Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο για σαγιονάρες??


kalmik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To νέο ενεφανίσθη στον ANT1 γνωστό για την έγκυρη έρευνα των αξιοσέβαστων συντακτών του και έσπευσαν να το αναπαράγουν εδώ και εκει

Οδηγείς με σαγιονάρα; Πρόστιμο 50 ευρώ και αφαίρεση διπλώματος για ένα μήνα

Απλή ερώτηση. Αφού δεν υπάρχει συγκεκριμένη πρόβλεψη στον ΚΟΚ πως θα κόψουν πρόστιμο; Με αοριστολογίες;;
 
ΥΓ προσωπικά συμφωνώ ότι δεν προσφέρει σωστό έλεγχο η σαγιονάρα και γενικώς τα εξώφτερνα παπούτσια. Αλλά τι σημαίνει ότι δηλ. να πάρουν το δίπλωμα από τις μισές ελληνίδες καλοκαιρινές οδηγούς;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κάτι τέτοιο. Πάντως η σαγιονάρα όντως είναι επικίνδυνη, έχουν συμβεί περιπτώσεις να φύγει και να χωθεί πίσω από τα πεντάλ οπότε πέραν του ότι ξυπόλητος πατάς φρένο με μεγαλύτερη δυσκολία έχεις και την παντόφλα να το μπλοκάρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνιδες; χο χο χο. Να σε πληροφορησω οτι παρα πολλοι αντρες οδηγουν με σαγιοναρες. Δεν ξερω κανεναν που να εχει δευτερο ζευγαρι παπουτσια για ν αλλαζει για να οδηγησει. Κανεναν.

Προσωπικα ουδεποτε οδηγω με σαγιοναρες -ειτε παραλιας ειτε βολτας- και φυσικα ουδεποτε με τακουνια. Κι ας με πειραζουν, κι ας με λενε υπερβολικη κι ας μου το παιζουν μερικες εξυπνες (για τα τακουνια) του τυπου "συνηθεια ειναι". 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Ελληνιδες; χο χο χο. Να σε πληροφορησω οτι παρα πολλοι αντρες οδηγουν με σαγιοναρες. Δεν ξερω κανεναν που να εχει δευτερο ζευγαρι παπουτσια για ν αλλαζει για να οδηγησει. Κανεναν.

Προσωπικα ουδεποτε οδηγω με σαγιοναρες -ειτε παραλιας ειτε βολτας- και φυσικα ουδεποτε με τακουνια. Κι ας με πειραζουν, κι ας με λενε υπερβολικη κι ας μου το παιζουν μερικες εξυπνες (για τα τακουνια) του τυπου "συνηθεια ειναι". 

Οφείλω να ομολογήσω ότι οι μόνοι προνοητικοί οδηγοί που αφήνουν στο πορτ μπαγκάζ εφεδρικό ειδικό ζευγάρι παπούτσια για οδήγηση είναι αποκλειστικά κυρίες και δεσποινίδες.

Επεξ/σία από kalmik
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kalmik είπε

Οφείλω να ομολογήσω ότι οι μόνοι προνοητικοί οδηγοί που αφήνουν στο πορτ μπαγκάζ εφεδρικό ειδικό ζευγάρι παπούτσια για οδήγηση είναι αποκλειστικά κυρίες και δεσποινίδες.

Ε, λίγο δύσκολα θα βρεις κύριο να χρειάζεται καθημερινός εφεδρικά παπούτσια γιατί δεν τον βολεύουν τα τακούνια σαν οδηγά! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 λεπτά πριν, margaritagr είπε

Ελληνιδες; χο χο χο. Να σε πληροφορησω οτι παρα πολλοι αντρες οδηγουν με σαγιοναρες. Δεν ξερω κανεναν που να εχει δευτερο ζευγαρι παπουτσια για ν αλλαζει για να οδηγησει. Κανεναν.

Προσωπικα ουδεποτε οδηγω με σαγιοναρες -ειτε παραλιας ειτε βολτας- και φυσικα ουδεποτε με τακουνια. Κι ας με πειραζουν, κι ας με λενε υπερβολικη κι ας μου το παιζουν μερικες εξυπνες (για τα τακουνια) του τυπου "συνηθεια ειναι". 

επειδή φοράω χειμώνα καλοκαίρι σαγιονάρες και δεν μπορώ να ασχολούμαι με παπούτσια εκτός δουλειάς που είμαι υποχρεωμένος,  φυσικά και έχω να πω ότι είναι αρκετά επικίνδυνο να οδηγείς με αυτές και προσωπικά οδηγώ ξυπόλυτος, τις βάζω κάτω από το κάθισμα να μην μπλέκονται στα πόδια μου

 

κάποιοι βέβαια θεωρούν και αυτό επικίνδυνο (πχ αγκάθια), αλλά προσωπικά δεν με ενδιαφέρει τι θεωρεί ο καθένας, αλλά τι λέει ο νόμος

 

αν έχω τις σαγιονάρες πεταμένες πίσω ή στη θέση του συνοδηγού ελπίζω να μην έχω θέματα, από τη στιγμή που θα έχω πλήρη ελευθερία κινήσεων όπως ορίζει ο νόμος και να μην έχουμε ανούσιες παρεξηγήσεις αν τις φοράω ή δεν τις φοράω, στη τελική κατεβαίνω και ξυπόλυτος στην άσφαλτο 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μουφα clickbait είδηση για να τσιμπάνε οι αφελείς και να την αναπαράγουν ξοδευοντας άχρηστα ψηφιακά bytes.

Πρακτικά ειναι αυθαίρετη ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ εφαρμογή του κοκ, οτι ο οδηγός πρεπει να ειναι σε θέση να ελεγχει το οχημα του. 

Για όσους δεν καταλαβαν, το ιδιο προστιμό μπορεί να επιβληθεί για άπειρους αλλους λογους, άμεσους ή έμμεσους και δε χρειάζεται ο νόμος να γράφει κάτι πολυ εξιδιξευμένο (π.χ αν φοράς σαγιονάρες μεγέθους 42 μπλε χρώματος και διχάλα άσπου χρώματος)

Ενδεικτικά :

  • Εχω χτυπημένο το μικρό δαχτυλάκι και δεν πατώ καλα
  • Φορώ σκληρά παπουτσια μποτάκια (φανταστείτε μποτες του σκι) που δυσχεραίνουν την οδηγηση
  • Εχω πάθει τενοντιτιδα και οδηγώ με το ένα χέρι στο τιμόνι
  • Κάνω τσιγάρο/πίνω καφε/ αλλαζω σταθμό στο ραδιο
  • Οδηγώ χωρίς τα γυαλιά, ενω φορώ γυαλιά μυωπίας
  • κλπ κλπ
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, margaritagr είπε

Ελληνιδες; χο χο χο. Να σε πληροφορησω οτι παρα πολλοι αντρες οδηγουν με σαγιοναρες. Δεν ξερω κανεναν που να εχει δευτερο ζευγαρι παπουτσια για ν αλλαζει για να οδηγησει. Κανεναν.

Προσωπικα ουδεποτε οδηγω με σαγιοναρες -ειτε παραλιας ειτε βολτας- και φυσικα ουδεποτε με τακουνια. Κι ας με πειραζουν, κι ας με λενε υπερβολικη κι ας μου το παιζουν μερικες εξυπνες (για τα τακουνια) του τυπου "συνηθεια ειναι". 

Ξεκινώντας να διαβάζω το θέμα αυτό το ερώτημα ήθελα να θέσω σε αυτούς που σκέφτηκαν ,αν βέβαια είναι τελικά αληθινό και δεν είναι τρολάρισμα ,να βάλουν στον ΚΟΚ αυτή την παράβαση.Ναι είναι επικίνδυνο να οδηγούμε με σαγιονάρες ,το κάνω καμιά φορά που θέλω να πεταχτώ s/m για κάτι επείγον τώρα το καλοκαίρι , πόσο όμως πιο επικίνδυνο είναι να οδηγεί ή άλλη με την 12ποντη ή 15ποντη γόβα;;;;;;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβως οπως τα λει ο papoys1....Τα δωδεκαποντα τακουνια ειναι πολυ χειροτερα απο σαγιοναρες .Εγω φοραω πεδιλο που ουσιαστηκα ειναι σαγιοναρα με λουρακι πισω.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ακριβως οπως τα λει ο papoys1....Τα δωδεκαποντα τακουνια ειναι πολυ χειροτερα απο σαγιοναρες .Εγω φοραω πεδιλο που ουσιαστηκα ειναι σαγιοναρα με λουρακι πισω.

Τεχνικα δεν ειναι το ιδιο. Θεωρουνται παπουτσια η σαγιοναρα οχι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, thant είπε

Διευκρινίζεται πουθενά αν αυτό ισχύει και για το μηχανάκι;

Πριν κανά τριάρι χρόνια πάω στα ΕΛΤΑ στην Πάτρα και βλέπω κάτι πιτσιρικάδες με κλήσεις να πάνε στα ταμεία να πληρώσουν, ρωτάω την κοπέλα στο ταμείο γιατί τόσες κλήσεις και μου λέει ότι όλες ήταν κλήσεις για παντόφλες στα μηχανάκια!!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, ParhsG είπε

Τεχνικα δεν ειναι το ιδιο. Θεωρουνται παπουτσια η σαγιοναρα οχι

Τεχνικα ειναι πιο δυκολο να οδηγει καποια με 12ποντο απο οτι με παντοφλα. Κατα την  γνωμη μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...