Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα throttling αναφέρουν κάτοχοι του νέου MacBook Pro με Core i9 επεξεργαστή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μπιλντανο εισαι το χειροτερο fanboy που εχω γνωρισει διαδικτυακα.

EVER.

δηλαδη ενταξει, μας γαμαει η apple και εσυ εκει, συνεχιζεις να δουλευεις τους παντες και να δοξαζεις και να υμνεις την apple.οπως εχεις καταλαβει , εισαι 1ας εναντιον ολων. αλλα μαλλον ολοι ειμαστε λαθος κ εσυ σωστος.

σαν λαθος που ειμαι λοιπον , αποχωρω απο την συζητηση μαζι σου , γιατι πολυ απλα δεν εισαι αντικειμενικος. οταν μαθεις να συζητησας και να παραδεχεσαι/αποδεχεσαι τα πρωτοφανη ντοκουμεντα και πραγματα που συμβαινουν στον ΟΥΤΟΠΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ της APPLE , τοτε ισως ξανακουβεντιασουμε καποια στιγμη... until then.. have fun;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 335
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, discoboyminimal είπε

εισαι 1ας εναντιον ολων. αλλα μαλλον ολοι ειμαστε λαθος κ εσυ σωστος.

Αυτή δεν είναι λογική, μπορεί κάποιος όντως να είναι σωστός και όλοι οι άλλοι λάθος, άσχετα με το θέμα αυτό

 

Και εμένα το πιο εμετικό της apple πέρα από το ιδεολογικό κομμάτι που σιχαίνομαι τα walled gardens και τον σιχαμένο proprietary κόσμο που έχει κάνει δημοφιλή, είναι οι fan της και η θρησκευτική ή κομματική σοβιετικού τύπου λατρεία τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Fubar.gr είπε

https://www.reddit.com/r/macbookpro/comments/91256u/optimal_cpu_tuning_settings_for_i9_mbp_to_stop/

TL;DR

1) Το VRM που τροφοδοτεί τον υπολογιστή είναι ανεπαρκές/έχει ανεπαρκή ψύξη οπότε δέν μπορεί να δώσει μεγάλη ισχύ στον i9 παρατεταμένα, οπότε κάνει throttling (το VRM, οχι ο i9)

2) Το πρόβλημα ήταν πιό εντόνο, καθώς το throttling γινόταν με λάθος, μή αποδοτικό τρόπο.

Σύμφωνα με τον τύπο στο reddit, το patch διορθώνει τον τρόπο που γίνεται το throttling (2), όμως το (1) είναι κατασκευαστικό θέμα και δέν λύνεται. Επομένως ναί μεν δέν θα πέφτουν τόσο έντονα οι επιδόσεις,
αλλά το λαπτοπ με το υπάρχον hardware δέν θα μπορεί ποτέ να εκμεταλλευτεί τις πλήρεις δυνατότητες του i9

Μεγιστε Fubar.gr επειδη παραδεχομαι τις γνωσεις σου -ναι, και οχι δεν κανω πλακα!- λοιπον ερωτηση:
εαν οντως ισχυει το 1) ποσο μπορει αυτο -σε βαθος χρονου εστω- να ειναι τελικως [και] επικινδυνο? 💣

7 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

 

Και εμένα το πιο εμετικό της apple πέρα από το ιδεολογικό κομμάτι που σιχαίνομαι τα walled gardens και τον σιχαμένο proprietary κόσμο που έχει κάνει δημοφιλή, είναι οι fan της και η θρησκευτική ή κομματική σοβιετικού τύπου λατρεία τους

https://www.youtube.com/watch?v=_hYHwkIuEMo

You know you are fucking (with) these people..
but you just don’t care! 🚮

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, Hacker?pcs είπε

Αυτή δεν είναι λογική, μπορεί κάποιος όντως να είναι σωστός και όλοι οι άλλοι λάθος, άσχετα με το θέμα αυτό

ναι σιγουρα μπορει να ισχυει αυτο , επειδη λενε κατι ολοι δεν σημαινει οτι ειναι και αληθες. αλλα δυστηχως δεν συμβαινει αυτο στο συγκεκριμενο θεμα, δυστηχως.

-

και καπως ετσι βγαινουμε OFF , εδω και 5 σελιδες. για να μην αναπτηχθω παραπανω

Επεξ/σία από discoboyminimal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, discoboyminimal said:

μπιλντανο εισαι το χειροτερο fanboy που εχω γνωρισει διαδικτυακα.

EVER.

δηλαδη ενταξει, μας γαμαει η apple και εσυ εκει, συνεχιζεις να δουλευεις τους παντες και να δοξαζεις και να υμνεις την apple.οπως εχεις καταλαβει , εισαι 1ας εναντιον ολων. αλλα μαλλον ολοι ειμαστε λαθος κ εσυ σωστος.

σαν λαθος που ειμαι λοιπον , αποχωρω απο την συζητηση μαζι σου , γιατι πολυ απλα δεν εισαι αντικειμενικος. οταν μαθεις να συζητησας και να παραδεχεσαι/αποδεχεσαι τα πρωτοφανη ντοκουμεντα και πραγματα που συμβαινουν στον ΟΥΤΟΠΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ της APPLE , τοτε ισως ξανακουβεντιασουμε καποια στιγμη... until then.. have fun;)

Ξέχνα το πόσο τραγικό φαν μπου είμαι γενικότερα και ασχολησου με το θεμα μας εδω!

Είχα δίκιο? 

Βγαλατε συμπεράσματα απο ένα βίντεο?

Τα γενικευσατε βγαζοντας συμπεράσματα πως το μηχάνημα ειναι άχρηστο και η apple δεν ασχολείται γιατί μας θεωρεί πρόβατα?

Δωσατε πάλι στο θέμα κοινωνικο-πολιτικες προεκτάσεις?

Ανταποκρίθηκε τελικά η Apple?

Δεν το εχω εγω το πρόβλημα αγαπητέ αλλά εσείς που συμμετέχετε σε ολα τα τοπικς που αφορουν την apple, χωρίς πρακτικά να έχετε ιδέα για το πως λειτουργεί και πως υποστηρίζει τα προϊόντα της.

Δεν πειράζει! Καλη καρδΓιά! :)

Ps: εγώ δεν ζω σε ουτοπίες. Έχω πραγματικές καθημερινες εμπειρίες απο τα προϊόντα της Apple. Οι ουτοπίες είναι στο μυαλό άλλων...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Δεν το εχω εγω το πρόβλημα αγαπητέ αλλά εσείς που συμμετέχετε σε ολα τα τοπικς που αφορουν την apple, χωρίς πρακτικά να έχετε ιδέα για το πως λειτουργεί και πως υποστηρίζει τα προϊόντα της.

Ε ναι δεν έχουμε δει ή δεν έχουμε δουλέψει εμείς προϊόντα Apple, είναι και τόσο σπάνια :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Just now, Hacker?pcs said:

Ε ναι δεν έχουμε δει ή δεν έχουμε δουλέψει εμείς προϊόντα Apple, είναι και τόσο σπάνια :P

Σπάνια δεν είναι. Απλα δεν τα αγοράζεις με το ζόρι... :P

Πες μου τωρα πως ειχα δίκιο γιατί θελω να το ακούω! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Σπάνια δεν είναι. Απλα δεν τα αγοράζεις με το ζόρι... :P

Πες μου τωρα πως ειχα δίκιο γιατί θελω να το ακούω! 

Φυσικά, γι' αυτό και γω δεν έχω αγοράσει ποτέ προϊόν της.

Δίκιο σε τι; Έβγαλε μαγικό update ώστε να δουλεύει ο i9 χωρίς καθόλου throttling και να μην είναι πεταμένα λεφτά;

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
9 minutes ago, Hacker?pcs said:

Φυσικά, γι' αυτό και γω δεν έχω αγοράσει ποτέ προϊόν της.

Δίκιο σε τι; Έβγαλε μαγικό update ώστε να δουλεύει ο i9 χωρίς καθόλου throttling και να μην είναι πεταμένα λεφτά;

Περιεγραψα πολυ καλά με ποιες απόψεις διαφωνούσα από την αρχή. Το ποσο throttling κάνει θα το δούμε απο τις νέες μετρήσεις. Αλλα για να το "κραξεις" αυτό θα πρέπει να μπορείς να το συγκρίνεις με άλλο αντίστοιχο laptopμε τα ίδια specs. Έχεις κανένα στο μυαλό σου για να τα συγκρίνουμε??? Και αν υπάρχει, είναι άμεσα συγκρίσιμο συνολικά? Στο βάρος, στην αυτονομία, κλπ? 

Αυτή τη στιγμή προφανώς και σας "trollαρω" και λίγο γιατί βρήκα την ευκαιρία να αστειευτω λίγο μετά την ολη μαυρίλα της ημέρας. Τα ερωτήματα μου ομως παραμένουν. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αλλα για να το "κραξεις" αυτό θα πρέπει να μπορείς να το συγκρίνεις με άλλο αντίστοιχο laptopμε τα ίδια specs.

Αυτή τη στιγμή προφανώς και σας "trollαρω" και λίγο γιατί βρήκα την ευκαιρία να αστειευτω λίγο μετά την ολη μαυρίλα της ημέρας.

Συμφωνώ όσο δεν πάει με την 2η πρόταση

 

Μα αυτό είναι όλο το πρόβλημα, ότι και η Dell πχ έκανε ακριβώς τα ίδια με το throttling αλλά δεν βγήκαν αυτοί που έχουν Dell να αραδιάσουν όλο το textbook του σοβιετικού damage control. Όσο για τα specs να δούμε benchmarks γιατί άμα έχει τον i9 και δουλεύει με 30% κάτω απόδοση να τα βράσω τα specs που γράφει

Επεξ/σία από Hacker?pcs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από προσεκτικό ψάξιμο, φαίνεται να ισχύουν τα εξής:

1. Όπως ειπώθηκε κι από άλλους, τα VRMs υπερθερμαίνονται επειδή δεν έχουν τοποθετηθεί πάνω σε ψύκτρα, με αποτέλεσμα να ρίχνουν την τροφοδοσία τους προς τη CPU και GPU.
Οι συχνές υπερθερμάνσεις πέρα από τα όρια λειτουργίας τους είναι βέβαιο ότι θα προκαλέσουν πρόωρη κόπωση ή και βλάβη των VRMs (και γειτονικών εξαρτημάτων τους). Επίσης σε περίπτωση αστοχίας τους, τα VRMs συνήθως στέλνουν 12V αντί για 1V στη CPU, με προφανή αποτελέσματα!

2. Το update απλά μειώνει την επιβάρυνση των VRMs θέτοντας χαμηλότερα όρια ισχύος τροφοδοσίας στη CPU & GPU, ώστε να μην υπερθερμαίνονται. Όμως ακόμα και με το update, το throttling δεν εξαφανίζεται, απλά γίνεται πιο ήπιο και πιο αργά, διότι κάποια στιγμή υπερθερμαίνεται και η CPU από το συνολικά ανεπαρκές σύστημα ψύξης. To μηχάνημα δεν μπορεί ούτε με το update να διατηρήσει την τυπική απόδοση που θα είχε ο i9, απλά περιορίζει το πρόβλημα σε λιγότερο έντονο.

3. Το MBP i9 έχει αναμφισβήτητα ανεπαρκή όρια θερμοαπαγωγής κυρίως λόγω μεγέθους. Λόγω αυτού του εγγενούς προβλήματός του, ο ανεμιστήρας δουλεύει στο max και κάνει πολύ θόρυβο.

4. Παρόλη την εξ' αρχής δύσκολη πρόκληση που είχαν να αντιμετωπίσουν οι τεχνικοί της Apple στο θέμα της ψύξης του i9, δεν τοποθέτησαν (λόγω κόστους) κάποιο προσεγμένο ή εξελιγμένο σύστημα ψύξης, ούτε καν από χαλκό. Η ψύκτρα του MBP Pro i9 είναι τυπική, κατασκευασμένη κυρίως από αλουμίνιο.

Φανταστείτε ότι όλα αυτά τα προβλήματα εμφανίζονται σε ολοκαίνουργια μηχανήματα, με φρέσκια θερμοαγώγιμη πάστα στη CPU & GPU, καθώς και με πλήρη απουσία σκόνης από την ψύκτρα και το ανεμιστηράκι. Πολύ θα ήθελα να δω τι θα γίνει μετά από μερικούς μήνες χρήσης, όταν αρχίσει να επέρχεται η γήρανση της πάστας καθώς και η συσσώρευση σκόνης στη ψύκτρα.
Από τώρα μυρίζω την χαρακτηριστική μυρωδιά της πυρωμένης motherboard και του πυριτίου που καπνίζει!

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Hacker?pcs said:

Συμφωνώ όσο δεν πάει με την 2η πρόταση

Μα αυτό είναι όλο το πρόβλημα, ότι και η Dell πχ έκανε ακριβώς τα ίδια με το throttling αλλά δεν βγήκαν αυτοί που έχουν Dell να αραδιάσουν όλο το textbook του σοβιετικού damage control. Όσο για τα specs να δούμε benchmarks γιατί άμα έχει τον i9 και δουλεύει με 30% κάτω απόδοση να τα βράσω τα specs που γράφει

Ενα laptop με i9 δεν είναι για το μέσο χρήστη. Θα το επιλέξει κάποιος που ακόμη και το ένα λεπτό λιγότερο στο rendering ενός αρχείου, θα παίζει σημαντικό ρόλο. Αν λοιπόν η εκδοση με τον i9 τα πάει καλύτερα απο αυτή με τον i7 (άσχετα με το αν κάνει throttling), τότε προφανώς και αποτελεί μια καλη επιλογή! Αν είναι πιο κάτω απο τον i7, τότε ναι, μιλαμε για μλκια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
  • πουλησε laptop με specs τα οποια δεν πραγματοποιουνται : NAI
  • ειχε κατασκευαστικο λαθος σε συσκευη $$$$$  : NAI
  • εχει ιστορικο με αρκετα CRITICAL κατασκευαστικα λαθη σε ακριβές / premium συσκευες : NAI
  • κοροϊδια της apple σε πελατες και μη : NAI
  • "You Hold It Wrong" : NAI
  • o μπιλτανος να υπερασπιζεται και την τελευταια μαλακια της apple : ΝΑΙ

 

ξεχνας γρηγορα μπιλντανο , επειδη εσυ εχεις 10 συσκευες apple και στα 20 χρονια που της εχεις δουλευουν οπως την πρωτη μερα , δεν σημαινει οτι ο υπολοιπος κοσμος δεν αντιμετωπιζει προβληματα.

για τα λεφτα που δινει ο κοσμος για τα apple premium προιοντα , περιμενει και μια καλυτερη υποστηριξη. ΑΣΕ ΕΜΕΝΑ Κ ΕΣΕΝΑ. οι δικες μου apple συσκευες δεν εβγαλαν ποτε προβλημα , αληθεια.

δες τον υπολοιπο κοσμο , δες στο εξωτερικο τι γινεται απο προβληματα. δες πως τα αντιμετωπιζει η apple.

δεν ειναι ολοι hater , ειναι απλοι ανθρωποι , που κοιτανε κ αλλα πραγματα οταν αγοραζουν ενα προιον εκτος απο το λαμπερο μηλο και την siri.

εεεε..ΔΕΝ γινεται ολοι να ειναι λαθος!οταν τους χαλαει η μητρικη και δεν μπορουν να παρουν τ αρχεια τους , οταν δεν ακουγεται τ ακουστηκο απο το Iphone η δεν πιανει η αφη , οταν ξεσπαει σκανδαλο με της μπαταριες και βγαινει μετα απο 1 χρονο και λεει με 39.99 αλλαγη μπαταριας "Μονο απο την καλη μαμα APPLE"

ενα απλο search ειναι για να ΔΕΙΣ επιτελους τις εμπειριες του υπολοιπου κοσμου και οχι τις δικες μου η της δικες σου.

 

πραγματικα νιωθω οτι πεταω χρονο απο την ζωη μου , προσπαθοντας να σου δειξω τι βλεπει ολος ο υπολοιπος κοσμος και περιμενω ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ τοσα χρονια να πεις "τι μαλακες εκει στην apple , δες τι εβγαλαν χωρις να το τεσταρουν" αλλα μου φαινεται αυτο δεν θα γινει ποτε.

ανοιξε ενα θεμα με apple disappointed customers , να παμε εκει να τα αναλυσουμε ολα

Επεξ/σία από discoboyminimal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Stahab said:

Μετά από προσεκτικό ψάξιμο, φαίνεται να ισχύουν τα εξής:

1. Όπως ειπώθηκε κι από άλλους, τα VRMs υπερθερμαίνονται επειδή δεν έχουν τοποθετηθεί πάνω σε ψύκτρα, με αποτέλεσμα να ρίχνουν την τροφοδοσία τους προς τη CPU και GPU.
Οι συχνές υπερθερμάνσεις πέρα από τα όρια λειτουργίας τους είναι βέβαιο ότι θα προκαλέσουν πρόωρη κόπωση ή και βλάβη των VRMs (και γειτονικών εξαρτημάτων τους). Επίσης σε περίπτωση αστοχία τους, τα VRMs συνήθως στέλνουν 12V αντί για 1V στη CPU, με προφανή αποτελέσματα!

2. Το update απλά μειώνει την επιβάρυνση των VRMs θέτοντας χαμηλότερα όρια ισχύος τροφοδοσίας στη CPU & GPU, ώστε να μην υπερθερμαίνονται. Όμως ακόμα και με το update, το throttling δεν εξαφανίζεται, απλά γίνεται πιο ήπιο και πιο αργά, διότι κάποια στιγμή υπερθερμαίνεται και η CPU από το συνολικά ανεπαρκές σύστημα ψύξης. To μηχάνημα δεν μπορεί ούτε με το update να διατηρήσει την τυπική απόδοση που θα είχε ο i9, απλά περιορίζει το πρόβλημα σε λιγότερο έντονο.

3. Το MBP i9 έχει αναμφισβήτητα ανεπαρκή όρια θερμοαπαγωγής κυρίως λόγω μεγέθους. Λόγω αυτού του εγγενούς προβλήματός του, ο ανεμιστήρας δουλεύει στο max και κάνει πολύ θόρυβο.

4. Παρόλη την εξ' αρχής δύσκολη πρόκληση που είχαν να αντιμετωπίσουν οι τεχνικοί της Apple στο θέμα της ψύξης του i9, δεν τοποθέτησαν (λόγω κόστους) κάποιο προσεγμένο ή εξελιγμένο σύστημα ψύξης, ούτε καν από χαλκό. Η ψύκτρα του MBP Pro i9 είναι τυπική, κατασκευασμένη κυρίως από αλουμίνιο.

Φανταστείτε ότι όλα αυτά τα προβλήματα εμφανίζονται σε ολοκαίνουργια μηχανήματα, με φρέσκια θερμοαγώγιμη πάστα στη CPU & GPU, καθώς και με πλήρη απουσία σκόνης από την ψύκτρα και το ανεμιστηράκι. Πολύ θα ήθελα να δω τι θα γίνει μετά από μερικούς μήνες χρήσης, όταν αρχίσει να επέρχεται η γήρανση της πάστας καθώς και η συσσώρευση σκόνης στη ψύκτρα.
Από τώρα μυρίζω την χαρακτηριστική μυρωδιά της πυρωμένης motherboard και του πυριτίου που καπνίζει!

Περίμενε να δούμε και τις μετρήσεις της Apple που ανακοινωσε πως θα δημοσιεύσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Περίμενε να δούμε και τις μετρήσεις της Apple που ανακοινωσε πως θα δημοσιεύσει. 

Λάθος, περιμένουμε τις ανεξάρτητες μετρήσεις, σιγά μην πάρουμε στα σοβαρά τις μετρήσεις που βγάζουν οι εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...