Προς το περιεχόμενο

20% σε Yellows (Τράπεζα Πειραιώς) σε tablets, κινητά, dslr, ηχεία ΑΝΩ των 199€ @ Mediamarkt [ΕΛΗΞΕ]


alex_man

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, mcgerger είπε

Το ίδιο ακριβώς ρώτησα και εγώ, ήθελα να πάρω μια Fuji, αλλά δεν ήταν διαθέσιμη στο ΜΜ Αμαρουσίου. Μου είπαν ότι μπορώ να πληρώσω επί τόπου, να πάρω τα yellows, να γίνει η παραγγελία και θα την παραλάβω όταν θα έρθει. Τελικά δεν προχώρησα στην αγορά, αλλά επιβεβαίωσέ το, είναι λογικό να ισχύει.

στο ίδιο κατάστημα εμένα μου είπανε ότι δεν γίνεται,

αλλοιώς θα έβαζα παραγγελία με άμεση χεώση της κάρτας,

το θέμα είναι ότι άμα δεν πάρεις τα yellows μέχρι τη λήξη, μετά το κόβω απίθανο, αφού δεν θα τα δίνει το πρόγραμμα της τράπεζας

Στις 9/8/2018 στις 12:39 ΠΜ, gregdel είπε

Με τιμολόγιο στα κινητά τι γίνεται ξέρει κανεις;

πχ αν εχει ενα κινητό 200€ (χοντρικά πες 160+40ΦΠΑ) πως το κόβει το ΜΜ

200€ και μετά σου δίνει πιστωτικό το ΦΠΑ;

Πόσα yellows παίρνεις; 160χ100 ή 200χ100;

είτε με τιμολόγιο είτε με απόδειξη,

η τιμή αγοράς είναι 200, οπότε παίρνεις τα ανάλογα yellows.

εφόσον την παίρνεις σε αυτήν την τιμή και αποδίδεις εσύ το ΦΠΑ στην εφορία

Επεξ/σία από koufs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 98
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Οπότε αν θέλουμε πχ το mix2s επειδή δεν έχει στοκ κάνουμε μόνο online αγορά, αποστολη σπίτι και πληρωμή κατευθείαν με κάρτα για να πάρουμε σίγουρα τους πόντους; Και δεν πάμε καθόλου σε κατάστημα ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, zygorito είπε

Οπότε αν θέλουμε πχ το mix2s επειδή δεν έχει στοκ κάνουμε μόνο online αγορά, αποστολη σπίτι και πληρωμή κατευθείαν με κάρτα για να πάρουμε σίγουρα τους πόντους; Και δεν πάμε καθόλου σε κατάστημα ε;

αν το παρεις τώρα δυσκολα να πάρεις τα yellows γιατι η πληρη θα εκτελεστεί δευτερα. εγω το παρηγγειλα 8/8 και χθες μου ηρθε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2018 στις 10:01 ΜΜ, koufs είπε

 

είτε με τιμολόγιο είτε με απόδειξη,

η τιμή αγοράς είναι 200, οπότε παίρνεις τα ανάλογα yellows.

εφόσον την παίρνεις σε αυτήν την τιμή και αποδίδεις εσύ το ΦΠΑ στην εφορία

Τα μπερδευεις... δεν ισχυει αυτο που λες γιατι οταν εισαι σε καθεστως ΦΠΑ τοτε πρεπει να σου κοπει τιμολογιο ανευ ΦΠΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου κόβουν ένα σωρό τιμολόγια με ΦΠΑ,

το ΦΠΑ το πληρώνω με την αγορά του προϊόντος, και το αποδίδει στο κράτος το κατάστημα που μου πούλησε τα αγαθά,

αυτό κάνω χρόνια τώρα, ο λογιστής μου δεν μου είπε να κάνω κάτι άλλο,

-

ας απαντήσει κανείς που γνωρίζει από φορολογικά θέματα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελια ηλεκτρονικη 7/8 ενα ταblet αξιας 219€ με 20% επιστροφη yellows ,η παρραγγελια σταλθηκε στις 7/8 (ετοιμοπαραδοτο ) σημερα 13/8 κι δεν μπηκε ουτε ενα yellow εστω τα 2190 yellows της συναλλαγης (219*10=2190) τι κανω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, koufs είπε

μου κόβουν ένα σωρό τιμολόγια με ΦΠΑ,

το ΦΠΑ το πληρώνω με την αγορά του προϊόντος, και το αποδίδει στο κράτος το κατάστημα που μου πούλησε τα αγαθά,

αυτό κάνω χρόνια τώρα, ο λογιστής μου δεν μου είπε να κάνω κάτι άλλο,

-

ας απαντήσει κανείς που γνωρίζει από φορολογικά θέματα

Πλέον σε κινητα , tablets ,laptop και παιχνιδομηχανές εαν εχεις απαλλαγη φπα το ζητάς στο ταμειο, προσκομίζοντας την εκτύπωση από το taxis που το επιβαιβεώνει αυτό, και δεν πληρώνεις τον φπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, koufs είπε

μου κόβουν ένα σωρό τιμολόγια με ΦΠΑ,

το ΦΠΑ το πληρώνω με την αγορά του προϊόντος, και το αποδίδει στο κράτος το κατάστημα που μου πούλησε τα αγαθά,

αυτό κάνω χρόνια τώρα, ο λογιστής μου δεν μου είπε να κάνω κάτι άλλο,

-

ας απαντήσει κανείς που γνωρίζει από φορολογικά θέματα

 υπάρχει αντίστοιχο θέμα.

Εδώ και μερικούς μήνες όταν αγοράζουμε κινητά και τάμπλετ πρέπει να κόβεται τιμολόγιο χωρίς ΦΠΑ. Το ίδιο ισχύει και για τις παιχνιδομηχανες.

Όλα αυτά Βέβαια με την προϋπόθεση ότι αποτελούν επαγγελματικό έξοδο.

Όπως και Επίσης πρέπει να είμαστε σε καθεστώς ΦΠΑ.

Δεν ισχύει Δηλαδή για γιατρούς οδοντιάτρους και λοιπά επαγγέλματα που δεν είναι σε καθεστώς ΦΠΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, powerup είπε

Παραγγελια ηλεκτρονικη 7/8 ενα ταblet αξιας 219€ με 20% επιστροφη yellows ,η παρραγγελια σταλθηκε στις 7/8 (ετοιμοπαραδοτο ) σημερα 13/8 κι δεν μπηκε ουτε ενα yellow εστω τα 2190 yellows της συναλλαγης (219*10=2190) τι κανω ?

4η εργασιμη μετραω την σημερινη. Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας, 5-6 εργασιμες εκανε στον φιλο λιγο νωριτερα στο τοπικ :

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερινή αγορά s9+ από κατάστημα Περιστερίου με wallet της Πειραιώς. Δεν μπήκε ούτε ένας πόντος. Από το κατάστημά δεν ήξεραν τίποτα και από την τράπεζα που κάλεσαν είπαν θα το κοιτάξουν. Το ποσό έχει δεσμευτεί και δεν έχει εκκαθαριστει οπότε βλέπω να μην παίρνω το 20%. Θα περιμένω λίγες μέρες και αν δεν μπουν θα το γυρίσω πίσω σφραγισμένο και θα ζητήσω πίστωση του ποσού στην κάρτα. Ότι να ναι και η τράπεζα Πειραιώς και το mediamarkt. Μόνο η Eurobank σε αυτά είναι ξεκάθαρη. 

Επεξ/σία από kafegeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, kafegeo είπε

Σημερινή αγορά s9+ από κατάστημα Περιστερίου με wallet της Πειραιώς. Δεν μπήκε ούτε ένας πόντος. Από το κατάστημά δεν ήξεραν τίποτα και από την τράπεζα που κάλεσαν είπαν θα το κοιτάξουν. Το ποσό έχει δεσμευτεί και δεν έχει εκκαθαριστει οπότε βλέπω να μην παίρνω το 20%. Θα περιμένω λίγες μέρες και αν δεν μπουν θα το γυρίσω πίσω σφραγισμένο και θα ζητήσω πίστωση του ποσού στην κάρτα. Ότι να ναι και η τράπεζα Πειραιώς και το mediamarkt. Μόνο η Eurobank σε αυτά είναι ξεκάθαρη. 

Είναι το συγκεκριμένο κατάστημα προφανώς. Σε Μαρούσι και Καλλιθέα που πήγα δεν συνάντησα κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panoskir είπε

Πλέον σε κινητα , tablets ,laptop και παιχνιδομηχανές εαν εχεις απαλλαγη φπα το ζητάς στο ταμειο, προσκομίζοντας την εκτύπωση από το taxis που το επιβαιβεώνει αυτό, και δεν πληρώνεις τον φπα.

 

5 ώρες πριν, gregdel είπε

Τα μπερδευεις... δεν ισχυει αυτο που λες γιατι οταν εισαι σε καθεστως ΦΠΑ τοτε πρεπει να σου κοπει τιμολογιο ανευ ΦΠΑ

Δεν ξερω αν γινεται αυτο με το χαρτι και να το πας στο ταμειο, αλλα οπως και να εχει η αγορα θα μπει στα εξοδα της επιχειρησης (αν δικαιολογειται το προιον) και ειναι το ιδιο πραγμα. Πιο παλια σιγουρα οτο εκαναν κατευθειαν στο ταμειο, πλεον δεν ξερω αν γινεται (ακομα και αν το ζητησεις με χαρτι taxis), αλλα στο τελος το ιδιο θα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελια ηλεκτρονικη 7/8 ενα ταblet αξιας 219€ με 20% επιστροφη yellows ,η παρραγγελια σταλθηκε στις 7/8 (ετοιμοπαραδοτο ) σημερα 13/8 κι δεν μπηκε ουτε ενα yellow εστω τα 2190 yellows της συναλλαγης (219*10=2190) τι κανω ?

4 ώρες πριν, matrixxx είπε

4η εργασιμη μετραω την σημερινη. Δε νομιζω οτι υπαρχει λογος ανησυχιας, 5-6 εργασιμες εκανε στον φιλο λιγο νωριτερα στο τοπικ :

Απλα στου alex_man η εκαθαριση εγινε μεσσα στο οριο της ενεργειας( εως 13/8) εμενα η εκαθαριση θα γινει μετα το τελος της ενεργειας 14/8 -16/8 αρα μπορει κι να μην μπουν αφου η εκαθαριση θα γινει μετα τη ληξη της ενεργειας (13/8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, powerup είπε

Παραγγελια ηλεκτρονικη 7/8 ενα ταblet αξιας 219€ με 20% επιστροφη yellows ,η παρραγγελια σταλθηκε στις 7/8 (ετοιμοπαραδοτο ) σημερα 13/8 κι δεν μπηκε ουτε ενα yellow εστω τα 2190 yellows της συναλλαγης (219*10=2190) τι κανω ?

Απλα στου alex_man η εκαθαριση εγινε μεσσα στο οριο της ενεργειας( εως 13/8) εμενα η εκαθαριση θα γινει μετα το τελος της ενεργειας 14/8 -16/8 αρα μπορει κι να μην μπουν αφου η εκαθαριση θα γινει μετα τη ληξη της ενεργειας (13/8)

 

Προτείνω να μην ανοίξεις το προϊόν και να το πας πίσω αν δεν πάρεις τα yellows 

Εγώ αυτό θα κάνω 

Αν το έχεις ανοίξει στείλε email σήμερα στο mediamarkt και πάρε και την τράπεζα τηλέφωνο να καταγραφεί η κλήση σου 

Επεξ/σία από kafegeo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και ανοιγμενο να το εχει, αν δεν μπουν τα yellows (δεν το βλεπω πολυ πιθανο) να το παει πισω, χωρις να ασχοληθει με τηλεφωνηματα κλπ και χαλαει το χρονο και τη ζαχαρενια του αδικα, για το μικρο ενδεχομενο να μην μπουν. Να ειναι ησυχος οτι θα μπουν και ΑΝ δεν μπουν να το παει πισω με τις 14 μερες αναιτιολογητης υπαναχωρησης που εχει σε αγορες απο αποσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...