Προς το περιεχόμενο

Ανακάλυψη μεγάλης ποσότητας νερού στον Άρη αναζωπυρώνει τις ελπίδες για παρουσία ζωής


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, BorrowedTime είπε

Σύμφωνα με τα στοιχεία του ΟΗΕ, χρειάζεται 10 Ευρώ για να ταίσεις ενα παιδάκι στην Κένυα για 3 εβδομάδες. Ας δούμε λοιπόν τι χρησιμοποιείς που ειναι βλακείες της NASA και του CERN. 

Μην ψαρώνεις, ο Federer είναι γνωστός για τις πλάκες του σε όλα τα θέματα και γράφει επίτηδες έτσι. Ειδικά με το iPhone και τα ringtones :P 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
5 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Μην ψαρώνεις, ο Federer είναι γνωστός για τις πλάκες του σε όλα τα θέματα και γράφει επίτηδες έτσι. Ειδικά με το iPhone και τα ringtones :P 

Αν ισχύει οτι κανει απλά χαβαλέ τότε τα παίρνω πισω. Απλά ειναι τοσο πολλοί οι άσχετοι που ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, BorrowedTime είπε

Το να πιστευεις κατι τυφλά ειναι ανοητο. Παράδειγμα η ΝΑΣΑ στο Φεγγαρι. Η ΝΑΣΑ σου δινει επιχειρηματα. Απο την στιγμή που το αμφισβητεις οφείλεις να παρέχεις τεκμηριωση. 

Μα ποτε δεν με ενοχλησε η αμφισβήτησή... ίσα ίσα που είναι και ένας τρόπος για διεύρυνση της γνώσης, εύρεση της αλήθειας και ανάπτυξη της λειτουργίας του εγκεφάλου... Αλλά η αμφισβήτηση δεν πρέπει να είναι αυτοσκοπός για να υποστηρίξουμε μια πάγια δικιά μας γνώμη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον αλλά θα ήταν ωραίο κάποτε να μαθαίναμε τι υπήρξε εκεί , ίσως κάποια pre alpha έκδοση του ανθρώπινου είδους ή κάποιου άλλου πριν από εμάς , γενικά δεν γνωρίζουμε πολλά για την ιστορία μας παρά μόνο από την εποχή των δεινοσαύρων (περίπου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναζωπυρωνει τις ελπιδες?

Ποιες ελπιδες?Η ευρεση ζωης στον αρη θα ειναι η χειροτερη ειδηση στην ιστορια της ανθρωποτητας.Οι χειροτερες λεξεις που εχουν τυπωθει ποτε σε εφημεριδα..

  • Like 1
  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Yeroplatanos είπε

Αναζωπυρωνει τις ελπιδες?

Ποιες ελπιδες?Η ευρεση ζωης στον αρη θα ειναι η χειροτερη ειδηση στην ιστορια της ανθρωποτητας.Οι χειροτερες λεξεις που εχουν τυπωθει ποτε σε εφημεριδα..

Γιατί???

7 λεπτά πριν, ignome4 είπε

Ενδιαφέρον αλλά θα ήταν ωραίο κάποτε να μαθαίναμε τι υπήρξε εκεί , ίσως κάποια pre alpha έκδοση του ανθρώπινου είδους ή κάποιου άλλου πριν από εμάς , γενικά δεν γνωρίζουμε πολλά για την ιστορία μας παρά μόνο από την εποχή των δεινοσαύρων (περίπου)

Το θέμα είναι σαν είδος να αντιληφθούμε ότι δεν μπορεί να είμαστε μόνοι μας... Αλλά θα μου πεις εδώ δεν αντιλαμβανόμαστε ότι συνυπάρχουμε και με άλλα είδη ζωής, θα καταλάβουμε την πιθανότητα ύπαρξης σε άλλον μακρινό πλανήτη???

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, mjaros είπε

Ρε αφήστε το νερό, για πετρέλαιο ψάξτε!

Μάλλον το νερό πρόσχυμα είναι, πετρέλαια θελουν να φέρουν. Πως θα πουλήσουν αυτοκίνητα και μηχανάκια στις πόλεις χωρίς αυτό. Πως θα ξαναπέσει το πετρέλαιο θέρμανσης στα 50 λεπτά το λίτρο. Ξέρετε πόσο είχε πάντα το γαλόνι στις ΗΠΑ; ούτε δολλάριο η βενζίνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, davidcas είπε

Το ευρος της  συνειδητότητας καθορίζει τον βαθμο της επιγνωσης. 

Το ευρυτερο πλαισιο σκεψης προφανως περικλειει το στενότερο. Ετσι, αυτος που βρισκεται στο ευρυτερο μπορει να καταλαβει αυτον που βρισκεται σε εσωτερικο μικρότερο πλαισιο, αλλα οχι το αντίστροφο.

Υπάρχει ενα κατώφλι στην διευρυνση της συνειδητοτητας (και κατ'επέκταση της επιγνωσης) πριν απο το οποιο τα ευρυτερα πλαισια δεν μπορουν να γινουν αντιληπτα. Λογω αυτού, ο καθένας πιστευει οτι κατέχει το μέγιστο των γνωσεων και πως τα πραγματα δεν μπορουν να ειναι διαφορετικά. 

Η πιο ηχηρή απόδειξη γι αυτό ειναι το να πεις σε κάποιον πως δεν καταλαβαίνει. Η αντιδραση του εγώ του είναι άμεση και σηκώνει άμυνες για να υπερασπιστεί την άποψή του.

Αντιθετα, όταν λες σε καποιον πως δεν καταλαβαινει, και το καταλαβαινει-δέχεται, τοτε εχει καταλαβει. 

Αν οχι, τοτε εχει δρομο για να περασει το κατωφλι.

Tsakale, αυτό που κάνει τον άνθρωπο να περνάει το παραπάνω κατώφλι, ειναι η συστημική σκέψη. Απο τα λεγόμενα σου φαίνεται πως δεν σκεφτεσαι καθολου συστημικά και ως εκ τουτου δεν καταλαβαινεις τι θελουν να σου πουν. 

δεν ξερω ΑΝ μπορεις να το αντιληφθεις αλλα κανεις ακριβως αυτο που κατηγορας εμενα... διαβαζεις ενα μυνημα που ουτε ξερεις τι εχω στο μυαλο μου την ωρα που το γραφω, δεν ξερεις καν ποιος ειμαι, τι πρεσβεβω, τι αποψεις εχω για αλλα θεματα κτλ, και εχεις βγαλει ηδη το ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ συμπερασμα οτι ειμαι ετσι και αλλιως...  

 

Δεν προτειθομαι να προσπαθησω να εξηγησω κατι αλλο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Agraf είπε

Μάλλον το νερό πρόσχυμα είναι, πετρέλαια θελουν να φέρουν. Πως θα πουλήσουν αυτοκίνητα και μηχανάκια στις πόλεις χωρίς αυτό. Πως θα ξαναπέσει το πετρέλαιο θέρμανσης στα 50 λεπτά το λίτρο. Ξέρετε πόσο είχε πάντα το γαλόνι στις ΗΠΑ; ούτε δολλάριο η βενζίνη.

Είτε τρολαρεις είτε όχι , μη φύγεις. Είσαι όαση διασκέδασης στις μαύρες μέρες που περνάμε. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BorrowedTime είπε

Μεγάλε συνειδητοποιείς οτι εισαι σε ενα μικροσκοπικο forum μιας μικρής χώρας και κρινεις αρνητικά επιστημονες που καταφέρνουν να κανουν ανακαλύψεις σε ΑΛΛΟΥΣ ΠΛΑΝΗΤΕΣ;  Κλασσικέ νεοέλληνα που ξέρεις τα πάντα και κράζεις τα πάντα απο την ανεση του καναπέ σου

Ξερεις εσυ εαν εγω ειμαι επιστημονας η οχι? ξερεις αν η αποψη που εξεφρασα βασιζεται καπου η οχι?...φυσικα οχι.. σαν βερος Νεο Ελληνας κρινεις - κρινεις  κρινεις και φυσικα θεωρεις τον εαυτο σου ανωτερο... αυτο που κραζεις κανεις... κλασικη περιπτωση βλαβης.

23 λεπτά πριν, AtiX είπε

Το θέμα είναι σαν είδος να αντιληφθούμε ότι δεν μπορεί να είμαστε μόνοι μας... Αλλά θα μου πεις εδώ δεν αντιλαμβανόμαστε ότι συνυπάρχουμε και με άλλα είδη ζωής, θα καταλάβουμε την πιθανότητα ύπαρξης σε άλλον μακρινό πλανήτη???

Να μια ισοροπημενη αποψη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, Agraf είπε

Μάλλον το νερό πρόσχυμα είναι, πετρέλαια θελουν να φέρουν. Πως θα πουλήσουν αυτοκίνητα και μηχανάκια στις πόλεις χωρίς αυτό. 

Αυτό είναι το βρήκες. Θα πάνε στον Άρη με γεωτρύπανα και θα φέρουν πετρέλαιο στη Γη για να πουλήσουν αυτοκίνητα και σκούτερ. Πολύ πανούργοι.

14 λεπτά πριν, Agraf είπε

 Γιατι η φωτιά μόνο με φωτιά αντιμετωπίζεται (όχι με νερό)

Εννοείται. Και η πυροσβεστική τώρα τελευταία με φλογοβόλα πηγαίνει στις πυρκαγιές.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, AtiX είπε

Γιατί???

Το θέμα είναι σαν είδος να αντιληφθούμε ότι δεν μπορεί να είμαστε μόνοι μας... Αλλά θα μου πεις εδώ δεν αντιλαμβανόμαστε ότι συνυπάρχουμε και με άλλα είδη ζωής, θα καταλάβουμε την πιθανότητα ύπαρξης σε άλλον μακρινό πλανήτη???

Να καταλαβουμε οτι δεν είμαστε μονοι μας?Εχεις αποδείξεις οτι υπαρχει ζωη σε αλλους πλανήτες?Γτ ολοι οι υπόλοιποι δεν έχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Αυτό είναι το βρήκες. Θα πάνε στον Άρη με γεωτρύπανα και θα φέρουν πετρέλαιο στη Γη για να πουλήσουν αυτοκίνητα και σκούτερ. Πολύ πανούργοι.

Eσυ μπορει να κανεις πλακα, αλλα αυτο ειναι το σχεδιο που εχει η ΝΤΠ  οταν βρουν πετρελαιο στον Αρη: θα κανουν τρυπα στο κατω μερος του(ειναι ΕΠΙΠΕΔΟΣ και ο Αρης), θα βαλουν ενα μεγαλο σωληνα που θα φθανει στη γη ωστε με την βαρυτητα να κατεβαινει το πετρελαιο και λιγο πριν τη γη θα διακλαδωνεται σε πολλους μικροτερους σωληνες για να πηγαινει κατευθειαν στα βενζιναδικα.

 

Μονο το αρχικο κοστος της πρωτης γεωτρησης ειναι υψηλο, μετα το πετρελαιο θα ερχεται παμφθηνα λογω βαρυτητας(οπως αδειαζουμε μια κανατα) κατευθειαν στα βενζιναδικα. Ουτε μηχανηματα, ουτε βυτιοφορα, ουτε πετρελαιοφορα, ουτε τιποτα! Παμφθηνο πετρελαιο για τις πετρελαικες και τη ΝΤΠ και σε εμας θα το πουλανε χρυσαφι κλασσικα...

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ακριβώς, και μη σου πω οτι τότε ο Πούτιν θα ρίξει τη μπομπίτσα του σε εκείνο το νησί που το λένε Μ. Βρετανία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haHa είπε

Eσυ μπορει να κανεις πλακα, αλλα εχω διαβασει για το σχεδιο που εχει η ΝΤΠ  οταν βρουν πετρελαιο στον Αρη: θα κανουν τρυπα στο κατω μερος του, βαλουν ενα μεγαλο σωληνα που θα φθανει στη γη ωστε με την βαρυτητα να κατεβαινει το πετρελαιο και λιγο πριν τη γη θα διακλαδωνεται σε πολλες για να πηγαινει κατευθειαν στα βενζιναδικα.

Μονο το αρχικο κοστος της γεωτρησης ειναι υψηλο, μετα το πετρελαιο θα ερχεται παμφθηνα λογω βαρυτητας κατευθειαν στα βενζιναδικα. Ουτε μηχανηματα ουτε τιποτα!

Και τον "θόλο" πως θα τον τρυπήσουν? Κι αν σπάσει το γυαλί και βρεθούμε στο διάστημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...