Προς το περιεχόμενο

Στέλεχος του Mozilla υποστηρίζει ότι το YouTube είναι 5 φορές ταχύτερο με Chrome από ότι με Firefox και Edge


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Comic maniak είπε

Δεν χρειαζεται να στο εξηγησω. Το Opera δεν ειναι το ιδιο με το Chrome. Ψαξε το.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_browser_engines

Θέλει να σου πει ότι έχουν την ίδια engine οπότε στην ουσία είναι σχεδόν ίδιοι με διαφορετικό  ui

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 71
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Comic maniak είπε

Δεν χρειαζεται να στο εξηγησω. Το Opera δεν ειναι το ιδιο με το Chrome. Ψαξε το.

Ο Opera Desktop είναι η βασική έκδοση του φυλλομετρητή βασίζεται στο πακέτο ανοιχτού κώδικa της Google, γνωστό ως (μηχανή Blink)[2] .

 

έτσι ναι είναι chrome (chromium) απλά χωρίς google services

Επεξ/σία από Black Demis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Comic maniak είπε

Δεν χρειαζεται να στο εξηγησω. Το Opera δεν ειναι το ιδιο με το Chrome. Ψαξε το.

βασίζονται στον ίδιο κώδικα οι δύο browsers ρε man σαν ένα audi a3 με το golf που είναι ίδιο σασί ίδιο μοτέρ άρα λογικό να είναι σχεδόν ίδιοι απο άποψη λειτουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Anyway, λογω καποιων διαφορων στο build και τις λειτουργιες αλλα και την ταχυτητα προτιμω Opera. Δεν διαφωνω με αυτα που λετε φυσικα. Ευχαριστω για τις διευκρινισεις😁.

Επεξ/σία από Comic maniak
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Comic maniak είπε

Anyway, λογω καποιων διαφορων στο build και τις λειτουργιες αλλα και την ταχυτητα προτιμω Opera. Δεν διαφωνω με αυτα που λετε φυσικα. Ευχαριστω για τις διευκρινισεις😁.

αλλο αυτο εκει ναι διαφερει... αλλα οχι στο main engine εκει ειναι chrome μεχρι τελευταίας βίδας και κάνει κουμάντο η google το τι θα βαλει και θα βγαλει

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα παράδειγμα εκμετάλλευσης της δεσπόζουσας θέσης από τη Google. Έχω την πιο δημοφιλή υπηρεσία video, την κάνω να φορτώνει πιο γρήγορα στον δικό μου browser και με αυτό τον έμμεσο τρόπο εξαφανίζω σιγά - σιγά τους υπόλοιπους browser της αγοράς.

Ορίστε γατάκια της Microsoft πως γίνονται οι σωστές δουλειές. Όχι σαν κι εσάς που πήγατε και βάλατε τον IE υποχρεωτικά στα Windows και σας τιμώρησε η ΕΕ.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Retromaniac είπε

Μάλλον δεν κατάλαβατε. Δεν είναι ο chrome πιο γρήγορος απλά το YouTube χρησιμοποίησε ένα παρατειμενο (deprecated) api, που μόνο ο chrome έχει ενσωματωμένο, με αποτέλεσμα σε όλους τους άλλους να σέρνεται.

Η λύση είναι να.ζητανε οι άλλοι browsers παλιότερη έκδοση του YouTube που έχει άλλο API ώστε να τρέχει γρήγορα.

Τώρα γιατί η google αποφάσισε να βγάλει ΝΕΑ έκδοση με DEPRECATED API που ΜΟΝΟ o chrome εχει και τρέχει γρήγορα, το αφήνουμε στην νοημοσύνη του καθενός.

και σε αλλες σε σελιδες ο ff ειναι απαραδεκτος. πραγματικα δεν ξερω πως καποιοι τον χρησιμοποιουνε. κολλαει μεχρι αηδιας. εκτος αν εγω ειμαι ο παραξενος και ειμαι ο μονος που εχει κολληματα. με οποια εκδοση και αν ημουν, ακομη και με clean profile.

  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, stryder είπε

Μια σχετικά καλή σύνδεση να έχεις, και από όπου και να μπεις ικανοποιητικό θα είναι.

Δεν έχει σχέση η ταχύτητα σύνδεσης με το συγκεκριμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...