Προς το περιεχόμενο

Περισσότερες πληροφορίες για την νέα Xbox Game Streaming υπηρεσία


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Σου δίνει και τις 2 επιλογές. Κάθε μία έχει τα καλά της και τα καλά της. Εσύ γιατί θες να αποτύχει;

πιστευω πως απαξιωνει το gaming, πως οι δημιουργοι θα χασουν το κινητρο τους λογω περιορισμενης κερδοφοριας και πως μακροπροθεσμα αυτο θα πληξει τοgaming ακριβως οπως εγινε με την μουσικη και την δισκογραφια:

περατεια/ digital/ streaming μουσικη κατασταση το 2018..

μην παρεξηγηθω, κανεις να μην χασει τη δουλεια του, business model να αλλαξουν θελω.

Η microsoft δεν εχει πλεον (μαλλον πουε δεν ειχε) gaming νοοτροπια, αλλα corporate.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Σου δίνει και τις 2 επιλογές. Κάθε μία έχει τα καλά της και τα καλά της. Εσύ γιατί θες να αποτύχει;

Γιατί η επόμενη από αυτή θα έχει μόνο μια έκδοση και δεν θα είναι η off streaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Malthador είπε

Και αυτό είναι κακό επειδή...; 

Γιατί θα πληρώνεις και θα έχεις αέρα (για ένα μικρό διάστημα). Δεν θα σου ανήκει ποτέ τίποτα. Αυτό είναι κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, jmirko15 said:

Γιατί θα πληρώνεις και θα έχεις αέρα (για ένα μικρό διάστημα). Δεν θα σου ανήκει ποτέ τίποτα. Αυτό είναι κακό.

Το Neflix είναι κακό; To Spotify; Το Steam; Προσωπικά πιστεύω ότι ο κόσμος πρέπει να πηγαίνει μπροστά, όχι πίσω. Τα οπτικά μέσα και οι περιορισμοί του H/W ανήκουν στο παρελθόν.

Εξάλλου το κάστρο έχει πέσει εδώ και χρόνια, από τότε που οι console gamers δέχθηκαν αβίαστα τη συνδρομή για αυτό που όφειλε να είναι δωρεάν, το online multiplayer με τα τυράκια των δωρεάν επί πληρωμή games και των εκπτώσεων στο store. Είναι λίγο αργά για δάκρυα πλέον.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το Neflix είναι κακό; To Spotify; Το Steam; Προσωπικά πιστεύω ότι ο κόσμος πρέπει να πηγαίνει μπροστά, όχι πίσω. Τα οπτικά μέσα και οι περιορισμοί του H/W ανήκουν στο παρελθόν.

Εξάλλου το κάστρο έχει πέσει εδώ και χρόνια, από τότε που οι console gamers δέχθηκαν αβίαστα τη συνδρομή για αυτό που όφειλε να είναι δωρεάν, το online multiplayer με τα τυράκια των δωρεάν επί πληρωμή games και των εκπτώσεων στο store. Είναι λίγο αργά για δάκρυα πλέον.

Ναι εγώ προσωπικά τα θεωρώ "κακά". Ασχέτως που δεν είναι το ίδιο με το gaming. (το steam δεν είναι το ίδιο με τις άλλες υπηρεσίες)

Συνήθως μια ταινία/σειρά θα την δεις μία φορά (έτσι και αλλιώς καλό είναι να την δεις πριν αφαιρεθεί από το netflix), τη μουσική από την άλλη άμα την ακούς συχνά συνήθως την αγοράσεις για support (μιας και το spotify δεν πληρώνει καλά anyway). Το game από την άλλη εφόσον θα έχουμε "σοβαρά" έξοδα συντήρησης (server με "δυνατό" Η/W κτλ κτλ) θα σε αφήνει να το παίζεις για ένα Χ χρονικό διάστημα και μετά @@ σαν να μην υπήρχε ποτέ. (Ναι και οι άλλες 2 υπηρεσίες έχουν έξοδα συντήρησης αλλά προς το παρόν αφαιρούνε μόνο ότι τους παίρνουν πίσω τα δικαιώματα σε αντίθεση με τα games τα οποία το κάνουν χωρίς κανέναν δισταγμό)

Εσύ μπορείς να το λες "μπροστά" αυτό εγώ μπορώ να το λέω "πίσω". Να σου αφαιρούν τα δικαιώματα και να το λέμε και πρόοδος. Αργά δεν θεωρώ πως είναι για τίποτα.

 

PS: Μία διευκρίνιση, δεν έχω θέμα με τις παραπάνω επιλογές εφόσον παραμένουν επιλογές και όχι μονόδρομος (δύσκολο βέβαια αυτό..).

Επεξ/σία από jmirko15
PS
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
34 minutes ago, jmirko15 said:

Ναι εγώ προσωπικά τα θεωρώ "κακά". Ασχέτως που δεν είναι το ίδιο με το gaming. (το steam δεν είναι το ίδιο με τις άλλες υπηρεσίες)

Οκ, αν θεωρείς ότι είναι κακό να έχεις μια μεγάλη γκάμα από επιλογές σε ταινίες και σειρές για ελάχιστα χρήματα το μήνα, είναι η άποψή σου, το γούστο σου και πολύ καλά κάνεις. Δυστυχώς για σένα και ευτυχώς για εμένα, υπάρχουν πάρα πολλοί χρήστες εκεί έξω που διαφωνούν μαζί σου, αρκετοί ώστε να έχουν λόγο ύπαρξης τέτοιες υπηρεσίες. Το Steam δεν είναι τώρα το ίδιο, αλλά προς τα εκεί πηγαίνει σιγά σιγά. Πρώτα το in-home streaming, τώρα το Steam Play app, σιγά σιγά θα ακολουθήσει και το remote streaming από προεγκατεστημένους servers, δεν αργεί να έρθει.

39 minutes ago, jmirko15 said:

Το game από την άλλη εφόσον θα έχουμε "σοβαρά" έξοδα συντήρησης (server με "δυνατό" Η/W κτλ κτλ) θα σε αφήνει να το παίζεις για ένα Χ χρονικό διάστημα και μετά @@ σαν να μην υπήρχε ποτέ. (Ναι και οι άλλες 2 υπηρεσίες έχουν έξοδα συντήρησης αλλά προς το παρόν αφαιρούνε μόνο ότι τους παίρνουν πίσω τα δικαιώματα σε αντίθεση με τα games τα οποία το κάνουν χωρίς κανέναν δισταγμό)

Δεν το ξέρω αυτό που λες. Και μάλλον δεν θα το μάθουμε μέχρι να πάρει την τελική του μορφή. Μόνο η Capcom το έχει κάνει αυτό στην Ιαπωνία στο Nintendo Switch και δεν νομίζω ότι χαίρει και ιδιαίτερης εκτίμησης. Εγώ νομίζω ότι θα ακολουθηθεί το μοντέλο του PS Now!, όλα τα games διαθέσιμα για κάποια συνδρομή το χρόνο.

41 minutes ago, jmirko15 said:

Εσύ μπορείς να το λες "μπροστά" αυτό εγώ μπορώ να το λέω "πίσω". Να σου αφαιρούν τα δικαιώματα και να το λέμε και πρόοδος. Αργά δεν θεωρώ πως είναι για τίποτα.

Εγώ το λέω πρόοδο να μπορώ να βλέπω «Black Mirror» και «Stranger Things» αντί για «Κωνσταντίνου και Ελένης» και «Ρετιρέ». Προφανώς εσύ διαφωνείς και δεν το θεωρείς πρόοδο, γιατί χάνονται δικαιώματα στην πορεία, δεκτόν. Είναι θέμα οπτικής, τι χάνεις και τι κερδίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, Malthador είπε

Το Neflix είναι κακό; To Spotify; Το Steam; Προσωπικά πιστεύω ότι ο κόσμος πρέπει να πηγαίνει μπροστά, όχι πίσω. Τα οπτικά μέσα και οι περιορισμοί του H/W ανήκουν στο παρελθόν.

Αν και όπως δείχνουν τα πράγματα αναπόφεκτα πηγαίνουμε προς καθαρά online πλατφόρμες, θα προτιμούσα να έχω το hardware μου και να μην εξαρτώμαι συνέχεια από την μόνιμη σύνδεση στο internet (ή την κίνηση στους servers) για να παίξω όπως πρέπει ένα παιχνίδι.

Το Netflix και το Spotify μπορεί να κλείσουν και αύριο πέρνοντας μαζί τους όλη την "συλλογή" μου.

Το Steam είναι στην ουσία ένα estore το οποίο φυσικά απαιτεί (ακόμα) την παραδοσιακή έννοια του hardware για να τρέξεις παιχνίδια. Μπορεί να χάσεις όλη την συλλογή σου κι εκεί αλλά τουλάχιστον μπορείς να κατεβάσεις τα παιχνίδια σου στο σκληρό και να τα κρατήσεις εκεί. Με το απαραίτητο hardware θα έχεις πρόσβαση σε αυτά για πάντα. 

Νομίζω ότι "μπροστά" θα πηγαίναμε με την αύξηση της επεξεργαστικής δύναμης και αποδοτικότητας του hardware. Τέτοιες "υπηρεσίες" στο gaming για μένα είναι το αντίθετο, βήματα προς τα πίσω μιας και τις θεωρώ υποκατάστατα έλλειψης πραγματικής τεχνολογικής προόδου και καινοτομίας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Malthador είπε

Εγώ το λέω πρόοδο να μπορώ να βλέπω «Black Mirror» και «Stranger Things» αντί για «Κωνσταντίνου και Ελένης» και «Ρετιρέ». Προφανώς εσύ διαφωνείς και δεν το θεωρείς πρόοδο, γιατί χάνονται δικαιώματα στην πορεία, δεκτόν. Είναι θέμα οπτικής, τι χάνεις και τι κερδίζεις.

ασχετο, μιλαμε για σειρες που θα εβλεπες ουτως η αλλως απλα αλλαζει ο τροπος, ουτε τις μεν ουτε τις δε θα αγοραζες ποτε.

Το game streaming ερχεται να αντικαταστησει την κατοχη τιτλων.

 

Στα παραδειγματα σου εχει νοημα το spotify , που αντι να αγορασεις εναν δισκο τον ακους απο την υπηρεσια. Εκει βεβαια πρεπει να αναρωτηθουμε (κι εγω μαζι οντας συνδρομητης) αν οι καλλιτεχνες αμοιβονται αρκετα ετσι ωστε να συνεχισουν να γραφουν μουσικη. Εκει η βιομηχανια (οπως και στο σινεμα) βρηκα αλλη διεξοδο, και τα εσοδα των καλλιτεχνω αντλουνται απο τα υπερβολικα ακριβα εισητηρια συναυλιων (ή αντιστοιχα μονο απο τις προβολες στους κινηματογραφους). Στο gaming τι θα γινει οταν καποιοι publishers/developers (ειδικα μικροι ή μικροτεροι) δεν εχουν κινητρο στο να βγαλουν ενα παιχνιδι, καθως τα κερδη θα ναι μειωμενα; Ειτε θα παψουν (δυσκολο πιστευω) ειτε θα μειωσουν τα standard των παραγωγων τους (αυτο εγινε στην μιυσικη, που πλεον δεν βγαινει τπτ αξιολογο σχεδον, δεν εχει γινει σε τετοιο βαθμο ομως στον κινηματογραφο, που κρατα επιπεδο σε αρκετες χωρες).

 

Γενικα σηκωνει κουβεντα. Πολυ το φοβαμαι ομως. Ο,τι ειναι αυλο με την καρπδο του χρονου χανει την αξια του (οχι χρηματικη).

 

Προσωπικα, οσο κι αν βολευει περισσοτερο το stream/ digital θα προσπαθησω να το αποφυγω οσο μπορω. Μακροπροθεσμα θα χτυπησει την κουλτουρα του gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 hours ago, bahamut_zero said:

ασχετο, μιλαμε για σειρες που θα εβλεπες ουτως η αλλως απλα αλλαζει ο τροπος, ουτε τις μεν ουτε τις δε θα αγοραζες ποτε.

Κάτσε γιατί κάπου χανόμαστε. Πώς θα έβλεπες «Black Mirror» και «Daredevil» αν δεν υπήρχε το Netflix για να τα χρηματοδοτήσει (το οποίο τα χρηματοδότησε μέσα από τις συνδρομές του);

3 hours ago, bahamut_zero said:

Το game streaming ερχεται να αντικαταστησει την κατοχη τιτλων.

Όχι μην μπερδεύεσαι, την κατοχή τίτλων την έχεις παραδώσει αβίαστα εδώ και πολλά χρόνια. Αγοράζεις φίφα και κωλοντούτι, σκας 70 ευρώ και για να τα παίξεις πρέπει να δίνεις κι ένα πενηνταράκι το χρόνο, αλλιώς είναι unplayable. Απλά στην πορεία σου πέταξαν και το τυράκι των δωρέαν games, που για να τα παίξεις πρέπει να δίνεις λεφτά κάθε χρόνο και έδεσε το γλυκό.

Το game streaming έρχεται για να αντικαταστήσει το μέσο και να σου δίνει από παντού πρόσβαση στη βιβλιοθήκη σου, από την τηλεόρασή σου, το κινητό σου, το laptop σου.

3 hours ago, bahamut_zero said:

Στα παραδειγματα σου εχει νοημα το spotify , που αντι να αγορασεις εναν δισκο τον ακους απο την υπηρεσια. Εκει βεβαια πρεπει να αναρωτηθουμε (κι εγω μαζι οντας συνδρομητης) αν οι καλλιτεχνες αμοιβονται αρκετα ετσι ωστε να συνεχισουν να γραφουν μουσικη. Εκει η βιομηχανια (οπως και στο σινεμα) βρηκα αλλη διεξοδο, και τα εσοδα των καλλιτεχνω αντλουνται απο τα υπερβολικα ακριβα εισητηρια συναυλιων (ή αντιστοιχα μονο απο τις προβολες στους κινηματογραφους). Στο gaming τι θα γινει οταν καποιοι publishers/developers (ειδικα μικροι ή μικροτεροι) δεν εχουν κινητρο στο να βγαλουν ενα παιχνιδι, καθως τα κερδη θα ναι μειωμενα; Ειτε θα παψουν (δυσκολο πιστευω) ειτε θα μειωσουν τα standard των παραγωγων τους (αυτο εγινε στην μιυσικη, που πλεον δεν βγαινει τπτ αξιολογο σχεδον, δεν εχει γινει σε τετοιο βαθμο ομως στον κινηματογραφο, που κρατα επιπεδο σε αρκετες χωρες).

Αν οι δημιουργοί θέλουν να αμείβονται αρκετά ώστε να συνεχίσουν να παράγουν έργα, το μόνο που χρειάζεται είναι να παράγουν έργα τα οποία να αξίζουν να αμείβονται αρκετά. Αν κάτι δεν πουλάει σημαίνει ότι δεν είναι καλό (υπό την έννοια ότι δεν αρέσει σε αρκετό μέρος του κοινού, τόσο ώστε να παράγει αρκετό κέρδος για τον δημιουργό).

Το ότι αλλάζουν τα μέσα, δεν σημαίνει ότι αλλάζει ο καπιταλισμός, οι αρχές του παραμένουν.

Επεξ/σία από Malthador
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η ms κάνει ό,τι μπορεί για να αποτύχει και στην επόμενη γενιά

 

στο τέλος θα μείνει μόνο η nintendo που θα επιστρέψει στις κασέτες, αλλά τουλάχιστον θα έχει κανονικά παιχνίδια και όλοι οι άλλοι θα βγάζουν παιχνίδια επιπέδου ios/android 

 

αν και το πιο πιθανό είναι να σκάσει πάλι η sony να μιλάει για παραδοσιακό gaming (και σχετικά αθόρυβα θα κάνει και αυτή τα ψηφιακά σκηνικά της για όσους ενδιαφέρονται) θα πετάξει εκεί μερικές 100αδες exclusives και θα πάρει τη χαλαρή νίκη

 

η ms χάνει πολύ στο επικοινωνιακό κομμάτι γιατί βγάζει αρκετό κόσμο από τη comfort zone του και βιάζεται πάρα πολύ για το μέλλον

 

επίσης μην έχοντας επενδύσει πρόσφατα σε τίτλους, αλλά σε αντικειμενικά άχρηστες υπηρεσίες (και το ανούσιο στέμμα "της πιο δυνατής κονσόλας" )  χωρίς κανένα ουσιαστικό νόημα (πέρα από το πώς να τσιμπάει περισσότερο μερίδιο από τα κέρδη), δίνει την εντύπωση ότι είναι απλά μια άψυχη εταιρεία επιπέδου ΕΑ, αυτό όσο κερδοφόρο και να σε κάνει (που είναι το βασικό νόημα βέβαια) σου χαλάει και την εικόνα όπως και να'χει και είναι μια μορφή επικοινωνιακής καταστροφής

 

ας κάνουν ο,τι είναι να κάνουν, αλλά ας κρατάνε χαμηλότερο προφίλ,  στο gaming ειδικά σημασία έχουν τα games αυτό μας νοιάζει και εκεί δεν δείχνει πολλά σε αντίθεση με την τεχνολογία (για την οποία επαναλαμβάνω κανείς δεν νοιάζεται πραγματικά) 

 

τελοσπάντων θα δείξει..

 

ΥΓ οι υπηρεσίες όπως το spotify και το netflix δεν είναι ακριβώς συγκρίσιμες, ειδικά το neflix που το έχεις μόνο και μόνο επειδή είναι αστεία φθηνό να μην μπαίνεις στη διαδικασία να κατεβάζεις τα πάντα και δεν σε ενδιαφέρει να συλλέξεις ταινίες, ειδικά σε σχέση με τη συλλογή παιχνιδιών οι ταινίες είναι αδιάφορες.. και όλοι αυτοί που γέμιζαν κάποτε δίσκους δεν πιστεύω ότι το κάνουν πλέον, δεν έχει νόημα.. 

 

ΥΓ2 η ποιότητα θα πέσει διότι χωρίς τα retail θα ανέβουν οι τιμές λόγω του μονοπωλίου των store , αν ανέβουν οι τιμές προκειμένου να πέσουν και  τα παιχνίδια να κυκλοφορούν θα πάμε σε πιο επιθετικό μοντέλο dlc/pay to win άρα χέσε μέσα.. android/ios.. αυτό βέβαια είναι ακόμα πολύ μακρινό, αλλά καλομελέτα.. 

 

ΥΓ3 το γρήγορο ιντερνετ που το περιμένουμε εμείς εδώ σαν άγιο δισκοπότηρο, δεν πιστεύω ότι είναι δεδομένο στα περισσότερα μέρη ακόμα και του ανεπτυγμένου κόσμου, ούτε θα γίνει. το να κάνει streaming τα παιχνίδια συνεχίζει και μου φαίνεται μη λειτουργική λύση , επίσης συνεχίζω και απορώ γιατί να το κάνει κανείς αφού θα χάσει αρκετά από τις πωλήσεις του hw και λοιπών περιφερειακών 

 

εκτός αν η δίψα τους για να μονοπωλήσουν τις πωλήσεις τίτλων και να έχουν τον απόλυτο έλεγχο είναι τέτοια που θα το κάνουν με κάθε θυσία, αλλά αυτό όπως είπα και στο ΥΓ1 θα έχει κακιές συνέπειες ή στην καλύτερη απρόβλεπτες για το τελικό κόστος και κυρίως για την ποιότητα 

 

άμα ο άλλος έχει servers για να παίζουν το παιχνίδι από κει κάποια εκατομμύρια παίκτες αυτό τι επίπεδο επένδυσης θέλει; φαντάζομαι μυθικό.. αντί να βάλουν τον κόσμο να πληρώσει το hw του..

 

ΒΕΒΑΙΑ.. αυτό θα φέρει πολλούς casuals που δεν θα έπαιρναν εύκολα ή και καθόλου κονσόλα και το gaming κοινό θα γίνει γιγάντιο, αλλά όταν μαζευτεί η σάρα και η μάρα εκεί είναι που η ποιότητα χάνεται στα βάθη της αβύσσου, όταν δεν απευθύνεσαι σε κοινό που είναι αποφασισμένο να στα ακουμπάει για παιχνίδια, οι απαιτήσεις του είναι ελάχιστες, είναι βασικά ενός παιδιού πρώτης δημοτικού που του δίνεις ένα tablet για να το βουλώνει και μη σε ενοχλεί στην ταβέρνα (εμείς μεγαλώσαμε με τα game boy τα ασπρόμαυρα, παλιά ήταν όλα καλύτερα, δεν τα κάνουν όπως παλιά πού μας καταντήσανε κτλ κτλ...  ) 

 

ενώ του τύπου που του λες δώσε μου τόσα για κονσόλα, τόσα για χειριστήριο, τόσα για θήκες, τόσα για κάρτες (nintendo σε σένα μιλάω.. ) θα του δώσεις μετά και παιχνίδια ΚΑΝΟΝΙΚΑ γιατί αλλιώς θα σε πάρει ο διάολος και θα πας άπατος 

 

 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
10 minutes ago, logistoulis said:

ΥΓ2 η ποιότητα θα πέσει διότι χωρίς τα retail θα ανέβουν οι τιμές λόγω του μονοπωλίου των store , αν ανέβουν οι τιμές προκειμένου να πέσουν και  τα παιχνίδια να κυκλοφορούν θα πάμε σε πιο επιθετικό μοντέλο dlc/pay to win άρα χέσε μέσα.. android/ios.. αυτό βέβαια είναι ακόμα πολύ μακρινό, αλλά καλομελέτα..

Στο πισί που το retail μας έχει αποχαιρετήσει από χρόνια, βλέπεις να έχουν ανέβει οι τιμές; Γιατί εγώ βλέπω GoG και Steam να κάνουν διαγωνισμούς κάθε τόσο ποιός θα ξεφτιλίσει περισσότερο τις τιμές.

Γιατί θεωρείς ότι στις κονσόλες θα ισχύσει κάτι διαφορετικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Malthador είπε

Στο πισί που το retail μας έχει αποχαιρετήσει από χρόνια, βλέπεις να έχουν ανέβει οι τιμές; Γιατί εγώ βλέπω GoG και Steam να κάνουν διαγωνισμούς κάθε τόσο ποιός θα ξεφτιλίσει περισσότερο τις τιμές.

Γιατί θεωρείς ότι στις κονσόλες θα ισχύσει κάτι διαφορετικό;

θα σου πώ κάτι..

 

επειδή είχα μια στρεβλή εντύπωση της πραγματικότητας, διαπίστωσα τελικά το εξής

 

στο ps4 έχω πιο φθηνά παιχνίδια από το pc (εξαιρείται η πειρατεία, η οποία βέβαια κρατάει ήδη χαμηλά τις τιμές στο pc ειδικά τις τιμές εκκίνησης και κυρίως σε retail αυτό.. ψηφιακά οι νορμάλ τιμές είναι εξίσου πανάκριβες)

 

ξέρεις πώς στο pc έχεις πολύ φθηνά σχετικά legit παιχνίδια; (ξέρεις, αλλά ας το ξαναπούμε) από τα κλειδάδικα.. και γιατί; γιατί είναι retail όλα αυτά στη πραγματικότητα.. 

 

το ps store φίλε μου εγώ το βρίσκω πιο φθηνό και με καλύτερες προσφορές από το steam.. 

 

επίσης πολλές φορές θα πάω στο μικρό μαγαζάκι και είτε pc, είτε ps4 θα το πάρω πιο φθηνά γενικά

 

αλλά μόνο του ps4 μπορώ να δανείσω σε κάνα φίλο ή και να πουλήσω αργότερα (λογαριασμούς δεν μοιράζομαι) 

 

αυτή τη στιγμή έχω δώσει origns σε έναν (2o, και μετά θα το πάρει και 3ος και 4ος) και περιμένω gow από άλλον,  αυτά είναι τζάμπα και αυτά δεν γίνονται στη νέα ψηφιακή εποχή 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@logistoulis, τα retail που αγοράζουμε από σκρουτζομάγαζα προκύπτουν από παράλληλα κανάλια, όπως τα steam games που βρίσκουμε στα κλειδάδικα.

Τελοσπάντων, δεν μπορώ να πω ότι ισχύει αυτό που αναφέρεις, τουλάχιστον όχι για μένα. Εγώ βρίσκω τεράστιες διαφορές στα games για πισί απ' ότι στα console games. Ενδεικτικά, το humble monthly bundle του επόμενου μήνα έχει πακέτο το Conan Exiles μεταξύ άλλων για 12 δολάρια. Σε retail μόνο του παίζει κοντά στο 40άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...