Προς το περιεχόμενο

Aπάτη απο 54666 και 54422


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Ο πάροχος κάνει τον κινέζο και λέει να μιλήσω με την εταιρία. Θα στείλω μαιλ προφανώς, γραπτά να μένουν.

Τι να γραψω μέσα; Ξέρουμε ποιο είναι το mail τους;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κανονικα ο παροχος σου δινει την δυνατοτητα αμφισβιτησης. σε αλλον παροχο το εχω κανει παλιοτερα .... 

θα ζητησεις προιασταμενο βαρδιας και θα ενημερωσεις οτι θα γινει καταγγελια στον συνηγορο του πολιτη...εκτος εττ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Καλησπέρα,

Μέσα σε 2 λεπτά το απόγευμα με γράψανε σε συνδρομητικό, χωρίς να βάλω προφανώς πουθενά το κινητό μου ή τον κωδικό που μου στείλανε. Το αρχικό μήνυμα ήταν απο το 54666 και μετά τρια μηνύματα με πολυμεσικό περιεχόμενο (δεν το άνοιξα), απο το 54422.

Θεωρητικά είχα φραγή στα 5ψήφια, αλλά παίρνοντας στο 13888 (έχω κοσμοτέ) είπαν ότι δεν φαίνεται και προφανώς το έκανα.

Μου έφαγε 6 ευρώ.

Πως μπορώ να πάρω τα χρήματά μου πίσω αλλά να κάνω και την μεγαλύτερη ζημιά στους καραγκιώζηδες; Κάτι για μήνυση/αναφορά σε υπηρεσία τηλεπικοινωνιών;

Είχε μέσα το 666 το Το σημάδι του θηρίου; Μάλλον τα `θελε ο ποπουδάκος σου! Πήγαινες γυρεύοντας και λίγα έπαθες….    

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, doctorser είπε

κανονικα ο παροχος σου δινει την δυνατοτητα αμφισβιτησης. σε αλλον παροχο το εχω κανει παλιοτερα .... 

θα ζητησεις προιασταμενο βαρδιας και θα ενημερωσεις οτι θα γινει καταγγελια στον συνηγορο του πολιτη...εκτος εττ.

Θα το δοκιμασω. Ο χωριάτης που ήταν στην βάρδια σήμερα ήταν ότι να ναι. Του μιλούσα και έτρωγε τυρόπιτα γμω τα βύσματα τα τριφασικά μου μέσα.

Θα ρωτήσω δικηγόρο αν το αναλαμβάνει με αμοιβή ποσοστό από την αποζημίωση, για να πάω δικαστικώς.

Το σάιτ της κωλοεταιριας δεν εχει εμαιλ για να στείλω. Μπας και το ξέρει κανένας;

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, jigsaw99 είπε

Και στο δικαστηριο να πας για τα 6 ευρω που σου εφαγαν δεν προκειται να κερδισεις τιποτα. Τοσα χρονια επειδη κανω πολλες αγορες απο ελλαδα βαζοντας το τηλεφωνο μου δεν μου εχουν φαει ουτε ευρω απο τετοια νουμερα. Προφανως θα υπαινιχθουν οτι εσυ εβαλες τον αριθμο σου σε καποιο survey και εγινε η εγγραφη. Δυσκολα να παρεις τα χρηματα πισω και στο δικαστηριο θα σου φυηουν αρκετες εκατονταδες ευρω χωρις να γινει τιποτα. Θελει πολυ προσοχη ειτε απο μια διαφημιση ειτε απο ενα survey οτιδηποτε γινετε το κακο αμεσως.

Προφανώς πουθενά δεν έβαλα κωδικό, δεν είμαι χαζός.

Αυτοι δεν πρέπει να αποδείξουν ότι έβαλα κάπου το τηλέφωνο, ποσο μάλλον και τον κωδικό επικύρωσης; Τίποτα από αυτά δεν έκανα, τυχαία νούμερα στελνουν, με τις πλάτες της κοσμοτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Θα ρωτήσω δικηγόρο αν το αναλαμβάνει με αμοιβή ποσοστό από την αποζημίωση, για να πάω δικαστικώς.

 

Η ζημιά σου αυτή τη στιγμή είναι 6 Ευρώ.

Τι ποσοστό από αυτά σκέφτεσαι να προτείνεις στο δικηγόρο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, DrLo είπε

Η ζημιά σου αυτή τη στιγμή είναι 6 Ευρώ.

Τι ποσοστό από αυτά σκέφτεσαι να προτείνεις στο δικηγόρο?

Εδώ σε θέμα έχω διαβασει ότι το πρόστιμο είναι έως 10.000 και ένα άτομο έχει λάβει δυο φορές, 8κατι και 7κατι χιλιάδες. Από αυτά λέω.

Επειδη δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, για αυτό ρωτάω εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Sheogorath είπε

Εδώ σε θέμα έχω διαβασει ότι το πρόστιμο είναι έως 10.000 και ένα άτομο έχει λάβει δυο φορές, 8κατι και 7κατι χιλιάδες. Από αυτά λέω.

Επειδη δεν γνωρίζω λεπτομέρειες, για αυτό ρωτάω εδώ μέσα.

Δε ξέρω την ιστορία ούτε αν είναι αλήθεια ούτε αν είναι ουρμπανιά.

Ξέρω

1. Αυτό δεν είναι "ζημιά"

2. Άλλο πρόστιμο άλλο ζημιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, konandrio είπε

Και γω την πάτησα χωρίς να βάλω πουθενά το κινητό μου, δεν είναι απίθανο να το βάλει κάποιος που θέλει να μας κάνει ζημιά ή να το βάζουν στην τύχη οι ίδιοι οι απατεώνες.

Μας κλέβουν στην ψύχρα 👺👹🤬

Δεν γίνεται αυτό. Πάντα έρχεται ένα confirmation μνμ που πρέπει να απαντήσεις θετικα για να γραφτείς. Ειδάλως θα ήμασταν όλοι γραμμένοι σε τέτοια σκουπίδια.

2 ώρες πριν, Sheogorath είπε

Καλημέρα,

Ο πάροχος κάνει τον κινέζο και λέει να μιλήσω με την εταιρία. Θα στείλω μαιλ προφανώς, γραπτά να μένουν.

Τι να γραψω μέσα; Ξέρουμε ποιο είναι το mail τους;

Ο πάροχος συνεργάζεται με αυτές τις εταιρείες. Με το οκ του παρόχου σε χρεώνουν αυτοί (υπάρχει τεχνική σύνδεση μεταξύ παρόχου και των εταιρειών αυτών. Nα καταλάβεις, φεύγει αίτημα χρέωσης απο την Χ εταιρεία, περνάει μέσα απο τον πάροχο και έτσι γίνεται η χρέωση. Αν θέλει η Χ Cosmote κατεβάζει διακόπτη και δεν μπορούν να σε χρεώσουν) και μάλιστα ο ίδιος ο παροχος παίρνει ποσοστό απο τις χρεώσεις. Οπότε αυτές τις βλακείες να τις αφήσει η Cosmote... Πάντως κάνε τρελή φασαρία και φυσικά κάνε γραπτό παράπονο και στην εταιρεία με το 5ψηφιο. 9 στις 10 φορές δίνουν πισω τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Gkostas2007 είπε

Δεν γίνεται αυτό. Πάντα έρχεται ένα confirmation μνμ που πρέπει να απαντήσεις θετικα για να γραφτείς. Ειδάλως θα ήμασταν όλοι γραμμένοι σε τέτοια σκουπίδια.

Ο πάροχος συνεργάζεται με αυτές τις εταιρείες. Με το οκ του παρόχου σε χρεώνουν αυτοί (υπάρχει τεχνική σύνδεση μεταξύ παρόχου και των εταιρειών αυτών. Nα καταλάβεις, φεύγει αίτημα χρέωσης απο την Χ εταιρεία, περνάει μέσα απο τον πάροχο και έτσι γίνεται η χρέωση. Αν θέλει η Χ Cosmote κατεβάζει διακόπτη και δεν μπορούν να σε χρεώσουν) και μάλιστα ο ίδιος ο παροχος παίρνει ποσοστό απο τις χρεώσεις. Οπότε αυτές τις βλακείες να τις αφήσει η Cosmote... Πάντως κάνε τρελή φασαρία και φυσικά κάνε γραπτό παράπονο και στην εταιρεία με το 5ψηφιο. 9 στις 10 φορές δίνουν πισω τα λεφτά.

Γράφεσαι και απλά πατώντας ενα banner χωρίς να χρειάζεται να απαντήσεις σε κάποιο μήνυμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zio10 είπε

Γράφεσαι και απλά πατώντας ενα banner χωρίς να χρειάζεται να απαντήσεις σε κάποιο μήνυμα...

και αυτό ισχύει. Τραβάει το νουμερο σου απο την sim με την μια. Αλλά ολα αυτά νομιζω οτι έχουν integration με τους παρόχους. Δλδ ο πάροχος τους δίνει όλα τα specs μέσω των οποίων κάποιος συνδέεται με σένα και σε χρεώνει. Είναι όπως με το 1+1 που έχει η Cosmote ή η Vodafone. Κάποιος εξωτερικός συνεργάτης τα τρέχει ολα αυτά και όχι οι ίδιες οι εταιρείες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 minutes ago, Gkostas2007 said:

Δεν γίνεται αυτό. Πάντα έρχεται ένα confirmation μνμ που πρέπει να απαντήσεις θετικα για να γραφτείς. Ειδάλως θα ήμασταν όλοι γραμμένοι σε τέτοια σκουπίδια.

Δεν ισχυει ουτε αυτο. Οχι στους συγκεκριμενους απατεωνες δηλαδη. Απλα ερχεται αυτοματοποιημενο μηνυμα για το οτι και καλα εχει εγκριθει η εγγραφη στο συστημα τους.

Ξερω για περιπτωσεις ανθρωπων που τους ηρθε μηνυμα σε κινητο που δεν εχει δυνατοτητα συνδεσης, αλλα και ουτε καν συνδεση η προσβαση οι ιδιοι. Αυτες οι εταιρειες ειναι απλα απατεωνες με την ανοχη και γνωση ολων των υπευθυνων.

Επεξ/σία από Getta Robo
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Getta Robo είπε

Δεν ισχυει ουτε αυτο. Οχι στους συγκεκριμενους απατεωνες δηλαδη. Απλα ερχεται αυτοματοποιημενο μηνυμα για το οτι και καλα εχει εγκριθει η εγγραφη στο συστημα τους.

Ξερω για περιπτωσεις ανθρωπων που τους ηρθε μηνυμα σε κινητο που δεν εχει δυνατοτητα συνδεσης, αλλα και ουτε καν συνδεση η προσβαση οι ιδιοι. Αυτες οι εταιρειες ειναι απλα απατεωνες με την ανοχη και γνωση ολων των υπευθυνων.

Ακριβώς μου ήρθε μήνυμα, καλώς ήρθατε στο τάδε, κάνε τε εγγραφή με τον κωδικό τάδε κτλ. Και το ΕΠΟΜΕΝΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ "η εγγραφή σας έγινε κανονικά με χρέωση 25 ευρώ τον μήνα".

Μπανερ δεν πάτησα, σε σελιδες δεν μπαίνω, παρά μόνο εδώ και το επαγγελματικό μου μαιλ, εφαρμογές και παιχνίδια δεν έχω στο κινητο. Ένα στοκ/άδειο iPhone, πήγα στο μήλο γιατί είναι πιο κλειστό από το τρύπιο δίκτυ που λεγεται android. 

Εχω θυμώσει όχι γιατί έκανα βλακεία, αλλά γιατί το κάνουν στον καθένα, με τυχαία νούμερα, χωρίς να έχεις επιλογή να σε γράψουν ή όχι.

Εξαλλου ηλεκτρολόγος μηχανικός είμαι, μέσα στην τεχνολογια, δεν θα πατούσα στο "πατήστε εδώ για να δείτε τα βυζΓια της γειτόνισσας". Έλεος πια.

IMG_3602.PNG

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...