Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα throttling αναφέρουν κάτοχοι του νέου MacBook Pro με Core i9 επεξεργαστή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, apollonas7 είπε

ποσες φορες θα δεις BoD εσυ και ποσες το μακ? ποσες φορες το μηνα κανεις Shutdown (γιατι δεν μπορει suspend) εσυ και ποσες το μακ?? συγκρινε το αντικειμενικα...προφανως ειναι αποτυχια να δινεις 4.000 και να θες καταψυκτη αλλα ειναι η ιδια αποτυχια να δινεις 2.500 και να μη μπορεις να κανεις τιποτα

Δεν αντιλεγω...και σε αυτο εχεις δικιο...αν ασχολεισαι με microsoft services δεν μπορεις να παρεις κατι αλλο...και οσοι πουνε οτι θα παρεις μακ και θα δουλευεις με Parallels λενε κοτσανες...αλλα ποσες παναγιες θα ριξεις στα windows και ποσες στα μακ....εκει ειναι το θεμα..

 

HP Elitebook 8570W

i7 στα 3.8 (3.7 και στους 4 πυρήνες) δουλεύει ασταμάτητα μεχρι 90 βαθμούς και throttle δεν έχω δει ΠΟΤΕ. BSOD δεν εχω δει ΠΟΤΕ. Τα μονα restart που έχει κάνει το laptop ειναι για τα updates. Κατα τα αλλα κλείνεις την οθονη, την ανοιγεις και συνεχίζεις σε 3-4 δευτερόλεπτα απο εκει που ησουν.

 

Η μπαταρία κρατάει 2 ώρες φουλ χρήσης με μέγιστη φωτεινότητα εν ετη 2018 και δόξα τη φθήνια, έχω μαζί μου 3 να τις αλλάζω όταν χρειαστεί.

 

Λαπτοπ του 2012 και με fingerprint, και m.2, και διπλες κεραιες και broadband και πληθώρα θυρών usb/displayport/vga/ethernet κλπ κλπ.

Σασί απο μαγνήσιο και δε βαθουλώνει όταν το κοπανίσεις ελαφρά, σε αντίθεση με macbooks που στυλό να πέσει κάνει σημάδι.

 

Features που ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ οι επαγγελματίες ΕΙΔΙΚΑ σε ενα desktop replacement.

 

Αυτό όχι μόνο για σένα, αλλά για όλους τους ψευδομουσικούς/designers κλπ κλπ που πιστεύουν ακόμα ότι τα macbook είναι άκρως επαγγελματικά εν έτη 2018.

 

Εαν η εμπειρία σας είναι μόνο με λάπτοπ των 300-400 ή υπερκοστολογημένων 600 ευρώ, no-name brands χωρίς support και ψευτοκινέζικα με emmc μνήμες δεν φταίνε τα windows.

  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 335
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Plapoutas είπε

Που είναι οι φωστήρες που μας έλεγαν χθες, ότι πληρώνεις παίρνεις; 😏

H apple είναι εδώ και χρόνια τρανό παράδειγμα μέτριου αλλά υπερτιμημένου hardware και στοχεύει κυρίως σε fashion victims και fanboys, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων (για επαγγελματική χρήση γραφιστικής).

Πλέον τα laptop της πρέπει να πωλούνται σε καταστήματα θέρμανσης/κλιματισμού. Θα πρέπει να αναφέρουν την θερμική τους απόδοση σε BTU 😛

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
11 minutes ago, jackess said:

HP Elitebook 8570W

Η μπαταρία κρατάει 2 ώρες φουλ χρήσης με μέγιστη φωτεινότητα εν ετη 2018 και δόξα τη φθήνια, έχω μαζί μου 3 να τις αλλάζω όταν χρειαστεί.

Δεν τη λες και super αυτονομία (ειδικά σε σχέση με το macbook)... Επίσης πως τις αλλάζεις ενώ δουλεύεις? Hot swap? 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν τη λες και super αυτονομία (ειδικά σε σχέση με το macbook)... Επίσης πως τις αλλάζεις ενώ δουλεύεις? Hot swap? 😛 

Σε αδρανοποίηση ουσιαστικά δεν "καίει" τίποτα, άνετα μπορείς να το κάνεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Τι vrm να έχει άραγε....δεν μπορούσαν να του κοτσάρουν στην τελική κάνα δυο πυκνωτές ακόμα τουλάχιστον αν θέλουν αυτό το σασί;έλεος Apple πλέον για τα μπάζα......

 

Επεξ/σία από Menelegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν τη λες και super αυτονομία (ειδικά σε σχέση με το macbook)... Επίσης πως τις αλλάζεις ενώ δουλεύεις? Hot swap? 😛 

Εφόσον το hardware των mac (cpu, chipsets, wi-fi cards κλπ) είναι πανομοιότυπα των pc, δεν τίθεται θέμα διαφοράς κατανάλωσης μεταξύ τους. Οι διαφορές αυτονομίας έχουν να κάνουν περισσότερο με τις μπαταρίες, αλλά αν αυτές είναι ενσωματωμένες (όπως σε πολλά Macbooks) και θέλει ξήλωμα όλο το μηχάνημα για να αντικατασταθούν όταν παλιώσουν, είναι δώρο-άδωρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Tsakalos! είπε

Λοιπον τι νεα? 

Ολα καλα αδερφε. Τιποτα το ιδιαιτερο.

Εντωμεταξυ, ξερεις τι με κανει να γελαω? Οτι φτασαμε στην εποχη που αντι ολα τα comments να ειναι "Ουτε καν!", υπαρχουν πολλα που λενε σε γενικες "Μα τα αξιζει", για ενα laptop που αγγιζει τις 7.000€, την ιδια στιγμη που η τεχνολογια εχει χτυπησει ταβανι κ οι τιμες κανονικα ειναι ειναι σε εξευτελιστικα επιπεδα. Και αυτο ισχυει για ολες τις εταιρειες που βγαζουν ultrabooks.

Εσυ, τα δικα σου (??)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, jackess είπε

HP Elitebook 8570W

Η μπαταρία κρατάει 2 ώρες φουλ χρήσης με μέγιστη φωτεινότητα εν ετη 2018 και δόξα τη φθήνια, έχω μαζί μου 3 να τις αλλάζω όταν χρειαστεί.

 

Καλά αυτό δεν το λες και πλεονέκτημα, προτιμώ ένα λάπτοπ να μου βγάζει 6-7 ώρες μπαταρίας από το να κουβαλάω μαζί μου 3 μπαταρίες έξτρα. Επίσης τι κάνεις όταν εργάζεσαι; Κλείνεις το λάπτοπ αλλάζεις μπαταρία και ξαναμπουτάρεις και ανοίγεις την δουλειά σου από την αρχή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Plapoutas είπε

μπορώ να τρέξω την πλήρη έκδοση του Visual Studio στο Macbook, το SQL Management Studio, IIS και διάφορα άλλα εργαλεία προγραμματισμού .NET ? Γιατί δεν είναι όλοι οι επαγγελματίες μουσικοί και php developers. 

Ποιος θέλει να τρέξει αυτά τα πράγματα και παίρνει MacBook? Για ποιο λόγο; Ας σοβαρευτούμε! ( Visual Studio παίζει btw)

Και τι εννοείς πως τα mac είναι για "μουσικούς" και "php development"? Για web dev (και δεν εννοώ μόνο php) είναι σαφώς ανώτερο το macOS (και το Linux) από τα Windows, και για Java μια χαρά, έτοιμο περιβάλλον για Git/Python/Ruby, προφανώς Swift/ObjC/C++, κι ένα σωρό άλλα - ε αν θες να κανεις .NET ή να στήσεις IIS δεν παίρνεις Mac, είναι προφανές (χίλιες φορές linux server για μένα, αλλά ο καθένας με τις ανάγκες του)

 

Στο θέμα μας. Όταν πρωτοδιάβασα για 6-core i9 σε MacBook Pro, αν και ποτέ δε θα έδινα τόσα λεφτά για λαπτοπ εγώ, ήμουν πολύ σκεπτικός, δε της το έχω πολύ της Intel τελευταία με τις θερμοκρασίες. Δεν σημαίνει αυτό πως την ευθύνη δεν την έχει η Apple που πήγε και το έβαλε αυτό το chip σε αυτό το case...  Περίεργο επίσης είναι, όπως είδα και σε άλλα βίντεο, πως προτιμούν το throttling από το να βάλουν να δουλέψουν φουλ οι ανεμιστήρες και να κάνει φασαρία το μηχάνημα.... Ίσως το ρυθμίσουν κάπως με κάποιο update, αλλά θαύματα δεν γίνονται.

 

1 ώρα πριν, Human Soul είπε

... από τη στιγμή που είναι ήδη αρκετά ώριμοι οι 8ης γενιάς (κυκλοφορούν από τον Νοέμβριο). 

Δεν βγαίνουν όλοι οι επεξεργαστές μαζί. Ο i9-8950ΗΚ κυκλοφόρησε Απρίλιο του ΄18. Και δε μου φαίνονται και πολύ ώριμοι αν ξεφεύγουν τόσο πολύ από το TDP που δηλώνουν (γιατί ειδικά ο i9 δεν κάθεται στα 45W...) Δεν τα κατάφερε με τα 10nm η Intel κι άρχισε να χώνει cores και να ανεβάζει το clock...

Είναι πάντως απογοητευτικό να περιμένεις από το Νοέμβρη (για τα τους quad core U) ή τον Απρίλη (για τους 6-core H) να πάρεις ένα Mac με 8ης γενιάς Core cpu. Κάποτε η Apple λάνσαρε σχεδόν πρώτη τα νέα τσιπάκια...

 

27 λεπτά πριν, Stahab είπε

Εφόσον το hardware των mac (cpu, chipsets, wi-fi cards κλπ) είναι πανομοιότυπα των pc, δεν τίθεται θέμα διαφοράς κατανάλωσης μεταξύ τους. 

Άκυρο τελείως επιχείρημα, καθώς γενικώς το software κάνει drive το hardware.
Το mac έχει δικό του power management και στο macOS και σε τσιπάκια custom (SMC) πάνω στη μητρική εδώ και πολλά χρόνια,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jumbo909 είπε

Ποιος θέλει να τρέξει αυτά τα πράγματα και παίρνει MacBook? Για ποιο λόγο; Ας σοβαρευτούμε! ( Visual Studio παίζει btw)

Και τι εννοείς πως τα mac είναι για "μουσικούς" και "php development"? Για web dev (και δεν εννοώ μόνο php) είναι σαφώς ανώτερο το macOS (και το Linux) από τα Windows, και για Java μια χαρά, έτοιμο περιβάλλον για Git/Python/Ruby, προφανώς Swift/ObjC/C++, κι ένα σωρό άλλα - ε αν θες να κανεις .NET ή να στήσεις IIS δεν παίρνεις Mac, είναι προφανές (χίλιες φορές linux server για μένα, αλλά ο καθένας με τις ανάγκες του)

Στο θέμα μας. Όταν πρωτοδιάβασα για 6-core i9 σε MacBook Pro, αν και ποτέ δε θα έδινα τόσα λεφτά για λαπτοπ εγώ, ήμουν πολύ σκεπτικός, δε της το έχω πολύ της Intel τελευταία με τις θερμοκρασίες. Δεν σημαίνει αυτό πως την ευθύνη δεν την έχει η Apple που πήγε και το έβαλε αυτό το chip σε αυτό το case...  Περίεργο επίσης είναι, όπως είδα και σε άλλα βίντεο, πως προτιμούν το throttling από το να βάλουν να δουλέψουν φουλ οι ανεμιστήρες και να κάνει φασαρία το μηχάνημα.... Ίσως το ρυθμίσουν κάπως με κάποιο update, αλλά θαύματα δεν γίνονται.

Δεν βγαίνουν όλοι οι επεξεργαστές μαζί. Ο i9-8950ΗΚ κυκλοφόρησε Απρίλιο του ΄18. Και δε μου φαίνονται και πολύ ώριμοι αν ξεφεύγουν τόσο πολύ από το TDP που δηλώνουν (γιατί ειδικά ο i9 δεν κάθεται στα 45W...) Δεν τα κατάφερε με τα 10nm η Intel κι άρχισε να χώνει cores και να ανεβάζει το clock...

Είναι πάντως απογοητευτικό να περιμένεις από το Νοέμβρη (για τα τους quad core U) ή τον Απρίλη (για τους 6-core H) να πάρεις ένα Mac με 8ης γενιάς Core cpu. Κάποτε η Apple λάνσαρε σχεδόν πρώτη τα νέα τσιπάκια...

Visual Studio τρέχει η Core έκδοση όχι η πλήρης έκδοση. Τέλοσπαντων περι ορέξεως.. Το θέμα είναι ότι για το ποσό που πληρώνει κάποιος είναι τέτοια θέματα ανεπίτρεπτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, jumbo909 είπε

Ποιος θέλει να τρέξει αυτά τα πράγματα και παίρνει MacBook? Για ποιο λόγο; Ας σοβαρευτούμε! ( Visual Studio παίζει btw)

Και τι εννοείς πως τα mac είναι για "μουσικούς" και "php development"? Για web dev (και δεν εννοώ μόνο php) είναι σαφώς ανώτερο το macOS (και το Linux) από τα Windows, και για Java μια χαρά, έτοιμο περιβάλλον για Git/Python/Ruby, προφανώς Swift/ObjC/C++, κι ένα σωρό άλλα - ε αν θες να κανεις .NET ή να στήσεις IIS δεν παίρνεις Mac, είναι προφανές (χίλιες φορές linux server για μένα, αλλά ο καθένας με τις ανάγκες του)

Στο θέμα μας. Όταν πρωτοδιάβασα για 6-core i9 σε MacBook Pro, αν και ποτέ δε θα έδινα τόσα λεφτά για λαπτοπ εγώ, ήμουν πολύ σκεπτικός, δε της το έχω πολύ της Intel τελευταία με τις θερμοκρασίες. Δεν σημαίνει αυτό πως την ευθύνη δεν την έχει η Apple που πήγε και το έβαλε αυτό το chip σε αυτό το case...  Περίεργο επίσης είναι, όπως είδα και σε άλλα βίντεο, πως προτιμούν το throttling από το να βάλουν να δουλέψουν φουλ οι ανεμιστήρες και να κάνει φασαρία το μηχάνημα.... Ίσως το ρυθμίσουν κάπως με κάποιο update, αλλά θαύματα δεν γίνονται.

Δεν βγαίνουν όλοι οι επεξεργαστές μαζί. Ο i9-8950ΗΚ κυκλοφόρησε Απρίλιο του ΄18. Και δε μου φαίνονται και πολύ ώριμοι αν ξεφεύγουν τόσο πολύ από το TDP που δηλώνουν (γιατί ειδικά ο i9 δεν κάθεται στα 45W...) Δεν τα κατάφερε με τα 10nm η Intel κι άρχισε να χώνει cores και να ανεβάζει το clock...

Είναι πάντως απογοητευτικό να περιμένεις από το Νοέμβρη (για τα τους quad core U) ή τον Απρίλη (για τους 6-core H) να πάρεις ένα Mac με 8ης γενιάς Core cpu. Κάποτε η Apple λάνσαρε σχεδόν πρώτη τα νέα τσιπάκια...

Άκυρο τελείως επιχείρημα, καθώς γενικώς το software κάνει drive το hardware.
Το mac έχει δικό του power management και στο macOS και σε τσιπάκια custom (SMC) πάνω στη μητρική εδώ και πολλά χρόνια,

Δε μιλάμε για τον i9 μιλάμε για τον i5 που υπάρχει ήδη σε tablet και σε laptop της lenovo/intel και δουλεύει μια χαρά. Πόσο καλύτερος είναι ένας throttled i9 vs 8th gen i5 εκεί δεν ξέρω αλλά σίγουρα ο i5 πάει κόντρα έναν i7 προηγούμενης γενιάς..

 

Βλέποντας αυτό το site με προβληματίζει που η διαφορά τους είναι +- 10% αλλά η διαφορά στην τιμή τους είναι τριπλάσια..

http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i9-7900X-vs-Intel-Core-i5-8600K/3936vs3941

Επεξ/σία από Human Soul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'Δεν φταίει η Apple αλλά η Intel'.

Μπορεί ο i9 γενικά να ζεσταίνεται άλλα το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης (αν όχι όλο) το έχει η Apple με το σύστημα ψύξης της.

Άντε ελπίζω να βρεθεί λύση να μην κλαίτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το είδα κι εγώ πριν από 2 μέρες που το ανέβασε σε βίντεο ο Dave Lee. Κρίμα γιατί συμβαίνει σε όλα τα καινούργια Mbp και μου άρεσε το 13 με quad. Αλλά μάλλον συμφέρει το περσυνό με "τρείς δεκάρες" από κανέναν που θέλει να αναβαθμίσει.

https://www.notebookcheck.net/The-new-MacBook-Pro-15-is-just-slightly-faster-than-the-MBP-15-2017-and-clearly-beaten-by-the-XPS-15.317264.0.html

https://www.notebookcheck.net/Apple-MacBook-Pro-13-2018-Touch-Bar-i5-Laptop-Review.316648.0.html

Είχα κάνει ακριβώς την ίδια ανάρτηση και στο προηγούμενο Thread "Νέα σειρά MacBook Pro 2018: Με νέους επεξεργαστές, True Tone και βελτιωμένο πληκτρολόγιο" 

Επεξ/σία από Xzidique
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...