Προς το περιεχόμενο

Πόσο open source είναι στ’ αλήθεια το Android;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το Android είναι όσο ανοιχτό θέλει ο καθένας μας. Μπορείς να επέμβεις στα πάντα στην κυριολεξία. Modarismeno YouTube κόψιμο τα πάντα μέσω permission manager και τέλος. Επίσης καθαρισμό στο Google activity κάθε βδομάδα να μην υπάρχει τίποτα στο log. 

Adaway η adguard και δεν πρόκειται να ξανά δείτε διαφημίσεις πουθενά. 

Το θέμα είναι ποιος τα κάνει αυτά πέρα από τους γνωστες. 

Από την στιγμή που εχεις google account ότι κανείς σώζεται στο σερβερ τους. Δεν έχει σημασία αν καθαρίζεις logs...

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Από την στιγμή που εχεις google account ότι κανείς σώζεται στο σερβερ τους. Δεν έχει σημασία αν καθαρίζεις logs...

Δεν πειράζει χαλάλι με αυτά που μου προσφέρει. Τουλάχιστον δεν βλέπω ποτέ διαφημίσεις και το permission manager κάνει πολύ καλή δουλειά. Αλλά το 99% να μου πεις κατεβάζει άθλια free παιχνίδια με in app ούτε στις ρυθμίσεις δεν ξέρει να μπει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, mader είπε

αντε να βαλουν μυαλο ολοι αυτοι που "πίνουν νερο" στο ονομα της Google.

υπαρχουν πολλοι "κουτοι" στο κοσμο φιλε μου.... δυστυχώς.

εγω προσωπικά δεν χρησιμοποιώ τιποτα σε android, και αποφευγω οσο γίνεται την google.

Συμφωνώ αλλά δυστυχώς για όσους χρησιμοποιούν τις γνωστές εφαρμογές, το ανδροειδες είναι ο πιο affordable μονόδρομος, καθώς τα Windows Phone τα σκότωσε η μικρομαλακη και τα μηλοφωνα είναι απλα υπερτιμημένα χωρίς κάποιον προφανη λόγο (αυτό ττο τελευταίο είναι προσωπική μου άποψη).

27 λεπτά πριν, AtiX είπε

Χωρίς εφαρμογές το android είναι σαν τα windows mobile... τίποτα!!!

Διαφωνώ κάθετα εδώ φίλε μου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, RX-8 Lover_GR είπε

Συμφωνώ αλλά δυστυχώς για όσους χρησιμοποιούν τις γνωστές εφαρμογές, το ανδροειδες είναι ο πιο affordable μονόδρομος, καθώς τα Windows Phone τα σκότωσε η μικρομαλακη και τα μηλοφωνα είναι απλα υπερτιμημένα χωρίς κάποιον προφανη λόγο (αυτό ττο τελευταίο είναι προσωπική μου άποψη).

Διαφωνώ κάθετα εδώ φίλε μου

Αν εβγαιναν ολα τα τηλεφωνα σε 2 εκδοσεις, ios/android, ξερουμε πολυ καλα ποια εκδοση θα περναν ολοι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Arkin είπε

Το Android είναι όσο ανοιχτό θέλει ο καθένας μας. Μπορείς να επέμβεις στα πάντα στην κυριολεξία. Modarismeno YouTube κόψιμο τα πάντα μέσω permission manager και τέλος. Επίσης καθαρισμό στο Google activity κάθε βδομάδα να μην υπάρχει τίποτα στο log. 

Adaway η adguard και δεν πρόκειται να ξανά δείτε διαφημίσεις πουθενά. 

Το θέμα είναι ποιος τα κάνει αυτά πέρα από τους γνωστες. 

Μα καλά δεν σας ενοχλεί που για να μπορέσετε να έχετε ασφάλεια και ιδιωτικότητα, κάνετε χίλια δυο κόλπα και τεχνάσματα προκειμένου να χαρείτε το open source λειτουργικό σας και να κρυβαιστε από την google...??? Δεν σας ενοχλεί ότι η Google πλέον έχει γίνει χειρότερα και από την ms της προηγούμενης δεκαετίας???

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, firepc είπε

Αν εβγαιναν ολα τα τηλεφωνα σε 2 εκδοσεις, ios/android, ξερουμε πολυ καλα ποια εκδοση θα περναν ολοι ;)

Φαντάζομαι πως η σπόντα είναι για iOS. Αν το πιασα, θα συμφωνήσω. Είναι μακράν πιο ποιοτικό το iOS απ το android. Αλλά η Apple παίζει μπαλίτσα σε δική της πλατφόρμα και μόνο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, firepc είπε

Αν εβγαιναν ολα τα τηλεφωνα σε 2 εκδοσεις, ios/android, ξερουμε πολυ καλα ποια εκδοση θα περναν ολοι ;)

Το ios σε πνίγει κανονικά με τους περιορισμούς στο Android νιώθεις την ελευθερία παντού. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν πειράζει χαλάλι με αυτά που μου προσφέρει. Τουλάχιστον δεν βλέπω ποτέ διαφημίσεις και το permission manager κάνει πολύ καλή δουλειά. Αλλά το 99% να μου πεις κατεβάζει άθλια free παιχνίδια με in app ούτε στις ρυθμίσεις δεν ξέρει να μπει. 

Χαλάλι λες αλλά η προσπάθεια σου να αποφύγεις την καταγραφή σβήνοντας log, υποδεικνύει το αντίθετο. Απλά τώρα που καταλαβαίνεις ότι δεν έχει σημασία αυτό που έκανες, ξαφνικα δεν έχει σημασία, χαλάλι... Ε ρε γαμωτο αυτή η αντικειμενικότητα σας...

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, AtiX είπε

Μα καλά δεν σας ενοχλεί που για να μπορέσετε να έχετε ασφάλεια και ιδιωτικότητα, κάνετε χίλια δυο κόλπα και τεχνάσματα προκειμένου να χαρείτε το open source λειτουργικό σας και να κρυβαιστε από την google...??? Δεν σας ενοχλεί ότι η Google πλέον έχει γίνει χειρότερα και από την ms της προηγούμενης δεκαετίας???

Με ενοχλεί προφανώς αλλά για μένα είναι 5 λεπτά τα κόλπα που ανέφερα δεν είναι κάτι δύσκολο. 

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Χαλάλι λες αλλά η προσπάθεια σου να αποφύγεις την καταγραφή σβήνοντας log, υποδεικνύει το αντίθετο. Απλά τώρα που καταλαβαίνεις ότι δεν έχει σημασία αυτό που έκανες, ξαφνικα δεν έχει σημασία... Ε ρε γαμωτο αυτή η αντικειμενικότητα σας...

Τι ακριβώς στέλνετε στην Google όταν υπάρχει permission manager στη μέση και adaway? Τι μπορεί να μάθει από μένα δηλαδή πως θα βγάλει χρήματα από μένα η Google? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, RX-8 Lover_GR είπε

Συμφωνώ αλλά δυστυχώς για όσους χρησιμοποιούν τις γνωστές εφαρμογές, το ανδροειδες είναι ο πιο affordable μονόδρομος, καθώς τα Windows Phone τα σκότωσε η μικρομαλακη και τα μηλοφωνα είναι απλα υπερτιμημένα χωρίς κάποιον προφανη λόγο (αυτό ττο τελευταίο είναι προσωπική μου άποψη).

Διαφωνώ κάθετα εδώ φίλε μου

Αν δεν υπήρχε η ευκολία του play το android θα είχε την τύχη του Linux στους επιτραπέζιου υπολογιστές... πχ, θα παρακαλούσες το apκ που κατέβασες να είναι συμβατό με την έκδοση android που είχες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Arkin είπε

Με ενοχλεί προφανώς αλλά για μένα είναι 5 λεπτά τα κόλπα που ανέφερα δεν είναι κάτι δύσκολο. 

Τι ακριβώς στέλνετε στην Google όταν υπάρχει permission manager στη μέση και adaway? Τι μπορεί να μάθει από μένα δηλαδή πως θα βγάλει χρήματα από μένα η Google? 

Κάθε url που γράφεις, και search που κάνεις στον browser θα πάει στην google. Γιατί στον pc μπορείς να έχεις chrome χωρίς login, στο android οχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Κάθε url που γράφεις, και search που κάνεις στον browser θα πάει στην google. Γιατί στον pc μπορείς να έχεις chrome χωρίς login, στο android οχι

Και στο chrome στο Android γίνεται μέσω ανώνυμης περιήγησης. Και dolphin δούλευα 4 χρόνια ο chrome με βόλεψε στο συγχρονισμό των bookmarks με υπολογιστες tablet. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, AtiX είπε

Αν δεν υπήρχε η ευκολία του play το android θα είχε την τύχη του Linux στους επιτραπέζιου υπολογιστές... πχ, θα παρακαλούσες το apκ που κατέβασες να είναι συμβατό με την έκδοση android που είχες...

Δεν είναι μόνο η ευκολία στα apps. Απλά η Google έπαιξε έξυπνα και το λανσαρε σωστά με όλη την διαφήμιση. Διότι όταν ο μέσος έλληνας χρήστης απο κει που χε το sony ericsson ξαφνικά βλέπει έναν αριθμό χ συσκευών (με touch screen κιόλας που μέχρι το 2007-2008 την έβλεπε μόνο στους σινεμάδες) που κυκλοφορούν με το ίδιο λειτουργικό θα σκεφτεί πως είναι πολύ καλό για να το χρησιμοποιούν τόσες εταιρείες. Έτσι φαντάζομαι εγώ τώρα...τι να πω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, RX-8 Lover_GR είπε

Δεν είναι μόνο η ευκολία στα apps. Απλά η Google έπαιξε έξυπνα και το λανσαρε σωστά με όλη την διαφήμιση. Διότι όταν ο μέσος έλληνας χρήστης απο κει που χε το sony ericsson ξαφνικά βλέπει έναν αριθμό χ συσκευών (με touch screen κιόλας που μέχρι το 2007-2008 την έβλεπε μόνο στους σινεμάδες) που κυκλοφορούν με το ίδιο λειτουργικό θα σκεφτεί πως είναι πολύ καλό για να το χρησιμοποιούν τόσες εταιρείες. Έτσι φαντάζομαι εγώ τώρα...τι να πω

Μα είναι καλό στο Android σαν Android μπορείς να κάνεις τα πάντα. Στην Κίνα πάνε χωρίς Google services καθαρά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...