Προς το περιεχόμενο

Αυτόματη μορφή κειμένου


Zps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω κάποια νούμερα σε σειρά του στυλ:
 

2514

1425

7411

ect

Θέλω κάποιο πρόγραμμα να πάρει όλες αυτές τις γραμμές και να μου τις κάνεις στην μορφή:
 

'2514', '1425', '7411', ect

Έχει κανείς ιδέα αν υπάρχει τέτοιο software?

Έχω πρόσβαση να πω σε Windows 10 και Linux Ubuntu.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η μετατροπή είναι κάτι που θα γίνει μια φορά, δηλαδή έχεις τα νούμερα και θέλεις να αλλάξουν μορφή και τέλος ή είναι κάτι που θα γίνεται συνέχεια;
Τα νούμερα αυτά τα έχεις σε αρχείο κειμένου; Ανέβασε τα αν θέλεις να δούμε πως ακριβώς είναι και να σου πούμε πως να το κάνεις ή να στο κάνουμε εμείς αν μπορούμε (και είναι για μια μόνο φορά ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να φανταστώ διάφορους τρόπους, αλλά ολοι oi σιγουρα αποδοτικοι χρειάζονται κάτι σε προγραμματισμό, εστω και σε javascript. Ανεβασε ενα αρχικό και ένα τελικό δειγμα (αν δεν ειναι σαν αυτό που εβαλες στην αρχη) και αν βρω χρόνο ίσως φτιάξω κάτι.ΔΕΝ εγγυόμαι τιποτα, οποτε εξάντλησε τα επομενα σαν δοκιμές

Εναλλακτικά σχεφτομαι notepad++ (notepadqq σε linux) και excel

Me notepad++

  1. Advanced search με spacial characters ( \n ) οπου θα κάνεις ευρεση για το \n και αντικατάσταση του με κενο και ' δηλαδη ( ') χωρίς τις παρενθέσεις.
  2. Μετά εκ νεου αναζήτηση κενου και ' ( ') και αντικατάσταση με ' κομμα ' (',')
  3. Με αυτό τον τρόπο θα εχει μπελά αν εχεις κενα αναμεσα στα καθετα νουμερα αλλά και πάλι μπορεις να παιζεις με διπλο \n\n

Με excel

  1. Βάζεις ολες τις καταχωρήσεις σε μια στήλη (ειτε με drag - drop ή με import). Αν χρειαστεί κάνεις καθαρισμό κενών γραμμών (για περιπτωση που στην καθετη εχεις κενα αναμεσα στα νουμερα)
  2. Κάνεις μετατροπή στήλης σε γραμμή
  3. Κάνεις export τη γραμμή (τα ενεργα κελιά) σε CSV αρχείο (που ουσιαστικά ειναι αρχείο text) με διαχωριστικό (',') <-Χωρις τις παρενθέσεις
  4. ανοιγεις το csv με notepad++ και παιρνεις το υλικό 
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ αυτό φανταζόμουν, κάτι σε search and replace με το n++ αλλά με προβληματίζει η περίπτωση που π.χ. το ect είναι κάτι σαν eol και μετά πρέπει να αλλάζει η γραμμή για τα επόμενα αποτελέσματα, οπότε πάμε σε πιο προχωρημένο scripting.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να σας ευχαριστήσω για τις άμεσες απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον!

18 ώρες πριν, micos000 είπε

Αυτή η μετατροπή είναι κάτι που θα γίνει μια φορά, δηλαδή έχεις τα νούμερα και θέλεις να αλλάξουν μορφή και τέλος ή είναι κάτι που θα γίνεται συνέχεια;
Τα νούμερα αυτά τα έχεις σε αρχείο κειμένου;

Θα γίνει μια φορά.

Ναι.

18 ώρες πριν, micos000 είπε

Κι εγώ αυτό φανταζόμουν, κάτι σε search and replace με το n++ αλλά με προβληματίζει η περίπτωση που π.χ. το ect είναι κάτι σαν eol και μετά πρέπει να αλλάζει η γραμμή για τα επόμενα αποτελέσματα, οπότε πάμε σε πιο προχωρημένο scripting.

Το ect είναι ότι από την γραμμή ένα έως την ~5k συνεχίζει να έχει νούμερα που πρέπει να έχουν την μορφή '(νούμερο)', Άρα δεν είναι μεταβλητές.

18 ώρες πριν, isay είπε

Μπορώ να φανταστώ διάφορους τρόπους, αλλά ολοι oi σιγουρα αποδοτικοι χρειάζονται κάτι σε προγραμματισμό, εστω και σε javascript. Ανεβασε ενα αρχικό και ένα τελικό δειγμα (αν δεν ειναι σαν αυτό που εβαλες στην αρχη) και αν βρω χρόνο ίσως φτιάξω κάτι.ΔΕΝ εγγυόμαι τιποτα, οποτε εξάντλησε τα επομενα σαν δοκιμές

Εναλλακτικά σχεφτομαι notepad++ (notepadqq σε linux) και excel

Me notepad++ 

  1. Advanced search με spacial characters ( \n ) οπου θα κάνεις ευρεση για το \n και αντικατάσταση του με κενο και ' δηλαδη ( ') χωρίς τις παρενθέσεις.
  2. Μετά εκ νεου αναζήτηση κενου και ' ( ') και αντικατάσταση με ' κομμα ' (',')
  3. Με αυτό τον τρόπο θα εχει μπελά αν εχεις κενα αναμεσα στα καθετα νουμερα αλλά και πάλι μπορεις να παιζεις με διπλο \n\n

Με excel

  1. Βάζεις ολες τις καταχωρήσεις σε μια στήλη (ειτε με drag - drop ή με import). Αν χρειαστεί κάνεις καθαρισμό κενών γραμμών (για περιπτωση που στην καθετη εχεις κενα αναμεσα στα νουμερα)
  2. Κάνεις μετατροπή στήλης σε γραμμή
  3. Κάνεις export τη γραμμή (τα ενεργα κελιά) σε CSV αρχείο (που ουσιαστικά ειναι αρχείο text) με διαχωριστικό (',') <-Χωρις τις παρενθέσεις
  4. ανοιγεις το csv με notepad++ και παιρνεις το υλικό 

Θα τα δοκιμάσω αυτά και θα επανέλθω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...