Προς το περιεχόμενο

Εθνική Σχολή Δημόσιας Διοίκησης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/12/2019 στις 2:23 ΜΜ, ftoukaivgaino είπε

Σε οποιαδήποτε περίπτωση οποίος ενδιαφέρεται μπορώ να του αποστείλω ηλεκτρονικά την ύλη σε όλες τις ενότητες . Από αυτό το σημείο όμως μέχρι να δώσει κάποιος με αξιώσεις υπάρχει τεράστια απόσταση ... θέλει παρα πολύ διάβασμα ο διαγωνισμός 

Στείλε και σε εμένα αν μπορείς. Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 29/12/2019 στις 2:23 ΜΜ, ftoukaivgaino είπε

Σε οποιαδήποτε περίπτωση οποίος ενδιαφέρεται μπορώ να του αποστείλω ηλεκτρονικά την ύλη σε όλες τις ενότητες . Από αυτό το σημείο όμως μέχρι να δώσει κάποιος με αξιώσεις υπάρχει τεράστια απόσταση ... θέλει παρα πολύ διάβασμα ο διαγωνισμός 

Καλησπέρα! Θα μπορούσατε παρακαλώ να μου στείλετε και σε μένα την ύλη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...
Στις 29/12/2019 στις 2:23 ΜΜ, ftoukaivgaino είπε

Σε οποιαδήποτε περίπτωση οποίος ενδιαφέρεται μπορώ να του αποστείλω ηλεκτρονικά την ύλη σε όλες τις ενότητες . Από αυτό το σημείο όμως μέχρι να δώσει κάποιος με αξιώσεις υπάρχει τεράστια απόσταση ... θέλει παρα πολύ διάβασμα ο διαγωνισμός 

Καλημέρα,  ενδιαφέρομαι κι εγώ για τον διαγωνισμό όταν βγει η επόμενη ανακοίνωση. Εάν δεν είναι μεγάλος κόπος, θα μπορούσες να προωθήσεις και σε εμένα την ύλη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά!Αν ενδιαφέρεστε να δώσετε για ΕΣΔΑ,αξίζει να κοιτάξετε την ιστοσείδα https://esdda.freeforums.net/ ,γνωστή και ως ''Forum Εθνικής Σχολής Δημόσιας Διοίκησης''.Πάρα πολύ βοηθητικό μέρος.Ζητήστε ιδίως τη βοήθεια της Λίνας,ενός μέλους του φόρουμ που έχει φτιάξει αρχειάρα με όλα τα σημαντικά θέματα της ύλης στα Νομικά-Οικονομικά και όλα ελεύθερα για όλους!Γίνεται και κουβέντα με συμβουλές απ΄τα μέλη(αν και γίνονται αντεγκλήσεις που και που...).Αξίζει να το ψάξετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είναι πολύ δύσκολος ο διαγωνισμός αλλά πραγματικά αδιάβλητος. 

Προσωπικά προσπάθησα πάρα πολύ για χρόνια αλλά τελικά τα κατάφερα και θα είμαι στη νέα σειρά που ξεκινάει το Δεκέμβρη.

Αξίζει να ασχοληθείτε και ειδικά τώρα που ετοιμάζουν διαγωνισμό για 160 θέσεις. 

Επεξ/σία από maximusgr
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, maximusgr είπε

Είναι πολύ δύσκολος ο διαγωνισμός αλλά πραγματικά αδιάβλητος. 

Προσωπικά προσπάθησα πάρα πολύ για χρόνια αλλά τελικά τα κατάφερα και θα είμαι στη νέα σειρά που ξεκινάει το Δεκέμβρη.

Αξίζει να ασχοληθείτε και ειδικά τώρα που ετοιμάζουν διαγωνισμό γαι 160 θέσεις. 

 

Δίνουν αρκετά άτομα κάθε χρόνο αλλά στην ουσία οι πραγματικά διαβασμένοι που το παλεύουν δεν είναι πάνω από 300 άτομα. Δλδ αν κάποιος επενδύσει μια χρονιά στα γνωστά φροντιστήρια και ρίξει διάβασμα επιπέδου πανελλαδικών έχει καλές ελπίδες. 
Αν όχι την πρώτη χρονιά τότε τη 2η ή την 3η. 

Επίσης πλέον αξίζει ακόμα περισσότερο σαν επένδυση καθώς μπαίνει και γενικά γραπτός διαγωνισμός ΑΣΕΠ για απλό διορισμό στο δημοσιο και έτσι κάποιος που έχει ρίξει το τρελό διάβασμα για ΕΣΔΔ  μετά θα έχει πάρα πολύ μεγάλο προβάδισμα στους απλούς γραπτούς του ΑΣΕΠ έναντι των υπολοίπων καθώς εκεί το επίπεδο εξετάσεων θα είναι προφανώς αρκετά χαμηλότερο. 

Επεξ/σία από Backpacker
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Backpacker είπε

Δίνουν αρκετά άτομα κάθε χρόνο αλλά στην ουσία οι πραγματικά διαβασμένοι που το παλεύουν δεν είναι πάνω από 300 άτομα. Δλδ αν κάποιος επενδύσει μια χρονιά στα γνωστά φροντιστήρια και ρίξει διάβασμα επιπέδου πανελλαδικών έχει καλές ελπίδες. 
Αν όχι την πρώτη χρονιά τότε τη 2η ή την 3η. 

Επίσης πλέον αξίζει ακόμα περισσότερο σαν επένδυση καθώς μπαίνει και γενικά γραπτός διαγωνισμός ΑΣΕΠ για απλό διορισμό στο δημοσιο και έτσι κάποιος που έχει ρίξει το τρελό διάβασμα για ΕΣΔΔ  μετά θα έχει πάρα πολύ μεγάλο προβάδισμα στους απλούς γραπτούς του ΑΣΕΠ έναντι των υπολοίπων καθώς εκεί το επίπεδο εξετάσεων θα είναι προφανώς αρκετά χαμηλότερο. 

Είναι πολύ σωστά όλα όσα αναφέρεις. 

Ειδικά αυτό για τους επερχόμενους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ που θα είναι γραπτοί. Πραγματικά αυτό σκεφτόμουν προτού ανακοινωθούν τα αποτελέσματα,, ότι δηλαδή εκεί σίγουρα θα έχω μεγάλο προβάδισμα σε σχέση με άλλους υποψηφίους, οι οποίοι δεν έχουν ασχοληθεί με το διαγωνισμό της ΕΣΔΔΑ. Οπότε, η επένδυση συμφέρει 100%, και όταν λέω επένδυση εννοώ πρώτα και κύρια επένδυση σε προσωπική προσπάθεια και χρόνο. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2020 στις 1:54 ΜΜ, maximusgr είπε

Είναι πολύ σωστά όλα όσα αναφέρεις. 

Ειδικά αυτό για τους επερχόμενους διαγωνισμούς του ΑΣΕΠ που θα είναι γραπτοί. Πραγματικά αυτό σκεφτόμουν προτού ανακοινωθούν τα αποτελέσματα,, ότι δηλαδή εκεί σίγουρα θα έχω μεγάλο προβάδισμα σε σχέση με άλλους υποψηφίους, οι οποίοι δεν έχουν ασχοληθεί με το διαγωνισμό της ΕΣΔΔΑ. Οπότε, η επένδυση συμφέρει 100%, και όταν λέω επένδυση εννοώ πρώτα και κύρια επένδυση σε προσωπική προσπάθεια και χρόνο. 

Και εγώ θα συμφωνήσω. Αλλά νομίζω αν μπεις στην ΕΣΣΔΑ και αποφοιτήσεις δεν χρειαζεται να μπεις και μεσω ΑΣΕΠ καπου. Διοριζεσαι αυτοματα σε θέσεις του Δημοσίου που φυσικά εμπίπτουν στο πτυχίο σου.

Δεν ξέρω επισης αν ο γραπτος διαγωνισμός του ΑΣΕΠ θα στηρίζεται σε διάβασμα by the book ή τεστ γνώσεων. Ούτε αυτοί δεν έχουν ξεκαθαρίσει πως θα κάνουν το πλάνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, airtrelomike13 είπε

Και εγώ θα συμφωνήσω. Αλλά νομίζω αν μπεις στην ΕΣΣΔΑ και αποφοιτήσεις δεν χρειαζεται να μπεις και μεσω ΑΣΕΠ καπου. Διοριζεσαι αυτοματα σε θέσεις του Δημοσίου που φυσικά εμπίπτουν στο πτυχίο σου.

Δεν ξέρω επισης αν ο γραπτος διαγωνισμός του ΑΣΕΠ θα στηρίζεται σε διάβασμα by the book ή τεστ γνώσεων. Ούτε αυτοί δεν έχουν ξεκαθαρίσει πως θα κάνουν το πλάνο

Ναι εννοείται αν περάσει κάποιος ΕΣΔΔΑ τελείωσε είναι ήδη δημόσιο στην ουσία. Πληρώνεται 2 χρονια στη σχολη και μετά τοποθετείται σε δημοσιο οργανισμο.

Στο ίδιο μοτίβο θα ειναι και οι διαγωνισμοι ΑΣΕΠ απλά με πιο μικρή ύλη και πολύ πιο χαμηλό ανταγωνισμό. Διοικητικά-Λειτουργια Κράτους-Τεστ δεξιοτητων-Προσωπικοτητας κτλπ θα έχει. 
Και φυσικά ανάλογα τη θεση θα εχει και στο εκάστοτε αντικειμενο. Αν πχ κάποιος κανει για θεση οικονομικου θα εχει μακροοικονομιας και τετοια...αν καποιος κανει για νοσηλευτης θα εχει ανατομιες κ.ο.κ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Backpacker είπε

Ναι εννοείται αν περάσει κάποιος ΕΣΔΔΑ τελείωσε είναι ήδη δημόσιο στην ουσία. Πληρώνεται 2 χρονια στη σχολη και μετά τοποθετείται σε δημοσιο οργανισμο.

Στο ίδιο μοτίβο θα ειναι και οι διαγωνισμοι ΑΣΕΠ απλά με πιο μικρή ύλη και πολύ πιο χαμηλό ανταγωνισμό. Διοικητικά-Λειτουργια Κράτους-Τεστ δεξιοτητων-Προσωπικοτητας κτλπ θα έχει. 
Και φυσικά ανάλογα τη θεση θα εχει και στο εκάστοτε αντικειμενο. Αν πχ κάποιος κανει για θεση οικονομικου θα εχει μακροοικονομιας και τετοια...αν καποιος κανει για νοσηλευτης θα εχει ανατομιες κ.ο.κ. 

Eξυπακούεται αυτό. Το θέμα ειναι δεν έχει διευκρινιστεί αν θα έχει θεσεις για ΤΕ στους εν λόγω διαγωνισμούς γιατί στο τελευταίο υπόμνημα που μπηκε είχε μονο τους ΠΕ και ΔΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, airtrelomike13 είπε

Eξυπακούεται αυτό. Το θέμα ειναι δεν έχει διευκρινιστεί αν θα έχει θεσεις για ΤΕ στους εν λόγω διαγωνισμούς γιατί στο τελευταίο υπόμνημα που μπηκε είχε μονο τους ΠΕ και ΔΕ

Εννοείται οτι θα έχει. Δεν μπορούν να αποκοπούν κάτι εκατοντάδες χιλιάδες απόφοιτοι ΤΕ. Απλά θα ενταχθούν μαζι με τους ΠΕ λογικά όπως γίνεται ήδη στο υπουργείο παιδείας που και οι αποφοιτοι ΤΕΙ δουλεύουν και πληρώνονται σαν ΠΕ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ πως είναι πολύ θετική εξέλιξη σε κάθε περίπτωση η επιστροφή σε γραπτούς διαγωνισμούς. Προσωπικά δε θα το κρύψω, μου αρέσει και μου πάει γενικά το στιλ πολλαπλών επιλογών το οποίο και θα αξιοποιηθεί απ΄όσο καταλαβαίνω στους διαγωνισμούς του 2022 κι έπειτα. Νιώθω σα να παίζω ένα παιχνίδι, με ενεργοποιεί και με κάνει να θέλω να ανταγωνίζομαι με χαρά τους συνυποψήφιούς μου.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
1 ώρα πριν, ipsydetor είπε

αντε και μπαινεις στην διαδικασια να πας φροντιστηριο να σκασεις τα ευρω...την βιβλιογραφια την πληρωνεισ εξτρα ?ξερεις καποιος?

Στο φροντιστήριο θα σου δώσουν για κάθε ενότητα της προκήρυξης σημειώσεις, δηλαδή μία καλή περίληψη φτιαγμένη από τον καθηγητή αλλά και τα αντίστοιχα σημεία από αρκετά βιβλία της βιβλιογραφίας. Σκέψου έναν πάκο χαρτιά 300 πχ σελίδες για κάθε ενότητα που έχει μέσα πολύ υλικό και συνήθως καλύπτει το θέμα.

Όμως, για να είσαι σίγουρος θα πρέπει παράλληλα να ψάχνεσαι συνεχώς,  και ενδεχομένως να δανειστείς και κάποια από βιβλιοθήκες πανεπιστημίων πχ ή και να αγοράσεις. Πχ εγώ αγόρασα το "Εισαγωγή στη Δημόσια Διοίκηση" που μαζεύει κάποια ζητήματα με ωραίο τρόπο και σύντομα αλλά και Μακροοικονομία του Begg.

Ετοιμάζεται διαγωνισμός για 160 θέσεις για το 2021,  θα είναι ευκαιρία, οπότε σιγά σιγά μπορείς να ξεκινήσεις τη μελέτη σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...