Προς το περιεχόμενο

Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 minutes ago, zio10 said:

Που δουλεύουν αυτοί που περνάνε;

Θειος μου περασε τις εξετασεις (ειχε παει φροντιστήριο Μπονια πρωτα + πολυ διαβασμα) και τα τελευταια χρονια δουλευει στον ΕΟΦ. Σε βαζουν υποτιθεται σε καποια θεση που να σχετιζεται με τις σπουδες σου (αν ειναι εφικτο κατι τετοιο).

Επεξ/σία από *nenya*
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 ώρες πριν, Bspus είπε

O διαγωνισμος, εκτος αν κατι εχει αλλαξει, χωριζεται σε δυο μερη. Στο πρωτο ειναι μονο γραπτα και οσοι κια να δωσουνε, περνανε μεχρι διπλασιοι απο τον τελικο αριθμο εισαχθεντων.

Δηλαδη αν ειναι να παρουν 100, οσοι και να δινουν, 200 θα περασουν στο δευτερο σταδιο το οποιο περιλαμβανει και αλλα γραπτα, και προφορικα και εξεταση (γραπτη και προφορικη) σε ξενη γλωσσα.

Το μονο κομματι στο οποιο πιθανως να υπαρχει βυσμα ειναι το προφορικο, στο οποιο μπορει αν σε ξερουν να σου δωσουν κανενα βαθμο παραπανω ωστε σε καποιες οριακες καταστασεις να περασεις μπροστα η να μην κοπεις. Το δυσκολο ειναι το πρωτο σταδιο το οποιο ομως πιστευω οτι και να θελουν ειναι δυσκολο να σε βοηθησουν. Και ειναι το σταδιο στο οποιο κοβονται οι περισσοτεροι αφου δινουν χιλιαδες.

Υποθετω (μιας και δεν ξερω), δεν μπορουν στον "γνωστο" να του ψυθιρισουν τα θεματα ή/και να τον βαθμολογησουν ευνοικα, ειδικα εφοσον μιλαμε για ερωτησεις ανοιχτου τυπου;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξιζει αλλα θελει πολυ διαβασμα τωρα για το μπονια σκεψου το και γενικα για τα φροντηστηρια γιατι θα σκασεις ενα καρο λεφτα και δεν ειναι σιγουρο εχω πολλους γνωστους που πηγαν στον μπονια σκηστηκαν στο διαβασμα εσκασαν και ενα 1300αρι και τελικα πατωσαν γιατι απο αυτα που τους εμαθε δεν επεσε σχεδον τιποτα.

Επεξ/σία από Exodia The Forbidden One
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Θελει και να εχεις τον τροπο εξετασης και την τυχη με το μερος σου. Η θεματολογια ειναι απειρη σε οικονομικα και δημοσια διοικηση (νομοθεσια, ιστορια κλπ) και παντα μπορει να τυχει κατι στο οποιο εισαι ανιδεος. Επισης οι ερωτησεις ειναι αναπτυξης και εχεις λιγο χρονο. Καποιοι γραφουν 10-12 σελιδες. Εγω 2 φορες που εδωσα δε μπορεσα να γραψω πανω απο 6 σελιδες λογω ταχυτητας γραψιματος. Τελος υπαρχει και πολιτικη χροια στις ερωτησεις, η οποια δεν ξερω πως αντιμετωπιζεται απο τους εξεταστες. Πχ εχουν βαλει τα αιτια της οικονομικης κρισης, τροπους αντιμετωπισης της προσφυγικης κρισης το 2015, να σχολιασεις το θεσμο της μονιμοτητας στο δημοσιο.

Βεβαια το καλο ειναι οτι τα odds δεν ειναι τραγικα. Περιπου 1000 ατομα δινουν μεχρι τελος και παιρνουν γυρω στους 100.. Φετος νομιζω θα παρουν μονο 78.

Εντάξει δεν νομίζω οτι έχουν και τόσο πολιτική χροιά οι ερωτήσεις, εκτός αν είσαι φανατισμένος με ένα κόμμα οπότε θα πέσεις στην παγίδα και θα δώσεις κομματικό χρώμα στις απαντήσεις. Οι παραπάνω ερωτήσεις ένας έξυπνα σκεπτόμενος μπορεί να τις απαντήσει δίχως να κάνει αναφορά στους πολιτικούς ή τα κόμματα.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tsioulak είπε

Υποθετω (μιας και δεν ξερω), δεν μπορουν στον "γνωστο" να του ψυθιρισουν τα θεματα ή/και να τον βαθμολογησουν ευνοικα, ειδικα εφοσον μιλαμε για ερωτησεις ανοιχτου τυπου;

 

Δεν ειναι τοσο ευκολο. Τα θεματα βγαινουν απο κληρωση που γινεται εκεινη τη στιγμη. Το συνολο των θεματων απο τα οποια κληρωνονται δεν ξερω ποτε ακριβως βγαινει αλλα οχι πολυ πιο πριν.

Τωρα τι να σου πω, δεν μπορει κανεις να σου αποδειξει οτι καποιος δεν εχει ενα γνωστο που βγαζει θεματα να του δωσει ενα συνολο απο τα πιθανα SOS. Ακομα και ετσι να ειναι (που δεν το πιστευω) ποσοι τετοιοι θα υπαρχουν?

Για ευνοικη βαθμολογια ακομα πιο δυσκολο καθως τα ονοματα ειναι καλυμμενα και αντιστοιχιζονται με αριθμους. Τωρα θα μου πεις μπορει να ξερεις καποιον εξεταστη, να του πεις τον αριθμο σου και να ψαχνει αυτος ποιος συναδελφος του εχει το γραπτο σου να παρακαλαει χαρες. ΟΚ, οπως ειπα πριν, τιποτα δεν αποκλειεται, απλως το θεωρω αρκετα δυσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Εντάξει δεν νομίζω οτι έχουν και τόσο πολιτική χροιά οι ερωτήσεις, εκτός αν είσαι φανατισμένος με ένα κόμμα οπότε θα πέσεις στην παγίδα και θα δώσεις κομματικό χρώμα στις απαντήσεις. Οι παραπάνω ερωτήσεις ένας έξυπνα σκεπτόμενος μπορεί να τις απαντήσει δίχως να κάνει αναφορά στους πολιτικούς ή τα κόμματα.

Καλά, πολιτικούς και κόμματα δεν αναφέρεις, εκτός και αν είναι τίποτα ιστορικά πρόσωπα. Πολιτική χροιά εννοώ με την έννοια της πολιτικής ιδεολογίας. Πχ, το 2015 ή 2016 που είχα δώσει, έβαλαν θέμα να προτείνουμε λύσεις για το προσφυγικό, όταν η μόνη πολιτική που υπήρχε τότε ήταν το "λιάζονται & εξαφανίζονται". Ούτε χοτ σποτ, ούτε συμφωνία με Τουρκία υπήρχε τότε, αλλά ρίσκαρες να γράψεις κάτι τέτοιο;  Ή μπορούσες να γράψεις για κλειστές δομές φιλοξενίας, όταν η κυβέρνηση μόλις είχε κλείσει πανηγυρικά την Αμυγδαλέζα; Εγώ είχα σκεφτεί τότε την τέλεια ιδέα, να χτιστεί ένα τεράστιο τείχος στα σύνορα με έξοδα των Τούρκων, αλλά δε βρήκα το κουράγιο να το γράψω.

Από συζητήσεις με παιδιά που πήγαιναν φροντιστήρια, κατάλαβα ότι το καλύτερο είναι απλά να αραδιάζεις σχετικούς νόμους και αρχές του ΟΗΕ, ΕΕ και λοιπών οργανισμών και να χτίζεις πάνω εκεί τα όποια επιχειρήματα σου και λιγότερο να μπαίνεις στην ουσία προτείνοντας λύσεις επί του θέματος. Πάντως θα ήθελα πολύ να δημοσιεύονταν τα καλύτερα γραπτά κάθε φορά. Είμαι πολύ περίεργος να διαβάσω τι λύσεις πρότεινε για το προσφυγικό ο πρώτος που πήρε σχεδόν άριστα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Καλά, πολιτικούς και κόμματα δεν αναφέρεις, εκτός και αν είναι τίποτα ιστορικά πρόσωπα. Πολιτική χροιά εννοώ με την έννοια της πολιτικής ιδεολογίας. Πχ, το 2015 ή 2016 που είχα δώσει, έβαλαν θέμα να προτείνουμε λύσεις για το προσφυγικό, όταν η μόνη πολιτική που υπήρχε τότε ήταν το "λιάζονται & εξαφανίζονται". Ούτε χοτ σποτ, ούτε συμφωνία με Τουρκία υπήρχε τότε, αλλά ρίσκαρες να γράψεις κάτι τέτοιο;  Ή μπορούσες να γράψεις για κλειστές δομές φιλοξενίας, όταν η κυβέρνηση μόλις είχε κλείσει πανηγυρικά την Αμυγδαλέζα; Εγώ είχα σκεφτεί τότε την τέλεια ιδέα, να χτιστεί ένα τεράστιο τείχος στα σύνορα με έξοδα των Τούρκων, αλλά δε βρήκα το κουράγιο να το γράψω.

Άνετα μπορείς να ρισκάρεις να γράψεις, σου λέει με την έννοια τι θα έκανες αν είχες θέση στην πολιτική εξουσία, δεν ρωτάει αν αυτό που θα αναφέρεις συμφωνούν οι πολιτικές δυνάμεις και αν θα εφαρμοστεί μελλοντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/7/2018 στις 6:34 ΜΜ, Ather είπε

 Τώρα για τα ποσοστά έχω να πω ότι οι οικονομολόγοι με γραπτό ΑΣΕΠ είχαν λιγότερο από 1% πιθανότητες.

απο που προκυπτει αυτο ; στο προσφατο διαγωνισμο ΑΑΔΕ η αναλογια ηταν μεγαλύτερη: 7000 υποψηφιοι για 372 θεσεις.

Επεξ/σία από alan2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alan2 είπε

απο που προκυπτει αυτο ; στο προσφατο διαγωνισμο ΑΑΔΕ η αναλογια ηταν μεγαλύτερη: 7000 υποψηφιοι για 372 θεσεις.

Ρίξε μία ματιά στον τελευταίο διαγωνισμό ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών οικονομολόγων (2009)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Καλησπέρα και καλή χρονιά.. σκέφτομαι να δώσω τις εξετάσεις για εσδδα και θα ήθελα να μου πειτε αν ξέρετε κάποιο καλό φροντιστήριο στη Θεσσαλονίκη. Επίσης, θεωρείτε ότι μπορεί κάποιος να επιτύχει στις εξετάσεις και χωρίς φροντιστήριο; το έχει προσπαθήσει κάποιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/7/2018 στις 8:44 ΠΜ, alan2 είπε

απο που προκυπτει αυτο ; στο προσφατο διαγωνισμο ΑΑΔΕ η αναλογια ηταν μεγαλύτερη: 7000 υποψηφιοι για 372 θεσεις.

Όντως. Οι διαγωνισμοί οι σχετικοί με το υπουργείο οικονομικών είναι πιο βατοί σε ύλη και με καλύτερες πιθανότητες εισαγωγής. Απλά έπαψαν-σχεδόν-να γίνονται λόγω κρίσης.

Όποιος έχει μακρόχρονη εμπειρία(σπουδές και δουλειά) σε λογιστικά και ελεγκτικά, με λίγο διάβασμα(~5 μήνες) πάνω σε μικρό-μάκρο και λίγα δίκαια είναι ΟΚ για να δώσει με σοβαρές αξιώσεις διορισμού. Από τους χιλιάδες που δίνουν, πολλοί είναι "παιδάκια" με ελάχιστη εμπειρία ή και ψιλοαδιάφοροι. Στον τελευταίο διαγωνισμό ζήταγαν μόνο λογιστική και ελεγκτική(παραδόξως και με άφθονη κοστολόγηση) με πιο επαγγελματικής φύσεως θέματα. Ακόμα μεγαλύτερο αβαντάζ για άτομα με εμπειρία. Δείτε απλά τις ηλικίες όσων πέρασαν στην 1Γ/2017. Ρωτήστε πόσοι "κάηκαν" από όσους βασίστηκαν αποκλειστικά στο φροντιστήριο.

Από την άλλη, η ΕΣΣΔΑ θέλει άτομα που να χειρίζονται καλά τον λόγο(οι των οικονομικών σχολών έχουν θέμα) και με την απύθμενη ύλη το αποτέλεσμα κρίνεται σε σημαντικό βαθμό από την τύχη. 

υ.γ.: * Διόρθωση. Έδωσαν τελικά 5141 οικονομολόγοι για 367 θέσεις. 548 θέσεις στο σύνολο για κάπου 7000 υποψηφίους όλων των ειδικοτήτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που θα βρουμε ποτε ξαναδινουν ? δεν εχω δει καμια προκυρηξη πχ για πληρωση συγκεκριμενων θεσεων κλπ..

δεν ξερω καν και το μισθο που θα περνει καποιος στους φορεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Επισκέπτης

λόγω σπουδών μου έχω πολλούς γνωστούς που δώσανε. 1 μπήκε. ο οποίος ανήκε με τα μπούνια (σικ) στη νεολαία του κόμματος που κυβερνούσε. δεν ξέρω γενικά αν παίζει μέσο, εγώ όσο σπούδαζα πολιτική μετάνιωνα κάθε μέρα και παραπάνω και έτσι άλλαξα πορεία όταν τελείωσα. τόσο τη σιχάθηκα. αλλά δεν νομίζω πως όλοι είναι με μέσο που μπαίνουν στη σχολη. σίγουρα κάποιοι είναι, αλλά αν κάποιος θέλει να δώσει αν διαβάσει πολύ πιστεύω έχει κάποιες λίγες πιθανότητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλημέρα. Επειδή το μυαλό μου με τριβελιζει να το παλέψω για εσδδα, θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Τα φροντιστήρια μπονια έχουν βγάλει 2 βιβλία για προετοιμασία για τις εξετάσεις. Αν πάρω αυτά καλύπτουν όλη την ύλη η θα πρέπει να πάρω κι άλλα μετά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...