Προς το περιεχόμενο

Ευκαιρίες στην Πληροφορική? Μάλλον καμία χωρίς εμπειρία.


theoaristi53

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλα τα μέλη του γκρουπ,

Θέλω να γράψω κάτι που με αποσχολεί καιρό. Πριν από 1 μήνα τελείωσα είναι course της Udacity με τίτλο Android Developer Nanodegree βλ. https://www.udacity.com/nanodegree. Για να το ολοκληρώσω μου πήρε 6 μήνες(μάξιμουμ είναι 8). Στο τέλος έκανα ένα προτζεκτ και το τελείωσα μέσα σε 2 μήνες https://github.com/theo82/Capstone-Udacity-Android-Nanodegree. Σαν course είναι τέλειο και απευθύνεται σε mid level προγραμματιστές.  Παρόλα αυτά δυσκολεύομαι να βρω δουλειά. Καταρχάς ένα από τα μειονεκτήματα μου είναι ότι είμαι 37 χρονών χωρίς commercial experience στον συγκεκριμένο κλάδο. Οτι έμαθα το έμαθα και (συνεχίζω να μαθαίνω) μόνος μου με μόχθο και αφοσίωση. Κάτι που δυστυχώς δεν το εκτιμάει κανείς εκεί έξω. Νόμιζα πως τα άτομα που είναι απολύτως independent learners χωρίς να ρωτάνε συνέχεια πως γίνεται το ένα ή το άλλο, έχουν πλεονέκτημα στην εύρεση εργασίας. Επίσης κανείς δεν κοιτάει τα project που έφτιαξα, να τα τρέξει κάνοντας τα clone από το github kok. Επίσης δεν είμαι κανένας Θεός επειδή ξέρω να χτίζω native εφαρμογές σε κινητά Android. Υπάρχουν ένα σορό πράγματα που μαθαίνω τώρα όπως το Reactive programming, MVP pattern και Dagger 2. Λένε ότι αυτό το κομμάτι έχει ψωμί στην Ελλάδα, αλλά δεν βλέπω κάτι ουσιαστικό. Εσείς τι νομίζετε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να καταλάβω, έκανες ένα μάθημα σε μία διαδικτυακή πλατφόρμα εκμάθησης, περιμένεις να βρεις δουλειά και επειδή δεν βρίσκεις καταλήγεις στο ότι δεν υπάρχουν ευκαιρίες στον κλάδο. 

Μάλιστα...

Προσωπικά πιστεύω ότι ευτυχώς που έχει έρθει αυτό το σημείο στον κλάδο στην Ελλάδα, γιατί αυτό σημαίνει ότι καλύφθηκαν οι θέσεις που απαιτούν απλή εκτέλεση και θα αρχίσει να οργανώνεται ο κλάδος στις θέσεις που απαιτούν γνώση. Επίσης, θα αρχίσει η αγορά να μαθαίνει ότι πληροφορική δεν είναι "κάνω ένα μάθημα και θέλω δουλειά" αλλά επιστήμη που χρειάζεται σπουδές.

Στο εξωτερικό το έχουν μάθει και σε νέα πεδία παραπονιούνται οι εργοδότες που υπάρχουν άνθρωποι (σαν και εσένα TS) που έχοντας κάνει ένα μάθημα παρουσιάζονται για να ζητήσουν εργασία σε αντικείμενα όπως data science και παρεμφερή.

Είναι δυστύχημα που αναγκάζεσαι σε μία τέτοια ηλικία να δεις μόνος σου τι πρέπει να κάνεις για επιβίωση (σε σοβαρά κράτη, υπάρχουν προγράμματα εκπαίδευσης για ανάλογες περιπτώσεις) αλλά δεν νομίζω ότι μία τέτοια αντιμετώπιση είναι έντιμη αντιμετώπιση ως προς τον κλάδο της πληροφορικής.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνεις μόνο ελλάδα ή και εξωτερικό; το linkedin σου και το cv τα έχεις updated? Έχει πολύ σημασία πως παρουσιάζεις τον εαυτό σου και πως περιγράφεις την δουλειά σου.  Υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός. Εγώ έκανα την αλλαγή όπως εσύ στα 28-29 και στο cv μου είχα βάλει πολύ σάλτσα, μικρά ατομικά projects χωρίς να λέω ψέματα τα περιέγραφα σαν μεγάλα.

Ο λόγος για την σάλτσα είναι ότι θες να  γίνεις sortlisted για interview. Και στο interview έχεις την ευκερία να κάνεις backup ότι λες και να αποδείξεις ότι μπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, paparovic είπε

Χαζομάρες κατωτάτου επιπέδου. Υπάρχουν entry, junior και senior θέσεις. Προφανώς ο ποιητής δεν ψάχνει για senior architect με ειδίκευση σε SOA. Τώρα γιατί εσύ πόνεσες από το γεγονός ότι ψάχνει για entry θέση, μόνο εσύ ξέρεις να μας πεις.

κοιτα σε μεσες ακρες δεν εχει αδικο, εχω γνωρισει τυπους οπου επειδη φτιαξαν ενα ετοιμο σαιτ σε  wix  wordpress κτλ να αυτοαποκαλουνται  web developers  και αν απαιτουν και 1000 μισθο.

και γενικα  τυπους που επειδη απλα κουτσοτελειωσαν μια σχολη ,η διαβασαν ενα βιβλιο να εχουν απαιτησεις..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το να απαξιώνουμε τους πάντες κατά το δοκούν, με κούρασε.

Έρχεται ο απόφοιτος του ΑΕΙ, τον μειώνουν γιατί έχει ασχοληθεί μόνο με ακαδημαϊκά "προτζεκτάκια" και hallo world.

Έρχεται ο αυτοδίδακτος ή από online courses και μπορεί να ολοκληρώσει ένα project και τον βρίζουμε γιατί δεν έχει το ακαδημαϊκό υπόβαθρο.

Ας αποφασίσουμε.

 

  • Like 20
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Lanike71 είπε

Αυτό το να απαξιώνουμε τους πάντες κατά το δοκούν, με κούρασε.

Έρχεται ο απόφοιτος του ΑΕΙ, τον μειώνουν γιατί έχει ασχοληθεί μόνο με ακαδημαϊκά "προτζεκτάκια" και hallo world.

Έρχεται ο αυτοδίδακτος ή από online courses και μπορεί να ολοκληρώσει ένα project και τον βρίζουμε γιατί δεν έχει το ακαδημαϊκό υπόβαθρο.

Ας αποφασίσουμε.

συμφωνω ομως εχει διαφορα ο φοιτητης που τελειωσε μια σχολη εγραψε 10 προτζεκτακια μικρα ,ξερει  να βρισκει τον μεγιστο σε ενα πινακα, ξερει τι ειναι το by value kai by reference απο εναν φοιτητη που δεν διαβαζε και περναγε απλα τα μαθηματα αερα και με ετοιμες εργασιες.

που αυτα μπορει και ενας αυτοδιδακτος να τα μαθει.

Επεξ/σία από MitsarasAth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MitsarasAth είπε

εχω γνωρισει τυπους οπου επειδη φτιαξαν ενα ετοιμο σαιτ σε  wix  wordpress κτλ να αυτοαποκαλουνται  web developers  και αν απαιτουν και 1000 μισθο.

και γενικα  τυπους που επειδη απλα κουτσοτελειωσαν μια σχολη ,η διαβασαν ενα βιβλιο να εχουν απαιτησεις..

Δεν διαφωνώ. Και όταν βλέπω κάποιον που είναι χαρτόνι και νομίζει ότι είναι χρυσόχαρτο, τα χώνω κι εκεί :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχεις ορισμένες παρανοήσεις που ενδεχομένως να αποτελούν τροχοπέδη για να βρεις δουλειά. Το ότι κάθισες από μόνος σου στα 37 να μάθεις προγραμματισμό είναι σίγουρα αξιοθαύμαστο, αλλά την ίδια στιγμή δεν φαίνεται να καταλαβαίνεις ότι στα μάτια του εκάστοτε εργοδότη αυτό είναι και το μεγαλύτερο μειονέκτημα σου. Το ότι δηλαδή είσαι 37 χρονών με μηδενική εμπειρία. Κι όχι, κανείς δεν πρόκειται να εκτιμήσει ότι έμαθες μόνος σου. Αυτό που εκτιμούν είναι η ποιότητα της δουλειάς και η προϋπηρεσία, κι εσύ πάσχεις a priori και στα δύο. Εννοείται ότι κανείς δεν θα κάτσει να κάνει clone τα projects σου. Αν θες να τα δουν, ανέβασε τα στο Google Play.

Κατά την ταπεινή μου άποψη δύο δρόμοι υπάρχουν. Αν θες να πιάσεις δουλειά κάπου θα πρέπει να κοιτάξεις να έχεις κάτι σε μορφή προϊόντος που να μπορείς να το δειγματίσεις. Διαφορετικά τραβάς solo καριέρα. Ψάχνεις να βρεις πελάτες να τους φτιάχνεις πράγματα ή φτιάχνεις εφαρμογές τις οποίες εκμεταλλεύσαι μόνος σου. Στο δεύτερο σενάριο η ηλικία σου αποτελεί προσόν γιατί λογικά όλο και κάτι περισσότερο από έναν 20χρονο θα ξέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς τον θεματοθέτη,

Οι ευκαιρίες για εργασία στον ιδιωτικό τομέα, έχουν κοινό παρονομαστή  αυτό που λέγεται "πούλα τον εαυτό σου". Αν δεν μπορείς να "πουλήσεις" τον εαυτό σου, δουλειά δεν βρίσκεις. Δεν έχει σημασία τι ξέρεις, πότε το έμαθες, πόση εμπειρία έχεις, αλλά αν μπορείς να πουλάς τον εαυτό σου! Αν περνάς την ιστορία σου για να σε λυπηθεί ο άλλος και να σε πάρει στην δουλειά, δεν θα το κάνει, δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρυμα. Απέφυγε να δώσεις την πικραμένη ιστορία σου, δηλώνοντας" έχω κάνει πολλά πράγματα για τα οποία είμαι περήφανος, αλλά δεν έχουν σχέση με την εργασία αυτή, εκτός από αυτά ...και εκείνα...."

Μην εστιάσεις στο τι έκανες, αλλά στο πώς το έκανες! Το τι έκανες θα είναι μια ιστορία που ο άλλος θα βρεθεί "μαθητευόμενος" και αυτό δεν του αρέσει. Το πώς το έκανες σε γενικές γραμμές, ότι χειρίστηκες το τάδε πρόγραμμα, και εκείνες τις βιβλιοθήκες, και πώς εν τέλει έκανες τον έλεγχο ορθής λειτουργίας, καθώς και την όλη τεκμηρίωση, από την τεχνική περιγραφή μέχρι το εγχειρίδιο λειτουργίας, θα το εκτιμήσουν, θα είναι στα συν.

Επίσης πρέπει να πείσεις ότι είσαι σε θέση να συμμετέχεις σε κοινές εργασίες. Αυτό είναι δύσκολο να το "πουλήσεις", αν δεν έχεις συμμετάσχει σε κοινές εργασίες. Εδώ παίζει να έχεις μια συνεργασία σε ΜΚΟ (ή όποια εθελοντική ομάδα-σύλλογος), ώστε να τους περάσεις το μήνυμα (και ένα χαρτί που σε ευχαριστούν για την συνεργασία) ότι συνεργάζεσαι καλώς.

Μην ξεχάσεις να ρωτήσεις για τις αποδοχές, διότι είναι φυσικό να θες να "πουληθείς" εκεί που σε συμφέρει. Μην δείξεις ότι "δώσε μου δουλειά για ό,τι να είναι" γιατί δεν είναι λογικό και κάθε μη λογικό είναι μείον σου. Αυτό το τελευταίο βάλε το στο νου σου!

Πολλά από τα παραπάνω ενδέχεται να μπορεί κάποιος να τα εγγυηθεί για σένα, το γνωστό μέσον/γνωστός, το οποίο βέβαια δεν σου τι χαρίζει, αλλά απλά βεβαιώνει αυτά που εσύ ήδη πουλάς, είτε γιατί συνεργάστηκες μαζί του, είτε γιατί σε γνωρίζει προσωπικά και γνωρίζει άλλους που συνεργάστηκαν μαζί σου.

 

 

Επεξ/σία από solarpower
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχω περάσει και γω από μια ανάλογη φάση και μάλιστα έχω και την ίδια ηλικία με τον θεματοθέτη... Η εύρεση εργασίας και η προϋπηρεσία θυμίζουν σε μεγάλο βαθμό το γρίφο της κότας και του αυγού: Αν δεν έχεις προϋπηρεσία δεν βρίσκεις πλέον εργασία, αν δεν βρίσκεις εργασία πώς περιμένουν όμως να αποκτήσεις προϋπηρεσία; 😒

Επεξ/σία από Oxygene
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 16/7/2018 στις 1:48 ΜΜ, MitsarasAth είπε

απο αγγελιες που βλεπω linked in  και στα λοιπα site  δεν πολυζητανε  android developer σε  σχεση με java c#  κτλ.

κατα δευτερον σε ποια περιοχη εισαι? αθηνα?

Λάρισα μένω. 

17 ώρες πριν, elorant είπε

Έχεις ορισμένες παρανοήσεις που ενδεχομένως να αποτελούν τροχοπέδη για να βρεις δουλειά. Το ότι κάθισες από μόνος σου στα 37 να μάθεις προγραμματισμό είναι σίγουρα αξιοθαύμαστο, αλλά την ίδια στιγμή δεν φαίνεται να καταλαβαίνεις ότι στα μάτια του εκάστοτε εργοδότη αυτό είναι και το μεγαλύτερο μειονέκτημα σου. Το ότι δηλαδή είσαι 37 χρονών με μηδενική εμπειρία. Κι όχι, κανείς δεν πρόκειται να εκτιμήσει ότι έμαθες μόνος σου. Αυτό που εκτιμούν είναι η ποιότητα της δουλειάς και η προϋπηρεσία, κι εσύ πάσχεις a priori και στα δύο. Εννοείται ότι κανείς δεν θα κάτσει να κάνει clone τα projects σου. Αν θες να τα δουν, ανέβασε τα στο Google Play.

 Κατά την ταπεινή μου άποψη δύο δρόμοι υπάρχουν. Αν θες να πιάσεις δουλειά κάπου θα πρέπει να κοιτάξεις να έχεις κάτι σε μορφή προϊόντος που να μπορείς να το δειγματίσεις. Διαφορετικά τραβάς solo καριέρα. Ψάχνεις να βρεις πελάτες να τους φτιάχνεις πράγματα ή φτιάχνεις εφαρμογές τις οποίες εκμεταλλεύσαι μόνος σου. Στο δεύτερο σενάριο η ηλικία σου αποτελεί προσόν γιατί λογικά όλο και κάτι περισσότερο από έναν 20χρονο θα ξέρεις.

 

Καταρχάς έχω ακαδημαϊκό υπόβαθρο καθώς και 2 μεταπτυχιακά(δεν είμαι "Καρανίκας" όπως πολύ νομίζετε). Οι εργασίες που έφτιαξα στην οnline πλατφόρμα της Udacity ήταν αρκετά δύσκολες και όχι του τύπου "hello world". Μίλαμε για έννοιες όπως network calls με το Retrofit η Volley, Content Providers - SQLite, Data Binding, JSON parsing, Room, JobServices, SyncAdapters κοκ . Topics για προχωρημένους. 

Το μεγάλο πρότζεκτ που έκανα δεν μπορώ να το ανεβάσω στο store επειδή χρησιμοποιώ το firebase. Δεν είναι τζάμπα. Πχ έχεις πάνω από 1000 requests, θα πληρώσεις τόσα τον μήνα. Και άλλα τόσα επείδη χρησιμοποιώ το google news api. Τι νομίζατε εσείς? Ότι τα apis εκεί έξω είναι δωρεάν; Για τέστ ναι αλλά για release όχι. Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω αυτό το "πούλα τον ευατό σου". Ή ξέρεις να προγραμματίζεις ή όχι. Τόσο απλά. 

22 ώρες πριν, MitsarasAth είπε

 κοιτα σε μεσες ακρες δεν εχει αδικο, εχω γνωρισει τυπους οπου επειδη φτιαξαν ενα ετοιμο σαιτ σε  wix  wordpress κτλ να αυτοαποκαλουνται  web developers  και αν απαιτουν και 1000 μισθο.

 και γενικα  τυπους που επειδη απλα κουτσοτελειωσαν μια σχολη ,η διαβασαν ενα βιβλιο να εχουν απαιτησεις..

Δεν υπάρχουν πουθενά entry level jobs. Για junior ζητάνε τουλάχιστον έναν χρόνο εμπειρία. Και εκτός από Android να γνωρίζεις και iOS. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, theoaristi53 είπε

Το μεγάλο πρότζεκτ που έκανα δεν μπορώ να το ανεβάσω στο store επειδή χρησιμοποιώ το firebase. Δεν είναι τζάμπα. Πχ έχεις πάνω από 1000 requests, θα πληρώσεις τόσα τον μήνα. Και άλλα τόσα επείδη χρησιμοποιώ το google news api. Τι νομίζατε εσείς? Ότι τα apis εκεί έξω είναι δωρεάν; Για τέστ ναι αλλά για release όχι. 

Τι προσφέρει το firebase; Αν δεν υπάρχει κάτι, δεν είναι δωρεάν ή αυτό που υπάρχει δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για διάφορους λόγους, φτιάξε δικά σου. Αντί για το google news φτιάξε κάτι που να υλοποιεί αντίστοιχη λειτουργία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν φαίνεται να κατάλαβες τι σου είπα, όπως και άλλοι, οπότε θα στο πω πιο ωμά. Ρεαλιστικά μιλώντας ΔΕΝ ξέρεις να προγραμματίζεις. Δεν έχει σημασία πόσο δύσκολο ήταν το course που ολοκλήρωσες. Μέχρι να βγάλεις κάτι που να έχει δοκιμαστεί από χρήστες σε πραγματικές συνθήκες δεν λογίζεσαι ως προγραμματιστής. Χίλιες φορές καλύτερα να είχες φτιάξει ένα απλούστερο app που θα το είχαν χρησιμοποιήσει μερικές χιλιάδες χρήστες, έστω και τσάμπα, παρά κάτι πολύπλοκο που δεν το έχει χρησιμοποιήσει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...