Προς το περιεχόμενο

$6699 στοιχίζει στην κορυφαία του σύνθεση το νέο 15-inch MacBook Pro


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, margaritagr είπε

Μα δε συγκρίνεται με σταθερούς υπολογιστές εφόσον ειναι φορητός, αυτο ουτε καν παίζει σαν σύγκριση. Μονο με τα υπόλοιπα mbp μπορεί να συγκριθεί και γι αυτο και έγραψα οτι η τιμή του ειναι φυσιολογική. Το αν κάποιος θεωρεί γενικά υπερκοστολογημενα τα Apple ειναι άλλου παππά ευαγγέλιο.

Δεν αναφέρομαι στον εποικοδομητικό και εύστοχο σχολιασμό αλλα στα posts που παίζουν σε κάθε θεμα ακριβού προϊόντος με στόχο μονο και μονο τα «likes». 

Για post για likes δεν ξέρω αλλά εντάξει τα παιδιά που λένε για νεφρό κτλ κάνουν απλώς πλάκα νομίζω. Τα σχόλια τα δικά μου ή οποιουδήποτε φυσικά δεν κάνουν καλό ή κακό στην apple. Όποιος θέλει κάνει έρευνα αγοράς και καταλαβαίνει τι τον συμφέρει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, margaritagr είπε

Δεν αναφέρομαι στον εποικοδομητικό και εύστοχο σχολιασμό αλλα στα posts που παίζουν σε κάθε θεμα ακριβού προϊόντος με στόχο μονο και μονο τα «likes». 

Ετσι! Σχολιαστε την Apple. Την πολιτικη της, το μαρκετινγκ κ.λ.π.Οταν σχολιαζετε τους χρηστες της Apple και τους λετε ανεγκεφαλους και θυματα, πρωτον καλα να παθετε και τα ακουτε, δευτερον... καθρεπτακι.

Υ.Γ. Γελαω μονος μου. κλασικος χρηστης linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, anestismas είπε

Ετσι! Σχολιαστε την Apple. Την πολιτικη της, το μαρκετινγκ κ.λ.π.Οταν σχολιαζετε τους χρηστες της Apple και τους λετε ανεγκεφαλους και θυματα, πρωτον καλα να παθετε και τα ακουτε, δευτερον... καθρεπτακι.

Υ.Γ. Γελαω μονος μου. κλασικος χρηστης linux

Εγώ πάντως δεν σχολιάζω ποτέ τους χρήστες. Ο καθένας κάνει έρευνα αγοράς και αγοράζει αυτό που θέλει και είναι υπεύθυνος για την αγορά του.

Απλώς η apple θα μπορούσε να κάνει καλύτερες επιλογές στην σύνθεση με τέτοιες τιμές που έχει βάλει.

Η Dell έχει αυτό το laptop:  Dell Alienware 17 R5 - i9-8950HK - 32GB - 1TB + 512GB SSD - GTX 1080 8GB - Win 10 - QHD στα 4000 χιλιάρικα. Κλάσεις ανώτερο με αυτά που προσφέρει η apple στα ίδια λεφτά.

Επεξ/σία από godfather0991
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορω να σχολιασω κανεναν χρηστη γιατι δεν ξερω ουτε τις αναγκες του χ ουτε τα χρηματα που διαθετει. Ολοι μας εχουμε διαφορετικες προτεραιοτητες και κριτηρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ή μπορείς να πάρεις τη φτηνότερη έκδοση που υπάρχει και να σου μείνουν λεφτά για ένα Threadripper 2 σύστημα και 200αρα fiber στο σπίτι και στη δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, defacer είπε

@Dr.Fuzzy συμφωνώ, εκτός του OS το οποίο είναι (έχει γίνει) gtp. Χίλιες φορές Windows, παρόλο που χρησιμοποιώ macos καθημερινά.

Εξηγησου! Τι εννοείς;

Επεξ/σία από aris1986
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, margaritagr είπε

Μα δε συγκρίνεται με σταθερούς υπολογιστές εφόσον ειναι φορητός, αυτο ουτε καν παίζει σαν σύγκριση. Μονο με τα υπόλοιπα mbp μπορεί να συγκριθεί και γι αυτο και έγραψα οτι η τιμή του ειναι φυσιολογική. Το αν κάποιος θεωρεί γενικά υπερκοστολογημενα τα Apple ειναι άλλου παππά ευαγγέλιο.

Δεν αναφέρομαι στον εποικοδομητικό και εύστοχο σχολιασμό αλλα στα posts που παίζουν σε κάθε θεμα ακριβού προϊόντος με στόχο μονο και μονο τα «likes». 

 

 

και σε σύγκριση με mbp είναι ακριβά. γιατί ότι θες παραπάνω σε configuration το χρυσοπληρώνεις

 

πχ παίρνεις το βασικό μοντέλο με 512 Gb SSD,

έχει ήδη υπολογιστεί "premium" τιμή για το 512 ssd,

αν θες να το πάρεις με 1 ΤΒ SSD, σου χρεώνει 400 $ (400ευρώ θα πάει εδώ) επιπλέον,

είναι η διαφορά των δύο δίσκων αυτών 400 $; με τίποτα, ούτε καν η μισή

-

και το χειρότερο είναι ότι πρέπει από πριν να υπολογίσεις τις ανάγκες σου και να χρυσοπληρώσεις,

γιατί δεν μπορείς να το αλλάξεις στη συνέχεια

-

η φήμη που βγάλανε τα mbp ότι κρατάνε στο χρόνο οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στο ότι σου δίνανε τη δθυνατότητα να αναβαθμίσεις ram και δίσκους, τώρα τα κόβει και αυτά ηαππλε δυστυχώς

Επεξ/σία από koufs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμφισβήτητα από τα πιο απολαυστικά θέματα αυτά με την Apple. Κάθε φορά που βλέπω οτιδήποτε με τα προϊόντα της, ξέρω ότι θα περάσω πολύ καλά διαβάζοντας τα σχόλια. Και όλοι έχουν να προσθέσουν κάτι διασκεδαστικό. Αυτοί που έχουν μακ και είναι ευχαριστημένοι, αυτοί που έχουν αλλά δεν είναι, αυτοί που θέλουν να αγοράσουν αλλά είναι ακριβά, αυτοί που τα αλλάζουν κάθε τόσο, αυτοί που κατηγορούν όσους τα αγοράζουν όπως και την πολιτική της Apple κλπ κλπ.

Δεν έχω μακ αλλά θέλω λόγω garageband.

Ερώτηση : Πόσο να κοστίζει το λειτουργικό; Για το hardware εντάξει πάνω κάτω ξέρουμε, αλλά πόσο κοστολογεί η Apple το Mac OS??

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, godfather0991 είπε

Εγώ πάντως δεν σχολιάζω ποτέ τους χρήστες. Ο καθένας κάνει έρευνα αγοράς και αγοράζει αυτό που θέλει και είναι υπεύθυνος για την αγορά του.

Απλώς η apple θα μπορούσε να κάνει καλύτερες επιλογές στην σύνθεση με τέτοιες τιμές που έχει βάλει.

Η Dell έχει αυτό το laptop:  Dell Alienware 17 R5 - i9-8950HK - 32GB - 1TB + 512GB SSD - GTX 1080 8GB - Win 10 - QHD στα 4000 χιλιάρικα. Κλάσεις ανώτερο με αυτά που προσφέρει η apple στα ίδια λεφτά.

Μόνο που ενα mbp θα επρεπε να συγκριθει με αντίστοιχα ultrabooks (εγω εκει το κατατασσω, αν ειμαι λαθος ας με διορθωσει καποιος) και οχι με το λαπτοπ της dell που εγραψες γιατι ναι μεν ειναι κλασεις ανωτερο αλλα το portability παει περιπατο με τετοιο μεγεθος. Αυτο της dell ειναι για gaming ή αμα θες ενα desktop replacement για video editing πχ. Δε νομιζω κανεις να κυκλοφορει με ενα τετοιο στην πλατη. Απο την αλλη εγω αμα επαιρνα ποτε mbp (που δεν προκειται γτ χρησιμοποιω linux τα τελευταια χρονια) θα το επαιρνα, περα απο το macOS, για το portability. Υπαρχουν καλυτερες επιλογες σε αυτα τα λεφτα? Σιγουρα! Αμα θες ομως macOS (για το final cut pro πχ) και θες portability τα mbp ειναι μονοδρομος και εκει ειναι που παταει η apple και κοστολογει τα προιοντα της οπως τα κοστολογει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...