Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με 100άρα γραμμή. Από 100 σε 70.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ το φόρουμ, και μπαίνω στο ψητό. Περίπου μέσα Απριλίου, αναβάθμισα την γραμμή μου από 50 σε 100 mbps. Όλα καλά, και η ταχύτητα φουλ, και τα κατεβάσματά μου με 12,2 MB/sec. Ξαφνικά μετά από ένα μήνα περίπου η ταχύτητα πέφτει στα 70. Μιλάω  με τεχνική υποστήριξη, και δηλώνουμε βλάβη.

Για 7 μέρες περίπου κανένα νεώτερο, ώσπου μια μέρα η ταχύτητα πέφτει στα 10. Ξαναπαίρνω υποστήριξη και ξαναδηλώνω βλάβη, και τότε μου ήρθε sms ότι άνοιξε βλάβη. Άρα  πριν μια βδομάδα που είχα πρωτοδηλώσει βλάβη, δεν έκαναν τίποτα, εφόσον δεν μου ήρθε sms. Η λογική τουλάχιστον αυτό λέει.

Περνάει χοντρικά ένας μήνας, μετά από λίγες μέρες η ταχύτητα ξαναπήγε στα 70, και μετά από συνδυαστικά ραντεβού, με ΟΤΕ, μου δηλώνουν ότι η ταχύτητά μου είναι μέσα στα όρια, και λόγω απόστασης από την καμπίνα (η οποία είναι στα 50 μέτρα η μία και στα 80 μέτρα η άλλη, δεν ξέρω από ποια από τις δύο παίρνω)δεν μπορώ να πιάσω παραπάνω ταχύτητα, και ότι ποτέ δεν έχει πιάσει η γραμμή μου 100. Εν τω μεταξύ έχω και φωτό με τα στατιστικά της γραμμής, γιατί την είχα στείλει σε φίλο μου για να του κάνω καζούρα που έπιασα 100. Αλλά δυστυχώς δεν φαίνεται η ip μου εκεί, για να τους κολλήσω στον τοίχο. Με βγάζουν και τρελό από πάνω.

Τους έχω πάρει κι εγώ δεν ξέρω πόσα τηλέφωνα. Έχω ζητήσει να μιλήσω με τον υπεύθυνο, και ακόμα με καλεί πίσω εδώ και 10 μέρες. Εκείνο που θέλω, είναι να πιάσω τα 100 που έπιανα, γιατί πραγματικά τα έπιανα ότι κι αν λένε, ή να φύγω αζημίως αφού δεν μπορούν να μου παρέχουν τις υπηρεσίες που υπογράψαμε. Δεν θέλω υποβάθμιση σε 50άρα, που ίσως μου προτείνουν κάποια στιγμή.

Επίσης σε ερώτησή μου ποιο είναι το όριο που επιτρέπεται να συγχρονίζω και να είναι αποδεκτό, και ποιος το καθορίζει, απάντηση δεν πήρα.

Αν τους κάνω καταγγελία, τι περίπου να γράψω; Καμιά τύχη θα έχει;

Ποια είναι αυτή η υπέροχη εταιρία; Μα φυσικά η WIND. Ποια άλλη;

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα... Δε νομίζω. Δεν υπάρχει και πολύ κουράγιο πλέον. Απλά εκνευρίζομαι όταν προσπαθούν με το έτσι θέλω να σε βγάλουν τρελό. Είμαι πολλά χρόνια στη WIND, και πρόβλημα δεν είχα ποτέ. Και όσες φορές τους χρειάστηκα, ανταποκρίθηκαν κανονικά. Τώρα όμως με χάσανε. Ή άμεσα, ή όταν λήξει το συμβόλαιο αν δεν βγάλω άκρη. Που μάλλον δεν θα βγάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η wind πλεον εχει παρει τον κατηφορο...

μην δεχτεις τα 70

εφοσον εχεις φωτο μετραει σε καταγγελια

η προχωρας σε καταγγελια η πας στα 50

Επεξ/σία από postfire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά αν ισχυριστούν ότι είναι από άλλη γραμμή, εφόσον δεν φαίνεται η ip;  Μπορούν να κάνουν κάτι τέτοιο; Δεν ξέρω. Θα τα στείλω όλα εγώ βέβαια στην καταγγελία. Είναι και λίγο θολή. Που να 'ξερα τότε να την τραβήξω καλύτερα.

Statistika.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα το Technicolor. Η φωτό είναι από το zyxel, που είχα όταν είχα την 50άρα ακόμα. Αν παρατηρήσεις, το uptime είναι περίπου στη μιάμιση ώρα. Είναι η πρώτη μιάμιση ώρα που ενεργοποιήθηκε. Κανά μήνα κράτησε η χαρά πάντως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με τις 100άρες διαβάζω ότι υπάρχει πρόβλημα γενικά κ ίσως να είναι πρόβλημα firmware των παρόχων.

Επεξ/σία από pier88
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Βασικά δοκίμασα και το zyxel, και πάλι 70 μου δίνει και αυτό. Χωρίς να έχει αλλαχτεί firmware από τότε που τραβήχτηκε η φωτό. Δυστυχώς κάποια πατάτα έχει γίνει, που επειδή με βλέπουν αυτοί μέσα στα όρια που έχουν θέσει, βαριούνται ν' ασχοληθούν. Δεν μπορώ να εξηγήσω αλλιώς το ψέμα, "η γραμμή δεν έχει πιάσει ποτέ 100," Που το ξέρεις ρε μεγάλε ότι δεν έχει πιάσει ποτέ; Αλλά ακόμα κι αν υπάρχει τρόπος να το δεις, πώς σκατά βγήκε αυτή η φωτό; Απλά πετάνε κουβέντες να δικαιολογήσουνε τα αδικαιολόγητα. Τι άλλο να υποθέσω;

Επεξ/σία από dj_takis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, NikosKallithea είπε

Καλή τύχη

Σ' ευχαριστώ. Έχω παρατηρήσει κατά καιρούς στο φόρουμ την "αγάπη" που δείχνεις γι αυτήν την εταιρία. Μάλλον θα την δείχνουμε παρέα από'δω και πέρα.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά εχω δύο συνδέσεις μια οτε μια wind, ιδιο καφαο, ιδιο βοξ, ιδιο καλωδιο εσωτερικα, η μια σταθερη σαν βραχος η αλλη εκτος του οτι σερνεραι εχει συνεχως αποσυνδεσεις, ειναι ομως στο μαγαζι και δεν με πολυ ενδιαφέρει

Περαν αυτου οπου εχω παει για κάποιο πρόβλημα το 80% ειναι wind, μην πω παραπάνω και παρεξηγηθω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αρχικα δοκιμασε να αποκλεισεις το προβλημα εντος σπιτιου

δοκιμασε σε αλλες πριζες και με αλλα καλωδια

Έχει ήδη αποκλειστεί κάθε πρόβλημα εντός πολυκατοικίας, γιατί εκτός ότι έχω φροντίσει να φτιάξω την καλωδίωσή μου όπως πρέπει για vdsl, (έχει μαλλιάσει η γλώσσα του καημένου του poulinou)τα τζιμάνια οι τεχνικοί που μέτρησαν κάτω στον κατανεμητή έβγαλαν κι εκεί 70.

5 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Προσωπικά εχω δύο συνδέσεις μια οτε μια wind, ιδιο καφαο, ιδιο βοξ, ιδιο καλωδιο εσωτερικα, η μια σταθερη σαν βραχος η αλλη εκτος του οτι σερνεραι εχει συνεχως αποσυνδεσεις, ειναι ομως στο μαγαζι και δεν με πολυ ενδιαφέρει

Περαν αυτου οπου εχω παει για κάποιο πρόβλημα το 80% ειναι wind, μην πω παραπάνω και παρεξηγηθω

Τι να πω... καλό κουράγιο και σε σένα. Μ' εμένα δεν ήταν ποτέ έτσι. Μιλάμε για πολλά χρόνια WIND. Πάντα δούλευε ρολόι στη περιοχή. Φαντάσου ότι όταν έκανα 50άρα, συνδέθηκα στα 40. Που μπορούσαν άνετα να κάνουν την παλαβή. Είναι αποδεκτά τα 40. Έκανα παράπονα, και το έφτιαξαν σε μια εβδομάδα. 50 καρφωτά. Και χωρίς αντιρρήσεις. Τι τους έχει πιάσει τώρα δεν μπορώ να καταλάβω, και επιμένουν σε βλακώδες πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...