Προς το περιεχόμενο

Προβλήματα throttling αναφέρουν κάτοχοι του νέου MacBook Pro με Core i9 επεξεργαστή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης
3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Περίμενε να δούμε και τις μετρήσεις της Apple που ανακοινωσε πως θα δημοσιεύσει. 

Αν θέλεις εσύ περίμενε.

Εμείς στο μεταξύ μπορούμε να συζητάμε, αν μας το επιτρέπεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 335
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators
2 minutes ago, discoboyminimal said:
  • πουλησε laptop με specs τα οποια δεν πραγματοποιουνται : NAI
  • ειχε κατασκευαστικο λαθος σε συσκευη $$$$$  : NAI
  • εχει ιστορικο με αρκετα CRITICAL κατασκευαστικα λαθη σε ακριβές / premium συσκευες : NAI
  • κοροϊδια της apple σε πελατες και μη : NAI
  • "You Hold It Wrong" : NAI
  • o μπιλτανος να υπερασπιζεται και την τελευταια μαλακια της apple : ΝΑΙ

ξεχνας γρηγορα μπιλντανο , επειδη εσυ εχεις 10 συσκευες apple και στα 20 χρονια που της εχεις δουλευουν οπως την πρωτη μερα , δεν σημαινει οτι ο υπολοιπος κοσμος δεν αντιμετωπιζει προβληματα.

για τα λεφτα που δινει ο κοσμος για τα apple premium προιοντα , περιμενει και μια καλυτερη υποστηριξη. ΑΣΕ ΕΜΕΝΑ Κ ΕΣΕΝΑ. οι δικες μου apple συσκευες δεν εβγαλαν ποτε προβλημα , αληθεια.

δες τον υπολοιπο κοσμος , δες στο εξωτερικο τι γινεται απο προβληματα. δες πως τα αντιμετωπιζει η apple.

δεν ειναι ολοι hater , ειναι απλοι ανθρωποι , που κοιτανε κ αλλα πραγματα οταν αγοραζουν ενα προιον εκτος απο το λαμπερο μηλο και την siri.

εεεε..ΔΕΝ γινεται ολοι να ειναι λαθος!οταν τους χαλαει η μητρικη και δεν μπορουν να παρουν τ αρχεια τους , οταν δεν ακουγεται τ ακουστηκο απο το Iphone η δεν πιανει η αφη , οταν ξεσπαει σκανδαλο με της μπαταριες και βγαινει μετα απο 1 χρονο και λεει με 39.99 αλλαγη μπαταριας "Μονο απο την καλη μαμα APPLE"

ενα απλο search ειναι για να ΔΕΙΣ επιτελους τις εμπειριες του υπολοιπου κοσμου και οχι τις δικες μου η της δικες σου.

πραγματικα νιωθω οτι πεταω χρονο απο την ζωη μου , προσπαθοντας να σου δειξω τι βλεπει ολος ο υπολοιπος κοσμος και περιμενω ΠΩΣ ΚΑΙ ΠΩΣ τοσα χρονια να πεις "τι μαλακες εκει στην apple , δες τι εβγαλαν χωρις να το τεσταρουν" αλλα μου φαινεται αυτο δεν θα γινει ποτε.

ανοιξε ενα θεμα με apple disappointed customers , να παμε εκει να τα αναλυσουμε ολα

Πάλι δεν κατάλαβες. Δεν αμφισβητώ πως δεν υπάρχουν προβλήματα. Αν δεν υπήρχαν θα ειχε το μονοπώλιο η Apple! 

Σας εξηγώ όμως πως επειδή η εμπειρία μου μέχρι τώρα ειναι σχεδόν άριστη, δεν μπορείτε να με πείσετε πως είμαι βλάκας και πως με κοροϊδεύει. Και προφανώς υπό αυτες τις συνθήκες δεν θα σταματήσω να την εμπιστεύομαι οσο κι αν κάποιοι"σκιζουν τα βρακιά τους" σε κάθε"πρόβλημα" που εμφανίζεται. 

Με απλά λόγια: γελάω με οσους είναι της άποψης πως επειδή σε μια ομάδα χρηστων κάτι πηγε στραβά, θα πρέπει ολοι οι υπόλοιποι που δεν ειχαν θεμα να επαναστατήσουν αντίστοιχα...

Με αυτή τη λογική, μετά το φιασκο με τις μπαταρίες της samsung, θα έπρεπε να μην αγοραζει ποτέ ξανά τα προϊόντα της! Τι όχι? :P

4 minutes ago, Hacker?pcs said:

Λάθος, περιμένουμε τις ανεξάρτητες μετρήσεις, σιγά μην πάρουμε στα σοβαρά τις μετρήσεις που βγάζουν οι εταιρείες.

Οχι θα περιμένουμε συμπεράσματα και ανάλυση απο κανέναν ταξιτζή! :P

2 minutes ago, Stahab said:

Αν θέλεις εσύ περίμενε.

Εμείς στο μεταξύ μπορούμε να συζητάμε, αν μας το επιτρέπεις.

Και γω συζητάω. Απλά δεν σας αρέσει! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, billdanos είπε

Οχι θα περιμένουμε συμπεράσματα και ανάλυση απο κανέναν ταξιτζή! :P

Τις μετρήσεις δεν τις βγάζουν οι τεχνικοί της εταιρείας ανεπηρέαστοι, τις βγάζει η εταιρεία οπότε αποκτάνε ενδιαφέρον μόνο για να δούμε πόσο ψέματα λέει σε σχέση με τα πραγματικά δεδομένα. Και αυτό πάει σε όλες τις εταιρείες φυσικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

Μα δεν ειναι το πρωτο, που θα επρεπε να ειχε ανακληθει...
Οποτε κατι τετοιο ως πιθανο, οχι καθολου δεν το θεωρω.
Να το δουμε να γινεται ομως -και ας μη το πιστευω, χοχο!
😋

Έχεις δίκιο, συνηθίζει να κάνει σιωπηρές επιδιορθώσεις παρά ανακλήσεις. Αλλά όπως γράφεις παρακάτω , αν το πράγμα χοντρύνει και έχουμε «καψίματα» θα αναγκαστεί να κάνει ανάκληση. 😈

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Hacker?pcs said:

Τις μετρήσεις δεν τις βγάζουν οι τεχνικοί της εταιρείας ανεπηρέαστοι, τις βγάζει η εταιρεία οπότε αποκτάνε ενδιαφέρον μόνο για να δούμε πόσο ψέματα λέει σε σχέση με τα πραγματικά δεδομένα. Και αυτό πάει σε όλες τις εταιρείες φυσικά

Θα βγαλει τις μετρήσεις της και μετά ειναι πολύ εύκολο να επιβεβαιωθούν ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη μου λες οτι εισαι ευχαριστημενος με ΟΛΑ τα apple προιοντα και οτι ΔΕΝ χρειαζονται βελτιωση στον τομεα του hardware quality ??

εισαι ευχαριστημενος με τα $$$$$ που δινουμε και περνουμε υπερκοστολογιμενα προιοντα με αρκετα απο αυτα να εχουν σοβαρα προβληματα?

 

γιατι εγω δεν ειμαι!! και δεν θελω να την παθω για να μαθω!! με χαρα να πληρωσω τα $$$$$ οταν σε ΟΛΟΥΣ τους τομεις θα υπερτερη το mbp. οταν ομως υστερει σε after sale support και hardware quality σε αρκετα προιοντα της , τοτε θα βγαινω να την κραζω. θα γραφω εδω κ εκει της χοντραδες που κανει , και γιατι οχι? θα σταματησω να ψωνιζω μεχρι να βελτιωθει και να αλλαξει πολιτικη και σταση.

και ναι ουτε samsung Θα παρω μεχρι να βεβαιωθω οτι μετα απο μια σειρα συσκευων εχει αλλαξει κατι στο quality control του hardware και στα υλικα που χρησιμοποιει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστευω το καλυτερο σε αυτο το θεμα ειναι να πηγαινεις και να βλεπεις πως καποιοι υπερασπιζονται την μαμα apple και ξεφτυλιζονται και μετα προσπαθουν να κανουν το ασπρο-μαυρο λεγοντας "σας τα ελεγα εγω" κλπ.

 

-------

Εδω και καποια post που τα ελεγαν εξαρχης και δεν σχετιζονται ΦΥΣΙΚΑ με το παραπανω που εγραψα:

Στις 23/7/2018 στις 10:46 ΜΜ, billdanos είπε

Βλέπεις, δεν αποκτώ φανταστικά προβλήματα επειδή διαβάζω κάτι στο internet! Το σημαντικό στοιχείο κάθε φορά είναι το πόσοι χρήστες έχουν πρόβλημα! Αλλά θα μου πεις ...τι σημασία έχει, αρκεί να παίζουμε το παιχνίδι των εντυπώσεων! 

Ακριβως! Το προβλημα ηταν φανταστικο και οχι υπαρκτο και το fix που εβγαλε η apple ειναι επισης φανταστικο και οχι υπαρκτο.
Μην παιζετε το παιχνιδι των εντυπωσεων(ακολουθειστε το παραδειγμα του billdanos), το προβλημα και το fix ειναι φανταστικα!

23 ώρες πριν, billdanos είπε

Αν έβγαζα συμπεράσματα κάθε φορά που ένας τύπος έκανε μια «αποκάλυψη» στο internet, θα έπρεπε να κάθομαι σπίτι άνεργος και να κοιτάζω το ταβάνι! 😛 

Εξηγώ απλά πως τέτοιου είδους «αποκαλύψεις» δεν επηρεάζουν σε τίποτα τη δουλειά μου και την εμπειρία μου από τα προϊόντα της apple! 

Ακριβως! Σιγα την "αποκαλυψη", αλλωστε δεν ειναι κατι που ισχυει ουτε κατι που χρειαστηκε να διορθωσει η apple λογω ελλειπους testing.

Στις 23/7/2018 στις 9:44 ΠΜ, billdanos είπε

 Κάποιος άλλος μπορεί και να βολευτεί και με ένα άλλο laptop με i9 το οποίο μπορεί να τον υποστηρίξει, ζυγίζοντας 4 κιλά και αντέχοντας 1,5 ώρες εκτός ρεύματος. Ίσα ίσα δηλαδή για να προλάβει να τρέξει ένα benchmark και να χαρεί λλιγο μετά όταν το ποστάρει! 😛 

Ετσι ακριβως, εδω αλλωστε βλεπουμε πως τα macbook pro αντεχουν σε load/benchmark χαλαρα πανω απο 1,5 ωρα (να ξερετε απο εδω και περα οτι τα 54 λεπτα ειναι περισσοτερα απο 1,5 ωρα)

https://www.notebookcheck.net/Apple-MacBook-Pro-15-Late-2016-2-7-GHz-455-Notebook-Review.197826.0.html

 

image.png

Επεξ/σία από haHa
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
15 λεπτά πριν, discoboyminimal είπε

οταν ομως υστερει σε after sale support και hardware quality σε αρκετα προιοντα της


Καταλαβαίνεις πως αυτό είναι η δική σου προσωπική σου εκτίμηση/εμπειρία και όχι κάτι που ισχύει γενικά ή με το οποίο συμφωνούν όλοι. Το αντίθετο μάλιστα.

19 λεπτά πριν, haHa είπε

Ετσι ακριβως, εδω αλλωστε βλεπουμε πως τα macbook pro αντεχουν σε load/benchmark χαλαρα πανω απο 1,5 ωρα (να ξερετε απο εδω και επρα οτι τα 54 λεπτα ειναι περισσοτερα απο 1,5 ωρα😞

https://www.notebookcheck.net/Apple-MacBook-Pro-15-Late-2016-2-7-GHz-455-Notebook-Review.197826.0.html

 

image.png

 

Thanks που μας δείχνεις πως τελικά το MacBook Pro τελικά κρατάει με μπαταρία περισσότερη ώρα από όσο διαφημίζει η Apple!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, jumbo909 είπε

Thanks που μας δείχνεις πως τελικά το MacBook Pro τελικά κρατάει με μπαταρία περισσότερη ώρα από όσο διαφημίζει η Apple!

Παρακαλω! Ειναι πολυ ενδιαφερον site εδω πχ και για αλλο λαπτοπ:

https://www.notebookcheck.net/Dell-XPS-15-2018-9570-8300H-GTX-1050-97Wh-Laptop-Review.308420.0.html

image.png.ecb7f5309e5473a4a195bd8d5df3e906.png

 

Εδω και για το macbook pro 13 2017:

https://www.notebookcheck.net/Apple-MacBook-Pro-13-Mid-2017-i5-Touch-Bar-Review.227154.0.html

image.png.ef66db1fe000aa89532a623606b1a6c3.png

 

Και εδω για ενα αλλο λεπτοτερο και ελαφρυτερο 13αρι:

https://www.notebookcheck.net/HP-Spectre-x360-13t-i7-8550U-FHD-SSD-Laptop-Review.289232.0.html

image.png.a7de17244da1fa5039a120c28b5f73a6.png

 

Ειναι εμφανες οτι ισχυει αυτο που ειπε ο billdanos, ειδικα για full load/benchmark: οτι τα macbook κρατανε περισσοτερο απο τα αλλα λαπτοπ. Αλλωστε 1 ωρα και 10 λεπτα του macbook pro 13 ειναι περισσοτερο απο τις 2 ωρες και 36 λεπτα του ελαφρυτερου spectre.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
16 minutes ago, haHa said:

Παρακαλω! Ειναι πολυ ενδιαφερον site εδω πχ και για αλλο λαπτοπ:

https://www.notebookcheck.net/Dell-XPS-15-2018-9570-8300H-GTX-1050-97Wh-Laptop-Review.308420.0.html

image.png.ecb7f5309e5473a4a195bd8d5df3e906.png

Εδω και για το macbook pro 13 2017:

https://www.notebookcheck.net/Apple-MacBook-Pro-13-Mid-2017-i5-Touch-Bar-Review.227154.0.html

image.png.ef66db1fe000aa89532a623606b1a6c3.png

Και εδω για ενα αλλο λεπτοτερο και ελαφρυτερο 13αρι:

https://www.notebookcheck.net/HP-Spectre-x360-13t-i7-8550U-FHD-SSD-Laptop-Review.289232.0.html

image.png.a7de17244da1fa5039a120c28b5f73a6.png

Δεν το παιζω αυτο το παιχνίδι οπως ξέρεις εδω και καιρό. Έχω εκπαιδευτεί! :) Προτιμώ τη real life εμπειρία απο τις προσομοιώσεις. :)

Τωρα ξαναδιαβάζω ολα τα μηνύματα που γραφτηκαν εδω απο την αρχή και το απολαμβάνω! 

Ξεπερασαμε το "σκανδαλο" με τη CPU και θα πιάσουμε πάλι ...ο,τι βρούμε! 

Παρε λοιπόν ενα απο τα μηχανήματα των συγκριτικών σου και το αντίστοιχο MacBook και πάμε να περάσουμε μια τυπική μέρα μαζί με παρόμοιες εργασίες και ελα να μου πεις ποιος θα ζητήσει πρώτος τη μπριζα... 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, atheatos είπε

Έχεις δίκιο, συνηθίζει να κάνει σιωπηρές επιδιορθώσεις παρά ανακλήσεις. Αλλά όπως γράφεις παρακάτω , αν το πράγμα χοντρύνει και έχουμε «καψίματα» θα αναγκαστεί να κάνει ανάκληση. 😈

Καπως ετσι θα εχουμε και την πρακτικη επιβεβαιωση του σουξε χεχε:
....Θα τα καααααψψωωω, τα ρημαδια τα λεφταααα μου!! 🔥 🤑
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, TheDevilMayCare said:

Καπως ετσι θα εχουμε και την πρακτικη επιβεβαιωση του σουξε χεχε:
....Θα τα καααααψψωωω, τα ρημαδια τα λεφταααα μου!! 🔥 🤑
 

Μη μιλατε για φωτιές, έχει προλάβει να το παντενταρει άλλος... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, billdanos είπε

Ξεπερασαμε το "σκανδαλο" με τη CPU και θα πιάσουμε πάλι ...ο,τι βρούμε! 

Περε λοιπόν ενα απο τα μηχανήματα των συγκριτικών σου και το αντίστοιχο MacBook και πάμε να περάσουμε μια τυπική μέρα μαζί με παρόμοιες εργασίες και ελα να μου πεις ποιος θα ζητήσει πρώτος τη μπριζα... 

Ποιος "σκανδαλο" με Cpu? Ειπαμε, το προβλημα ηταν φανταστικο και οχι υπαρκτο και το fix που εβγαλε η apple ειναι επισης φανταστικο και οχι υπαρκτο.

Στις 23/7/2018 στις 10:46 ΜΜ, billdanos είπε

Βλέπεις, δεν αποκτώ φανταστικά προβλήματα επειδή διαβάζω κάτι στο internet! Το σημαντικό στοιχείο κάθε φορά είναι το πόσοι χρήστες έχουν πρόβλημα! Αλλά θα μου πεις ...τι σημασία έχει, αρκεί να παίζουμε το παιχνίδι των εντυπώσεων! 

 

Οσον αφορα την αυτονομια και το βλεπω σχεδον καθημερινα αυτο που μου λες να κανω και το βλεπουμε και στα ενδελεχη συγκριτικα. Ειναι εμφανες οτι ισχυει αυτο που ειπες, ειδικα για full load/benchmark: οτι τα macbook κρατανε περισσοτερο απο τα αλλα λαπτοπ. Αλλωστε 1 ωρα και 10 λεπτα του macbook pro 13 ειναι περισσοτερο απο τις 2 ωρες και 36 λεπτα του ελαφρυτερου spectre.

Αλλα αυτο ειναι offtopic. Ας επικεντρωθουμε στο φανταστικο προβλημα και το φανταστικο fix που εβγαλε η apple. Τα ελεγαν εξαρχης διαφοροι οτι ειναι φανταστικα και δικαιωθηκαν!

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
8 λεπτά πριν, haHa είπε

Ειναι εμφανες οτι ισχυει αυτο που ειπε ο billdanos, ειδικα για full load/benchmark: οτι τα macbook κρατανε περισσοτερο απο τα αλλα λαπτοπ. Αλλωστε 1 ωρα και 10 λεπτα του macbook pro 13 ειναι περισσοτερο απο τις 2 ωρες και 36 λεπτα του ελαφρυτερου spectre.

Καλά, είμαι σίγουρος πως ο billdanos εννοούσε πως το υποθετικό 4κιλο laptop κρατά 1,5 ώρα γενικά, όχι under load.

Το spectre έχει processor 1.8Ghz 15W / 60Wh μπαταρία το mbp 2017 3.1Ghz 28W / 49.2 Wh μπαταρία - τι να συγκρίνω ακριβώς; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...