Προς το περιεχόμενο

Μεγάλη Βρετανία: Πλήρης πρόσβαση σε δίκτυα οπτικών για όλους έως το 2033


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις αρχές του χρόνου η Μεγάλη Βρετανία ολοκλήρωσε τον στόχο παροχής ευρυζωνικών συνδέσεων με ταχύτητα μεγαλύτερη των 24 Mbps στο 95% του πληθυσμού της.

Πλέον η χώρα έχει ένα νέο στόχο. Σύμφωνα με το σχετικό υπουργείο, η Βρετανία επιθυμεί να παρέχει συνδέσεις οπτικών ινών σε κάθε σπίτι μέχρι το τέλος του 2033 ενώ στο μεσοδιάστημα και μέχρι το 2025, 15 εκατομμύρια νοικοκυριά θα διαθέτουν πρόσβαση σε δίκτυο οπτικών ινών. Παράλληλα η κυβέρνηση επιθυμεί να παρέχει στην πλειοψηφία του πληθυσμού πρόσβαση σε δίκτυο 5G χωρίς να δίνονται συγκεκριμένα χρονοδιαγράμματα.

Ένα από τα πρώτα  μέτρα που έχει θεσπίσει η Βρετανική κυβέρνηση προς αυτή την κατεύθυνση είναι η υποχρεωτική πρόβλεψη υποδομής σύνδεσης οπτικής ίνας σε όλα τα νεόδμητα σπίτια. Σύμφωνα με έρευνα, μόλις το 4% του πληθυσμού της χώρας έχει πρόσβαση σε συνδέσεις οπτικών ινών σε αντίθεση με την Ισπανία όπου το ποσοστό φτάνει το 71%, την Πορτογαλία το 89% και τη Γαλλία το 28% με πολύ γρήγορους ρυθμούς ανάπτυξης όμως. 

Η κυβερνητική απραξία φαίνεται να είναι ο κύριος λόγος που η Βρετανία έχει μείνει πίσω στον τομέα αυτό,  και θεωρείται δεδομένο ότι αν δεν υπήρχε κάποια πρωτοβουλία, θα χρειάζονταν αρκετές δεκαετίες για τη σύνδεση των τριών τετάρτων του πληθυσμού. Η Μεγάλη Βρετανία θα επενδύσει τρία με πέντε δισεκατομμύρια λίρες προκειμένου να διασφαλίσει ότι οι εταιρίες θα  επενδύσουν στην δημιουργία υποδομών οπτικών ινών και στις αγροτικές περιοχές.

Ο λόγος που είναι η χώρα δίνει τόσο μεγάλη έμφαση στην επέκταση των δικτύων οπτικών ινών είναι φυσικά η πολύ γρήγορη ταχύτητα που παρέχουν, η αξιοπιστία τους,  καθώς και το χαμηλό κόστος συντήρησής τους σε σχέση με τα παραδοσιακά δίκτυα χαλκού. Την ίδια στιγμή θεωρείται μη αποτελεσματική και οικονομικά ασύμφορη  η παράλληλη συντήρηση και λειτουργία δύο δικτύων, με τη Βρετανική κυβέρνηση να ελπίζει ότι με την επίτευξη αυτών των στόχων, θα υπάρξει μαζική μετάβαση στις οπτικές ίνες. 

Engadget


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Ελλάδα είναι πολύ μπροστά γατάκια Εγγλέζοι. 

Πιάνω 2mbs με τον βοριά ενώ με τον νοτιά έχω και καμία αποσύνδεση 

Επεξ/σία από morgan21
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Cosbuster είπε

Μα αφού στο εξωτερικό έχουν παντού οπτικές ίνες από το 1999 και μόνο στην Ελλάδα είμαστε πίσω.

Υπάρχει δύο διαφορετικοί τρόποι μέτρηση της καλυψης. Η γεωγραφική και η πληθυσμιακή.

Μπορεί στην Αγγλία να είχαν πολύ μεγάλη πληθυσμιακή καλυψη, απλά βάζοντας οπτικές σε όλα τα μεγάλα αστικά κέντρα, αλλά πολύ μικρή γεωγραφική καλυψη. Για να φτάσεις να καλύψεις 100% γεωγραφικά (δηλαδή αυτό το μικρό  ποσοστό που σου ξεφεύγεις  πληθυσμιακα) θες ΠΟΛΥ περισσότερο κόπο και χρόνο.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πιστεύω θα έχουμε καταστραφεί από πυρηνικό  όλεθρο πολύ νωρίτερα :):D:P 
200.gif

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντε κ με το καλο ολες οι αφρικανικες χωρες να βαλουμε οπτικες ινες !!! Αντε γιατι πραγματικα εχουμε αργησει λεμε !!!

Επεξ/σία από SilverMachine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας κοιταξουν πρωτα να μην ξεφτιλιστουν με το Brexit και μετα βλεπουμε για τους αρτους και τα θεαματα ....

(JFTR  το Big Ben ειναι γιαπι με σκαλωσιες εδω και μηνες.... επισκευες..)

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος για αντικατάσταση της,μέχρι το 2033 μπορεί να έχει αντικατασταθεί η οπτική ίνα...Πολλοί μπορεί να πέσουν να με φάνε,και δεν θα έχουν και άδικο "ΩΩωω Punker δεν υπάρχει μεγαλύτερη ταχύτητα από την ταχύτητα του φωτός μπλα μπλα μπλα" ,τουλάχιστον έστω να βελτιστοποιηθεί κατά πολύ,το θέμα είναι ότι τα 15 χρόνια είναι πααααρα πολλά για έναν τέτοιο τεχνολογικό προσχεδιασμό...
Μπορεί και να έχω άδικο ,είναι η άποψη μου πάντως..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κυβερνηση εχει οραμα και σκοπο,θα επενδύσει τρία με πέντε δισεκατομμύρια λίρες προκειμένου να διασφαλίσει ότι οι εταιρίες θα  επενδύσουν στην δημιουργία υποδομών οπτικών ινών και στις αγροτικές περιοχές,ωστε να υπαρξει πληρης απαγγιστρωση και καταργηση του δικτυου χαλκου που ειναι ασυμφωρο.και μεις εδω ετσι λειτουργουμε με γνωμονα το δημοσιο συμφερον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Punker είπε

Αν και δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος για αντικατάσταση της,μέχρι το 2033 μπορεί να έχει αντικατασταθεί η οπτική ίνα...Πολλοί μπορεί να πέσουν να με φάνε,και δεν θα έχουν και άδικο "ΩΩωω Punker δεν υπάρχει μεγαλύτερη ταχύτητα από την ταχύτητα του φωτός μπλα μπλα μπλα" ,τουλάχιστον έστω να βελτιστοποιηθεί κατά πολύ,το θέμα είναι ότι τα 15 χρόνια είναι πααααρα πολλά για έναν τέτοιο τεχνολογικό προσχεδιασμό...
Μπορεί και να έχω άδικο ,είναι η άποψη μου πάντως..

σκέψου ότι αν το σκεφτούν έτσι ποτέ δεν πρόκεται να προχωρήσουν σε καμία εγκατάσταση, γιατί το να περάσουν παντού οπτική ίνα θέλει και χρόνο και χρήμα. Οπότε πάντα θα υπάρχει κάτι καινούργιο.

Η οπτική δεν νομίζω ότι θα αλλάξει, αλλά η τεχνολογία σίγουρα θα αναπτυχθεί και θα αλλάξει.

Όπως έγινε και με τον χαλκό και έχουμε φτάσει σε Gbps ταχύτητες(απλώς περιορισμένη απόσταση).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, Cosbuster είπε

Μα αφού στο εξωτερικό έχουν παντού οπτικές ίνες από το 1999 και μόνο στην Ελλάδα είμαστε πίσω.

Μην είσαι απόλυτος, δεν έχει όλη η δύση καλό δίκτυο. Δες τον χάρτη εδώ. Έχοντας επισκεφτεί αρκετές χώρες, μου έκανε εντύπωση πόσο πίσω είναι χώρες όπως η Γερμανία, Γαλλία στο θέμα ίντερνετ. Άμα εξαιρέσεις τις μεγάλες πόλεις, στις μικρές πόλεις και χωριά το ίντερνετ είναι απογοητευτικό, έχω φίλους που ζουν σε χωριά της Γερμανίας και μερικά από αυτά είτε δεν έχουν καθόλου ίντερνετ ή τους παρέχουν μόνο 4-6mbit. Οι χώρες οι οποίες έχουν καλά δίκτυα έιναι Ολλανδία, Σκανδιναβικές χώρες κ.α. Εντύπωση μου έκανε βέβαια όταν είχα πάει Ρουμανία σε μία μικρή πόλη, μπορεί να μην είχανε δρόμους της προκοπής, είχαν όμως 100mbit VDSL δίκτυο στο σπίτι. Ουγγαρία το ίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ελλαδα. το 2033 δεν θα εχουμε καν ολοι οι πολιτες adsl. ποια οπτικη ινα? Εδω εμεις εχουμε free wifi χρονια τωρα απο τον αντονακη, αυτον που μαλωνε για την βορεια μακεδονια. Ινα εχουμε εδω και χρονια. Ινα λαζοπουλου. πολυ ωραιο παιδι! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...