Προς το περιεχόμενο

Η Apple κυκλοφορεί patch που διορθώνει το throttling bug των νέων MacBook Pro


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Ως Moderator θα έπρεπε να βλέπεις και τις δύο μεριές, όταν διαβάζω σχόλια όπως αυτά του Φώτη από πάνω, πως θες να αντιδράσει κάποιος. Σχόλια υποβιβασμού του τύπου "Εμείς οι Premium και η πλέμπα που δεν μπορεί να τα αποκτήσει και καλά" αλλά εκεί δεν βλέπω να αντιδράς και τα κάνεις κριτική ως Moderator. Σχόλια όπως τα παραπάνω δεν είναι ψυχοσωματικά έτσι; Οπότε ως Moderator απαντάς στους χρήστες του Forum να ψάξουν για βοήθεια επειδή έχουν υποτίθεται ψυχολογικά προβλήματα; Αυτή είναι η δουλειά ενός Moderator; Όχι το να διαχειρίζεται τα σχόλια αντικειμενικά δίχως να παίρνει μέρος; Το ενδεχόμενο να κρίνει κάποιος την εταιρία έχοντας προϊόντα της και να μην είναι ευχαριστημένος το σκέφτηκες καθόλου; 

Το να έχει κάποιος apple και να μην είμαι ευχαριστημένος δεν παιζει.τα προϊόντα είναι τόσο τέλεια που δεν υπάρχει αυτη η πιθανότητα όλοι αυτοί που αγορασαν τα προϊόντα της και δεν έμειναν ευχαριστημένοι η που  δεν κατάφεραν  να καλύψουν τις  ανάγκες τους είναι haters και υποτιμούν αυτόυς που την αγαπούν

12 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Ως Moderator θα έπρεπε να βλέπεις και τις δύο μεριές, όταν διαβάζω σχόλια όπως αυτά του Φώτη από πάνω, πως θες να αντιδράσει κάποιος. Σχόλια υποβιβασμού του τύπου "Εμείς οι Premium και η πλέμπα που δεν μπορεί να τα αποκτήσει και καλά" αλλά εκεί δεν βλέπω να αντιδράς και τα κάνεις κριτική ως Moderator. Σχόλια όπως τα παραπάνω δεν είναι ψυχοσωματικά έτσι; Οπότε ως Moderator απαντάς στους χρήστες του Forum να ψάξουν για βοήθεια επειδή έχουν υποτίθεται ψυχολογικά προβλήματα; Αυτή είναι η δουλειά ενός Moderator; Όχι το να διαχειρίζεται τα σχόλια αντικειμενικά δίχως να παίρνει μέρος; Το ενδεχόμενο να κρίνει κάποιος την εταιρία έχοντας προϊόντα της και να μην είναι ευχαριστημένος το σκέφτηκες καθόλου; 

Όποιος παραθέτει σχόλια κατά τις apple είναι hater και μόνο έτσι αντιμετωπίζεται.οι της apple μπορούν να λένε ότι θέλουν γιατί υπερασπίζονται τον εαυτό τους από τους haters.

Επεξ/σία από Istros
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

19 λεπτά πριν, paredwse είπε

Εκεί ακριβώς είναι το πρόβλημα - το δικό σου και των άλλων συγκεκριμένων γνωστών μελών που μπαίνουν σε κάθε topic της Apple για να ξεράσουν τη χολή τους: σιχαίνεστε μια εταιρεία και τους ανθρώπους που αγοράζουν προϊόντα της.

Άλλο να διαφωνείτε με μια επιλογή και άλλο να βγάζετε αυτό το μίσος για ανθρώπους που έκαναν το "έγκλημα" να μην έχουν την ίδια άποψη με εσάς στην επιλογή καταναλωτικού προϊόντος. Αυτό έχει ψυχοπαθολογικές ρίζες, ίσως είναι καλό να ψάξετε λίγη εξειδικευμένη βοήθεια.

Το λιγοτερο, υπερβολικος. Ως μοδ και μαλιστα σουπερ οφειλεις να διατηρεις ουδετερη σταση ασχετα με το τι πιστευεις και θεωρεις.

Επισης, δεν βλεπω που συνεισφερει το ποστ σου στην εξελιξη της συζητησης, δεν παρεχει κανενα στοιχειο ή πληροφορια επι του θεματος και πιο πολυ προς επιθεση αγανακτησης μου κανει ως προς συγκεριμενα μελη που δεν συμμεριζονται την δικη σου αποψη (;). 

Ελπιζω να μη μου ξανακλειδωσεις τον λογαριασμο και για αυτο το ποστ. ❤️

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Istros είπε

Δεν ξεκίνησε έτσι προφανώς δεν είσαι γνωστης.οταν ξεκίνησε απευθυνόταν σε συγκεκριμένο κοινό τότε,σε επαγγελματίες και σε εταιρείες.τοτε ένας Macintosh ήταν αποκλειστικά για επαγγελματική χρήση,θεωρούταν δε από τους καλύτερους  σε επεξεργασία εικονας.ηταν ακριβοι γιατι εφεραν πανω  τους hardware που δικαιολογούσε το κόστος τους και λειτουργικό με  γραφικό περιβάλλον((εικονίδια)) όταν οι υπόλοιποι  παιδευομασταν με το dos.Η πολιτική αλλαξε όταν ειχε αποχωρήσει και ο Jobs από την εταιρεία και χειροτέρεψε όταν επανηλθε.εαν θεωρείς ότι μια εταιρεία υπερκοστολογει τα προϊόντα της 40 χρόνια και συνεχίζεις να τα αγοράσεις τότε φταις ως καταναλωτής.εαν δεν τα αγόραζαν φυσικό επακόλουθο θα είχε να πέσουν οι τιμές της.οταν πουλάει με μεγάλο κέρδος γιατί να ριξει τις τιμές?εάν εννοείς ότι 40 χρόνια τώρα κοροϊδεύει τους πελάτες της πάλι θα διαφωνήσω γιατί η πολιτική αυτή έχει αλλάξει μετά Jobs εποχή.Σαν καταναλωτές παίρνουμε ότι μας αξίζει.Δεν χρειάζεται να υπερκοστολογει τα προϊόντα της για να ξεχωρίσει έχει το δικό της λειτουργικό που την κάνει ξεχωριστή.εαν θεωρείς ότι όταν αγοράζεις κάτι υπερκοστολογημενο σε κάνει να νιώθεις ότι έχεις πάρει κάτι ανωτέρω θα διαφωνήσω μαζί σου μάλλον για κοροϊδία μου κάνει.απλα βρίσκει και τα παίρνει και γιατί να αλλαξει?

Ο jobs ήταν μεγάλος οραματιστής και δημιουργός προσπαθούσε να προσφέρει γι'αυτό έχασε και τον έλεγχο της εταιρείας και πέρασε σε μετόχους, μια πολυεθνική εταιρεία με αποκλειστικό γνώμονα το κέρδος γι'αυτό πήγε να κλείσει τότε.και τότε πουλούσε υπερκοστολογημενα αλλά οι καταναλωτές δεν ήταν φυτά και δεν αγόραζαν αλόγιστα.οταν επέστρεψε ο jobs και επινόησε το iPad,iTunes και iPhone επειδή ειχαν πωλήσεις ανέβασαν την τιμή και έκαναν τα προϊόντα τους συνώνυμα με το lifestyle και αφού πουλάει δεν αλλάζουν πολιτική.εαν είσαι υπερήφανος που πληρώνεις κάτι παραπάνω απ' ότι αξίζει και επιβράβευεις μια εταιρεία που δεν σέβεται τους πελάτες της απλά τους αρμεγει τι άλλο να πω?

Αυτήν την ιστορία την έπλασες με το μυαλό σου? Συγνώμη αλλά πάντα έβγαζε προϊόντα που πρωταρχικό στόχο είχαν το design και την ευκολία χρήσης και μετά τα έβγαζε ως επαγγελματικά προϊόντα. Τον επαγγελματία τον ενδιαφέρει το All in one σασί? Θα  μας τρέλανεις τελείως?

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Το ενδεχόμενο να κρίνει κάποιος την εταιρία έχοντας προϊόντα της και να μην είναι ευχαριστημένος το σκέφτηκες καθόλου; 

 

11 λεπτά πριν, Istros είπε

δεν υπάρχει αυτη η πιθανότητα όλοι αυτοί που αγορασαν τα προϊόντα της και δεν έμειναν ευχαριστημένοι η που  δεν κατάφεραν  να καλύψουν τις  ανάγκες τους είναι haters και υποτιμούν αυτόυς που την αγαπούν

Μιας που μιλάτε γι αυτούς που έχουν προιόντα Apple και δεν είναι ευχαριστημένοι, Istros και Plapoutas, από περιέργια εσείς ποια Apple προιόντα έχετε αυτή τη στιγμή? Και τι προβλήματα αντιμετωπίζετε?

Γιατί τα επιχειρήματα σας περιορίζονται πάντα στην υπερκοστολόγηση, στο ότι κοροιδεύει η Apple τους πελάτες της και στο πόσο ζώα/σιχαμένοι είναι, κτλ.

Εγώ πάντως ακόμα δεν έχω διαβάσει κάτι του στυλ "είχα/έχω την τάδε Apple συσκευή και μου έβγαλε εκείνο το πρόβλημα". Όχι από εσάς τουλάχιστον. Όλο με το τι αγοράζουν και τι κάνουν οι άλλοι ασχολείστε προς το παρόν.

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

"Premium" και τα υπονοούμενα από κάτω και μετά ρωτάτε γιατί συχαίνεται ο κόσμος την Apple και τους πελάτες της. Για αυτή ακριβώς την ιδεολογία, επειδή σκάτε 3000€ για έναν φορητό υπολογιστή, νομίζετε ότι είστε πελάτες ξεχωριστής κατηγορίας, VIP και καλά. Σοβαρευτείτε γελάνε και τα τσιμέντα με κάτι τέτοια σχόλια.

Να δεις τι γέλια κάνουν μερικοί με αυτά που βρίσκεται ως δικαιολογίες.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Μιας που μιλάτε γι αυτούς που έχουν προιόντα Apple και δεν είναι ευχαριστημένοι, Istros και Plapoutas, από περιέργια εσείς πια προιόντα έχετε αυτή τη στιγμή? Και ποια προβλήματα αντιμετωπίζετε?

Γιατί τα επιχειρήματα σας περιορίζονται πάντα στην υπερκοστολόγηση, στο ότι κοροιδεύει η Apple τους πελάτες της και στο πόσο ζώα/σιχαμένοι είναι, κτλ.

Εγώ πάντως ακόμα δεν έχω διαβάσει κάτι του στυλ "είχα/έχω την τάδε Apple συσκευή και μου έβγαλε εκείνο το πρόβλημα". Όχι από εσάς τουλάχιστον. Όλο με το τι αγοράζουν και τι κάνουν οι άλλοι ασχολείστε προς το παρόν.

Εγώ προσωπικά είχα προϊόντα της apple κατα καιρούς τα οποίο δεν κατάφεραν να καλύψουν τις ανάγκες μου για τη χρήση που εγώ κάνω.θεωρώ όμως ότι βγάζει καλά προϊόντα με ποιοτητα.το ότι κάποιος δεν έμεινε ευχαριστημένος με προϊόν της apple σας φαίνεται παράλογο και μόνο προκαταλήμενος μπορεί να είναι?εσύ εάν αγόρασες android συσκευή και δεν σου άρεσε είσαι αυτοματα hater?εδώ όσοι υπερασπίζονται την apple με μενος αναφέρουν ότι έχουν zuk!??

7 λεπτά πριν, atheatos είπε

Αυτήν την ιστορία την έπλασες με το μυαλό σου? Συγνώμη αλλά πάντα έβγαζε προϊόντα που πρωταρχικό στόχο είχαν το design και την ευκολία χρήσης και μετά τα έβγαζε ως επαγγελματικά προϊόντα. Τον επαγγελματία τον ενδιαφέρει το All in one σασί? Θα  μας τρέλανεις τελείως?

Πραγματικά αδυνατω να απαντησω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Τι εγινε τελικα ολοι αυτοι οι υποψηφιοι αγοραστες  premium προιοντων θα καταληξουν σε αντιστοιχα προιοντα αλλης εταιρειας η'  θα παρουν macbook ?

Oχι το λεω γιατι μας ζαλισαν τοσες μερες ,τωρα που διορθωθηκε το προβλημα με ενα patch .Η μηπως τελικα δεν τους απασχολουν ολα αυτα ,εκεινοι ειναι με ενα lap top του  500ρικου στην καλυτερη αν εχουν και lap top  και απλα ειδαν την λεξη apple και μπηκαν να κραξουν ?

μπήκαμε να κράξουμε την apple τραβάς κάνα ζόρι; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Μιας που μιλάτε γι αυτούς που έχουν προιόντα Apple και δεν είναι ευχαριστημένοι, Istros και Plapoutas, από περιέργια εσείς ποια Apple προιόντα έχετε αυτή τη στιγμή? Και τι προβλήματα αντιμετωπίζετε?

Γιατί τα επιχειρήματα σας περιορίζονται πάντα στην υπερκοστολόγηση, στο ότι κοροιδεύει η Apple τους πελάτες της και στο πόσο ζώα/σιχαμένοι είναι, κτλ.

Εγώ πάντως ακόμα δεν έχω διαβάσει κάτι του στυλ "είχα/έχω την τάδε Apple συσκευή και μου έβγαλε εκείνο το πρόβλημα". Όχι από εσάς τουλάχιστον. Όλο με το τι αγοράζουν και τι κάνουν οι άλλοι ασχολείστε προς το παρόν.

Πότε μου δεν χαρακτήρισα κάποιον ως ζώο κλπ. Όσο για τα προϊόντα, έχω 2 χρονών iMac σπίτι, iPhone και ένα iPad. Προβλήματα που αντιμετωπίζω και το αναφέρω στην τιμή; 1200€ υπολογιστής και μου τον πούλησαν με 5400rpm σκληρό δίσκο λάπτοπ, σέρνεται με το παραμικρό, να πλήρωνα 500€ για να μου έβαζαν έναν SSD που θα αγόραζα 110€ αν τον αγόραζα μόνος μου; Να μην μπορώ να τον ανοιξώ και να αλλάξω τον σκληρό δίσκο; Κάποτε οι υπολογιστές της Apple ήταν πιο ευέλικτοι, όταν ήθελες να επισκευάσεις κάτι. Τώρα σε αναγκάζουν να τα σκάσεις αδρά. Εσείς όμως βλέπεται έναν τέλειο κόσμο όταν μιλάμε για αυτή την εταιρία και δεν βλέπεται τίποτα αρνητικό ως πελάτες. Πες μου αν εσύ βρίσκεις το παραπάνω που σου ανέφερα σωστό και ναι λάβε υπόψιν την τιμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, D.Luffy είπε

Γιατί τα επιχειρήματα σας περιορίζονται πάντα στην υπερκοστολόγηση, στο ότι κοροιδεύει η Apple τους πελάτες της και στο πόσο ζώα/σιχαμένοι είναι, κτλ.

Δεν σου ειναι αρκετο αυτο δηλαδη?

Να εχεις μια εταιρια που να σε κοροιδευει μεσα στα μουτρα σου και να σου λεει οτι το υπερκοστολογημενο και κακοσχεδιασμενο μου προιον δεν το προβλημα, εσυ ο χρηστης εισαι το προβλημα που το κρατας/χρησιμοποιεις λαθος.

Δηλαδη πρεπει να πληρωσω 3 χιλαρικα και για να μην δουλευει ο επεξεργαστης μου στους 90C+ βαθμους θα πρεπει να κανω μονo web browsing και να ακουω μουσικη? Αυτη ειναι η χρηση ενος "Pro" μηχανηματος? Σοβαρολογουμε τωρα? 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
14 minutes ago, momentum said:

Το λιγοτερο, υπερβολικος. Ως μοδ και μαλιστα σουπερ οφειλεις να διατηρεις ουδετερη σταση ασχετα με το τι πιστευεις και θεωρεις.

Επισης, δεν βλεπω που συνεισφερει το ποστ σου στην εξελιξη της συζητησης, δεν παρεχει κανενα στοιχειο ή πληροφορια επι του θεματος και πιο πολυ προς επιθεση αγανακτησης μου κανει ως προς συγκεριμενα μελη που δεν συμμεριζονται την δικη σου αποψη (;). 

Ελπιζω να μη μου ξανακλειδωσεις τον λογαριασμο και για αυτο το ποστ. ❤️

2 μέτρα και 2 σταθμά? Δεν πάει έτσι! 😛 

Δεν γίνεται να απαντήσει κάποιος σοβαρά σε κάποιον που δεν γνωρίζει πως πρέπει να σέβεται τους συνομιλητές του ακόμη κι αν διαφωνεί... Δεν σβήστηκε ποτέ κανένα μήνυμα που απλά διαφωνεί με τον άλλο και περιγράφει τη διαφωνία του ...ανθρώπινα. Όταν πάνω στον ενθουσιασμό του γράφει μπούρδες (έψαξα για ώρα να βρω λέξη που μπορώ να τη γράψω δημόσια), θα αντιμετωπιστεί αντίστοιχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άλλο ενα θέμα apple και οι γνωστοί αντικειμενικοί σχολιαστές Άλλη μια φορά έχουν τα περισσότερα σχόλια... Αυτό.απο μόνο του λέει πολλά. 

 

Για το θέμα μας τώρα, αν όντως λύθηκε έτσι "απλά" το πρόβλημα τότε είναι όντως άξιο θαυμασμού το ότι χώρεσε ο i9 στο σασί αυτό και ας μην μπορεί να λειτουργήσει στα όρια στο 5% των περιπτώσεων..

Στα περισσότερα "σενάρια " χρήσης θα κενταει! 

Έχει κάνει την παληκάρια και το έχει πάρει κανένας? 

Επεξ/σία από Tsakalos!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Istros είπε

Εγώ προσωπικά είχα προϊόντα της apple κατα καιρούς τα οποίο δεν κατάφεραν να καλύψουν τις ανάγκες μου για τη χρήση που εγώ κάνω.θεωρώ όμως ότι βγάζει καλά προϊόντα με ποιοτητα.το ότι κάποιος δεν έμεινε ευχαριστημένος με προϊόν της apple σας φαίνεται παράλογο και μόνο προκαταλήμενος μπορεί να είναι?εσύ εάν αγόρασες android συσκευή και δεν σου άρεσε είσαι αυτοματα hater?εδώ όσοι υπερασπίζονται την apple με μενος αναφέρουν ότι έχουν zuk!??

Όχι βέβαια, προσωπικά δεν μου φένεται καθόλου παράλογο το να μην είναι κάποιος ευχαριστημένος με προιόν της Apple. Ούτε εγώ ο ίδιος έμεινα ευχαριστημένος με όλα της τα προιόντα.

Μερικές φορές όμως διαβάζουμε σχόλια τα οποία ισοπεδώνουν τα πάντα, βγάζουν όλες τις συσκευές σκάρτες καθώς και τους πελάτες της εταιρίας! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Istros είπε

Εγώ προσωπικά είχα προϊόντα της apple κατα καιρούς τα οποίο δεν κατάφεραν να καλύψουν τις ανάγκες μου για τη χρήση που εγώ κάνω.θεωρώ όμως ότι βγάζει καλά προϊόντα με ποιοτητα.το ότι κάποιος δεν έμεινε ευχαριστημένος με προϊόν της apple σας φαίνεται παράλογο και μόνο προκαταλήμενος μπορεί να είναι?εσύ εάν αγόρασες android συσκευή και δεν σου άρεσε είσαι αυτοματα hater?εδώ όσοι υπερασπίζονται την apple με μενος αναφέρουν ότι έχουν zuk!??

Πραγματικά αδυνατω να απαντησω

Αν ήξερες θα απαντούσες. Αλλά τι να απαντήσεις ? Εδώ έγραψες ότι η Apple έβγαζε ανέκαθεν καθαρά επαγγελματικά μηχανήματα και γελάνε οι πάντες μαζί σου...

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, billdanos είπε

2 μέτρα και 2 σταθμά? Δεν πάει έτσι! 😛 

Δεν γίνεται να απαντήσει κάποιος σοβαρά σε κάποιον που δεν γνωρίζει πως πρέπει να σέβεται τους συνομιλητές του ακόμη κι αν διαφωνεί... Δεν σβήστηκε ποτέ κανένα μήνυμα που απλά διαφωνεί με τον άλλο και περιγράφει τη διαφωνία του ...ανθρώπινα. Όταν πάνω στον ενθουσιασμό του γράφει μπούρδες (έψαξα για ώρα να βρω λέξη που μπορώ να τη γράψω δημόσια), θα αντιμετωπιστεί αντίστοιχα. 

Δεν έχω δει όμως μέχρι στιγμής να κριτικάρεις ως Mod σχόλια που αφήνουν γνωστοί Apple Fans και υποβαθμίζουν τους υπόλοιπους χρήστες που αφήνουν κάποια κριτική, με σχόλια του τύπου "Δεν έχεις λεφτά, έχεις ψυχολογικά προβλήματα, ψάξε βοήθεια κλπ" είναι κατά την γνώμη σου τέτοια σχόλια αποδεκτά και δεν υπάρχει λόγος κρητικής από την μεριά σου; Γιατί σε βλέπω να κρίνεις μόνο αυτούς που θα πουν κάτι αρνητικό για την παραπάνω εταιρία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...