Προς το περιεχόμενο

Πόσο open source είναι στ’ αλήθεια το Android;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, GrandGamer είπε

 

Μ' αρέσει που συζητάτε για Xiaomi και MIUI τη στιγμή που υπάρχει η Huawei που είναι η μεγαλύτερη κινεζική κατασκευάστρια smartphone (και όχι μόνο) στον πλανήτη. Επίσης να μην ξεχνάμε την Oppo με το OnePlus που έχει το HydrogenOS στην Κίνα.

Γενικά το Android μια χαρά δωρεάν είναι και οι απειλές τις Google τις προάλλες με το πρόστιμο είναι τελείως κούφιες. Άμα θέλει, ας το ξαναγράψει σε BSD Kernel για να έχει δικό της License και ας το πουλάει. Οι κατασκευαστές θα πάρουν το AOSP και θα φτιάξουν δικά τους ή θα πάρουν κάποιο ήδη υπάρχων (LineageOS κλπ.) και θα χτίσουν το δικό τους οικοσύστημα γύρω από αυτό, όπως κάνουν ήδη δηλαδή απλά θα πρέπει να προσθέσουν μερικά service παραπάνω για την ευκολία των τεμπέληδων developer.

Τσεκαρε Fuchsia os.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπήρχαν και κάποιες προσπάθειες για Linux κινητά αλλά δε περπάτησε .

Εγώ δεν κατάλαβα αν μπορεί κάποια εταιρία να παρέχει Android λειτουργικό χωρίς τις υπηρεσίες της google ....

Αν μπορεί , κανένα πρόβλημα , δε βρίσκω λόγο ανησυχίας . Φυσικά η εμπορική επιτυχία θα είναι αμφιλεγόμενη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Υπήρχαν και κάποιες προσπάθειες για Linux κινητά αλλά δε περπάτησε .

Εγώ δεν κατάλαβα αν μπορεί κάποια εταιρία να παρέχει Android λειτουργικό χωρίς τις υπηρεσίες της google ....

Αν μπορεί , κανένα πρόβλημα , δε βρίσκω λόγο ανησυχίας . Φυσικά η εμπορική επιτυχία θα είναι αμφιλεγόμενη 

https://puri.sm/shop/librem-5/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, liberostelios είπε

Νομίζω ότι χάνεις τη συσχέτιση. Η Google δεν έχει τις καλύτερες εφαρμογές και γι αυτό τη χρησιμοποιούν οι περισσότερες, έχει τα καλύτερα δεδομένα ΕΠΕΙΔΗ χρησιμοποιεί τα δεδομένα των χρηστών της. Αυτή είναι η κυνική αλήθεια.

Κανένας δεν μπορεί μπορεί να φτάσει την ποιότητα των δεδομένων της Google αν δεν κάνει ότι εκείνη.

Ευτυχώς, λύσεις υπάρχουν σε όλα τα πεδία, αλλά είτε δεν είναι τόσο πλήρεις, είτε είναι πολύ ακριβές. Μπορείς να στήσεις το δικό σου mail/cloud server, να χρησιμοποιείς duckduckgo, openstreetmap, Firefox κ.ο.κ.ε. Όποιος μπορεί να διαθέτει το χρόνο να συντηρεί τέτοιες λύσεις μπορεί να το κάνει και μαγκιά του. 

Ακριβώς αυτό είναι το θέμα. Τα δεδομένα και η προστασία που δεν υπάρχει.

Θα ήταν αν μη τι άλλο ενδιαφέρουσα να γίνει νόμος στην ΕΕ ότι οτιδήποτε δημιουργείται από δεδομένα χρηστών, θα είναι αυτόματα διαθέσιμο με άδεια CC. Αυτό θα άλλαζε τα πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το συγκεκριμενο αρθρο για ποιο λογο γραφτηκε δεν εχω καταλαβει, για να μαθει ο απλως καταναλωτης οτι ολη η ζωη του ειναι στη google? για να μαθουμε το πως ηρθε το android? αν ειναι open source?

δυστυχως καποια πραγματα δεν ειναι δωρεαν και αν ειναι φαινομενικα παντα υπαρχει κατι απο πισω. Καμια εταιρεια δεν δουλευει για την ψυχη της μανα της και ολο το συστημα βασιζεται στην παραγωγη κερδους οπως και ο δικος μας κοπος θελουμε να αμοιβεται ετσι συμβαινει με την google και την καθε google. τωρα καποιοι που λενε να ψαχτουμε αριστερα και δεξια ειναι σαν να προσπαθουμε να ξαναανακαλυψουμε τον τροχο ενω ηδη υπαρχει. ισως για καποιους ειναι τροπος να ειναι αντισυμβατικοι αλλα καποια στιγμη ερχεται που τελικα θα πανε συμφωνα με το συστημα γτ πολυ απλα δεν θα βρουν αλλη λυση. οποιος δε θελει γενικα να ακολουθει καποια πραγματα μπορει να απεχει και να μην χρησιμοποιει τπτ ηλεκτρονικο να μην ειναι πουθενα εγγεγραμενος και να ζει οπως το 80 και το 90 χωρις κινητο χωρις mail ισως εχοντας μονο ενα σταθερο και διαβαζωντας εφημεριδα ουτε καν τηλεοραση, το θεμα ειναι ενας τετοιος τροπος ζωης δυσκολευει και εκεινον και τους γυρω του που εχουν καποια σχεση μαζι του.

Επεξ/σία από dancer
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Υπήρχαν και κάποιες προσπάθειες για Linux κινητά αλλά δε περπάτησε .

Εγώ δεν κατάλαβα αν μπορεί κάποια εταιρία να παρέχει Android λειτουργικό χωρίς τις υπηρεσίες της google ....

Αν μπορεί , κανένα πρόβλημα , δε βρίσκω λόγο ανησυχίας . Φυσικά η εμπορική επιτυχία θα είναι αμφιλεγόμενη 

 

Φυσικά και μπορεί. Το AOSP είναι Free Open Source οπότε το παίρνει όποιος θέλει και το κάνει ότι θέλει. Αυτό που πληρώνουν όλοι είναι τα google services και η Google έχει κάνει τόσα κόλπα που πλέον τους έχει δέσει όλους και τους αναγκάζει να βάζουν Gapps στα κινητά τους(με εξαίρεση Κίνα φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Υπήρχαν και κάποιες προσπάθειες για Linux κινητά αλλά δε περπάτησε .

Εγώ δεν κατάλαβα αν μπορεί κάποια εταιρία να παρέχει Android λειτουργικό χωρίς τις υπηρεσίες της google ....

Αν μπορεί , κανένα πρόβλημα , δε βρίσκω λόγο ανησυχίας . Φυσικά η εμπορική επιτυχία θα είναι αμφιλεγόμενη 

 

55 λεπτά πριν, GrandGamer είπε

Φυσικά και μπορεί. Το AOSP είναι Free Open Source οπότε το παίρνει όποιος θέλει και το κάνει ότι θέλει. Αυτό που πληρώνουν όλοι είναι τα google services και η Google έχει κάνει τόσα κόλπα που πλέον τους έχει δέσει όλους και τους αναγκάζει να βάζουν Gapps στα κινητά τους(με εξαίρεση Κίνα φυσικά).

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση :)

Τα επόμενα τα γράφω γενικότερα:

Αρα η Google δεν αναγκάζει κανέναν κατασκευαστή , ο καθένας είναι ελεύθερος να τολμήσει και να παρουσιάσει κάτι καινούριο σε Android υλοποίηση . ( Η και Linux σε φθηνό-ανταγωνιστικό smartphone)

Επομένως η απάντηση του τίτλου για το ποσό open source είναι το Android είναι 

100% open source .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, talos_2002 είπε

Open, είναι. Ελεύθερο, δεν είναι.

Και Open είναι και Ελεύθερο είναι. Τα Gapps δεν είναι ελεύθερα και η Google το έχει παίξει τόσο καλά που πολλοί είναι της φιλοσοφίας "Android χωρίς Gapps δεν είναι Android". Μια χαρά Android είναι και μια χαρά Linux είναι και μια χαρά λειτουργικότατο είναι και όποιος θέλει το κάνει compile και κάνει ότι αλλαγές θέλει.https://source.android.com/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτοί που προτείνουν LineageOS και android AOSP εγκατεστημένο από το χρήστη ως λύση κάνουν τρία λάθη.

1. Είναι παρά πολύ δύσκολο στην εγκατάσταση, πολύ ευκολότερο είναι να βάλεις Ubuntu στον υπολογιστή σου.
2. Σπάνια πετυχαίνει το πείραμα. (αστάθεια + ασυμβατότητες)
3. Πάλι βάζεις google apps! Οπότε το μόνο που κερδίζεις είναι updates και χάνεις τις τραπεζικές εφαρμογές (root).

Ο Linux kernel είναι γραμμένος σε C, το υπόλοιπο Android σε java. Αν ρωτήσεις έναν προγραμματιστή αν στο Android προγραμματίζεις σε Java ή C θα σου απαντήσει σε Java. Εκτός από την θεωρία υπάρχει και η πράξη.

Παρομοίως, είναι άτοπο να πεις το Android αν είναι Open Source ή freeware / Closed Source. Είναι και τα δύο, αλλά κυρίως freeware. Γιατί; Γιατί πολύ απλά Gapps + εφαρμογές είναι περισσότερα από το λειτουργικό, αλλά και ποιό σημαντικά.

Εδώ να σημειώσουμε πως λειτουργικό στο android θεωρείται και το google play services που δεν ειναι Open Source. Οπότε βασικά είναι closed source + terrorware. Δεν είναι freeware αφού υποχρεώνει τους γνωστούς κατασκευαστές να μην βάλουν κάτι άλλο. Αν σας υποχρεώσω να έχετε freeBSD στον υπολογιστή σας θα σας αρέσει ή θα είναι εκβιασμός; Αν ήταν πραγματικό Open Source γιατί οποιαδήποτε εταιρία να χρειάζεται να πάρει άδεια από την Google; Βάλτε και τους drivers που είναι closed source και έδεσε το πακέτο.

Αυτοί που λένε για LineageOS. Έχει το f-droid.org facebook, instagram ή ακόμη σοβαρότερα: τραπεζικές εφαρμογές; Μόνο για παιχνίδια θα έχουμε το κινητό; Το δοκίμασα και με απογοήτευσε.

Επίσης θέλω να μου γράψετε πως κάνω backup ως άνθρωπος στο lineageOS. Server για συγχρονισμό στο ημερολόγιο, επαφών ποιόν χρησιμοποιείτε;

Δοκίμασα να σηκώσω δικό μου calDAV και cardDav server και γονάτισα. Δεν τα κατάφερα. Γράψτε μας οδηγίες σας παρακαλώ.

Εδώ έχει βγει project που προσπαθεί να κάνει το Android Open Source (επειδή είναι μόνο σε μικρό μέρος ανοιχτό) και άλλοι βαυκαλίζονται πως είναι Open Source!
"While the core operating system is still released as part of the Android Open Source Project, the majority of core apps are not. It gets worse: More and more libraries and APIs are only available on phones that run various Google apps pre-installed, effectively locking third-party apps to the Google ecosystem. For these reasons Android is described as being a “look but don’t touch” kind of open.

At this point, several popular open-source applications already require some of Google’s proprietary libraries to be installed. Increasing demand in the free software community in addition to severe problems in Google’s proprietary software discovered by the Android modding community, have led to the development of a free software clone of Google’s proprietary core libraries and applications - the microG Project was born."
https://microg.org/

Στείλτε τους e-mail να σταματήσουν. Δεν ξέρουν τί κάνουν!

Ποιός έχει βάλει microg στο Android του είπαμε;

  • Thanks 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαπα...

Ειναι δυνατον να κρατα το κωδικα ενος προγραμματος κλειστο οταν δινει ολο το os τσαμπα? 

Εγω προσωπικα πιστευω οτι με καθε download που εχει ενα app της google θα πρεπει η google να μας δινει και κουπονια για το supermarket. 

Ειναι δυνατον να κλειδωνει τα apps της? Δεν το περιμενα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως αυτή τη στιγμή δεν νοιώθω καμιά ιδιαίτερη πίεση ούτε από την Google, ούτε από το κινητό μου. Οι διαφημίσεις που βλέπω με αφορούν λίγο-πολύ όλες, δεν μου έχει τύχει διαφήμιση της Yamamay ας πούμε. Για να μην πω ότι μερικές φορές ωφελήθηκα από αυτές, είδα πράγματα που αγόρασα, γιατί με αφορούσαν και με συνέφεραν.

Ρωτάω ειλικρινά, πέρα από τις διαφημίσεις και από την στιγμή που δεν κάνω κάτι παράνομο, έχω να ανησυχώ για κάτι άλλο; ΟΚ, ας πούμε ότι κάποιος ανώμαλος θα ασχοληθεί και θα καθήσει να διαβάσει τα χιλιάδες μηνύματά μου στο FB, gmail, viber κτλ. To "χειρότερο" που θα βρει είναι σεξουαλικά πειράγματα με φιλαράκια. Δεν με νοιάζει καθόλου αν πλουτίζει η Google από τα Gapps, ίσα ίσα. Εγώ ως Voodooman έχω να ανησυχώ για κάτι άλλο; Γιατί δεν βλέπω πού άλλου ζημιώνομαι, πέρα από την ιδέα της ιδιωτικότητας.

Το άλλο θέμα, του εκβιασμού των εταιριών. Νομίζω ότι η Google δεν θα είχε πρόβλημα να χρεώσει ένα καπέλο πχ €30 (μάλλον λέω και λίγα για την αξία των εφαρμογών της) στην τιμή ενός κινητού για την χρήση των εφαρμογών της, όπως δήλωσε. Ή ίσως και μία μηνιαία/εξαμηνιαία/ετήσια συνδρομή, ενσωματωμένη στον λογαριασμό κινητής.  Εμείς θα το αντέχαμε αυτό ως καταναλωτές ; 

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...