccdd3645ddffd709d106c0.jpeg

Πόσο κοστίζει το πακέτο;

Από το παραπάνω δεν είμαστε σίγουροι αν σου έβαλαν φορους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Πόσο κοστίζει το πακέτο;

Από το παραπάνω δεν είμαστε σίγουροι αν σου έβαλαν φορους

 

100$ Σύνολο πλήρωσα. Είναι  κάτι λαμπάκια led. Μακάρι αν το άνοιξαν και τα είδαν να τους φάνηκαν φθηνά και να μην τα φορολογήσαν.

 

τωρα βλέπω προχώρησε και άλλο. Λογικά αν περνούσε τελωνείο δεν θα έπρεπε να καθυστερήσει περισσότερο? Η να το γράφει στο tracking number?

9FEF4909-FB6A-4038-A160-EFED9E325E50.jpeg

Επεξ/σία από ababapanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ababapanos είπε

100$ Σύνολο πλήρωσα. Είναι  κάτι λαμπάκια led. Μακάρι αν το άνοιξαν και τα είδαν να τους φάνηκαν φθηνά και να μην τα φορολογήσαν.

τωρα βλέπω προχώρησε και άλλο. Λογικά αν περνούσε τελωνείο δεν θα έπρεπε να καθυστερήσει περισσότερο? Η να το γράφει στο tracking number?

9FEF4909-FB6A-4038-A160-EFED9E325E50.jpeg

Τελωνείο πέρασε. Το θέμα είναι αν σου έβαλαν φορους. Οχι το Tracking δεν είναι πάντα ενδεικτικό αν μπήκαν φόροι ή όχι. Αν φαίνεται τιμή στο πακέτο δε γλυτωνεις τους φόρους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, spartak1 είπε

Τελωνείο πέρασε. Το θέμα είναι αν σου έβαλαν φορους. Οχι το Tracking δεν είναι πάντα ενδεικτικό αν μπήκαν φόροι ή όχι. Αν φαίνεται τιμή στο πακέτο δε γλυτωνεις τους φόρους

 

Ok ευχαριστω. Απλά πιο παλιά είχα ακούσει ότι τα Δεματα που περνάνε από τελωνείο  τα περισσότερα σταματάνε κάποιες μέρες εκεί μέχρι να εκτελωνιστουν ενώ αυτό πέρασε μέσα σε λίγα λεπτά... όποτε θα περιμένω να φτάσει από κοντά αύριο να μάθω τα νέα. 

Επεξ/σία από ababapanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...