Προς το περιεχόμενο

Diablo III Topic v2


dante14023

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, kalaxan είπε

 αλλά θέλω φουλ ατμόσφαιρα και μουσική ( πχ Tristam).

Φοβάμαι πως διάλεξες λάθος παιχνίδι τότε :)

Δοκίμασε Age of Decadence ή Grim Dawn τότε, είναι σε προσφορά παντού λόγω εκπτώσεων. Στο GOG με ένα δεκάρικο περίπου παίρνεις και τα δύο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 454
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το grim dawn το χα λιωσει ενα φεγγαρι.Το σταματησα γιατι ειχε stuttering και δεν παιζοταν.Δεν ξερω τι εφταιγε..το παιχνιδι ή το μηχανημα μου.
Απο την αλλη , εχει αρκετα μεγαλο open world , που ειναι λιγο κουραστικο οταν πρεπει να επαναλαβεις το campaign στην καθε δυσκολια.Απειρα builds και πολλα stats στα αντικειμενα , που χανεται η μπαλα απο καποιο σημειο και μετα...

Δεν λεω οτι ειναι ασχημο παιχνιδι , λεω οτι δεν ειναι dungeon crawler ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Απο την αλλη , εχει αρκετα μεγαλο open world , που ειναι λιγο κουραστικο οταν πρεπει να επαναλαβεις το campaign στην καθε δυσκολια.Απειρα builds και πολλα stats στα αντικειμενα , που χανεται η μπαλα απο καποιο σημειο και μετα...

Δεν λεω οτι ειναι ασχημο παιχνιδι , λεω οτι δεν ειναι dungeon crawler ...

Ενω απο την αλλη αν εχεις linear itemization/skills, zero build diversity, perfect items σε 2-3 μερες και να εισαι στο ιδιο επιπεδο/ταβανι με χιλιαδες ακομα που παιζουν μαζι σου ειναι γαματο ε;

Αλλα να μου πεις αυτο ειναι no brain hack’n’slash οχι arpg.

Μια χαρα dungeon crawler arpg ειναι το grim dawn και πολυ κοντα σε diablo game παρα το ιδιο το d3 και d4 απο οτι ειδαμε. Αλλο το τι σου αρεσει και αλλη η πραγματικοτητα. 

/no rant 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, zeke είπε

Ενω απο την αλλη αν εχεις linear itemization/skills, zero build diversity, perfect items σε 2-3 μερες και να εισαι στο ιδιο επιπεδο/ταβανι με χιλιαδες ακομα που παιζουν μαζι σου ειναι γαματο ε;

Αλλα να μου πεις αυτο ειναι no brain hack’n’slash οχι arpg.

Μια χαρα dungeon crawler arpg ειναι το grim dawn και πολυ κοντα σε diablo game παρα το ιδιο το d3 και d4 απο οτι ειδαμε. Αλλο το τι σου αρεσει και αλλη η πραγματικοτητα. 

/no rant 😉

Πολυ κοντα σε diablo game δεν ειναι.Ειδικα με τα 1-2..οπου στην ουσια ειχες μια πολη-βαση και πεταγοσουν στα διαφορα dungeons...
Στο grim dawn εχεις απειρο world που πρεπει να διαβεις...ξανα και ξανα και ξανα...να περιπλανηθεις χωρις αυριο.Που ειδες την ομοιοτητα δεν μπορω να καταλαβω.
Ακομα και το diablo 3 που ξεφυγε απο την πολη-βαση λογικη..αν και υπαρχει σε καποιο βαθμο ακομα , δεν χρειαζεται να διασχισεις ολους τους χαρτες σαν περιπλανωμενος καβαλαρης.
Ολα βρισκονται σε αποσταση αναπνοης απο τα portals.Στο grim dawn , πηγαινες στο portal , και μετα την εκοβες με τα ποδια για ωρες...

Οσον αφορα τα builds , προφανως και το grim dawn εχει περισσοτερα.Εχει μικτες classes με το δικο τους skill tree η καθεμια , αρα λογικο ειναι να πολλαπλασιαζονται αυτοματως τα πιθανα builds.
Στο τελος ομως παλι θα μπουμε σε γνωστα σαιτς θα δουμε ποια builds παιζουν μπαλα και θα τα αντιγραψουμε.Στο diablo 3 εχεις λιγοτερα να αντιγραψεις , στο grim dawn περισσοτερα...
Δεν ειναι δα οτι θα πειραματιστουμε στο grim dawn με τα builds και θα βγαλουμε 5000 που θα δουλευουν ολα..θα δουλεψουν Χ , απλα αυτα τα Χ ειναι περισσοτερα απο του diablo 3.

Το diablo ξεκινησε σαν no-brain hack n slash. Να μπαινεις στο dungeon και να προσευχεσαι για το καλο drop.Να ζεις την χαρα του "αναβαθμιζω gear" . Aν το gear εχει 50 main stats και αλλα 20 secondary , ενταξει , παυει να ειναι πια no-brainer...
Ηδη -κατ'εμε- στο diablo 3 , αρχιζουν να γινονται περιπλοκα τα αντικειμενα.Ο κοσμος δεν θελει να γραφει αλγοριθμους και να κανει πραξεις για να δει ποιο οπλο δινει παραπανω dmg...
Θελει απλα πραγματα σε μια καλη ατμοσφαιρα.Ο,τι ειχε diablo 1 και 2.

Perfect items δεν εχεις σε 2-3 μερες..ουτε καν μηνες...

Με λιγα λογια , αλλο τι σου αρεσει και αλλη η πραγματικοτητα.

/rant ;)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το grim dawn φαίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρον, διάβασα πολύ καλά σχόλια στο steam και επιπλέον επειδή είναι το πιο πρόσφατο φαντάζομαι θα έχει και τα καλύτερα γραφικά. Μάλλον προς τα εκεί θα πάω. Θενξ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον με ψησατε εκανα ενα necro hc να δω το class και το  s19. Ωραιο στρωτο ειναι ,  προς το παρον gr20 δεν εχω πεθανει ακόμα αν και τραβαει κατι λαγκ. Δεν βλεπω να ανοιγω ολα τα achievement στα season progress rewards αλλα δεν πειραζει.Δεν ειναι και βαρβαρος η μονκ οποτε ψιλοχεζομαι αλλα γουσταρω χαχα.

Γενικα το συστηνω για οποιον θελει ενα καθαρο dungeon crawl χωρις πολλες σκεψεις μιλαω στο τηλ τρωω πιτσα κλπ. Για λιγο ποιο morbid γραφικα θα περιμενουμε το d4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, altair είπε

δεν εχω πεθανει ακόμα αν και τραβαει κατι λαγκ

Εχει κλαψει πολυς κοσμος ... δεν ειναι να παιζεις hardcore σε online παιχνιδι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Seasonal έχω ολοκληρώσει τα Chapters 1-3, μου έχει δώσει τα 4 από τα 6 κομμάτια του set (απομένουν τα legs και torso) και είμαι στα 5/12 του Chapter 4.

Μόλις έβγαλα με άνεση την Queen Aranaea στο Torment II (απλά μου πήρε πολύ ώρα να τη σκοτώσω, κάνα 7λεπτο, μάλλον λόγω των ~2000 dmg που κάνουν τα 2 legendary σπαθιά μου), και δοκίμασα τον Skeleton King στο Torment IV. Δεν πρόλαβα να φτάσω καν στην αίθουσα του Θρόνου, πέθανα για πρώτη φορά μετά από πάρα πολλά χρόνια. :)

Τώρα αρχίζουν τα δύσκολα.
Και δεν ξέρω καν τί θέλει να κάνω όταν ζητάει να κάνω solo run GR20. Τί θα πει το 20; Είναι βαθμός δυσκολίας; Μέχρι  στιγμής δεν έχω τρέξει κανένα Greater Rift, ενώ έχω 7 κλειδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, manost είπε

Και δεν ξέρω καν τί θέλει να κάνω όταν ζητάει να κάνω solo run GR20. Τί θα πει το 20; Είναι βαθμός δυσκολίας; Μέχρι  στιγμής δεν έχω τρέξει κανένα Greater Rift, ενώ έχω 7 κλειδιά.

Πας στην κολωνα που κανεις τα normal/greater rifts και στην επιλογη του greater rift επιλεγεις level 20.Αν δεν στο εχει ανοιχτο το 20 αλλα καποιο μικροτερο..κανε το μικροτερο...οταν το ολοκληρωσεις θα σου ανοιξει 1-2 επομενα νουμερα..ε καποια στιγμη θα φτασεις και στο 20 :)

Αν θες βοηθεια in-game , mphxths#2845 , προσθεσε με , να γινει η ζωη μας πιο ευκολη :)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλησπέρα είπα να επιστρέψω στο παιχνίδι μετά από καιρό και τα χω βρει μπαστούνια με το season ξεκίνησα έναν βάρβαρο τελικά τον παράτησα και έφτιαξα ένα μοναχό να συνεχίσω αλλά δεν τα πηγαίνω πολύ καλά οποίος θέλει να με κάνει add SkiLLakoS#2654

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, geovolara είπε

Παίδες καλησπέρα είπα να επιστρέψω στο παιχνίδι μετά από καιρό και τα χω βρει μπαστούνια με το season ξεκίνησα έναν βάρβαρο τελικά τον παράτησα και έφτιαξα ένα μοναχό να συνεχίσω αλλά δεν τα πηγαίνω πολύ καλά οποίος θέλει να με κάνει add SkiLLakoS#2654

Σε εβαλα , όποτε θες παιζουμε.Αν και δεν μπορουμε να κανουμε loot share μιας και στο season παιζω μονο DH.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατάφερα και πήρα όλο το set, με τυχαία drops τα 2 τελευταία κομμάτια από τα 6 στο σύνολο.

Από εκείνη τη στιγμή λόγω του damage που δίνει το full set στο WhirlWind άλλαξε όλο το παιχνίδι.

Μπορώ και παίζω άνετα σε Torment V, ενώ τη μία φορά που έπαιξα σε Grand Rift (χρειαζόταν για να ολοκληρώσω το seasonal journey) μπόρεσα και έβγαλα το 74.

Για παραπάνω βαθμό δυσκολίας δε νομίζω να μπορώ γιατί πρέπει οπωσδήποτε να βρω ένα set 2 σπαθιών που να μου δίνουν Fury.

Όταν παίζω με WhirlWind όπως έγραψα, οι εχθροί σκοτώνονται και μόνο που τους ακουμπάω. Όταν όμως δεν έχω Fury είναι σα να τους φυσάω, ζημιά 0.

Απ' ότι κατάλαβα θα πρέπει να φτιάξω lvl70 1H sword στον blacksmith και να προσπαθώ να το αναβαθμίζω στο Cube έως ότου μου βγάλει είτε τα Slanderer+Little Rogue ή τα Bul-Kathos.

Το θέμα είναι πόσο τυχερός θα φανώ στο Cube!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, manost είπε

Απ' ότι κατάλαβα θα πρέπει να φτιάξω lvl70 1H sword στον blacksmith και να προσπαθώ να το αναβαθμίζω στο Cube έως ότου μου βγάλει είτε τα Slanderer+Little Rogue ή τα Bul-Kathos.

Και τα crystals θα τελειωσουν μεσα σε 5 λεπτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

με upgrade rare θα πας. Ιδίως για slanderer little rogue, τα 1H swords είναι η πολυπληθέστερη κατηγορία σε legendary -16, οπότε θα χρειαστείς αρκετά.

θυμάμαι για το σετάκι πρέπει να χρειάστηκα  ~50 upgrade rares

Τα Kathos που είναι mighty weapons  και είναι μόνο 8 τα legendary, θα βγούν πολύ πιο εύκολα για αρχή.

ένα καλό spreadsheet που δείχνει το pool της καθε κατηγορίας.

https://www.d3planner.com/game/64160/kadala

 

Επεξ/σία από SpoonyBar
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/12/2019 στις 5:25 ΜΜ, SpoonyBar είπε

Τα Kathos που είναι mighty weapons  και είναι μόνο 8 τα legendary, θα βγούν πολύ πιο εύκολα για αρχή.

 

Μου έχει βγάλει πόσες φορές στο Cube το ίδιο κομμάτι!!!!!!! :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...