Προς το περιεχόμενο

Η Apple κυκλοφορεί patch που διορθώνει το throttling bug των νέων MacBook Pro


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, billdanos είπε

Όταν αγοράζω συσκευή από την Apple, γνωρίζω από πριν πως δεν αγοράζω μνήμη, δίσκο, κάρτα γραφικών, μπαταρία, τροφοδοτικό, κλπ κλπ αλλά μια ενιαία συσκευή (είτε είναι κινητό, είτε laptop). Δεν μπορώ να το κοστολογίσω με τη λογική που είχα από τα windows desktops που τα έφτιαχνα κομμάτι κομμάτι. 

Πληρώνω λοιπόν αδρά (ποτέ δεν είπα πως είναι φθηνά ή πως χαίρομαι που κοστίζουν πολύ) για να έχω μια συσκευή που με ικανοποιεί συνολικά και με την οποία μπορώ να κάνω τις δουλειές μου όπως θέλω εγώ και όχι όπως μου προτείνουν οι άλλοι. Και μέχρι τώρα, δεν είχα ποτέ κάποιο σημαντικό πρόβλημα. Το καπάκι στο πίσω μέρος που λες αυτή τη στιγμή είναι άχρηστο μιας και η μπαταρία είναι απλωμένη σε όλη τη συσκευή και ο "δίσκος" καθώς και η μνήμη κλπ είναι ένα ενιαίο κομμάτι μαζί με τη motherboard. 

Στα iMac όχι δεν είναι ενιαίο, τουλάχιστον αν δεν θέλουν να το κάνουν, ας βάζουν εξαρχής έναν 240GB SSD σαν δωρεάν επιλογή ανάμεσα στον 1TB 5400rpm HDD και τον 240GB SSD. Γιατί κακά τα ψέματα πάνω από 70€ δεν κοστίζει ένας καλός δίσκος. Στα Macbook με το σημερινό σασί, να το καταλάβω ότι δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής, αλλά και πάλι 1500€ με μόνο 128GB SSD είναι γελοίο. Θα έπρεπε να έχουν τουλάχιστον 240GB σε αυτά τα λεφτά. Δεν είναι δα και κάτι το πολυτελές σήμερα ένας SSD δίσκος. Είναι τακτικές που πιστεύω δεν υπάρχουν δικαιολογίες, είναι απλά άπληστες τακτικές. 2018 έχουμε είναι κάποια πράγματα που θα έπρεπε να είναι δεδομένα σε αυτές τις τιμές.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 157
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, Istros είπε

Εδώ μου λες ότι η apple δεν έβγαζε επαγγελματικά μηχανήματα!???τι έβγαζε παιχνιδομηχανές η home pc?Macintosh μόνο σε καταστήματα και εταιρείες υπήρχαν και σπάνια έβλεπες κάτοχο apple για προσωπική χρηση.Ηταν όντως φοβερά μηχανήματα για την εποχή τους..Λιγες εφαρμογές υπήρχαν εκείνη την εποχή για Macintosh και σπάνια παιχνίδια.σε ποια εποχή αναφέρεσαι που γελάνε μαζί μου?μήπως γελάνε μαζί σου Μ αυτά που γράφεις?

Επειδή δεν είδες εσυ και επειδή δεν είναι πολλά γιατί είναι ακριβά δεν σημαίνει ότι κάποιοι δεν τα έπαιρναν για προσωπική χρήση. Τα πολύχρωμα eMac και iBook  τα είχαν για επαγγελματική χρήση? 

Μηπως είσαι ο heybro? Τέτοια κουφή συλλογιστική μόνο από αυτόν έχω συναντήσει....

Υγ. Καλό είναι τα τρολ να μένουν στις σπηλιές τους και να βγαίνουν την πρωτοχρονιά....χαχαχα

Επεξ/σία από atheatos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
5 minutes ago, Plapoutas said:

Στα iMac όχι δεν είναι ενιαίο, τουλάχιστον αν δεν θέλουν να το κάνουν, ας βάζουν εξαρχής έναν 240GB SSD σαν δωρεάν επιλογή ανάμεσα στον 1TB 5400rpm HDD και τον 240GB SSD. Γιατί κακά τα ψέματα πάνω από 70€ δεν κοστίζει ένας καλός δίσκος. Στα Macbook με το σημερινό σασί, να το καταλάβω ότι δεν υπάρχει δυνατότητα αλλαγής, αλλά και πάλι 1500€ με μόνο 128GB SSD είναι γελοίο. Θα έπρεπε να έχουν τουλάχιστον 240GB σε αυτά τα λεφτά. Δεν είναι δα και κάτι το πολυτελές σήμερα ένας SSD δίσκος. Είναι τακτικές που πιστεύω δεν υπάρχουν δικαιολογίες, είναι απλά άπληστες τακτικές. 2018 έχουμε είναι κάποια πράγματα που θα έπρεπε να είναι δεδομένα σε αυτές τις τιμές.

Δεν μπορώ να συγκρίνω την τιμή ενός ssd του κιλού, με το "δίσκο" που έχουν τα mbp...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, billdanos είπε

Όταν πάνω στον ενθουσιασμό του γράφει μπούρδες (έψαξα για ώρα να βρω λέξη που μπορώ να τη γράψω δημόσια), θα αντιμετωπιστεί αντίστοιχα. 

Το αν ηταν μπουρδες το ποστ που μου που σβηστηκε θα μου το πεις σε κανενα χρονο που θα ανεβασεις θεμα απο ειδηση που θα μιλαει για

Αναφορά σε κείμενο

CPU degradation reported due to high temperatures on 2018 i9 MacBook Pro.

Θα τρεχουν τοτε οι αυτοι που εδωσαν το 3χιλιαρο πιστευοντας οτι αγορασαν ενα καλυτερο προιον να προλαβουν το Repair Extension Program αλλα οποιος προλαβε προλαβε. 

 

Αλλα σοβαρα τωρα μπορει καποιος να μου εξηγησει ενα πραγμα.

Εγω στα προσωπικα μου μηχανηματα αλλα και εργαστηριο που δουλευα, οταν πχ εστησα ενα πειραματικο workstation μετα το πρωτο επιτυχημενο boot το πρωτο που εκανα ηταν να τρεξω διαφορα benchmark για παρω μια εικονα των ρευματων-συχνοτητων-θερμοκρασιων του συστηματος και των υποσυστηματων πριν κανω ο,τι αλλο. Αυτο το θεωρω στανταρ πρακτικη δεν χρειαζεται να εισαι ιδιοφυια ουτε να εχεις 10 πτυχια πανω στην πληροφορικη και συναφη επιστημες για να το σκεφτεις.

Εκει τα τσακαλια στην apple που εχουν 10 πτυχια ο καθενας, τοσο καιρο που το ειχαν το μηχανημα στο εργαστηριο, δεν σκεφτηκε κανεις μα κανεις οτι αυτο το μηχανημα που θα κοστιζει 3 χιλιαρικα στην αγορα και το πουλαμε για "PRO" το οποιο προκυπει απο το "Profesional" οτι αυτοι που θα το παρουν θα θελουν να τρεχουν το λιγοτερο καποιο productivity app?

Απο τις δημοφιλεστερες εφαρμογες video editing δεν μπορουσε ενα τσακαλι εκει να τρεξει ενα 4Κ render στο Final Cut Pro η στο Premiere για να εβλεπε οτι σταζει λαβα απο κατω? Πρεπει να εισαι ιδιοφυια για να το σκεφτεις δηλαδη? Επρεπε το μηχανημα να βγει μετα απο τοσους μηνες στην αγορα να το παρουν οι πρωτοι (beta testers) για να ανακαλυψουν την ανεπαρκεια του 2 ετων σασι?

 

Δεν ειδε κανεις δηλαδη οτι τα "Pro" της τελευταιας δεκαετιας δουλευαν σε load στους 80C+, δεν ειδε κανεις οτι τα i5 του 2015 ανεβαζαν 85C+, τα i7 του 2016-2017 90C+ ??

Τι περιμενεις να συμβει με το hex i9 του 2018 ? Θα κατεβει η θερμοκρασια? θα ανεβει η θερμοκρασια? Tι θα κανει τελικα?

Σ Ο Β Α Ρ Ε Υ Τ Ε Ι Τ Ε   Κ Υ Ρ Ι Ο Ι 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Plapoutas είπε

"Premium" και τα υπονοούμενα από κάτω και μετά ρωτάτε γιατί συχαίνεται ο κόσμος την Apple και τους πελάτες της.

Δεν σιχαινεται ο κοσμος την Αpple  και τους πελατες της   αυτο ειναι παραδοξο  καθως πουλαει δεκαδες εκατομμυρια τεμαχια  καθε χρονο   σε ολο τον πλανητη  και   ο κοσμος  την εχει κανει μια απο τις μεγαλυτερες εταιρειες στον χωρο .

Την apple και τους πελατες της τους σιχαινεσαι εσυ . Αυτο ειναι  ενα αλλο παραδοξο .

Το γιατι   τους σιχαινεσαι  δεν ειναι του γνωστικου μου πεδιου να σου  απαντησω,θα πρεπει να το ψαξεις καλυτερα ,ευτυχως για σενα υπαρχουν ειδικοι  για τετοιες περιπτωσεις .

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, momentum said:

Το αν ηταν μπουρδες το ποστ που μου που σβηστηκε θα μου το πεις σε κανενα χρονο που θα ανεβασεις θεμα απο ειδηση που θα μιλαει για

Θα τρεχουν τοτε οι αυτοι που εδωσαν το 3χιλιαρο πιστευοντας οτι αγορασαν ενα καλυτερο προιον να προλαβουν το Repair Extension Program αλλα οποιος προλαβε προλαβε. 

Αλλα σοβαρα τωρα μπορει καποιος να μου εξηγησει ενα πραγμα.

Εγω στα προσωπικα μου μηχανηματα αλλα και εργαστηριο που δουλευα, οταν πχ εστησα ενα πειραματικο workstation μετα το πρωτο επιτυχημενο boot το πρωτο που εκανα ηταν να τρεξω διαφορα benchmark για παρω μια εικονα των ρευματων-συχνοτητων-θερμοκρασιων του συστηματος και των υποσυστηματων πριν κανω ο,τι αλλο. Αυτο το θεωρω στανταρ πρακτικη δεν χρειαζεται να εισαι ιδιοφυια ουτε να εχεις 10 πτυχια πανω στην πληροφορικη και συναφη επιστημες για να το σκεφτεις.

Εκει τα τσακαλια στην apple που εχουν 10 πτυχια ο καθενας, τοσο καιρο που το ειχαν το μηχανημα στο εργαστηριο, δεν σκεφτηκε κανεις μα κανεις οτι αυτο το μηχανημα που θα κοστιζει 3 χιλιαρικα στην αγορα και το πουλαμε για "PRO" το οποιο προκυπει απο το "Profesional" οτι αυτοι που θα το παρουν θα θελουν να τρεχουν το λιγοτερο καποιο productivity app?

Απο τις δημοφιλεστερες εφαρμογες video editing δεν μπορουσε ενα τσακαλι εκει να τρεξει ενα 4Κ render στο Final Cut Pro η στο Premiere για να εβλεπε οτι σταζει λαβα απο κατω? Πρεπει να εισαι ιδιοφυια για να το σκεφτεις δηλαδη? Επρεπε το μηχανημα να βγει μετα απο τοσους μηνες στην αγορα να το παρουν οι πρωτοι (beta testers) για να ανακαλυψουν την ανεπαρκεια του 2 ετων σασι?

Δεν ειδε κανεις δηλαδη οτι τα "Pro" της τελευταιας δεκαετιας δουλευαν σε load στους 80C+, δεν ειδε κανεις οτι τα i5 του 2015 ανεβαζαν 85C+, τα i7 του 2016-2017 90C+ ??

Τι περιμενεις να συμβει με το hex i9 του 2018 ? Θα κατεβει η θερμοκρασια? θα ανεβει η θερμοκρασια? Tι θα κανει τελικα?

Σ Ο Β Α Ρ Ε Υ Τ Ε Ι Τ Ε   Κ Υ Ρ Ι Ο Ι 

Αν γνωρίζεις περισσότερα από τους μηχανικούς της Apple και γνωρίζεις επίσης πως τους ξέφυγε κάτι τέτοιο, θα σου πρότεινα να τους στείλεις ένα CV. Δεν στο λέω ειρωνικά.

Απλά γνωρίζω πως ούτε κι εσύ γνωρίζεις ...και απλά δημιούργησες ένα εύκολο σενάριο για να φέρεις την όλη ιστορία στα μέτρα σου. 

:)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν μπορώ να συγκρίνω την τιμή ενός ssd του κιλού, με το "δίσκο" που έχουν τα mbp...

Kακως δεν μπορεις γιατι το pro εχει κοινους nvme ssd της Toshiba ή της Samsung συνηθως με sandforce controllers οπως και πολλοι ssd "του κιλου" στην αγορα.

Η διαφορα ειναι οτι ο αλλος θα το πληρωσει μιση τιμη και αν του χαλασει ή θελει μεγαλυτερο εινα μια βιδουλα δρομος, ενω εσυ το πετας μαζι με τη μητρικη και μενεις χωρις λαπτοπ μεχρι νεωτερας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Fotis13 είπε

Δεν σιχαινεται ο κοσμος την Αpple  και τους πελατες της   αυτο ειναι παραδοξο  καθως πουλαει δεκαδες εκατομμυρια τεμαχια  καθε χρονο   σε ολο τον πλανητη  και   ο κοσμος  την εχει κανει μια απο της μεγαλυτερες εταιρειες στον χωρο .

Την apple και τους πελατες της την σιχαινεσαι εσυ . Αυτο ειναι  ενα αλλο παραδοξο .

Το γιατι   τους σιχαινεσαι  δεν ειναι του γνωστικου μου πεδιου να σου  απαντησω,θα πρεπει να το ψαξεις καλυτερα ,ευτυχως για σενα υπαρχουν ειδικοι  για τετοιες περιπτωσεις .

Γιατί αφήνουν τέτοιου είδους σχόλια, όπως και τα υπόλοιπα χλεβαστικά σου σχόλια, με το αν έχει κάποιος λεφτά και το πια φτηνιάρικη συσκευή έχει. Οι Apple και η πλέμπα. Αλλά όπως είπα και παραπάνω στον @billdanos αυτά τα σχόλια τα αγνοεί. Όσο @billdanos για τους δίσκους του κιλού και αυτούς της Apple που λες, αναφέρομαι στους δίσκους του iMac και όχι τους ενσωματωμένους γιατί και τα iMac δίσκους του κιλού έχουν και μάλιστα πολύ φτηνούς.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, billdanos είπε

Αν γνωρίζεις περισσότερα από τους μηχανικούς της Apple και γνωρίζεις επίσης πως τους ξέφυγε κάτι τέτοιο, θα σου πρότεινα να τους στείλεις ένα CV. Δεν στο λέω ειρωνικά.

Απλά γνωρίζω πως ούτε κι εσύ γνωρίζεις ...και απλά δημιούργησες ένα εύκολο σενάριο για να φέρεις την όλη ιστορία στα μέτρα σου. 

:)

Δεν ειναι δικη μου λογικη, ειναι κοινη λογικη για οποιος γνωριζει στοιχειωδως απο υπολογιστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, momentum said:

Kακως δεν μπορεις γιατι το pro εχει κοινους nvme ssd της Toshiba ή της Samsung συνηθως με sandforce controllers οπως και πολλοι ssd "του κιλου" στην αγορα.

Η διαφορα ειναι οτι ο αλλος θα το πληρωσει μιση τιμη και αν του χαλασει ή θελει μεγαλυτερο εινα μια βιδουλα δρομος, ενω εσυ το πετας μαζι με τη μητρικη και μενεις χωρις λαπτοπ μεχρι νεωτερας.

 

Screen Shot 2018-07-26 at 11.37.20.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, newton91 είπε

Νομίζω αυτό συμβαίνει λόγω του λογισμικού. ( παίζει να είπα και μεγάλη μαλακια ) 

Εδώ το Macbook pro 13" του 2015 έχει γρηγορότερο δίσκο από τα υπόλοιπα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...