Προς το περιεχόμενο

Aπάτη απο 54666 και 54422


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου σκασε και μενα η φαση μολις πριν απο λιγα λεπτα απο την paydash.
Καπακι sms η wind οτι μπορω να κανω φραγη τα 5ψηφια μπλα μπλα.Απο χρεωση βλεπω μια περιπου στα 2 ευρω.
Εστειλα stop στην μουφουπηρεσια , εκανα φραγη και τα 5ψηφια μεσω wind..εστειλα και εμαιλ στο support τους με στυλακι , γυριστε μου τα 2 ευρω πριν σας παρει ο διαολος ολους εκει μεσα και ας ελπισουμε οτι καπου εδω θα σταματησει η εμπειρια μου με τα 5ψηφια  :)

Εστειλα και ενα εμαιλ στην wind , ετσι γιατι βαριομουν :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, mphxths είπε

Μου σκασε και μενα η φαση μολις πριν απο λιγα λεπτα απο την paydash.
Καπακι sms η wind οτι μπορω να κανω φραγη τα 5ψηφια μπλα μπλα.Απο χρεωση βλεπω μια περιπου στα 2 ευρω.
Εστειλα stop στην μουφουπηρεσια , εκανα φραγη και τα 5ψηφια μεσω wind..εστειλα και εμαιλ στο support τους με στυλακι , γυριστε μου τα 2 ευρω πριν σας παρει ο διαολος ολους εκει μεσα και ας ελπισουμε οτι καπου εδω θα σταματησει η εμπειρια μου με τα 5ψηφια  :)

Εστειλα και ενα εμαιλ στην wind , ετσι γιατι βαριομουν :)

Κάνε καταγγελία στην ΕΕΤ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει να έχω να ποστάρω και 10 χρόνια εδώ πέρα...

με χρεώσανε (3 τη νύχτα). τα κλασικά, τηλέφωνα στη wind, καταγγελία στην εεττ, η εεττ το μόνο που έκανε ήταν να προωθήσει την καταγγελία στη wind, η wind απάντησε "εμείς τα κάναμε όλα σωστά" (προφανώς). Ξανάστειλα στην εεττ και προσπάθεισα να αντικρούσω τα μην-πω-τίποτα επιχειρήματά τους. Η εεττ ξαναπροώθησε την απάντησή μου στη wind (whargarbl η εεττ δεν το αποκλείω να είναι και αυτοί στο κόλπο) και η wind ανταπάντησε "ό,τι ήταν να πούμε, το είπαμε".

έστειλα καταγγελία και στον συνήγορο του καταναλωτή, αμφίβολο να το είδανε καν.

αναγκάστηκα να πληρώσω τον λογαριασμό γιατί μου το κόψανε... και το έκανα με πλήρη γνώση πως πιθανότατα να το χρησιμοποιήσουν σαν "απόδειξη" πως αποδέχομαι την χρέωση.

δεν μαζευόμαστε όλοι παρέα λέω γω, να συνεργαστούμε και με το adsl και να κάνουμε μια ομαδική αγωγή; (class action suit, στα παριζιανά) ναι ναι, ξέρω, είμαι νέος πόστερ κτλ κτλ... στο ίδιο καζάνι βράζουμε και το ξέρετε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω που εκανα τα προβλεπομενα (email στην εταιρια/απατη , στην wind  και καταγγελια σην ΕΕΤΤ) ηταν λες και δεν εγινε τιποτα. Ολα αυτα την Πεμπτη.
Μεχρι αυτην την στιγμη κανεις απο τους 3 δεν ακουστηκε.Ισως δεν δουλευουν Π-Σ-Κ :)

Απο την στιγμη που τραβηξα φραγη , δεν ψηνομαι και να πολυασχοληθω μαζι τους.2 ευρω ας τα φανε σουβλακια...βριζομαι με την Πειραιως αυτην την εποχη...βαριεμαι να βριστω και με αλλους :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/12/2019 στις 5:11 ΜΜ, Sheogorath είπε

Στείλε μαιλ στην εταιρία/απάτη. Υπάρχει "πρότυπο" που δουλεύει.

μα δεν έχω καμία μπίζνα εγώ μαζί τους, το συμβόλαιο είναι μεταξύ εμένα και της wind

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gtsiros είπε

μα δεν έχω καμία μπίζνα εγώ μαζί τους, το συμβόλαιο είναι μεταξύ εμένα και της wind

Η εταιρία απάτη δεν σε χρέωσε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερινο εμαιλ απο WIND :

"Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη σας. Σε συνέχεια της επικοινωνίας σας με κωδικό xx-xxxxxxxxxxx και μετά από διερεύνηση των στοιχείων σχετικά με την τηλεφωνική σύνδεση 693xxxxxxx, σας ενημερώνουμε ότι κατ'εξαίρεση & στα πλαίσια εξυπηρέτησης σας πιστώθηκαν 2,50€,αυτά δυστύχως προέρχονται απο κάποια εφαρμογή η ιστοσελίδα που επισκεφτήκατε απο το κινητό σας."

Πωπω ρε φιλε , σε φαση μου κανανε και χαρη που μου επιστρεψανε τα λεφτα..προτιμουσα να λεγανε..δεν εχουμε καμμια σχεση..συμπασχουμε..δεν μπορουμε να σας επιστρεψουμε τα λεφτα , παρα κατι του στυλ , εχουμε χεσμενη την φωλια μας , θα το παρουσιασουμε ομως οτι ειμαστε εξυπηρετικοι , βγαινουμε εκτος πρωτοκολλου και κατ'εξαιρεση σας επιστρεφουμε τα λεφτα σας!!
Υποτιμανε την νοημοσυνη μας με αυτον τον τροπο...
 

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κύριοι,

Από το πενταψήφιο αριθμούς 54xxx λάβαμε στον αριθμό 69xxxxxxxx μηνύματα από την εταιρία σας χωρίς την δική μας συναίνεση και υποθέτω ότι δεν θα χρεώσετε κανένα από τα μηνύματα.

Σας ζητούμε την άμεση διακοπή αποστολής μηνυμάτων στον παραπάνω αριθμό αφού:

1. ΔΕΝ σας ζητήθηκε συνδρομή ή αποστολή οποιουδήποτε μηνύματος
2. ΔΕΝ συμφωνήθηκε οποιαδήποτε χρέωση που τυχόν θα επιβάλλετε σε αυτόν τον αριθμό.

Σας ενημερώνω ότι επιφυλάσσομαι για τις νόμιμες ενέργειες από την πλευρά μου σε περίπτωση που:

1. Συνεχίσετε την αποστολή των ανεπιθύμητων μηνυμάτων
2. Χρεώσετε τον παραπάνω αριθμό με οποιοδήποτε ποσό.

Το παρόν κοινοποιείται και στον πάροχο μου αλλά και στην ΕΕΤΤ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 12/12 που εκανα ολες τις ενεργειες , η ΕΕΤΤ εστειλε σημερα 19/12 αυτοματοποιημενο μηνυμα οτι εχει αποστειλει την καταγγελια μου στις 2 εμπλεκομενες εταιριες (paydash , wind) και αναμενει απαντηση τους.
Εντωμεταξυ οπως εγραψα ηδη εδω περα  πιο πριν , η wind μου εχει πιστωσει ηδη το χρεωμενο ποσο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά είμαι και εγώ θύμα αυτής της απάτης και μου έφαγαν 6.24 ευρώ.

Έχω μια πρόταση που ίσως βοηθήσει όλους μας άλλα και όλους όσους δεν έχουν πάρει χαμπάρι γιατί φουσκώνουν οι λογαριασμοί τους.

Όταν λαμβάνεις τέτοια μηνύματα ακολουθεί ένα μήνυμα που σου λέει για STOP και μ@λ@κιες. Μέσω του συνήγορου του πολίτη να προσπαθήσουμε να κάνουμε τους πάροχους να στέλνουν μήνυμα που να ζητάει να κάνεις START πρώτου αρχίσεις να λαμβάνεις τέτοια μηνύματα. Δηλαδή να είναι όλα τα νούμερα σε STOP και να πρέπει να στείλεις START για να σε ξεπατώσουν στις χρεώσεις.

Αυτό εάν το καταφέρουμε θα πονέσει πολλούς τέτοιους απατεώνες και ταυτόχρονα τους πάροχους και εκεί θα φανεί και ποιοι τα περνούν από αυτή την υπόθεση και δεν θα υπάρχουν αμφιβολίες για εάν μπήκες σε κάποια σελίδα που έβαλες το τηλέφωνο σου όπως ισχυρίζονται οι πάροχοι.

Τι λέτε για την παραπάνω πρόταση?

Πως μπορούμε να οργανώσουμε κάτι τέτοιο?

 

Edit: Να ενημερωσω οτι μου επιστραφηκαν τα χρηματα απο τον πάροχο. Παρολα αυτα θέλω να προχωρισουμε σε κατι που μπορουμε να κανουμε για την λυση αυτου του προβληματος.

Επεξ/σία από pakis_ch
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτίναξη στις καταγγελίες για χρεώσεις από πενταψήφια νούμερα

 

https://www.capital.gr/epikairotita/3401157/ektinaxi-stis-kataggelies-pros-ton-sunigoro-tou-katanaloti-gia-xreoseis-apo-pentapsifia-noumera

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως εχω ηδη αναφερει , η wind ηταν ανοιχτοχερα και μου γυρισε σχεδον 2-3 μερες μετα τα emails/καταγγελιες μου 2,50 ευρω (η χρεωση που ειχα φαει ηταν 2,08 ευρω) ... Μετα απο μια βδομαδα περιπου απο τα emails , μου εστειλε email η ΕΕΤΤ οτι περιμενει απαντησεις απο τους εμπλεκομενους.

Σημερα λαμβανω sms απο wind , οτι στα πλαισια της καλης μας συνεργασιας , μου γυριζει 2,08 ευρω. Δηλαδη συνολο 4,58 ευρω!! Δηλαδη με τις μαλακιες της , μπηκε και μεσα στην περιπτωση μου.
Απορω γιατι να συνεργαζεται ο καθε παροχος σε τετοιες κομπινες..αφου ετσι και αλλιως τα ευρω απο τα υπολοιπα μας ειτε θα μας τα φαει αν δεν ανανεωσουμε ειτε θα τα ριξουμε σε καποιο πακετο ομιλιας/data/κλπ. Σε αυτους θα πανε τα λεφτα οπως και να το κανουμε. Τοσα λεφτα βγαζει απο τα ποσοστα με τις κομπινες ? Δεν τους καταλαβαινω....

Χαλανε την φημη τους με αυτα , περα απο οσο την εχουν χαλασει με τα βλακωδη κοστολογια τους...

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mphxths είπε

Οπως εχω ηδη αναφερει , η wind ηταν ανοιχτοχερα και μου γυρισε σχεδον 2-3 μερες μετα τα emails/καταγγελιες μου 2,50 ευρω (η χρεωση που ειχα φαει ηταν 2,08 ευρω) ... Μετα απο μια βδομαδα περιπου απο τα emails , μου εστειλε email η ΕΕΤΤ οτι περιμενει απαντησεις απο τους εμπλεκομενους.

Σημερα λαμβανω sms απο wind , οτι στα πλαισια της καλης μας συνεργασιας , μου γυριζει 2,08 ευρω. Δηλαδη συνολο 4,58 ευρω!! Δηλαδη με τις μαλακιες της , μπηκε και μεσα στην περιπτωση μου.
Απορω γιατι να συνεργαζεται ο καθε παροχος σε τετοιες κομπινες..αφου ετσι και αλλιως τα ευρω απο τα υπολοιπα μας ειτε θα μας τα φαει αν δεν ανανεωσουμε ειτε θα τα ριξουμε σε καποιο πακετο ομιλιας/data/κλπ. Σε αυτους θα πανε τα λεφτα οπως και να το κανουμε. Τοσα λεφτα βγαζει απο τα ποσοστα με τις κομπινες ? Δεν τους καταλαβαινω....

Χαλανε την φημη τους με αυτα , περα απο οσο την εχουν χαλασει με τα βλακωδη κοστολογια τους...

Βγάζουν πάαααρα πολλά απο άτομα που όταν το καταλαβαινουν λένε "άνετ μωρέ σιγά μην αχολούμαι" ή δεν το καταλαβαίνουν ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...