Προς το περιεχόμενο

Τον αισθητήρα IMX586 στα 48 Megapixels ανακοίνωσε η Sony για smartphones


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Φίλε ξέρω απλά είναι θέμα φιλοσοφίας. Εσύ το γνωρίζεις ότι η renault είχε πάρει συμμετοχή σε κατασκευή πυραύλων οι οποίοι τελικά χρησιμοποιήθηκαν από τον χιτλερ κατά τον β παγκόσμιο πόλεμο?!

Μην υποστηρίζετε ακροδεξιές αμαξοβιομηχανιες απλά για να οδηγείτε ένα γρήγορο αμάξι σε εκκινήσεις. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 44
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

17 λεπτά πριν, Agraf είπε

Φίλε ξέρω απλά είναι θέμα φιλοσοφίας. Εσύ το γνωρίζεις ότι η renault είχε πάρει συμμετοχή σε κατασκευή πυραύλων οι οποίοι τελικά χρησιμοποιήθηκαν από τον χιτλερ κατά τον β παγκόσμιο πόλεμο?!

Μην υποστηρίζετε ακροδεξιές αμαξοβιομηχανιες απλά για να οδηγείτε ένα γρήγορο αμάξι σε εκκινήσεις. 

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί κάτι πριν 80 χρόνια θα πρέπει να επηρεάσει την αγοραστική μου επιλογή σήμερα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί κάτι πριν 80 χρόνια θα πρέπει να επηρεάσει την αγοραστική μου επιλογή σήμερα???

Θα σου πω απλά. Είναι θέμα ιδεολογίας και παιδείας και τελικών επιλογών. Τουλάχιστο σου δίνει τροφή για σκέψη. Εγώ για παράδειγμα έχω κινέζικο κινητό ένα χρόνο μου έπεσε ράγισε η οθόνη. Θα την αλλάξω κ θα το κάνω δώρο. Αν με ρωτησεις sony ή iphone θα πάρω iphone. Αλλά εγώ ξέρω τι θέλω και τι χρειάζομαι  από  ένα κινητό και αυτη είναι η μόνη διαφορά. Επίσης η ιστορία είναι κάτι πολύ σημαντικό να γνωρίζουν τα παιδιά και εδώ μέσα πέρα από νέα τεχνολογικά κτλπ δεν θα βρεις. Διάβασε το πρώτο ποστ που έγγραψα για τα οπτικά της Sony. Και αν έχεις απορία ρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Agraf είπε

Θα σου πω απλά. Είναι θέμα ιδεολογίας και παιδείας και τελικών επιλογών. Τουλάχιστο σου δίνει τροφή για σκέψη. Εγώ για παράδειγμα έχω κινέζικο κινητό ένα χρόνο μου έπεσε ράγισε η οθόνη. Θα την αλλάξω κ θα το κάνω δώρο. Αν με ρωτησεις sony ή iphone θα πάρω iphone. Αλλά εγώ ξέρω τι θέλω και τι χρειάζομαι  από  ένα κινητό και αυτη είναι η μόνη διαφορά. Επίσης η ιστορία είναι κάτι πολύ σημαντικό να γνωρίζουν τα παιδιά και εδώ μέσα πέρα από νέα τεχνολογικά κτλπ δεν θα βρεις. Διάβασε το πρώτο ποστ που έγγραψα για τα οπτικά της Sony. Και αν έχεις απορία ρώτα.

Με παρεξήγησες... ή δεν έδωσα να καταλάβεις τι ρωτάω... το θέμα μου δεν είναι η sony και η κάθε sony... Η ερώτηση μου είναι πάνω στα bold που γράφεις, ανεξαρτήτου πολιτικής κατεύθυνσης... Δηλαδή πριν 80 χρόνια και η Ιαπωνία σύμμαχός με την Γερμανία ήταν, που μπορεί να δημιουργήθηκε το 1946, αλλά σίγουρα κάποιο στέλεχος συμμετείχε στην ιαπωνική δύναμη κατά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο... και να το προχωρήσω περισσότερο, το ίδιο μπορούμε να πούμε και για τους κινέζους, τους αμερικάνους, τους άγγλους κλπ κλπ κλπ και να το πάμε στις απαρχές του ανθρώπινου είδους... μπορει μια επιλογή πριν 80 χρονια κάποιου που σήμερα δεν ζει, να επηρεάσει μια αγοραστική μου επιλογή?? 

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα γίνεις Νοκια ποτέ..Τοσα χρόνια μετα,τοσοι αισθητηρες και τα 808 κ 1020 δεν τα εχει πιασει κανεις ακομα...και μην μου πειτε για s9 γτ γελαει ο κοσμος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, AtiX είπε

Με παρεξήγησες... ή δεν έδωσα να καταλάβεις τι ρωτάω... το θέμα μου δεν είναι η sony και η κάθε sony... Η ερώτηση μου είναι πάνω στα bold που γράφεις, ανεξαρτήτου πολιτικής κατεύθυνσης... Δηλαδή πριν 80 χρόνια και η Ιαπωνία σύμμαχός με την Γερμανία ήταν, που μπορεί να δημιουργήθηκε το 1946, αλλά σίγουρα κάποιο στέλεχος συμμετείχε στην ιαπωνική δύναμη κατά τον δεύτερο παγκόσμιο πόλεμο... και να το προχωρήσω περισσότερο, το ίδιο μπορούμε να πούμε και για τους κινέζους, τους αμερικάνους, τους άγγλους κλπ κλπ κλπ και να το πάμε στις απαρχές του ανθρώπινου είδους... μπορει μια επιλογή πριν 80 χρονια κάποιου που σήμερα δεν ζει, να επηρεάσει μια αγοραστική μου επιλογή?? 

Θεωρητικά όχι. Θέλει ψάξιμο η αγορά όμως στις συσκευές τεχνολογίας ιδιαίτερα. Βγήκε η λέξη καταναλωτής. Τι είναι καταναλωτής; Κάποιο παθητικό ον που τρώει και πίνει ο,τι του δώσουν;! Που είναι τα εργοστάσια παραγωγής, ποιοι είναι οι μισθοί; Ποιες οι συνθήκες δουλειάς; Και ποιοι από τους μεγάλους ακολουθούν "επεκτατική - αποικιοκρατική" λογική; Πάρε για παράδειγμα τους Άγγλους στις Ινδίες που τους παράτησαν ενώ τους έταξαν και τους Γάλλους στην Ν.Αφρική. Για ποιον λόγο οι άνθρωποι έπρεπε να μάθουν να μιλάνε γαλλικά στον τόπο τους; Η μεγαλύτερη κουταμάρα των Ηπα ήταν να πάνε στο Βιετνάμ. Πήγαν, αφού τελείωσε ο πόλεμος κατάλαβαν το λάθος τους και για τιμωρια η Ασία τους πότισε ναρκωτικά.. από τότε και στο εξής μπαστακώθηκε η αμερικανική ιδεολογία του στυλ καταναλώστε για να διασκεδάσετε, φάτε ότι σας δίνουμε για να νιώσετε ελεύθεροι. Κανένα κράτος, καμία ιδεολογία, καμία ηθική. Και αυτοί κυβερνούν τον κόσμο : (

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, georgepppo said:

αγορίνα αμάξι του 92 toyota starlet gt 16βάλβιδο άμεσου ψεκασμού injection που η citroen δεν το έχει μέχρι και σήμερα,αντοχή μέχρι αηδίας και ακαμψία σασί που θες να γίνει σύγκριση ?  με επιλογή για ρυθμιζόμενες αναρτήσεις απο μαμά απο την καμπίνα του οδηγού  για το 92? μάλλον δεν ξέρεις τι είναι ιάπωνας φίλε μου..... πάρε όποιο θες toyota,honda , nissan της εποχής και πήγαινε το όσα άλογα θες πιο αξιόπιστο και πιο σκυλί απο τον γάλλο 100 φορές, όλα τα ραλι τα βλέπω να πληρώνουν ένα σκασμό λεφτά σε ζημιές οι ιδιοκτήτες ενώ στα ιαπωνικά άντε να κάψουν λίγο λάδι μόνο τα toyota τα turbo. 

Πω πω. Τι μου λες ρε παιδί μου. Toyota starlet, 16 βαλβίδες. Παίζει να είναι και το πρώτο στον κόσμο αυτοκίνητο... 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφορά σε κείμενο

 δυναμικό εύρος «τέσσερις φορές μεγαλύτερο από τα συμβατικά προϊόντα»

Με μια γρήγορη ματιά, αν δεν έχω κάνει λάθος μιλάμε για 1/2.3  αισθητήρα...και η Sony μιλάει για δυναμικό εύρος 4 φορές μεγαλύτερο, άρα για δυναμικό εύρος αισθητήρα 1 ίντσας όπως η RX100 σειρά που βέβαια είναι με άνεση "good enough".

Για να δούμε! Μπράβο στη Sony βέβαια, που να πούμε πως οικονομικά ζορίζεται σαν εταιρεία, αλλά το τμήμα των αισθητήρων συνεχίζει να "δίνει πόνο" και να τραβάει το χορό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, mpermpatis είπε

Τελικά ποιο είναι το θέμα; Ξέχασα που βρίσκομαι. 

Τι εννοεις?? Ειμαστε στο θεμα της TOYOTA που λανσαρει το νεο μοντελο  σε συνεργασια με την SONY αν καταλαβα καλα.  Φυσαει το εργαλειο....  40megapixel κινητηρα με φωτα xenon ΝΟΚΙΑ και σχεδιασμο προβολεων  CARL  ZEISS καπου πηρε το ματι μου. Ιαπωνικο design που αντιγραφει την cintroen οταν εφτιαχνε πυραυλους και απιστευτη αυτονομια 400χλμ και αν βαλεις και μια καρτα SD φτανει και τα 900χλμ ανα γεμισμα...

 

Να βγω και λιγο εκτος θεματος.... εμενα το design της SONY μου αρεσει λιτο, στιβαρο, χωρις περιτες γραμμες.  Απο την σειρα Ζ και μετα θεωρω οτι εχει βελτιωθει παρα πολυ. Δινει μια κλασατη επιβλιτικη εικονα τουλαχιστον για τα δικα μου γουστα Σιγουρα για πολλους θα ειναι ενα βαρετο και ιδιο σχεδον σε ολα τα μοντελα αλλα αυτο για μενα δεν ειναι κακο. 

 

Για φακους δεν ξερω πολλα πραγματα παντα δοκιμαζα και αν μου εκανε το επαιρνα. Σε ολα τα sony(Χperia Z και μετα) το ιδιο πραγμα με βελτιωσεις καταπληκτικες φωτο οταν εχει φως και χαλια οταν δεν εχει.Συγκριτικα παντα με αλλες συσκευες ιδιας γενιας.

Επεξ/σία από georgemathios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, georgemathios είπε

Τι εννοεις?? Ειμαστε στο θεμα της TOYOTA που λανσαρει το νεο μοντελο  σε συνεργασια με την SONY αν καταλαβα καλα.  Φυσαει το εργαλειο....  40megapixel κινητηρα με φωτα xenon ΝΟΚΙΑ και σχεδιασμο προβολεων  CARL  ZEISS καπου πηρε το ματι μου. Ιαπωνικο design που αντιγραφει την cintroen οταν εφτιαχνε πυραυλους και απιστευτη αυτονομια 400χλμ και αν βαλεις και μια καρτα SD φτανει και τα 900χλμ ανα γεμισμα...

Δεν έχει τελικά carl zeiss προβολείς και η citroen δεν έβγαλε ποτέ πυραύλους για τόν χίτλερ : D

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mpermpatis είπε

Τελικά ποιο είναι το θέμα; Ξέχασα που βρίσκομαι. 

Μπερδευτηκαν λιγο τα παιδια αλλα το θεμα ειναι αυτο---

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, georgemathios είπε

Για φακους δεν ξερω πολλα πραγματα παντα δοκιμαζα και αν μου εκανε το επαιρνα. Σε ολα τα sony(Χperia Z και μετα) το ιδιο πραγμα με βελτιωσεις καταπληκτικες φωτο οταν εχει φως και χαλια οταν δεν εχει.Συγκριτικα παντα με αλλες συσκευες ιδιας γενιας.

Ενημερωτικά οι καλύτεροι φακοί που παίζουν σε κινητά για φωτογραφίες είναι κάποια lumia της Nokia(με zeiss), τα huawei (με τα φτηνά leica) και iphone. Και τα κινητά της google. Και της samsung αλλά προτιμάω της google. O θόρυβος και η ποιότητα της εικόνας σε χαμηλούς φωτισμούς όμως είναι άλλο ευαγγέλιο που ξεκινά απ' τον αισθητήρα. Αυτό προσπαθεί βλέπω να βελτιώσει η Sony και καλά κάνει : ) 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...