Προς το περιεχόμενο

Αμαξι για νεους


Racerr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Haldol said:

Εμείς που πήραμε για πρώτο αμάξι φάουβε, έπειτα οδηγήσαμε και γαλλο-ιταλο-τζαπάνια (και καλά και σκάρτα) και μετά από αρκετά χρόνια με το φάουβε, έχουμε καταλήξει ότι και το επόμενο θα 'ναι φάουβε, ήμαστε για την πυρά;

Oχι φυσικα. Συνεχιστε να πλερω "φάουβε" εσεις, να ενισχυεται ο ανταγωνισμος και να πεφτουν οι τιμες για τους υπολοιπους και φυσικα να κινειται και το χρημα στην αγορα ανταλλακτικων, συνεργειων, εταιρειων παραγωγης λαδιων, αισθητηρων λ, πολλαπλασιαστων, κεντρικων κλειδωματων κλπ κλπ κλπ στις οποιες αποτελειτε το βασικοτερο χρηματοδοτη "εξ'απανεκαθεν"...

ΥΓ. Και οι Γερμανοι μια χαρα αμαξια βγαζουν. Δεν ειπα κατι διαφορετικο. Σε μια και μονο μια εταιρεια αναφερθηκα ;) Τζαπαν δεν ειχα ποτε. Αντιθετως, "φάουβε" ειχα, του κουτιου, με τα σερβις στην ωρα τους και στην επισημη αντιπροσωπεια... Και ξερω, οπως ξερουν κι αλλοι, οπως ξερεις κι εσυ, οπως ξερει και ο amagawd.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 218
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Oχι φυσικα. Συνεχιστε να πλερω "φάουβε" εσεις, να ενισχυεται ο ανταγωνισμος και να πεφτουν οι τιμες για τους υπολοιπους και φυσικα να κινειται και το χρημα στην αγορα ανταλλακτικων, συνεργειων, εταιρειων παραγωγης λαδιων, αισθητηρων λ, πολλαπλασιαστων, κεντρικων κλειδωματων κλπ κλπ κλπ στις οποιες αποτελειτε το βασικοτερο χρηματοδοτη "εξ'απανεκαθεν"...

ΥΓ. Και οι Γερμανοι μια χαρα αμαξια βγαζουν. Δεν ειπα κατι διαφορετικο. Σε μια και μονο μια εταιρεια αναφερθηκα ;) Τζαπαν δεν ειχα ποτε. Αντιθετως, "φάουβε" ειχα, του κουτιου, με τα σερβις στην ωρα τους και στην επισημη αντιπροσωπεια... Και ξερω, οπως ξερουν κι αλλοι, οπως ξερεις κι εσυ.

Πέστα γιατί πάει ο κόσμος σε όλη την Ευρώπη και πετάει τα λεφτά του.

 

https://www.statista.com/statistics/264031/top-selling-car-brands-in-europe-by-number-of-new-registrations/

 

Δεν ξέρουν τι τους γίνεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 minutes ago, amagawd said:

Πέστα γιατί πάει ο κόσμος σε όλη την Ευρώπη και πετάει τα λεφτά του.

https://www.statista.com/statistics/264031/top-selling-car-brands-in-europe-by-number-of-new-registrations/

Δεν ξέρουν τι τους γίνεται 

Να μου δειξει τι το fanboy του group vag με αυτη τη στατιστικη; Οτι ο Γερμανος (και οι γειτονικες χωρες) αγοραζουν γερμανικα αμαξια ή οτι η Γερμανια ειναι η πλεον πολυπληθης χωρα στην Ευρωπη, μοιραια τα στατιστικα για τις πωλησεις του γκρουπ με τα περισσοτερα προσιτα (σε τιμη) μοντελα ειναι υψηλα;  Αμα ειναι να ανακαλυψεις τον τροχο σε λιγο, πες μας να φερουμε πυροτεχνηματα να το πανηγυρισουμε μαζι.

Ενα αλλο στοιχειο που δε λαμβανεις υπ'οψιν, ειναι πως οι Γερμανοι αλλαζουν αμαξι κατα μεσο ορο σχεδον  στα μισα χρονια απο οτι ο κατοικος Ψωροκωσταινας. Με λιγα λογια τον Γερμανο δεν τον νοιαζει η αξιοπιστια τοσο οσο ενδιαφερει τον Ελληνα , γιατι σε 9 χρονια εχει παρει καινουργιο, σε αντιθεση με τον Ελληνα που παιρνει ενα αμαξι και το κραταει μεχρι να αρχισουν να φευγουν οι ροδες στο δρομο και κατα συνεπεια (πρεπει να) τον ενδιαφερει πολυ περισσοτερο η αξιοπιστια.

Ο Γερμανος (και οι συν  αυτω χωρες) εχει και ενα ακομα χαρακτηριστικο. Αν ενα εκτος εγγυησης αμαξι, του βγαλει καποιο σημαντικο προβλημα ή αν διαπιστωσει οτι του βγαζει συνεχως προβληματα, δεν ασχολειται και πολυ το σκοτωνει οσο-οσο , αγοραζει καινουργιο και στην 3ετια αμα λαχει. Εξ'ου και οτι ο πολυμηχανος Ελλην τοσα χρονια αναζητα τροπους να εισαγει γερμανικα μτχ 5ετιας χωρις δασμους καθως τα βρισκει με σκοτωμενες τιμες. Τετοια αμαξια ειναι στην πλειοψηφια τους.

Σε αντιθεση με τον Ελληνα που θα επισκευαζει το αμαξι του μεχρι να σκουριασει ή να λυθει σε βιδες (αρα και παλι τον ενδιαφερει πολυ περισσοτερο ενα αμαξι να αντεχει στο χρονο, απ'οτι πραγματικα ενδιαφερει την μιση Ευρωπη πληθυσμιακα).

Σε καθε περιπτωση, μην ταυτιζεις τον εαυτο σου και την  χωρα σου με το τι συμβαινει στην ευρωπαικη αγορα. Εχεις τελειως διαφορετικη αντιληψη απο τον μεσο Ευρωπαιο για την αυτοκινηση (σε καθε επιπεδο), αρα τα ευρωπαικα στατιστικα που επικαλεισαι, καλως τα επικαλεισαι και τους δινεις μια αυθαρειτη ερμηνεια που σε βολευει σαν group vag fanboy, αλλα δεν κανουν fit στην δικη σου αγορα που εχει διαφορετικες αναγκες, αντιληψη και νοοτροπια.

 

ΥΓ. Εσυ δεν ησουν που ειχες ανοιξει τοπικ οτι εσπασε το μοτερ στο γκολφακι σου στα 170.000 χλμ ( !!!!! ) και ρωτουσες να σου προτεινουμε τι αμαξι να αγορασεις; Μονος σου εχει βιωσει και επιβεβαιωσει τις καταστασεις που περιγραφω παραπανω, αλλα για καποιο ανεξηγητο ( ; ) λογο και με ειρωνευεσαι που λεω ακριβως το ιδιο πραγμα και προσπαθεις να  μου αποδειξεις το αντιθετο. Αν δεν σε μπερδευω με καποιον αλλο στο υπενθυμιζω απλα για να μην λες οτι σε λεω τυχαια/αδικα fanboy.

 

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

σε αντιθεση με τον Ελληνα που παιρνει ενα αμαξι και το κραταει μεχρι να αρχισουν να φευγουν οι ροδες στο δρομο και κατα συνεπεια (πρεπει να) τον ενδιαφερει πολυ περισσοτερο η αξιοπιστια

Το ξέρω οτι έχεις τεράστιο μίσος ενάντια στο group και θεωρείς όλους τους υπόλοιπους ηλίθιους. Και να επισημάνω ότι όλοι οι υπόλοιποι Έλληνες δεν είναι κλώνοι σου , οπότε μην το έχεις δεδομένο ότι δεν αλλάζουν αυτοκίνητο πριν την 9ετια. Βγάλε λίγο τις παρωπίδες δεν είναι κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 minutes ago, amagawd said:

Το ξέρω οτι έχεις τεράστιο μίσος ενάντια στο group και θεωρείς όλους τους υπόλοιπους ηλίθιους. Και να επισημάνω ότι όλοι οι υπόλοιποι Έλληνες δεν είναι κλώνοι σου , οπότε μην το έχεις δεδομένο ότι δεν αλλάζουν αυτοκίνητο πριν την 9ετια. Βγάλε λίγο τις παρωπίδες δεν είναι κακό.

Χαιρομαι που δεν απαντησες τιποτα και το γυρνας επι προσωπικου μπας και... Δεν θα μπορουσες κι αλλιως αλλωστε. Στο 2ο σκελος του ανουσιου ποστ σου, για Μεσους Ορους μιλαω και οχι για το τι κανω εγω. Ειτε δεν ξερεις την εννοια του μεσου ορου, ειτε σκοπιμα -και αυθαιρετα- γυρνας και αυτην την ενοια επι προσωπικου, γιατι...δεν μπορεις αλλιως.

Αναφορικα με το ΥΓ του προηγουμενου ποστ, καλα θυμαμαι τελικα. Εσυ εισαι που πηρες στο χερι το μοτερ απο το γκολφακι σου στα 170.000χλμ και σημερα εισαι εδω να μου κανεις μαθηματα αξιοπιστιας του group vag και να με ειρωνευτεις που τολμησα να πω το αντιθετο. https://www.urbandictionary.com/define.php?term=Fanboy

Ουτε τα προσχηματα.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, YourTrueLegend είπε

Να μου δειξει τι το fanboy του group vag με αυτη τη στατιστικη; Οτι ο Γερμανος (και οι γειτονικες χωρες) αγοραζουν γερμανικα αμαξια ή οτι η Γερμανια ειναι η πλεον πολυπληθης χωρα στην Ευρωπη, μοιραια τα στατιστικα για τις πωλησεις του γκρουπ με τα περισσοτερα προσιτα (σε τιμη) μοντελα ειναι υψηλα;  Αμα ειναι να ανακαλυψεις τον τροχο σε λιγο, πες μας να φερουμε πυροτεχνηματα να το πανηγυρισουμε μαζι.

Ενα αλλο στοιχειο που δε λαμβανεις υπ'οψιν, ειναι πως οι Γερμανοι αλλαζουν αμαξι κατα μεσο ορο σχεδον  στα μισα χρονια απο οτι ο κατοικος Ψωροκωσταινας. Με λιγα λογια τον Γερμανο δεν τον νοιαζει η αξιοπιστια τοσο οσο ενδιαφερει τον Ελληνα , γιατι σε 9 χρονια εχει παρει καινουργιο, σε αντιθεση με τον Ελληνα που παιρνει ενα αμαξι και το κραταει μεχρι να αρχισουν να φευγουν οι ροδες στο δρομο και κατα συνεπεια (πρεπει να) τον ενδιαφερει πολυ περισσοτερο η αξιοπιστια.

Ο Γερμανος (και οι συν  αυτω χωρες) εχει και ενα ακομα χαρακτηριστικο. Αν ενα εκτος εγγυησης αμαξι, του βγαλει καποιο σημαντικο προβλημα ή αν διαπιστωσει οτι του βγαζει συνεχως προβληματα, δεν ασχολειται και πολυ το σκοτωνει οσο-οσο , αγοραζει καινουργιο και στην 3ετια αμα λαχει. Εξ'ου και οτι ο πολυμηχανος Ελλην τοσα χρονια αναζητα τροπους να εισαγει γερμανικα μτχ 5ετιας χωρις δασμους καθως τα βρισκει με σκοτωμενες τιμες. Τετοια αμαξια ειναι στην πλειοψηφια τους.

Σε αντιθεση με τον Ελληνα που θα επισκευαζει το αμαξι του μεχρι να σκουριασει ή να λυθει σε βιδες (αρα και παλι τον ενδιαφερει πολυ περισσοτερο ενα αμαξι να αντεχει στο χρονο, απ'οτι πραγματικα ενδιαφερει την μιση Ευρωπη πληθυσμιακα).

Σε καθε περιπτωση, μην ταυτιζεις τον εαυτο σου και την  χωρα σου με το τι συμβαινει στην ευρωπαικη αγορα. Εχεις τελειως διαφορετικη αντιληψη απο τον μεσο Ευρωπαιο για την αυτοκινηση (σε καθε επιπεδο), αρα τα ευρωπαικα στατιστικα που επικαλεισαι, καλως τα επικαλεισαι και τους δινεις μια αυθαρειτη ερμηνεια που σε βολευει σαν group vag fanboy, αλλα δεν κανουν fit στην δικη σου αγορα που εχει διαφορετικες αναγκες, αντιληψη και νοοτροπια.

ΥΓ. Εσυ δεν ησουν που ειχες ανοιξει τοπικ οτι εσπασε το μοτερ στο γκολφακι σου στα 170.000 χλμ ( !!!!! ) και ρωτουσες να σου προτεινουμε τι αμαξι να αγορασεις; Μονος σου εχει βιωσει και επιβεβαιωσει τις καταστασεις που περιγραφω παραπανω, αλλα για καποιο ανεξηγητο ( ; ) λογο και με ειρωνευεσαι που λεω ακριβως το ιδιο πραγμα και προσπαθεις να  μου αποδειξεις το αντιθετο. Αν δεν σε μπερδευω με καποιον αλλο στο υπενθυμιζω απλα για να μην λες οτι σε λεω τυχαια/αδικα fanboy.

Εχεις ζησει Γερμανία και ξέρεις ή απλά αμπελοφιλοσοφεις;Γιατί αυτα που λες είναι εντελώς απόλυτα,και φυσικά δεν ισχύουν.

Αν εσύ θεωρείς τα όλα τα VW σκάρτα,ακόμα και αυτά που θα βγουν στα επομενα 50 χρόνια, δικαίωμα σου.Ο καθένας λέει οτι θέλει εδώ.

Μεταχειρισμένο απο Γερμανία 5 αετιας,σκοτωμένο στην τιμή και χωρίς δασμούς;;;; Για πες μου ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, jmmys said:

Μεταχειρισμένο απο Γερμανία 5 αετιας,σκοτωμένο στην τιμή και χωρίς δασμούς;;;; Για πες μου ενα.

Eσυ δεν καταλαβες καν τι εγραψα, αστο.

Για τα υπολοιπα:

1. Ναι εχω ζησει. Αν και αυτα που λεω τα λεω επικαλουμενος στατιστικα της Ε.Ε τα οποια ειτε αγνοεις, ειτε "ξερεις εσυ καλυτερα απο τα στατιστικα των χαρτογιακαδων της Ε.Ε, ποια ΕΕ μωρε τωρα κλπ". Οτι κι αν συμβαινει απο τα δυο καταδεικνυει οτι δεν εχεις γνωση επι του ζητηματος, στο οποιο σπευδεις να μου πεις οτι εχω αδικο, χωρις ωστοσο να στοιχειοθετεις την αποψη σου με καποιο συγκεκριμενο τροπο.

2. Δεν λεω οτι θελω. Μιλαω πολυ συγκεκριμενα-εφερα και παραδειγματα. Σε αντιθεση με σενα που δεν απαντας σε τιποτα και απλως υπαινισεσαι οτι αυτα που λεω δεν ισχυουν "επειδη το λες εσυ". Μπορει να εχεις δικιο, τα επιχειρηματα σου περιμενουμε για να γινουμε σοφοτεροι, μια που οπως φαινεται, "εσυ ξερεις"...

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην ερώτηση πάντως δεν απαντας.Μεταχειρισμένο 5αετιας,σκοτωμένο στη τιμή,χωρίς τελωνείο θα μου βρεις να πάρω;

Στα υπολοιπα τι να απαντήσω; Γενικολογα,αόριστα πραγματα.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, jmmys said:

Στην ερώτηση πάντως δεν απαντας.

Στα υπολοιπα τι να απαντήσω; Γενικολογα,αόριστα πραγματα.

Δεν γινεται να απαντησω σε μια ερωτηση που μου κανεις για κατι που φανταζεσαι οτι ειπα, χωρις ωστοσο να το εχω πει. Να ξαναδιαβασεις προσεκτικοτερα τι λεω και να επανελθεις με valid ερωτηση αν χρειαζεσαι καποια διευκρινηση.

Επισης, αν θεωρεις γενικολογα κι αοριστα, τα παραδειγματα μου, τις στατιστικες περι μεσου ορου γηρανσης στολου στην ΕΕ κ.λ.π τοτε αναρωτιεμαι τα δικα σου ποστ σε τι αστερισμο μπορει να τα κατατασσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, jmmys said:

Αν δεν διαβάζεις τι γραφεις,πρόβλημα σου.

Για τα υπόλοιπα, επιασες μια δυο περιπτώσεις και νομίζεις οτι όλοι έτσι κάνουν. Γενικολογα.

Mπερδευεσαι. Αν δεν καταλαβαινεις τι γραφω, το προβλημα σιγουρα δεν ειναι δικο μου. Αν μαλιστα δυσκολευεσαι να καταλαβεις ακομα και μετα απο 2 προτροπες να ξαναπροσπαθησεις, τοτε ειναι ξεκαθαρα δικο σου το θεμα.

Κατα τ'αλλα συνεχιζω να αναρωτιεμαι πώς μπορεις να κατηγοριοποιεις τα δικα σου ποστ επι του θεματος, αν θεωρεις οτι συγκεκριμενα παραδειγματα και συγκεκριμενες στατιστικες της ΕΕ , αποτελουν γενικολογιες. Αραγε αναρωτηθηκες ;

Απο την αλλη τι να κατηγοριοποιησεις κιολας. Εδω 1 προταση μου , σε προτρεπω εδω και 3 ποστ να ξαναδιαβασεις για να αντιληφθεις τι γραφω και να επανελθεις με σωστη ερωτηση κι επι 3 ποστ δεν τα καταφερνεις. Ε ειναι too much να περιμενω να καταλαβεις τι ειναι η στατιστικη, τι ειναι το παραδειγμα και τι ειναι η γενικολογια που εσυ ισχυριζεσαι, ποσο δε μαλλον και τις διαφορες μεταξυ αυτων... Too much ειναι επισης το γεγονος οτι ζητησα τα δικα σου αντεπιχειρηματα, αλλα δεν βλεπω τιποτε περισσοτερο απο repeat 2 προτασεων. Επειδη αυτο εχει συμβει ηδη 3 φορες, ειναι προφανες οτι δεν μπορω να περιμενω πολλα πραγματα, δειχνει οτι εκει ταβανιαζει η επιχειρηματολογια και η συζητηση που μπορεις να προσφερεις.

Καλη συνεχεια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, YourTrueLegend είπε

Oσοι του λετε να παρει VW (και γενικοτερα group vag) καλα κανετε και του λετε και συμφωνω.

Διοτι ως νεος οδηγος, πρεπει να μαθει κι αυτος ποιας εταιρειας να μην ξαναγορασει αμαξι για την υπολοιπη ζωη του. Και πώς θα το μαθει; Αγοραζοντας το και κρινοντας απο πρωτο χερι σε νεα ηλικια, για να μην ξανακανει το ιδιο λαθος.

*Δεν εισαι ο μονος που του το προτεινε, απλα το δικο σου ποστ ηταν το πιο προσφατο γιαυτο απαντω σε αυτο.

Τωρα, για να παμε σε κατι πιο πρακτικο: Mηπως ειναι χαζομαρα σε εναν νεο οδηγο να προτεινουμε μαουνες; Μηπως να κατεβαινε μια με δυο κατηγοριες απο passat/mondeo?

Αυτό ηταν το ενα σου μήνυμα, δεν υπάρχει τίποτα με στατιστική,παρά μόνο οτι τα VW ηταν,είναι,και θα είναι σκάρτα αμάξια.Όλα.Αυτά είναι γενικολογα.

2 ώρες πριν, YourTrueLegend είπε

Oχι φυσικα. Συνεχιστε να πλερω "φάουβε" εσεις, να ενισχυεται ο ανταγωνισμος και να πεφτουν οι τιμες για τους υπολοιπους και φυσικα να κινειται και το χρημα στην αγορα ανταλλακτικων, συνεργειων, εταιρειων παραγωγης λαδιων, αισθητηρων λ, πολλαπλασιαστων, κεντρικων κλειδωματων κλπ κλπ κλπ στις οποιες αποτελειτε το βασικοτερο χρηματοδοτη "εξ'απανεκαθεν"...

ΥΓ. Και οι Γερμανοι μια χαρα αμαξια βγαζουν. Δεν ειπα κατι διαφορετικο. Σε μια και μονο μια εταιρεια αναφερθηκα ;) Τζαπαν δεν ειχα ποτε. Αντιθετως, "φάουβε" ειχα, του κουτιου, με τα σερβις στην ωρα τους και στην επισημη αντιπροσωπεια... Και ξερω, οπως ξερουν κι αλλοι, οπως ξερεις κι εσυ, οπως ξερει και ο amagawd.

Αυτο ηταν το δεύτερο. Τα ίδια.που είναι οι στατιστικές;;;Γενικεύσεις.

2 ώρες πριν, YourTrueLegend είπε

Να μου δειξει τι το fanboy του group vag με αυτη τη στατιστικη; Οτι ο Γερμανος (και οι γειτονικες χωρες) αγοραζουν γερμανικα αμαξια ή οτι η Γερμανια ειναι η πλεον πολυπληθης χωρα στην Ευρωπη, μοιραια τα στατιστικα για τις πωλησεις του γκρουπ με τα περισσοτερα προσιτα (σε τιμη) μοντελα ειναι υψηλα;  Αμα ειναι να ανακαλυψεις τον τροχο σε λιγο, πες μας να φερουμε πυροτεχνηματα να το πανηγυρισουμε μαζι.

Ενα αλλο στοιχειο που δε λαμβανεις υπ'οψιν, ειναι πως οι Γερμανοι αλλαζουν αμαξι κατα μεσο ορο σχεδον  στα μισα χρονια απο οτι ο κατοικος Ψωροκωσταινας. Με λιγα λογια τον Γερμανο δεν τον νοιαζει η αξιοπιστια τοσο οσο ενδιαφερει τον Ελληνα , γιατι σε 9 χρονια εχει παρει καινουργιο, σε αντιθεση με τον Ελληνα που παιρνει ενα αμαξι και το κραταει μεχρι να αρχισουν να φευγουν οι ροδες στο δρομο και κατα συνεπεια (πρεπει να) τον ενδιαφερει πολυ περισσοτερο η αξιοπιστια.

Ο Γερμανος (και οι συν  αυτω χωρες) εχει και ενα ακομα χαρακτηριστικο. Αν ενα εκτος εγγυησης αμαξι, του βγαλει καποιο σημαντικο προβλημα ή αν διαπιστωσει οτι του βγαζει συνεχως προβληματα, δεν ασχολειται και πολυ το σκοτωνει οσο-οσο , αγοραζει καινουργιο και στην 3ετια αμα λαχει. Εξ'ου και οτι ο πολυμηχανος Ελλην τοσα χρονια αναζητα τροπους να εισαγει γερμανικα μτχ 5ετιας χωρις δασμους καθως τα βρισκει με σκοτωμενες τιμες. Τετοια αμαξια ειναι στην πλειοψηφια τους.

Σε αντιθεση με τον Ελληνα που θα επισκευαζει το αμαξι του μεχρι να σκουριασει ή να λυθει σε βιδες (αρα και παλι τον ενδιαφερει πολυ περισσοτερο ενα αμαξι να αντεχει στο χρονο, απ'οτι πραγματικα ενδιαφερει την μιση Ευρωπη πληθυσμιακα).

Σε καθε περιπτωση, μην ταυτιζεις τον εαυτο σου και την  χωρα σου με το τι συμβαινει στην ευρωπαικη αγορα. Εχεις τελειως διαφορετικη αντιληψη απο τον μεσο Ευρωπαιο για την αυτοκινηση (σε καθε επιπεδο), αρα τα ευρωπαικα στατιστικα που επικαλεισαι, καλως τα επικαλεισαι και τους δινεις μια αυθαρειτη ερμηνεια που σε βολευει σαν group vag fanboy, αλλα δεν κανουν fit στην δικη σου αγορα που εχει διαφορετικες αναγκες, αντιληψη και νοοτροπια.

ΥΓ. Εσυ δεν ησουν που ειχες ανοιξει τοπικ οτι εσπασε το μοτερ στο γκολφακι σου στα 170.000 χλμ ( !!!!! ) και ρωτουσες να σου προτεινουμε τι αμαξι να αγορασεις; Μονος σου εχει βιωσει και επιβεβαιωσει τις καταστασεις που περιγραφω παραπανω, αλλα για καποιο ανεξηγητο ( ; ) λογο και με ειρωνευεσαι που λεω ακριβως το ιδιο πραγμα και προσπαθεις να  μου αποδειξεις το αντιθετο. Αν δεν σε μπερδευω με καποιον αλλο στο υπενθυμιζω απλα για να μην λες οτι σε λεω τυχαια/αδικα fanboy.

Το τρίτο.Που είναι οι στατιστικές;;; Παλι μονο γενικεύσεις.Α ναι οτι τα VW είναι πρωτα σε πωλήσεις στη Γερμανία,φοβερό.

Εδώ λες και για μεταχειρισμένο 5αετιας χωρίς δασμούς.Βρες μου να πάρω.

Διάβασε τα,εκτός αν δεν τα έγραψες εσύ.

Ασε μας βρε άνθρωπε μου μεσημέριατικα,που θέλεις και αντεπιχειρήματα στις αοριστιες σου.

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 minutes ago, jmmys said:

Αυτό ηταν το ενα σου μήνυμα, δεν υπάρχει τίποτα με στατιστική,παρά μόνο οτι τα VW ηταν,είναι,και θα είναι σκάρτα αμάξια.Όλα.Αυτά είναι γενικολογα.

Αυτο ηταν το δεύτερο. Τα ίδια.που είναι οι στατιστικές;;;Γενικεύσεις.

Το τρίτο.Που είναι οι στατιστικές;;; Παλι μονο γενικεύσεις.Α ναι οτι τα VW είναι πρωτα σε πωλήσεις στη Γερμανία,φοβερό.

Εδώ λες και για μεταχειρισμένο 5αετιας χωρίς δασμούς.Βρες μου να πάρω.

Διάβασε τα,εκτός αν δεν τα έγραψες εσύ.

Ασε μας βρε άνθρωπε μου μεσημέριατικα,που θέλεις και αντεπιχειρήματα στις αοριστιες σου.

To πρωτο μυνημα μου ηταν σαρκαστικο και δεν περιεχει επιχειρηματολογια. Δεν το αντιληφθηκες, δεν πειραζει. Η επιχειρηματολογια ακολουθει στα επομενα ποστ.

Στο δευτερο μυνημα λοιπον, αναφερω συγκεκριμενα well known issues αμαξιων του VW group. Ουτε ενας δεν βγηκε να διαψευσει καποιο απο αυτα τα παραδειγματα, ουτε κι εσυ βεβαια, αντιθετως, καποιοι, συμπεριλαμβανομενου εσενα, εσπευσαν με ειρωνευτουν επι προσωπικου μονο επειδη ανεφερα αυτα τα παραδειγματα.

Στο τριτο μυνημα, οταν καποιος μιλαει για μεσο ορο ηλικιας στολου στην Ε.Ε. προφανως αναφερεται σε καποια πολυ συγκεκριμενη στατιστικη και δεν τα βγαζει απο την κοιλια του. Εσυ βεβαια, ουτε αυτο δεν καταφερες να αντιληφθεις , ουτε εστω να το φανταστεις, και ηλθες να με ρωτησεις αν μενω Γερμανια και τα λεω αυτα ( :lol: ). Σου διευκρινησα και στη συνεχεια οτι αναφερομαι σε στατιστικη και παλι ομως δεν το αντιληφθηκες και αναρωτιεσαι ξανα για ποιες στατιστικες μιλαω...Ειναι να απορει κανεις ωρες-ωρες.

Επισης, γραφεις πως παρεθεσα μια στατιστικη για τις πωλησεις των VW στην Γερμανια. Θα εκπλαγεις το ξερω, αλλα κρατησου: Δεν την παρεθεσα εγω αυτην την στατιστικη, αλλά άλλο μέλος. Ουτε αυτο το αντιληφθηκες. Επιπλεον, δεν αφορα την Γερμανια οπως αναφερεις, αλλα την ΕΕ στο συνολο της. Ουτε κι αυτο το αντιληφθηκες.

 

Για πολλοστη φορα σε καλω να συγκεντρωθεις και να κατανοησεις τι διαβαζεις πρωτου απαντησεις, πολλω δε μαλλον πρωτου με εγκαλεσεις για οσα (δεν) καταλαβαινεις οτι γραφω. Αν -ως φαινεται- αδυνατεις να κατανοησεις εστω και τα βασικα οι επιλογες ειναι δυο:

α. Μην απαντας σε οσα δεν καταλαβαινεις, δεν χαλασε ο κοσμος...

β. Η αφου επιμενεις να απαντας, προσπαθησε τουλαχιστον να καταλαβεις σε ποιον ανηκει το καθε ποστ , αντι να αντιστοιχιζεις ποστ αλλων ως δικα μου λεγομενα

Διαφορετικα, απλως εκτιθεσαι και κουραζεις οποιον προσπαθει να κανει μια στοιχειωδη συζητηση μαζι σου. Αν αμφιβαλεις, σου εχω υπογραμμισει κι εχω βαλει bold και τις περιπτωσεις στις οποιες εκτιθεσαι, ελπιζοντας οτι με την αριθμητικη τα πηγαινεις καλυτερα απ'οτι με την κατανοηση γραπτου λογου, ωστε να αντιληφθεις εστω αυτο.

Κι αν δεν μπορεσεις να αντιληφθεις ουτε οτι εκτιθεσαι, τοτε θα πρεπει να σου πω οτι δεν θα επανελθω στη συζητηση με εσενα, γιατι εκ των πραγματων δεν υπαρχει συζητηση με ατομο που δεν μπορει να κατανοησει τιποτα απο οσα λεω, αλλα σπευδει να διαφωνησει. Συζητηση επισης δεν υπαρχει οταν τα επιχειρηματα μου, αυθαιρετα, τα βαφτιζεις γενικολογιες και στη συνεχεια εσυ ο μη γενικολογος αναλωνεσαι αποκλειστικα σε προσωπικες επιθεσεις, χωρις ωστοσο να προσφερεις κατι ουσιωδες στο θεμα με το οποιο υποτιθεται οτι διαφωνεις.

Δεν γινεται να συμμετεχω περισσοτερο σε τετοιου τυπου αντεγκλησεις. Καλη συνεχεια.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Aν πω οτι ειχα διακρινει ικανοτητα για κατι καλυτερο ως απαντηση, θα ημουν ψευτης. 5 ποστ εχεις κανει, σε κανενα δεν εχεις καταλαβει καν τι γραφει αυτος στον οποιο "απαντας" και σε ολα επιτιθεσαι προσωπικα με τον ιδιο περιπου τροπο, αντε να αλλαζεις το πολυ 2 λεξεις καθε φορα.  Προφανως, μεχρι εκει μπορεις. Αν δεν ψηφιζεις, ολα καλα.

Επεξ/σία από YourTrueLegend
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...