Προς το περιεχόμενο

Αναλυτική εύρεση αγγελιών για το insomnia


Alani2k

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα,

Πρόσφατα ασχολήθηκα εντατικά με τις αγγελίες του insomnia ψάχνοντας διάφορα κυρίως στην κατηγορία του hardware,  παρατηρώντας πως είναι αρκετά επίπονο και χρονοβόρο να προσπελάσεις όλες τις 100+ πολλές φορές σελίδες ανάλογα την κατηγορία βλέποντας  25 αγγελίες την φορά, αναμιγμένες με της ολοκληρωμένες αγγελίες για να σχηματίσεις γνώμη για το τη σε συμφέρει και καλύπτει τις ανάγκες σου περισσότερο.

Έτσι αποφάσισα να φτιάξω μια μηχανή αναζήτησης να καλύπτει αυτές τις ανάγκες, χωρίς κάποια σύνδεση σε βάση χρησιμοποιώντας parsing τεχνικές.

Η ερώτηση μου είναι κατα πόσον είναι νόμιμο να το δημοσιεύσω για να βοηθήσω και άλλο κόσμο που ίσος χρειάζεται της παροχές του... ευχαριστώ!

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τους δινεις τον κωδικα να το ενταξουν; 🙂Καπως ετσι επρεπε να ειναι οι αγγελιες, οχι αυτο το χαος που επικρατει τωρα. Θα μου πεις εδω δεν φτιαχνουν ή τα φτιαχνουν με ρυθμους χελωνας απλα css προβληματα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι και καλητερα μπορει να γινει π.χ. με την χρηση tag φιλτρων... εντοπισμος προϊόντος και συγριση με παλαιοτερες τιμες ετσι ωστε να αποφευγεται αυτος ο παντσουρλισμος τιμων που ο καθενας βαζει οτι νανε για τιμες ... ισως θελουν να κρατησουν ολα τα ενδεχομενα αγοροπωλησιας ανοιχτα η να καθηστερουν τον επισκεπτη για περισσοτερη ενφανιση διαφημισεων ανα σελιδα... το μονο σιγουρο ειναι πως ο καθε επισκεπτης ταλαιπωρείται να ψαχνει και να σύγκρινει τιμες με τον τωρινο τροπο αναζητησης

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

1) Αν κοιτάξεις το robots.txt του insomnia  δεν απαγορεύει να κάνεις crawling κάποια κατηγορία.

2) Οι αγγελίες δεν προστατεύονται από πνευματικά δικαιώματα.

Εν ολίγοις είσαι καλυμμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσφορά και ζήτηση όταν κάνουμε search ένα προϊόν, δεν μπορώ να ξεχωρίσω αν το έχεις κάπου αλλά είναι πολύ σημαντικό και δυστυχώς ακόμα δεν υπάρχει η επιλογή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Den exw prosopiko domain to hostarw se ena free hosting site an exei tipota diafimiseis den einai apo mena ala apo ton host balte adblock an xriastei

to afinw edw prostoparon mexri na asxolithw na to soulouposw kai na to anebazw se kapoio domain... to excel export exei html kodika mesa anoigei omorfa me to microsoft excel oste na exei kai tis fotos kai tin morfopoihsi.

http://cunet.ihostfull.com/insomnia

An aresei se kapoion kai thelei na epibrabeusi tin prospathia einai euprosdektos na kanei dwrea edw Paypal Donate

Euxaristw

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιέπαινη προσπάθεια, είχα το ίδιο πρόβλημα στην αναζήτηση. Μήπως να υιοθετούσε τη λύση το επίσημο insomnia;

Ένα μικροπρόβλημα : Δε με αφήνει να επιλέξει με το mouse ότι θέλω όταν ανοίγω το μενού, παρά μόνο με το πληκτρολόγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lanike71 είπε

Αξιέπαινη προσπάθεια, είχα το ίδιο πρόβλημα στην αναζήτηση. Μήπως να υιοθετούσε τη λύση το επίσημο insomnia;

Ένα μικροπρόβλημα : Δε με αφήνει να επιλέξει με το mouse ότι θέλω όταν ανοίγω το μενού, παρά μόνο με το πληκτρολόγιο.

To exw dokimasi mono me chrome na ypothesw xrisimopoieis alo browser, tha to kitaksw otan brw xrono

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή η προσπάθεια σου! Μπράβο @Alani2k!

Απλά να πω δύο πράγματα. Αν θες να συνεχίσεις να ποστάρεις στο forum ξεκίνα να γράφεις ελληνικά γιατί τα Greeklish απαγορεύονται... και δεύτερον για όσους λέτε να χρησιμοποιηθεί η λύση επίσημα από το insomnia να σας πω ότι η τεχνική που χρησιμοποιεί ο ts όπως είπε και ο ίδιος είναι με parsing πράγμα καθόλου σωστό από πλευράς insomnia. Το insomnia πρέπει να πάρει την "φιλοσοφία" του ts και όχι τον κώδικά του γιατί δε νομίζω σε καμία περίπτωση πως είναι ότι καλύτερο για το insomnia να φορτώνει μια σελίδα με τελείως διαφορετική δομή, να την παίρνει, να κάνει τις εργασίες που χρειάζονται για την εμφάνιση των δεδομένων όπως επιθυμεί ο χρήστης και στο τέλος να την ξαναφορτώνει με το τελικό αποτέλεσμα. Το θέμα είναι να τρέχει απευθείας την τελευταία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Alani2k

Επιβεβαιώνω και εγώ το bug με το mouse σε firefox + linux

Αν το υλοποιήσει το insomnia φαντάζομαι ότι θα το κάνει με ερωτήματα απευθείας στη βάση. Παρόλα αυτά μπορείς να μιλήσεις μαζί τους μήπως ενδιαφέρονται για το UI

ΥΓ.μη γράφεις greeklish ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιβεβαιώνω κι εγώ το bug με το ποντίκι σε windows 7 + firefox και θα ήθελα να ρωτήσω σαν άσχετος, με ποια γλώσσα/framework το έφτιαξες αυτό;

Συγχαρητήρια για την προσπάθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάνει αρκετά αποτελέσματα πάντως. Πάτησα "Pixel" με επιλεγμένο πάνω Κινητή - Διάφορα, απεριόριστη τιμή και μόνο πώληση και μου βγάζει μόνο δύο. Το ίδιο παρατήρησα και σε κάρτες γραφικών. Άλλες κατηγορίες δεν έψαξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...