Προς το περιεχόμενο

Πηγή 1 din με ενσωματωμένο Bluetooth


turbakiasss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους! Πρόσφατα μας χάλασε η πηγή σε ένα από τα αυτοκίνητα της οικογένειας. Είναι 20ετιας σχεδόν, οπότε παίρνει οποιαδήποτε ανεξάρτητη πηγή 1DIN. Μιας και θα αγοράσουμε νέα πηγή και λόγω και των νέων προστίμων σχετικά με τα κινητά θέλουμε να επενδύσουμε σε μία που να παρέχει υποστήριξη για Bluetooth κλήσεις. Μέγιστο budget που έχουμε είναι τα 100€ με λογικές αποκλίσεις αν υπάρχει κάτι αξιόλογο με λίγα παραπάνω χρήματα. Έχει κάποιος κάποια δοκιμασμένη λύση, ειδικά στο κομμάτι της ομιλίας (μικρόφωνο Bluetooth)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα Sony καπου εκει στα λεφτα πριν 5 χρονια που ειχε βαλει η κορη μου μια χαρα δουλευει ...Δεν θυμαμαι μοντελο αλλα ολο και καποιο καινουργιο θα εχει  βγει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εγώ έβαλα το Pioneer MVH-29BT πριν ένα χρόνο και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την ποιότητα κλήσεων, και την ευκολία χρήσης γενικότερα. Είμαι σίγουρος ότι ο,τι και να βάλεις θα είναι κομπλέ, απλά μην βάλεις κάτι πολύ φθηνό γιατί μετά το μικρόφωνο είναι κλάιν. Εγώ για αυτό πήγα στο συγκεκριμένο μοντέλο και όχι στο 30ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτές τις πηγές όσοι έχετε βάλει το μικρώφονο ειναι χωριστό και πρέπει να τραβηχτεί κοντά στον οδηγό ή ειναι ενσωματωμένο στην πηγη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
31 λεπτά πριν, lary7 είπε

Σε αυτές τις πηγές όσοι έχετε βάλει το μικρώφονο ειναι χωριστό και πρέπει να τραβηχτεί κοντά στον οδηγό ή ειναι ενσωματωμένο στην πηγη;

Στο δικό μου είναι ξεχωριστό μικρόφωνο με μεγάλο καλώδιο που συνδέεται από πίσω με την λογική ότι θα το περάσεις πίσω από το ταμπλό και θα το βγάλεις όπου θέλεις. Οι βάσεις συγκράτησης με κολλητική ταινία 3M περιλαμβάνονται. Εγώ το έβαλα κάτω αριστερά από το τιμόνι και ακόμη και όταν έχω τέρμα ανοιχτά το παράθυρο με ακούνε. Μπορείς να το κολλήσεις και πιο κεντρικά, αλλά αν είναι καλό όπου και να το βάλεις θα πιάνει καλά. Η κολόνα είναι άλλη μια επιλογή αλλά εγώ δεν ήθελα να φαίνεται το καλώδιο. Αν έχεις μεράκι το περνάς κάτω από το κάλυμμα της κολόνας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ παιδιά κάτι μεταξύ pioneer & sony κοιτούσα σε αυτό το budget. Αρκετά pioneer που διάβαζα έχουν ξεχωριστό μικρόφωνο ενώ τα sony όχι. Ίσως το ξεχωριστό να είναι λίγο καλύτερο σε απόδοση με την λογική ότι μπορείς να το βάλεις όπου σε βολεύει. Ευχαριστώ πάντως για τα tips.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 1988panos2171 είπε

Σε aftermarket ή εργοστασιακό; Στην 1η περίπτωση μήπως έχεις πολύ κοντά στα ηχεία το μικρόφωνο;

Σε aftermarket επώνυμο. Παντού υπάρχουν ηχεία, γιατί από τη μάνα του ήρθε με 6. Ακούνε τον εαυτό τους από τα ηχεία του αυτοκινήτου και δεν είναι ευχάριστο. Το μικρόφωνο το έχω δίπλα στο σκιάδιο, αλλά το έχω δοκιμάσει και σε άλλες θέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το μήνα έχει προσφορές η jvc μου το πέταξε χθες στο Facebook διαφήμιση αλλα όταν είδα το θέμα δεν την ξαναείχε για να την ποστάρω. Για τσέκαρε κι εκεί. 

33 λεπτά πριν, BritGreek είπε

Λόγω του ότι ακούγεται ο συνομιλητής από τα ηχεία, δεν ακούει και τη δική του φωνή όταν μιλάτε; Εμένα μου παραπονιούνται γι' αυτό.  

Δοκίμασε να παίξεις με το fade και να ρίξεις ήχο πιο πίσω. Στο δικό μου έτσι το έχω και δε μου παραπονέθηκε ποτέ κανείς (βασικά μου αρέσει κιολας να παίζει λιγο πιο δυνατά πίσω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Αυτό το μήνα έχει προσφορές η jvc μου το πέταξε χθες στο Facebook διαφήμιση αλλα όταν είδα το θέμα δεν την ξαναείχε για να την ποστάρω. Για τσέκαρε κι εκεί. 

Δοκίμασε να παίξεις με το fade και να ρίξεις ήχο πιο πίσω. Στο δικό μου έτσι το έχω και δε μου παραπονέθηκε ποτέ κανείς (βασικά μου αρέσει κιολας να παίζει λιγο πιο δυνατά πίσω)

JVC έχω στα εταιρικά. Δεν μου αρέσει η λήψη του ραδιοφώνου και το menu. Πολύ δύσχρηστο. Προτιμώ Pioneer στα λεφτά αυτά. Πάντως, επειδή τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα, τη λήψη ραδιοφώνου των Blaupunkt δεν την έχω βρει σε καμία άλλη μάρκα. Ακόμα και χωρίς κεραία παίζει, αλλά υστερεί σε ήχο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BritGreek είπε

JVC έχω στα εταιρικά. Δεν μου αρέσει η λήψη του ραδιοφώνου και το menu. Πολύ δύσχρηστο. Προτιμώ Pioneer στα λεφτά αυτά. Πάντως, επειδή τα έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα, τη λήψη ραδιοφώνου των Blaupunkt δεν την έχω βρει σε καμία άλλη μάρκα. Ακόμα και χωρίς κεραία παίζει, αλλά υστερεί σε ήχο. 

Παίζει να 'χει να κάνει και με την καλωδίωση στο αυτοκίνητο. Εγώ έχω JVC και παίζω χρόνια τώρα χωρίς κεραία χωρίς κανένα πρόβλημα. Την κεραία την έχω παρατημένη μεσ' την καμπίνα απ' το 2010. 

:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Haldol είπε

Παίζει να 'χει να κάνει και με την καλωδίωση στο αυτοκίνητο. Εγώ έχω JVC και παίζω χρόνια τώρα χωρίς κεραία χωρίς κανένα πρόβλημα. Την κεραία την έχω παρατημένη μεσ' την καμπίνα απ' το 2010. 

:P

Ναι, αλλά σε όλα; Δεν μιλάμε για ένα αυτοκίνητο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
2 ώρες πριν, BritGreek είπε

Λόγω του ότι ακούγεται ο συνομιλητής από τα ηχεία, δεν ακούει και τη δική του φωνή όταν μιλάτε; Εμένα μου παραπονιούνται γι' αυτό.  

Τα καλά έχουν auto-mute στο μικρόφωνο όταν στέλνουν ήχο από τον συνομιλητή, για αυτό και δεν ακούνε τον εαυτό τους όσο δυνατά και αν παίζουν από τα ηχεία. Όταν μιλάς εσύ απενεργοποιείται το auto-mute σε milisecond, αλλά υπάρχει και ένα volume threshold που δεν ρυθμίζεται το οποίο πρέπει να είναι σωστό αλλιώς θα μένει το μικρόφωνο ενεργό και από το αέρα από τα παράθυρα πχ. Στο δικό μου δουλεύει κομπλέ με την default ρύθμιση που έχει, ευτυχώς. Δεν είναι κάτι τεχνικά δύσκολο, αλλά στα φτηνιάρικα φυσικά δεν υπάρχει κάτι τέτοιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...