Προς το περιεχόμενο

SSD LITE-ON PH6-CE240-L MU3 240GB 3D NAND 2.5'' SATA 3.0 46€


tadegr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου έφερε ένας φίλος τον υπολογιστή του για "αναβάθμιση" και καθώς ο δίσκος του είχε αρχίσει να εμφανίζει bad sectors αποφάσισα να του κάνω δώρο την αλλαγή σε ssd. Υπόψιν ότι η μητρική έχει μόνο ide (ούτε ahci ούτε raid), η ram του είναι 3 Gb DDR2 και ο επεξεργαστής intel core 2 duo E4400. Η τιμή της προσφοράς ήταν δελεαστική, οπότε πήρα τον liteon mu3 240GB. Τέλος πάντων, ανεβάζω εδώ τα benchmark για να έχει όποιος ενδιαφέρεται μια εικόνα.

as-ssd benchmark 30-7-2018.png

CrystalDiskMark30-7-2018.png

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τα νουμερα ειναι αθλια, αλλα μονο αθλια θα μπορουσαν να ειναι σε ενα τετοιο μηχανακι. Δεν περιεχει επομενως καποια χρησιμη πληροφορια αυτη η εικονα. Ολοι οι ssd τα  ιδια χαλια νουμερα θα εδιναν 99.99% στο ιδιο μηχανημα. Οποτε ποιο το νοημα της ενημερωσης μας; 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιδί μπήκε στον κόπο, έτρεξε τα bench και μας ενημέρωσε για IDE και την ηλικία του υπολογιστή. Οπότε πολύ καλά έκανε κατά τη γνώμη μου και το postαρε εδώ, ίσως κάποιος με παρόμοιο μηχάνημα έχει την απορία.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Μπηκε στον κοπο, δεν το αμφισβητει κανεις αυτο.

Συνεχιζω να μην καταλαβαινω και να μην εχω απαντηση σε αυτο που ρωτησα. Για βοηθηστε με οι 1+2 που συμφωνειτε με τα λαικ στην ακριβως παραπανω απαντηση. Ο ssd ειναι καλος ή κακος; Τι σας λεει εσας το benchmark σχετικα με την επιδοση του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι γνώστης του θέματος σε βάθος για να ξέρω εκ των προτέρων αν είναι άχρηστη ή χρήσιμη η ανάρτησή μου. Πειραματίζομαι στον ελεύθερο χρόνο μου και σπανίως γράφω κάτι εδώ. Τον επιθετικό τόνο πάντως από moderator δεν τον περίμενα ούτε τον κατανοώ. Ας πούμε έστω ότι η ανάρτησή μου ήταν άσκοπη. Θα φροντίσω την επόμενη φορά να ανταποκριθώ σε υψηλότερα στάνταρτς.

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, matrixxx είπε

Μπηκε στον κοπο, δεν το αμφισβητει κανεις αυτο.

Συνεχιζω να μην καταλαβαινω και να μην εχω απαντηση σε αυτο που ρωτησα. Για βοηθηστε με οι 1+2 που συμφωνειτε με τα λαικ στην ακριβως παραπανω απαντηση. Ο ssd ειναι καλος ή κακος; Τι σας λεει εσας το benchmark σχετικα με την επιδοση του;

Ο ssd ειναι τραγικος, αλλά σιγουρα καλυτερος απο τον σαπιο hdd που θα ειχε πιο πριν

τουλαχιστον θα γλιτωσει και απο τον θορυβο και τους κραδασμους.

Δεν ξερω αν θα ειχε νοημα να βαλει ακριβοτερο ssd σε τετοιο μηχανημα

 

Επισης υπαρχει περιπτωση μετα απο bios update να εμφανιστει η επιλογη ahci στο bios.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Α, οκ αν αφορα ατομα που δεν ξερουν τι ταχυτητες δινει ενας ssd σε σχεση με εναν HDD μπορει να εχει μια χρησιμοτητα. Να τα λεμε quote-αρουμε σε καθε τοπικ που αφορα ssd και να λεμε και ποσο πιο καλη ειναι μια 4K σε σχεση με μια CRT σε καθε θεμα τηλεορασης για παραδειγμα. 

 

:) :D Got it!

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τον ακριβότερο ssd να βάλεις σε τέτοιο μηχάνημα αυτές τις ταχύτητες θα παρεις. Κι εγώ σε ένα παρόμοιο μηχάνημα έβαλα ένα patriot, από το μηχανικό που είχε σίγουρα είναι καλύτερος, αλλά στην ουσία απλώς βελτιώνουμε κάπως τη ταχύτητα τίποτα ιδιαίτερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Α-χα, και το κερασακι στην τουρτα, μεχρι χθες-προχθες ηταν η προσφορα, δεν υπαρχει πλεον οπως ειδα τωρα μολις, αλλος ενας λογος που ηρθε τσαμπα πανω το θεμα, ειμαστε στις προσφορες για οποιον δεν το σκεφτεται ως σημαντικο, οχι στις μοναδες αποθηκευσης...

6 ώρες πριν, fujitsuA530 είπε

Δεν είμαι γνώστης του θέματος σε βάθος για να ξέρω εκ των προτέρων αν είναι άχρηστη ή χρήσιμη η ανάρτησή μου. Πειραματίζομαι στον ελεύθερο χρόνο μου και σπανίως γράφω κάτι εδώ. Τον επιθετικό τόνο πάντως από moderator δεν τον περίμενα ούτε τον κατανοώ. Ας πούμε έστω ότι η ανάρτησή μου ήταν άσκοπη. Θα φροντίσω την επόμενη φορά να ανταποκριθώ σε υψηλότερα στάνταρτς.

Κανενας επιθετικος τονος, ερωτηση εκανα για το ποια ειναι η χρησιμοτητα και ζητησα να με διαφωτισουν οσοι εβλεπαν κατι αλλο. Αν υπηρχε "επιθετικος τονος"-διαθεση, θα πατουσα απλα διαγραφη στο αχρηστο κατ΄ εμε σχολιο, δεν θα ρωτουσα να μαθω ποια ειναι η χρησιμοτητα που δεν εβλεπα!

  • Confused 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...