Προς το περιεχόμενο

Aπάτη απο 54666 και 54422


Sheogorath

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επιτελους....

https://www.newsit.gr/ellada/telos-oi-apates-me-xreoseis-apo-pentapsifious-arithmous-1/2966758/

Σημερα παρουσιαστηκε το θεμα αυτο στην εκπομπη της tv100 "Δημοτης online". Μπορειτε να τη δειτε στο Facebook στο μενου "βιντεο".

https://m.facebook.com/pg/dimotisonline/posts/?ref=page_internal&mt_nav=0

Επεξ/σία από nickmanak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 588
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ήρθαν σήμερα το μεσημέρι στο κινητό του πατέρα μου από το πουθενά δύο τέτοια μηνύματα. Εν τω μεταξύ δεν ξέρει να χειρίζεται υπολογιστή και το κιντό είναι ένα παλιό δικό μου Nokia.(όχι smartphone). Tι στο καλό; 
Μπορώ να κάνω κάτι για να σταματήσουν αυτή τη στιγμή;  Ή θα χρεώνεται μέχρι τη Δευτέρα (που θα πάω στη Vodafone) αν ξαναέρθει μήνυμα;
Γενικότερα,τι πρέπει να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Cosmonaut21 είπε

Ήρθαν σήμερα το μεσημέρι στο κινητό του πατέρα μου από το πουθενά δύο τέτοια μηνύματα. Εν τω μεταξύ δεν ξέρει να χειρίζεται υπολογιστή και το κιντό είναι ένα παλιό δικό μου Nokia.(όχι smartphone). Tι στο καλό; 
Μπορώ να κάνω κάτι για να σταματήσουν αυτή τη στιγμή;  Ή θα χρεώνεται μέχρι τη Δευτέρα (που θα πάω στη Vodafone) αν ξαναέρθει μήνυμα;
Γενικότερα,τι πρέπει να κάνω;

Θα βρεις τον αριθμο διακοπης πενταψηφιων της vodafone,θα στειλεις μηνυμα,μετα κανε επωνυμη καταγγελια στην εεττ,99% θα σου επιστραφουν τα χρηματα που εφαγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Update της υποθεσης του πατερα μου.Να θυμισω λιγο το ιστορικο.Αρχες Αυγουστου σκανε απο dimoco 5 μηνυματα, τα 3 sms ηταν χρεωσιμα.

Επικοινωνια με vodafone δεν βγηκε ακρη.Λεγανε τα δικα τους οτι δεν φερνουν καμια ευθυνη.

Επικοινωνία με ντιμοκο.Το κλασικο τροπαριο αυτοι οτι βαλατε τα στοιχεια σας και μπλα μπλα μπλα.

Εγιναν οι γνωστες καταγγελιες σε EETT και συνηγορο του καταναλωτη.

Αρχες του μηνα ηρθε μια κληση απο τον συνηγορο του καταναλωτη οτι στις 24/2 στα γραφεια τους θα συζητηθει η υποθεση του πατερα μου και θα ειναι εκπροσωπος της dimoco.

Σημερα πηραν τηλεφωνο απο τον συνηγορο του καταναλωτη οτι η υποθεση εκλεισε υπερ του πατερα μου,Αναγνωρισε το ''λαθος'' η dimoco Και θα επιστρεψει τα χρηματα μεσω της vodafone.

7 μηνες πηρε ολο αυτο.Δεν ειναι τα χρηματα, ευτυχως εμεις το προλαβαμε και δεν χρεωθηκαμε πολλα, ειναι η ικανοποίηση που παιρνεις απο τα λαμογια.

Επεξ/σία από Mr_Terror
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Διοικητικό πρόστιμο 250.000 ευρώ στην εταιρεία DIMOCO για αυθαίρετες χρεώσεις από πενταψήφια τηλέφωνα

https://www.capital.gr/epixeiriseis/3444909/dioikitiko-prostimo-250-000-euro-stin-etaireia-dimoco-gia-authairetes-xreoseis-apo-pentapsifia-tilefona

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αλητες δεν ντρεπονται εριξαν προστιμο στην μοναδικη εντιμη εταιρεια της Ελλαδας μη πω του πλανητη.Αισχος.Δηλαδη αν κλεισει η φουκαριαρα η ντιμοκο θα εχουμε βαλει ολοι μας το χερακι.Κριμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Μόλις μού ήρθε μήνυμα από το 54970 ότι έχω εγγραφεί στην υπηρεσία τους. Συνδρομητής Cosmote.

Μπήκα Cosmote app και έβαλα φραγή σε όλα τα 5ψήφια ΥΠΠ.

Παίζει να με έχουν χρεώσει το πρώτο μήνυμα ενημέρωσης που έστειλαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Παίζει να με έχουν χρεώσει το πρώτο μήνυμα ενημέρωσης που έστειλαν;

Συνηθως ειναι παραπλανητικο μηνυμα οτι και καλα εχεις εγγραφτει καπου. Και οταν πας να ακολουθησεις τις οδηγιες που λεει το μηνυμα για να ξεγραφτεις και καλα , τοτε το μηνυμα που θα στειλεις για να ξεγραφτεις θα χρεωθει... Απλα σβησε το μηνυμα και πες οτι δεν ηρθε ποτε. Η φραγη στα 5ψηφια ειναι αρκετη.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mphxths είπε

Συνηθως ειναι παραπλανητικο μηνυμα οτι και καλα εχεις εγγραφτει καπου. Και οταν πας να ακολουθησεις τις οδηγιες που λεει το μηνυμα για να ξεγραφτεις και καλα , τοτε το μηνυμα που θα στειλεις για να ξεγραφτεις θα χρεωθει... Απλα σβησε το μηνυμα και πες οτι δεν ηρθε ποτε. Η φραφη στα 5ψηφια ειναι αρκετη.

Δεν πάτησα κάπου, απλά παίρνω την Cosmote για να μάθω αν έχω χρεωθεί κάτι πριν την εφαρμογή της φραγής και δεν απαντάνε, λόγω φόρτου. Ούτε callback ούτε αναμονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, kostasgr78 είπε

Δεν πάτησα κάπου, απλά παίρνω την Cosmote για να μάθω αν έχω χρεωθεί κάτι πριν την εφαρμογή της φραγής και δεν απαντάνε, λόγω φόρτου. Ούτε callback ούτε αναμονή.

Λογικα δεν εχει χρεωθει κατι. Δεν εχεις app ή κατι να δεις το υπολοιπο σου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mphxths είπε

Λογικα δεν εχει χρεωθει κατι. Δεν εχεις app ή κατι να δεις το υπολοιπο σου ?

Σήμερα έλαβα το SMS, οπότε θα εμφανιστεί στον επόμενο λογαριασμό τί έχει γίνει. Γι΄ αυτό παίρνω τον πάροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Μήνυμα πριν από λίγο από τέτοιους απατεώνες. Λέει:

«ΔΩΡΕΑΝ SMS: Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ CONSOLE ΘΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ 54023 ΚΑΙ 54124. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ! PAYDASH ΤΗΛ: 2111881788».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Μήνυμα πριν από λίγο από τέτοιους απατεώνες. Λέει:

«ΔΩΡΕΑΝ SMS: Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ CONSOLE ΘΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ 54023 ΚΑΙ 54124. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ! PAYDASH ΤΗΛ: 2111881788».

Αυτο το μήνυμα ήρθε στο κινητό του πατέρα μου χθες, το κινητό είναι με πλήκτρα και το έχει μόνο για να παίρνει τηλέφωνο... Τι κάνουμε εδώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, kostasgr78 είπε

Μήνυμα πριν από λίγο από τέτοιους απατεώνες. Λέει:

«ΔΩΡΕΑΝ SMS: Η ΥΠΗΡΕΣΙΑ CONSOLE ΘΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΕΙΤΑΙ ΠΛΕΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ 54023 ΚΑΙ 54124. ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ! PAYDASH ΤΗΛ: 2111881788».

To έγραψα περισσότερο για ενημέρωση.

Εγώ έχω βάλει ήδη φραγή στα 5ψήφια αυτού του τύπου, μετά από παλιότερη εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...