Προς το περιεχόμενο

Η Apple κυκλοφορεί patch που διορθώνει το throttling bug των νέων MacBook Pro


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
1 minute ago, Plapoutas said:

Δεν έχω δει όμως μέχρι στιγμής να κριτικάρεις ως Mod σχόλια που αφήνουν γνωστοί Apple Fans και υποβαθμίζουν τους υπόλοιπους χρήστες που αφήνουν κάποια κριτική, με σχόλια του τύπου "Δεν έχεις λεφτά, έχεις ψυχολογικά προβλήματα, ψάξε βοήθεια κλπ" είναι κατά την γνώμη σου τέτοια σχόλια αποδεκτά και δεν υπάρχει λόγος κρητικής από την μεριά σου; Γιατί σε βλέπω να κρίνεις μόνο αυτούς που θα πουν κάτι αρνητικό για την παραπάνω εταιρία. 

Εξαρτάται και σε ποιον απαντούν με αυτά τα σχόλια... Αν έχουν quot-άρει κάτι χειρότερο, δεν θα κάτσω καν να τα διαβάσω όλα για να καταλάβω ποιος το ξεκίνησε (είπαμε, είμαστε άνθρωποι και δεν αντέχουμε και τα ...πάντα 😛 ). 

Προσωπικά θεωρώ εξίσου σαχλαμάρες και αυτά τα μηνύματα, αν και νομίζω πως είναι απλά ειρωνείες για να ενοχλήσουν -αντίστοιχα- και την άλλη πλευρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Πότε μου δεν χαρακτήρισα κάποιον ως ζώο κλπ. Όσο για τα προϊόντα, έχω 2 χρονών iMac σπίτι, iPhone και ένα iPad. Προβλήματα που αντιμετωπίζω και το αναφέρω στην τιμή; 1200€ υπολογιστής και μου τον πούλησαν με 5400rpm σκληρό δίσκο λάπτοπ, σέρνεται με το παραμικρό, να πλήρωνα 500€ για να μου έβαζαν έναν SSD που θα αγόραζα 110€ αν τον αγόραζα μόνος μου; Να μην μπορώ να τον ανοιξώ και να αλλάξω τον σκληρό δίσκο; Κάποτε οι υπολογιστές της Apple ήταν πιο ευέλικτοι, όταν ήθελες να επισκευάσεις κάτι. Τώρα σε αναγκάζουν να τα σκάσεις αδρά. Εσείς όμως βλέπεται έναν τέλειο κόσμο όταν μιλάμε για αυτή την εταιρία και δεν βλέπεται τίποτα αρνητικό ως πελάτες. Πες μου αν εσύ βρίσκεις το παραπάνω που σου ανέφερα σωστό και ναι λάβε υπόψιν την τιμή.

Πότε ήταν πιο ευέλικτοι ? Ξέρεις την έννοια του τι σημαίνει ευέλικτος υπολογιστής? Εσείς γράφετε για κάποιους ότι γελάνε και τα τσιμέντα αλλά νομίζω ότι γελάει το σύμπαν μαζί σας....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
19 minutes ago, logistoulis said:

μπήκαμε να κράξουμε την apple τραβάς κάνα ζόρι; 

Και τις Αθηναϊκές πινακίδες  μην ξεχάσεις... 😛 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Όχι βέβαια, προσωπικά δεν μου φένεται καθόλου παράλογο το να μην είναι κάποιος ευχαριστημένος με προιόν της Apple. Ούτε εγώ ο ίδιος έμεινα ευχαριστημένος με όλα της τα προιόντα.

Μερικές φορές όμως διαβάζουμε σχόλια τα οποία ισοπεδώνουν τα πάντα, βγάζουν όλες τις συσκευές σκάρτες καθώς και τους πελάτες της εταιρίας! 

Όλες οι εταιρείες βγάζουν και προβληματικά προϊόντα λογικό είναι αυτό.Η λογική του τσουβαλιασματος δεν είναι σωστή για καμία εταιρεία.ουτε είναι σωστό να θεωρείς κάποιους χρήστες η καταναλωτές ζώα όπως αναφέρει κάποιος πιο πάνω.αυτη η λογικη είναι καταδικαστέα.γενικα οι κολλημένες απόψεις είναι απαράδεκτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τοσα σχολια στο προηγουμενο θεμα με το "προβλημα" και αλλα τοσο θα γινουν τωρα σε αυτο με τη "λυση"..

Σορρυ ρε παιδια αλλα τι σας κοφτει τι θα παρει ο καθενας??

Στη τσεπη του ειστε? Δε γουσταρετε? Πολυ ωραια μη ψωνιζετε..

Το λεω αυτο οχι για να κακοχαρακτηρισω κανεναν (ισα ισα που χαρακτηρισμοι γινονται αβερτα)... απλα δε βλεπω κανεις να μπαινει και να γραφει ετσι σε θεματα της HP, Dell, Toshiba πχ..

Μονο τον αριθμο σχολιων και το υφος να δει καποιος ειναι ευκολο να καταλαβει για ποιο πραγμα μιλαω..

Επισης δε πιστευω να αγοραζει καποιος καποιο προιον και να προσπαθει να το δικαιολογησει πουθενα..

Εφοσων του αρεσει τελος..

Ουτε και θα πτωχευσει η Apple επειδη παρακαλαω ο πουθενας εγω, ο Χ και ο Ψ..

Ολα αυτα τα σχολια και το υφος καθε φορα που γινονται παραπεμπουν αλλου.

Σε αλλες συμπεριφορες οπως "να ψοφησει ο σκυλος του γειτονα" και αλλα τετοια..

2018 εχουμε και ακομα παιδεια σε αυτο δεν εχουμε... Εχουμε εξελιξει με επιτυχια το κατιναριο του μπαλκονιου με τη γειτονισσα..

Αν το θελει καποιος θα το παρει.. Δε πα να κραζει ο αλλος..

Κλαιν μαιν... Καθρεφτακι και βασιλικη εξαιρεση!!!

Επεξ/σία από KAKADI
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, atheatos είπε

Πότε ήταν πιο ευέλικτοι ? Ξέρεις την έννοια του τι σημαίνει ευέλικτος υπολογιστής? Εσείς γράφετε για κάποιους ότι γελάνε και τα τσιμέντα αλλά νομίζω ότι γελάει το σύμπαν μαζί σας....

Στο παρελθόν μπορούσες να αλλάξεις ακόμα και τον M2 σκληρό δίσκο στα Macbook. Μετά τον έκαναν proprietary και σήμερα τον έχουν ενσωματώσει στην mainboard για να μην μπορείς να αλλάξεις τίποτα και τα χαρακτηρίζουν "Pro". Μπορούσαν η όχι να βάλουν καπάκι στο πίσω μέρος του iMac για να αλλάζεις τον σκληρό, όπως έχουν το καπάκι για την RAM? Μπορούσαν να το κάνουν, γιατί δεν το κάνουν; Γιατί έχουν τεράστιο κέρδος κάθε φορά που κάποιος θα αγοράσει καινούργιο iMac και χρειαστεί SSD. Μόνο για έναν 240GB SSD ζητάνε 240€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, atheatos είπε

Αν ήξερες θα απαντούσες. Αλλά τι να απαντήσεις ? Εδώ έγραψες ότι η Apple έβγαζε ανέκαθεν καθαρά επαγγελματικά μηχανήματα και γελάνε οι πάντες μαζί σου...

Όχι έχεις δίκιο τη δεκαετία του 80-90 δεν έβγαζε επαγγελματικά μηχανήματα αλλα έβγαζε παιχνιδομηχανές και home pc!!!την είχαν ως μέτρο σύγκρισης σε Amiga 500 και Atari ST στo περιοδικά user αλλά μάλλον δεν εχεις διαβάσει το συγκεκριμένο περιοδικό και δεν το θυμάσαι!

Επεξ/σία από Istros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, Plapoutas said:

Στο παρελθόν μπορούσες να αλλάξεις ακόμα και τον M2 σκληρό δίσκο στα Macbook. Μετά τον έκαναν proprietary και σήμερα τον έχουν ενσωματώσει στην mainboard για να μην μπορείς να αλλάξεις τίποτα και τα χαρακτηρίζουν "Pro". Μπορούσαν η όχι να βάλουν καπάκι στο πίσω μέρος του iMac για να αλλάζεις τον σκληρό, όπως έχουν το καπάκι για την RAM? Μπορούσαν να το κάνουν, γιατί δεν το κάνουν; Γιατί έχουν τεράστιο κέρδος κάθε φορά που κάποιος θα αγοράσει καινούργιο iMac και χρειαστεί SSD. Μόνο για έναν 240GB SSD ζητάνε 240€

Η τεχνολογία αλλάζει και μαζί και τα προϊόντα. Παλιά σου έπεφτε κάτω το κινητό και γινόταν 10 κομμάτια και μετά έπρεπε να ξαναφτιάξεις το παζλ! Τώρα έχεις πιο όμορφες συσκευές, αδιάβροχες με ποιοτικά υλικά αντί για σκέτο πλαστικό, κλπ κλπ τα οποία ΔΕΝ μπορείς να τα ανοίξεις για να τους βάλεις χέρι. Αυτό δεν τα κάνει υποδεέστερα από τα παλιά τεράστια πλαστικά τούβλα! :) 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Στο παρελθόν μπορούσες να αλλάξεις ακόμα και τον M2 σκληρό δίσκο στα Macbook. Μετά τον έκαναν proprietary και σήμερα τον έχουν ενσωματώσει στην mainboard για να μην μπορείς να αλλάξεις τίποτα και τα χαρακτηρίζουν "Pro". Μπορούσαν η όχι να βάλουν καπάκι στο πίσω μέρος του iMac για να αλλάζεις τον σκληρό, όπως έχουν το καπάκι για την RAM? Μπορούσαν να το κάνουν, γιατί δεν το κάνουν; Γιατί έχουν τεράστιο κέρδος κάθε φορά που κάποιος θα αγοράσει καινούργιο iMac και χρειαστεί SSD. Μόνο για έναν 240GB SSD ζητάνε 240€

Αν είχε την δυνατότητα η Apple εξαρχής να έφτιαχνε κλειστά κουτιά χωρίς καμία πρόσβαση θα το έκανε από την αρχή. Αυτό λέω και στον άλλον που ανέφερε την ιστορία της Apple , έτσι όπως την έπλασε στην φαντασία του. Επειδή τόσο καιρό δεν έβρισκε τρόπο να κλειδώνει τον υπολογιστή σαν iPhone , δεν σημαίνει ότι ήταν ευέλικτος. Το γράφω και γελάω. Συγνώμη αλλά σε όποιον πεις ότι τα mac έχουν ευέλικτο hardware θα γελάει. Το ότι έδινε πρόσβαση σε κάποια κομμάτια δεν την κάνει ευέλικτη στο hardware.

Υπάρχουν και κάποιοι που συνειδητά παίρνουν  κλειστά μηχάνηματα για λόγους ασφαλείας. Αλλά αυτοί δυστυχώς παρασύρουν και τους υπόλοιπους ,οι οποίοι καμία σχέση δεν έχουν με το αντικείμενο.

8 λεπτά πριν, Istros είπε

Όχι έχεις δίκιο τη δεκαετία του 80-90 δεν έβγαζε επαγγελματικά μηχανήματα αλλα έβγαζε παιχνιδομηχανές και home pc!!!την είχαν ως μέτρο σύγκρισης σε Amiga 500 και Atari ST στo περιοδικά user αλλά μάλλον δεν εχεις διαβάσει το συγκεκριμένο περιοδικό και δεν το θυμάσαι!

Οκ δεν ξέρω. Εσυ τα ξέρεις όλα, έχεις διαβάσει και κατακρίνεις όσους σαράντα χρόνια αγοράζουν προϊόντα Apple. Να είσαι καλά για τα καλά σου λόγια, παρολες τις μπηχτές που είχαν αλλά δεν είσαι ο μόνος που μπορεί να τι λέει επειδή βρήκε κάτι να πιαστεί....

Επεξ/σία από atheatos
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Η τεχνολογία αλλάζει και μαζί και τα προϊόντα. Παλιά σου έπεφτε κάτω το κινητό και γινόταν 10 κομμάτια και μετά έπρεπε να ξαναφτιάξεις το παζλ! Τώρα έχεις πιο όμορφες συσκευές, αδιάβροχες με ποιοτικά υλικά αντί για σκέτο πλαστικό, κλπ κλπ τα οποία ΔΕΝ μπορείς να τα ανοίξεις για να τους βάλεις χέρι. Αυτό δεν τα κάνει υποδεέστερα από τα παλιά τεράστια πλαστικά τούβλα! :) 

Για άλλη μία φορά δικαιολογείς την τακτική της εταιρίας, είναι ακριβώς αυτό που κρίνω παραπάνω. Δεν μου απάντησες και δεν νομίζω ότι βάζοντας ένα δεύτερο καπάκι στο πίσω μέρος θα κάνουν την συσκευή πλαστικό τούβλο. Οπότε εσύ είσαι ευχαριστημένος με το να πληρώνεις αδρά για έναν σκληρό δίσκο, αυτό να κρατήσω; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Όσο για τα προϊόντα, έχω 2 χρονών iMac σπίτι, iPhone και ένα iPad. Προβλήματα που αντιμετωπίζω και το αναφέρω στην τιμή; 1200€ υπολογιστής και μου τον πούλησαν με 5400rpm σκληρό δίσκο λάπτοπ, σέρνεται με το παραμικρό, να πλήρωνα 500€ για να μου έβαζαν έναν SSD που θα αγόραζα 110€ αν τον αγόραζα μόνος μου; Να μην μπορώ να τον ανοιξώ και να αλλάξω τον σκληρό δίσκο; Κάποτε οι υπολογιστές της Apple ήταν πιο ευέλικτοι, όταν ήθελες να επισκευάσεις κάτι. Τώρα σε αναγκάζουν να τα σκάσεις αδρά. Εσείς όμως βλέπεται έναν τέλειο κόσμο όταν μιλάμε για αυτή την εταιρία και δεν βλέπεται τίποτα αρνητικό ως πελάτες. Πες μου αν εσύ βρίσκεις το παραπάνω που σου ανέφερα σωστό και ναι λάβε υπόψιν την τιμή.

Όχι δεν το βλέπω σωστό και πάντα ήμουν κατά της αγοράς ενός iMac (καθώς και Mac pro) λόγω των περιορισμών που ανέφερες. Για μένα, τουλάχιστον τα desktop συστήματα θα πρέπει να αναβαθμίζονται εύκολα από τον ίδιο τον χρήστη. Δεν υπάρχει καμία δικαιολογία εδώ. 

Από την άλλη όμως έχω μείνει πολύ ικανοποιημένος από τα τηλέφωνα της και τα tablet της. Αυτό δεν σημαίνει ότι είναι τα τέλεια προιόντα μιας και καμία εταιρία δεν μπορεί να σου προσφέρει κάτι τέτοιο.

 

12 λεπτά πριν, momentum είπε

Να εχεις μια εταιρια που να σε κοροιδευει μεσα στα μουτρα σου και να σου λεει οτι το υπερκοστολογημενο και κακοσχεδιασμενο μου προιον δεν το προβλημα, εσυ ο χρηστης εισαι το προβλημα που το κρατας/χρησιμοποιεις λαθος.

Δηλαδη πρεπει να πληρωσω 3 χιλαρικα και για να μην δουλευει ο επεξεργαστης μου στους 90C+ βαθμους θα πρεπει να κανω μονo web browsing και να ακουω μουσικη? Αυτη ειναι η χρηση ενος "Pro" μηχανηματος? Σοβαρολογουμε τωρα? 

Στο πρώτο που λες, θα συμφωνίσω εν μέρη όταν βγήκε ο μακαρίτης και είπε ότι 10 εκατομμύρια κόσμος "κρατάει λάθος το κινητό". Ήταν προσβλητικό, απαράδεκτο και αισχρό. Ο μακαρίτης όμως είχε μια πολύ ιδιαίτερη (και αισχρή) προσωπικότητα και ευτυχώς δεν είχαμε άλλα τέτοια σχόλια στην μετέπειτα πορεία της εταιρίας.

Έβγαλε προιόντα τα οποία είχαν σχεδιαστικά λάθη στην πορεία τα οποία προσπάθησε να καλύψει? Σίγουρα. Το ίδιο όμως συμβαίνει και με άλλες εταιρίες premium προιόντων. Κανείς δεν θα βγει να παραδεχθεί εύκολα ένα σχεδιαστικό λάθος εκτός και αν αυτό φτάσει να απειλεί τη σωματική ακεραιότητα του καταναλωτή (Samsung).    

Όσο για το τελευταίο που λες, σε βρίσκω άκρως υπερβολικό. Δεν νομίζω ότι ένα MacBook Pro θα πάθει κάτι αν το χρησιμοποιήσεις για δουλειές πέρα από το browsing και τη μουσική. Κάτι τέτοιες ακραίες γενικεύσεις είναι που προκαλούν αρνητικά σχόλια και συμπεριφορές εδώ πέρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, atheatos είπε

Αν είχε την δυνατότητα η Apple εξαρχής να έφτιαχνε κλειστά κουτιά χωρίς καμία πρόσβαση θα το έκανε από την αρχή. Αυτό λέω και στον άλλον που ανέφερε την ιστορία της Apple , έτσι όπως την έπλασε στην φαντασία του. Επειδή τόσο καιρό δεν έβρισκε τρόπο να κλειδώνει τον υπολογιστή σαν iPhone , δεν σημαίνει ότι ήταν ευέλικτος. Το γράφω και γελάω. Συγνώμη αλλά σε όποιον πεις ότι τα mac έχουν ευέλικτο hardware θα γελάει. Το ότι έδινε πρόσβαση σε κάποια κομμάτια δεν την κάνει ευέλικτη στο hardware.

Υπάρχουν και κάποιοι που συνειδητά παίρνουν  κλειστά μηχάνηματα για λόγους ασφαλείας. Αλλά αυτοί δυστυχώς παρασύρουν και τους υπόλοιπους ,οι οποίοι καμία σχέση δεν έχουν με το αντικείμενο.

Οκ δεν ξέρω. Εσυ τα ξέρεις όλα, έχεις διαβάσει και κατακρίνεις όσους σαράντα χρόνια αγοράζουν προϊόντα Apple. Να είσαι καλά για τα καλά σου λόγια, παρολες τις μπηχτές που είχαν αλλά δεν είσαι ο μόνος που μπορεί να τι λέει επειδή βρήκε κάτι να πιαστεί....

Εδώ μου λες ότι η apple δεν έβγαζε επαγγελματικά μηχανήματα!???τι έβγαζε παιχνιδομηχανές η home pc?Macintosh μόνο σε καταστήματα και εταιρείες υπήρχαν και σπάνια έβλεπες κάτοχο apple για προσωπική χρηση.Ηταν όντως φοβερά μηχανήματα για την εποχή τους..Λιγες εφαρμογές υπήρχαν εκείνη την εποχή για Macintosh και σπάνια παιχνίδια.σε ποια εποχή αναφέρεσαι που γελάνε μαζί μου?μήπως γελάνε μαζί σου Μ αυτά που γράφεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικα αμφιβαλλω κατα ποσο μπορεις να διορθωσεις ενα τετοιο θεμα αντιμετωπιζοντας το ως Bug. Ετσι οπως το κοβω απλα θα ανεβασανε τα ορια ανοχης για θερμοκρασιες στον cpu, ελπιζω να μην αποβει μοιραιο για το Hardware του υπολογιστη σε 1-1.5 χρονο.... αλλα μεχρι τοτε ο κατοχος θα εχει παρει το νεο και πιο ωραιο macbook.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, Plapoutas said:

Για άλλη μία φορά δικαιολογείς την τακτική της εταιρίας, είναι ακριβώς αυτό που κρίνω παραπάνω. Δεν μου απάντησες και δεν νομίζω ότι βάζοντας ένα δεύτερο καπάκι στο πίσω μέρος θα κάνουν την συσκευή πλαστικό τούβλο. Οπότε εσύ είσαι ευχαριστημένος με το να πληρώνεις αδρά για έναν σκληρό δίσκο, αυτό να κρατήσω; 

Όταν αγοράζω συσκευή από την Apple, γνωρίζω από πριν πως δεν αγοράζω μνήμη, δίσκο, κάρτα γραφικών, μπαταρία, τροφοδοτικό, κλπ κλπ αλλά μια ενιαία συσκευή (είτε είναι κινητό, είτε laptop). Δεν μπορώ να το κοστολογίσω με τη λογική που είχα από τα windows desktops που τα έφτιαχνα κομμάτι κομμάτι. 

Πληρώνω λοιπόν αδρά (ποτέ δεν είπα πως είναι φθηνά ή πως χαίρομαι που κοστίζουν πολύ) για να έχω μια συσκευή που με ικανοποιεί συνολικά και με την οποία μπορώ να κάνω τις δουλειές μου όπως θέλω εγώ και όχι όπως μου προτείνουν οι άλλοι. Και μέχρι τώρα, δεν είχα ποτέ κάποιο σημαντικό πρόβλημα. Το καπάκι στο πίσω μέρος που λες αυτή τη στιγμή είναι άχρηστο μιας και η μπαταρία είναι απλωμένη σε όλη τη συσκευή και ο "δίσκος" καθώς και η μνήμη κλπ είναι ένα ενιαίο κομμάτι μαζί με τη motherboard. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...