Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο για σαγιονάρες??


kalmik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδια δεν γινεται να οδηγησεις αυτοκινητο με γοβα, δεν το εχω δοκιμασει ποτε :) αλλα βαλτε στο τακουνι κατι ψηλο 5-6 εκατοστα και δοκιμαστε να πατησετε πεταλι με την μυτη, θα πρεπει να κανει υπερεκταση το πελμα για να πατησει. Εκτος και εαν πατανε πλαγια....
Οχι σαγιοναρες αλλα ναι δετα ανοιχτα παπουτσια για παραλια, σανδαλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 74
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, kalmik είπε

Οφείλω να ομολογήσω ότι οι μόνοι προνοητικοί οδηγοί που αφήνουν στο πορτ μπαγκάζ εφεδρικό ειδικό ζευγάρι παπούτσια για οδήγηση είναι αποκλειστικά κυρίες και δεσποινίδες.

Δεν ειναι εφεδρικα,απλα εχουν παντου πολλα ζευγαρια.

Μη μπερδευεσαι,δεν ειναι για λογους ασφαλειας.

 

 

13 ώρες πριν, thant είπε

Διευκρινίζεται πουθενά αν αυτό ισχύει και για το μηχανάκι;

Εσενα τι σου φαινεται πιο λογικο,να πεσει η καμπανα σε οδηγο αυτοκινητου η σε οδηγο διτροχου;

Δεν ειναι θεμα ελεγχου σε φαση δεν παταω καλα το πεταλ,ειναι θεμα οτι αν χρειαστει να βαλεις το ποδι κατω σε αναγκη θα το διαλυσεις.

Για μηχανακια ειναι το προστιμο.

14 ώρες πριν, margaritagr είπε

Ελληνιδες; χο χο χο. Να σε πληροφορησω οτι παρα πολλοι αντρες οδηγουν με σαγιοναρες. Δεν ξερω κανεναν που να εχει δευτερο ζευγαρι παπουτσια για ν αλλαζει για να οδηγησει. Κανεναν.

Εγω παντως στην παραλιακη βλεπω πιο πολλες γυναικες πανω σε διτροχο ( βεσπα 99% ) με σαγιοναρα ( και πανω μαγιω ) παρα αντρες.
Οχι οτι πανε πισω βεβαια και αυτοι..

 

 

In other news,το ειδα και εγω το "νεο" σημερα σε τοπικη εφημεριδα και το ποσταρα στη σελιδα μου στο facebook,καθως ολη μου τη ζωη  κοροιδευω τυπους και τυπισσες που οδηγανε με παντοφλα,μαγιω και λοιπα "ελαφρια" αξεσουαρ οδηγησης.

Επεξ/σία από talibanakos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, talibanakos είπε

 

Δεν ειναι θεμα ελεγχου σε φαση δεν παταω καλα το πεταλ,ειναι θεμα οτι αν χρειαστει να βαλεις το ποδι κατω σε αναγκη θα το διαλυσεις.

Για μηχανακια ειναι το προστιμο.

Α για το καλό μου είναι δηλαδή;

Ε τότε να μην οδηγήσω ξανά με σορτσάκι γιατί μπορεί να χτυπήσω τα γόνατά μου. Νομίζω το λέει και στο βιβλίο των εξετάσεων μηχανής για δίπλωμα αυτο.

Εδώ να πω ότι δεν οδηγώ με παντόφλα, παρά μόνο 10 φορές το χρόνο που θα παω για μπάνιο σε μια απόσταση 5 λεπτών με το μηχανάκι.

Τέλος να πω ότι συμφωνώ 100% με το μέτρο αρκεί να γίνεται συνεχής έλεγχος και όχι μόνο όποτε να ναι για εισπρακτικούς λόγους.

ΥΓ: Άραγε οδήγηση ποδηλάτου με σαγιονάρα σε γράφουν;😂

Επεξ/σία από thant
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν είναι τρολάρισμα. Επειδή  εγώ δεν βλέπω τηλεόραση:P μου το έλεγε το μεσημέρι η σύζυγος για νέο που το άκουσε στην τηλεόραση.

Λέτε να το πήραν από μας.:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, thant είπε

Ε τότε να μην οδηγήσω ξανά με σορτσάκι γιατί μπορεί να χτυπήσω τα γόνατά μου. Νομίζω το λέει και στο βιβλίο των εξετάσεων μηχανής για δίπλωμα αυτο.

 

Κρανος φορας;Μετα συζηταμε για σορτσακια και σαγιοναρες.

23 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Τελικά δεν είναι τρολάρισμα.

fixed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Τελικά δεν είναι τρολάρισμα. Επειδή  εγώ δεν βλέπω τηλεόραση:P μου το έλεγε το μεσημέρι η σύζυγος για νέο που το άκουσε στην τηλεόραση.

Λέτε να το πήραν από μας.:lol:

Έχεις δίκιο, δεν είναι τρολάρισμα αλλά διασπορά ψευδών ειδήσεων. Κάποιος φωστήρας του σαπιοκάναλου του ant1 διάβασε το παρακάτω κείμενο από ένα blog και για να γίνει "ντόρος", το παραποίησε και έκανε την τρίχα τριχιά. Αμέσως μετά έτρεξε να το αναπαράγει ο βόθρος της "πληροφόρησης" του διαδικτύου και δυστυχώς είδα να αναπαράγεται και εδώ μέσα.

το επίμαχο κείμενο που παραποίησε ο ant1 είναι το:

Spoiler

Μία από τις καλοκαιρινές μας συνήθειες λοιπόν, ειδικά αν είμαστε και σε περίοδο διακοπών ή έχουμε πάει για μπάνιο στη θάλασσα, είναι να οδηγούμε με σαγιονάρες. Αυτό μπορεί να μην αναφέρεται στον Κ.Ο.Κ. ως… απαγορευμένη συμπεριφορά, παρόλα αυτά θα μπορούσε να οδηγήσει ακόμη και σε πρόστιμο. Και αυτό γιατί σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ. «ο oδηγός oφείλει κατά τo χρόνo της oδήγησης να είναι σε θέση να ελέγχει τo όχημά τoυ. Ο oδηγός κάθε oχήματoς υπoχρεoύται να έχει πλήρη ελευθερία των κινήσεών τoυ, για να ενεργεί ελεύθερα τoυς αναγκαίoυς χειρισμoύς». Στην πράξη αυτό σημαίνει πρόστιμο 100 ευρώ και αφαίρεση διπλώματος για 30 ημέρες. Αν και εφόσον φυσικά κριθεί από το όργανο της τάξης πως η σαγιονάρα εμποδίζει την ελευθερία κινήσεων του οδηγού.

http://www.autogreeknews.gr/nea/polla-diafora/diafora-nea/paranomi-i-ochi-i-odigisi-me-sagionares

Ο οποιοσδήποτε, αντί να αναπαράγει τα σκουπίδια των βοθροκάναλων, μπορεί να επικοινήσει με την Υποδιεύθυνση Τροχαίας Αττικής ώστε να του επιβεβαιώσουν πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Με βατραχοπεδιλα είναι το ίδιο?  Γιατί βαριέμαι να αλλάζω από τη θάλασσα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δε το βρίσκω κακό αρκεί να το εφαρμόσουν παντού και σε αυτοκίνητα και μηχανάκια και φυσικά στους τουρίστες στα νησιά. Επίσης όσο δύσκολη είναι η οδήγηση με σαγιονάρες άλλο τόσο είναι με τις μπότες του σκι. Και στις δυο περιπτώσεις προτιμώ να οδηγήσω ξυπόλητος αν και σπάνια θα βρεθώ με σαγιονάρα στο αμάξι συνήθως και θάλασσα που πάω φοράω αθλητικά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, l337 είπε

Fake news είναι και απορώ τι κάθεστε και το αναπαράγετε σοβαροί άνθρωποι....

να ήταν απο το κουλούρι και να την πήρε ο ΑΝΤ1 όπως εχουν κάνει απειρες φορες στο παρελθον να πω ναι. Αλλα εδω υπάρχει κάτι που να λέει οτι όντως ειναι fake και απλα αναπαράγεται απο όλα τα blogs;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παπάκι, σαγιονάρα, φραπέ με το ένα χέρι, το άλλο στη χειρολαβή του γκαζιού κ να πα να γ@.. ο ΚΟΚ. Άντε ρε από κεί, έχετε βαλθεί να περιορίσετε όλες τις ελευθερίες μας. Γερμανοτσολιάδες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, De@th L0rd είπε

Παπάκι, σαγιονάρα, φραπέ με το ένα χέρι, το άλλο στη χειρολαβή του γκαζιού κ να πα να γ@.. ο ΚΟΚ. Άντε ρε από κεί, έχετε βαλθεί να περιορίσετε όλες τις ελευθερίες μας. Γερμανοτσολιάδες!

Και σταυροποδι πανω στο παπι και μαλιστα το δεξι ποδι πανω στο αριστερο,ωστε να μη μπορεις να πατησεις φρενο με το ποδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, great είπε

να ήταν απο το κουλούρι και να την πήρε ο ΑΝΤ1 όπως εχουν κάνει απειρες φορες στο παρελθον να πω ναι. Αλλα εδω υπάρχει κάτι που να λέει οτι όντως ειναι fake και απλα αναπαράγεται απο όλα τα blogs;

Ήμουν σαφής σε παραπάνω μου post για το τι έκανε ο Αντ1 και πως κανείς μπορεί να διαπιστώσει αν ισχύει ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..τώρα θα πω ότι είναι απαράδεκτοι οι τύποι εκεί στο υπουργείο γιατί απαγόρευσαν την παντόφλα ενώ δεν ανέφεραν καθόλου τις γοβες.

Ο λόγος είναι ..κατανοητός αντιλαμβάνεστε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...