Προς το περιεχόμενο

PC μέχρι 1200ευρώ


thopekas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσό που διαθέτω : μέχρι 1200

Χρήση υπολογιστή : Graphic Design&Video Editing

Ειδικά προγράμματα που θα χρησιμοποιήσουμε:

Photoshop, illustrator, και ελαφριά χρήσηPremiere Pro,After Effects

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε οθόνη? Ναι χρειαζομαι μια τουλάχιστον 23"

Αν στη σύνθεση χρειαζόμαστε και πληκτρολόγιο,ηχεία,ποντίκι? Ναι χρειαζομαι

Τοποθεσία στην οποία βρισκόμαστε ( για την επιλογή κατάλληλου καταστήματος) Θεσσαλονίκη

Αν τα κομμάτια που θέλουμε να αγοράσουμε θέλουμε να είναι απο ένα κατάστημα ή επιθυμούμε την αγορά απο διαφορετικά καταστήματα?

Δεν εχω θέμα από που θα αγοράσω τα εξαρτήματα και θσ τα στήσω με έναν φίλο. 

Επίσης να αναφέρω ότι τώρα εχω iMac 21,5" 4K του 2017  και σκέφτομαι να το πουλήσω για να στήσω το σύστημα που θέλω απο πάνω, Πιστεύετε αξίζει να φτιάξω ένα σύστημα windows ή να κρατήσω το iMac ; Και προτείνετε μου κάποιες λύσεις,ευχαριστώ, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Zengar Zombolt είπε

Αν το Mac δεν σε εξυπηρετεί ναι φτιάξε άλλο σύστημα διαφορετικά κράτα το  

Αυτό σκέφτομαι αν αξίζει να το κρατήσω ή αν μπορώ με τα χρήματα που θα πάρω από αυτόν, να καταφέρω να φτιάξω ένα δυνατότερο σύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thopekas είπε

Αυτό σκέφτομαι αν αξίζει να το κρατήσω ή αν μπορώ με τα χρήματα που θα πάρω από αυτόν, να καταφέρω να φτιάξω ένα δυνατότερο σύστημα.

Στανταρ φτιαχνεις καλυτερο μηχανημα απο αυτο, το θεμα ειναι αν σε βολευει το λογισμικο και η χρηστικότητα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

Στανταρ φτιαχνεις καλυτερο μηχανημα απο αυτο, το θεμα ειναι αν σε βολευει το λογισμικο και η χρηστικότητα 

Δεν έχω θέμα όσο αναφορά το λογισμικό γιατί και στη δουλειά windows χρησιμοποιώ, και έχω και macbook αν θελήσω για κάτι το osx, μπορείς να μου προτείνεις κάποιο μηχάνημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/7/2018 στις 2:54 ΜΜ, thopekas είπε

Δεν έχει κάποιος να προτείνει ένα καλό build ;

Από hellasphone.gr (παραγγέλνεις και στα στέλνουν μετά από κάποιες ημέρες) και από eshop.gr, αφού παραγγείλεις πηγαίνεις και τα παραλαμβάνεις από το κατάστημα για να μην έχεις περαιτέρω έξοδα κτλ.

Σύνολο 1220€

Υ.Γ. Από το hellasphone.gr ζητάς bios update για τη μητρική, για να δεχθεί τον επεξεργαστή.

Επίσης, η οθόνη είναι μια πολύ καλή 1080p και αρμόζει στη χρήση που κάνεις. Άν θέλεις μεγαλύτερη ανάλυση πας σε 2k σε αυτή : https://www.hellasphone.gr/index.php?route=product/product&product_id=43861734 , επιλογή που θα ανεβάσει το συνολικό κόστος στα +60€ περίπου.

hellasphone.gr.jpg

eshop.gr.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τα δεδομένα ότι χρειάζεσαι υπολογιστή για την δουλειά σου (Graphic Design&Video Editing) και τα προγράμματα όπως ανέφερες είναι Adobe ( Photoshop, illustrator, και ελαφριά  χρήση Premiere Pro ,After Effects ).
Δεν θα σου γράψω ποια κομμάτια θα πρέπει να αγοράσεις αλλά θα σου γράψω μόνο οτι ο επεξεργαστής πρέπει να είναι i7 8700K.
Ο συγκεκριμένος επεξεργαστής στα προγράμματα που ανέφερες πιο πάνω είναι απλά ο καλύτερος που κυκλοφορεί σήμερα.

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, timos81 είπε

 

Σε γενικές γραμμές ναι μεν ίσχυε/ισχύει αυτό που γράφεις, αλλά οι διαφορές έχουν αμβλυνθεί αρκετά μετά την έλευση των ryzen, και ακόμη περισσότερο της 2ης γενιάς. Αυτό επιτρέπει πια την επιλογή μεταξύ intel και ryzen άφοβα για editing. Πέραν αυτού όμως, το να πήγαινε στον 8700k θα κοστίσει 100€ περισσότερα λόγω και διαφοράς τιμής του ίδιου του επεξεργαστή σε σχέση με τον 2700, αλλά συμπεριλαμβανόμενης και της ψύκτρας κτλ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν γίνεται να συγκριθεί ο 8700K ούτε με επεξεργαστή αξίας 1500ευρώ ( για τα συγκεκριμένα προγράμματα ) . Έγραψα για επεξεργαστή μόνο δεν γράφω πως να καταφέρει να βγεί στο σύνολο 1200 ευρώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, timos81 είπε

Φίλε μου δεν γίνεται να συγκριθεί ο 8700K ούτε με επεξεργαστή αξίας 1500ευρώ ( για τα συγκεκριμένα προγράμματα ) . 

Έγραψα για επεξεργαστή μόνο δεν γράφω πως να καταφέρει να βγεί στο σύνολο 1200 ευρώ. 

Το συγκεκριμένο section του forum δεν αφορά θεωρητικές προσεγγίσεις.

Είτε θα γράψεις πως θα χωρέσει ο 8700Κ στα 1200 ευρώ με οθόνη και περιφερειακά, είτε ευχαριστούμε πολύ, το ξέραμε ότι ταιριάζει καλύτερα.

Μπορείς πάντα να ρωτήσεις τον ts, αν θέλει και αν μπορεί, να ανεβάσει το budget στα 1300+ ενδεχομένως στα 1350+...

Αν δεν θέλει ή αν δεν μπορεί, δεν είμαστε πια στην εποχή των fx, κάτι θα κουτσοκαταφέρνει ο 2700 στα εν λόγω προγράμματα.

Επεξ/σία από DiaperCh@nger
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν αλλαξει κατι, αυτο θα ειναι να χωρεσει τον 2700x και εξαρχης 500αρη δισκο. Αυτόν https://www.skroutz.gr/s/14548163/Adata-SX8200NP-480GB.html

Λιγο χαμηλοτερο single αλλα πολυ περισσοτερο multi και οχι, δεν ταιριαζει ο 8700k καλυτερα.

Να βάλει 32gb ram ναι ταιριαζει.

Nα βάλει 6αρα gpu ναι ταιριαζει.

Να προσθεσει αργοτερα ενα καλο μονιτορ και να μεινει προσωρινα με παλιο η μεταχειρισμενο ναι ταιριαζει ακομα περισσοτερο.

Επειδη ομως με τα αν και τα εφοσον δουλεια δε γινεται μια χαρα ειναι η μονη συνθεση που προτεινε ο jean.

 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν γράφω θεωρετικές προσεγγίσεις , έγραψα για επεξεραστή μόνο .
Έχει μέχρι 1200€ και θέλει να βγάλει δουλειά για προγράμματα αν εξερέσουμε το Photoshop / Illustrator και κοιτάξουμε τα Premiere Pro και After Effect δεν φτάνουν τα 1200€ .
Δεν ξέρω αν θα δουλεψει 4D Cinema και δεν νομίζω, μάλλον επειδή καταλαβαίνει οτι θα χρειαζόταν πολυ μεγαλύτερο ποσο.
Καλό θα ήταν να γράψει και μερικές πληροφορίες παραπάνω ( διάρκεια βίντεο ,πόσα κλιπ θα παίζουν σε σειρά , τι εφε θέλει να βάλει, τελική ανάλυση HD, FHD, 4K και frames ) ειδικά το After Effect είναι πρόγραμμα που απευθύνεται κυρίως σε επαγγελματίες και όχι σε ερασιτέχνες.
Ο radiohead σωστά γράφει οτι χρειάζεται 32GB Ram εγω να προσθέσω οτι θα χρειαζόταν και ακόμα έναν M.2 ( αν ξέρει κάποιος απο Premiere και After Effect θα καταλάβει για ποιόν λόγο ) αλλά μπορεί να προσθέσει αργότερα αν θέλει.
Ο άνθρωπος δουλευει τώρα σε Mac 4K 2017 μάλλον i5 και το χρειάζεται για δουλειά πράγμα που με κάνει να σκεφτώ ότι θα μπορούσε να ανεβάσει το συνολικό ποσό κατα 100€ η να περιμένει 2,3 μήνες να πέσουν ακόμα λίγο η τιμές , οπότε μην έχουμε έναν κανόνα ότι η μόνη επιλογή του είναι μέχρι τα 1200€.
Μπορώ να ζητήσω και εγώ μια σύνθεση για τέτοιου είδους προγράμματα μέχρι 1000€ αλλά πως να το κάνουμε ; Το σωστό θα ήταν να καταλάβουμε αν μπορεί να δουλέψει επαγγελματικά η ερασετεχνικά . Πρέπει να ξεχωρίσουμε 2 πράγρματα τι εργαλεία χρειάζεται για να αποδώσει 100% , 90%, 80% στην δουλειά του και όχι απο την αρχή έχουμε 1200€ και θέλω να δουλέψω επαγγελματικά.

Επεξ/σία από timos81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...