Προς το περιεχόμενο

Αγορά ρολόι χειρός


zasx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω να αγοράσω το πρώτο μου "σοβαρό" ρολόι, είτε quartz είτε αυτόματο, το οποίο θα το φοράω κυρίως στο γραφείο που θα εργάζομαι. Θα ήθελα να μου προτείνετε 10 μάρκες να έχω στα υπόψιν μου για να ξέρω όταν θα παω για αγορά και ανάλογα το κόστος και τα γούστα να επιλέξω. Ως τώρα έχω δει αρκετές μάρκες αλλά δεν ξέρω ποιες είναι οι καλές. Δεν θα ήθελα να μου προτείνετε μάρκες που είναι απο εταιρείες μόδας αλλά εταιρείες που ασχολούνται με την κατασκευή ρολογιών, π.χ Seiko, Citizen...Σαν πρώτη εντύπωση θα ήθελα πάντως ένα ρολόι με δερμάτινο λουράκι και ίσως μαύρο ή μπλε καντράν αλλά μου έχουν πει ότι και τα μπρασελέ μπορεί να μου πάνε. Γενικά είμαι casual στο ντύσιμο μου ευτυχός στο γραφείο δεν υπάρχει dress code. Περιμένω τις απόψεις σας και τις ιδέες σας. Μπορώ να ξοδέψω μέχρι 300-400 ευρώ χωρίς να είναι απαραίτητο όλες οι επιλογές να είναι κοντά στο budget. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Σοβαρα ρολογια γνωστων εταιρειων στα χρηματα αυτα ειναι απο Tissot και καποια entry απο Hamilton.

Σε φθηνοτερες εταιρειες μετα κοιτας σε Seiko,Citizen,Casio,Orient και ισως και Invicta.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Σοβαρα ρολογια γνωστων εταιρειων στα χρηματα αυτα ειναι απο Tissot και καποια entry απο Hamilton.

Σε φθηνοτερες εταιρειες μετα κοιτας σε Seiko,Citizen,Casio,Orient και ισως και Invicta.

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση θα τα έχω στα υπόψιν! Εσύ αν επιτρέπετε έχεις κάποια εμπειρία απο αυτές τις μάρκες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zasx είπε

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση θα τα έχω στα υπόψιν! Εσύ αν επιτρέπετε έχεις κάποια εμπειρία απο αυτές τις μάρκες;

Εχω εμπειρια απο Casio,Seiko,Citizen και Tissot απο τις οποιες για τα μοντελα που επελεξα και τα χρηματα που εδωσα εμεινα παραπανω απο ικανοποιημενος,χωρις αυτο να σημαινει οτι οτι ρολοι βγαζει η εταιρεια αξιζει φυσικα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Fulgore είπε

Εχω εμπειρια απο Casio,Seiko,Citizen και Tissot απο τις οποιες για τα μοντελα που επελεξα και τα χρηματα που εδωσα εμεινα παραπανω απο ικανοποιημενος,χωρις αυτο να σημαινει οτι οτι ρολοι βγαζει η εταιρεια αξιζει φυσικα.

Σαν στυλ τι θα πρότεινες, π.χ λατινικοί χαρακτήρες δεν μου αρέσουν γιατι μου θυμίζουν ρολόι τοίχου. Κοιτάω κάτι κομψό και ίσως κάποια λεπτομέρια να το κάνει να ξεχωρίσει. Σε ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προτείνω διακριτικό diver 40mm-44mm case max με μεταλλικό μπρασελέ. (Το diver δείχνει καλό και με καουτσούκ. Οπότε παίρνεις spare rubber λουράκι και το αλλάζεις όποτε θέλεις. Με ένα ρολόι παίζεις δύο εντελώς διαφορετικά στυλ.)

Το μπρασελέ έχει μεγαλύτερο range, απο φουλ casual μέχρι business formal και πηγαίνει σε όλους. Πάντως στο budget που διαθέτεις μπορείς να παίξεις με δύο ρολόγια. Ένα diver και ένα dress watch λιτό για 'καλό' με δερμάτινο λουράκι.

Προσωπικά είμαι της ποσότητας και μετά της ποιότητα όσον αφορά τα ρολόγια. Με ένα ρολόι δεν μπορείς να τα καλύψεις όλα.

Υ.Γ   Dress watch δεν πρέπει να λείπει από καμία γκαρνταρόμπα IMHO.

Επεξ/σία από portishead
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, portishead είπε

Προτείνω διακριτικό diver 40mm-44mm case max με μεταλλικό μπρασελέ. (Το diver δείχνει καλό και με καουτσούκ. Οπότε παίρνεις spare rubber λουράκι και το αλλάζεις όποτε θέλεις. Με ένα ρολόι παίζεις δύο εντελώς διαφορετικά στυλ.)

Το μπρασελέ έχει μεγαλύτερο range, απο φουλ casual μέχρι business formal και πηγαίνει σε όλους. Πάντως στο budget που διαθέτεις μπορείς να παίξεις με δύο ρολόγια. Ένα diver και ένα dress watch λιτό για 'καλό' με δερμάτινο λουράκι.

Προσωπικά είμαι της ποσότητας και μετά της ποιότητα όσον αφορά τα ρολόγια. Με ένα ρολόι δεν μπορείς να τα καλύψεις όλα.

Υ.Γ   Dress watch δεν πρέπει να λείπει από καμία γκαρνταρόμπα IMHO.

Σε ευχαριστώ για την ιδέα σου. Μπορεί εντέλει να παω και για δυο ρολόγια, απλά το σχέδιο ήταν για ένα καλό για να "κρατήσει". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλύπτεται άνετα με ένα ρολόι. Αφού είναι το πρώτο σου και είσαι στα 300-400. 1) Όχι quartz 2) Τι περίμετρο καρπού έχεις; Αν κάτω από 20 εκατοστά μην πάρεις 44άρι. Αν βρεις κανένα sarb033 της Seiko πάρτο χωρίς πολλά πολλά. Τα σχέδια της tissot στα ίδια λεφτά είναι κακόγουστα. Αν έχεις παραπάνω αναλώσιμο εισόδημα αποταμίευσέ το. Οι επαΐοντες θα σου πούνε για την ιερή τριάδα , ένα καταδυτικό όταν πας για σπορ, ένα επίσημο κι έναν χρονογράφο όταν γυρνάς από τον διαστημικό σταθμό... Αν σου αρέσουν τα ρολόγια δες και το μπλογκ του Άριελ, https://www.ablogtowatch.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, myrtilo είπε

Καλύπτεται άνετα με ένα ρολόι. Αφού είναι το πρώτο σου και είσαι στα 300-400. 1) Όχι quartz 2) Τι περίμετρο καρπού έχεις; Αν κάτω από 20 εκατοστά μην πάρεις 44άρι. Αν βρεις κανένα sarb033 της Seiko πάρτο χωρίς πολλά πολλά. Τα σχέδια της tissot στα ίδια λεφτά είναι κακόγουστα. Αν έχεις παραπάνω αναλώσιμο εισόδημα αποταμίευσέ το. Οι επαΐοντες θα σου πούνε για την ιερή τριάδα , ένα καταδυτικό όταν πας για σπορ, ένα επίσημο κι έναν χρονογράφο όταν γυρνάς από τον διαστημικό σταθμό... Αν σου αρέσουν τα ρολόγια δες και το μπλογκ του Άριελ, https://www.ablogtowatch.com/

Διαφωνώ σε αρκετά σημεία.

α) Δείξε μου ένα ρολόι που μπορεί να το βάλει με black tie και συγχρόνως με casual ντύσιμο ας πούμε και να είναι appropriate και στις δύο περιστάσεις.

β) Λές όχι quartz χωρίς να αιτιολογείς. Όχι ότι είμαι κατά των αυτόματων, αλλά μην ξεχνάμε ότι τα αυτόματα χρειάζονται καλύτερο service, δεν είναι τόσο accurate όσο τα quartz και φυσικά ότι είναι πιο ακριβά και πιο ευαίσθητα.

Για την ακρίβεια δεν βρίσκω κανένα λόγο γιατί κάποιος να προτιμήσει αυτόματο πέρα απο το προσωπικό γούστο. Ειδικά σε αυτό το budget. Να μιλούσαμε για 1000+ euro ρολόι να το καταλάβω και σαν επένδυση.

Όσο για το σχόλιο 'καταδυτικό όταν πας για σπορ' ασχολίαστο...Η μάλλον θα το σχολιάσω. Tα αναλογικά divers είναι οτι πιο versatile υπάρχει σε στυλ ρολογιού και δεν είναι σε καμία περίπτωση μόνο για σπόρ.

Υ.Γ σχετικά με το α) : Όχι ότι δεν γίνεται να βάλεις ένα chrono η ένα diver με blacktie, όμως σπάς τη νόρμα. Οκ μια φορά είσαι σε παιχνιδιάρικο mood, οκ δεύτερη... Δεν μπορείς όμως πάντα να εμφανίζεσαι με chrono σε όλα τα επίσημα events. Από ένα σημείο και μετά ξεφεύγει να είναι άποψη και καταλήγει στην ασχετοσύνη. 

Υ.Γ2 Όλα αυτά αν θέλεις να έχεις μια σωστή στυλιστικά παρουσία. Αν δεν σε ενδιαφέρει φοράς ότι θέλεις και όπου θέλεις.

Y.Γ 3 Με δύο ρολόγια σαν αυτά καλύπτεις ένα πολύ μεγάλο στυλιστικό εύρος:

Το Seiko είναι divers

Τα orient είναι dress

 

 

 

 

20160824130130_seiko_skx007k2.jpeg

20180625122127_orient_ra_ag0002s10b.jpeg

20180625140839_orient_fez09005w0.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, portishead είπε

Δείξε μου ένα ρολόι που μπορεί να το βάλει με black tie και συγχρόνως με casual ντύσιμο ας πούμε και να είναι appropriate και στις δύο περιστάσεις.

 Rolex 16610

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, myrtilo είπε

Τα σχέδια της tissot στα ίδια λεφτά είναι κακόγουστα. Αν έχεις παραπάνω αναλώσιμο εισόδημα αποταμίευσέ το. Οι επαΐοντες θα σου πούνε για την ιερή τριάδα , ένα καταδυτικό όταν πας για σπορ, ένα επίσημο κι έναν χρονογράφο όταν γυρνάς από τον διαστημικό σταθμό... Αν σου αρέσουν τα ρολόγια δες και το μπλογκ του Άριελ, https://www.ablogtowatch.com/

Παρα πολυ ''χρησιμο'' το σχολιο σου.Ειδικα στα περι Tissot ελιωσα στα γελια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, myrtilo είπε

Καλύπτεται άνετα με ένα ρολόι. Αφού είναι το πρώτο σου και είσαι στα 300-400. 1) Όχι quartz 2) Τι περίμετρο καρπού έχεις; Αν κάτω από 20 εκατοστά μην πάρεις 44άρι. Αν βρεις κανένα sarb033 της Seiko πάρτο χωρίς πολλά πολλά. Τα σχέδια της tissot στα ίδια λεφτά είναι κακόγουστα. Αν έχεις παραπάνω αναλώσιμο εισόδημα αποταμίευσέ το. Οι επαΐοντες θα σου πούνε για την ιερή τριάδα , ένα καταδυτικό όταν πας για σπορ, ένα επίσημο κι έναν χρονογράφο όταν γυρνάς από τον διαστημικό σταθμό... Αν σου αρέσουν τα ρολόγια δες και το μπλογκ του Άριελ, https://www.ablogtowatch.com/

Θα το τσεκάρο το blog. Δεν έχω μεγάλο καρπό, οπότε θα παω σίγουρα κάτω απο 44. Στα dress βλέπω το μέγιστο είναι 40-41mm. Σε ευχαριστώ πάντως για το σχόλιο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, portishead είπε

α) Δείξε μου ένα ρολόι που μπορεί να το βάλει με black tie και συγχρόνως με casual ντύσιμο ας πούμε και να είναι appropriate και στις δύο περιστάσεις.

Σορρυ που επεμβαίνω αλλά δεν νομίζω πως αυτό έχει κάποια υπόσταση και εξαρτάται και από άλλους παράγοντες όπως η ηλικία.
 
πχ δεν βλέπω το πρόβλημα σε έναν πιο νέο ( <40 ) να φοράει ένα ρολόι που θα ταιριάζει και στις δύο περιστάσεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, portishead είπε

 α) Δείξε μου ένα ρολόι που μπορεί να το βάλει με black tie και συγχρόνως με casual ντύσιμο ας πούμε και να είναι appropriate και στις δύο περιστάσεις.

 

τα μόνα ρολόγια που είναι κυριολεκτικά για όλες τις φάσεις (από γάμο, μέχρι παραλία με σαγιονάρα)  είναι το ενδιάμεσο των καταδυτικών και dress με πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα το aqua terra (ακριβό μεν, αλλά για να πιάσουμε το γενικότερο σχέδιο)

 

ένα τέτοιο ρολόι το φοράς ΠΑΝΤΟΥ και παντού έχει λογική και σε όλες τις ηλικίες 

και δεν θα το έλεγα ακριβώς καταδυτικό, λιγότερο επίσημο dress watch είναι, αλλά παραμένει dress και παράλληλα είναι ζμπορ, αδιάβροχο και τα ρέστα 

 

φουλ καταδυτικό για επισημότητες δεν μου κάθεται καλά, και χρονογράφοι κτλ μου φαίνονται υπερβολικοί γενικά (και συχνά δεν είναι αδιάβροχοι) 

 

εγώ πάντως ημιεπίσημα (δουλειά) και για γενική χρήση τη βγάζω με field watch, αλλά κουστουμάτος με τέτοιο δεν θα πολυκόλλαγε 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...