Προς το περιεχόμενο

Πόσο open source είναι στ’ αλήθεια το Android;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, jmirko15 είπε

Λες και είμαστε στα 00s που δεν είχες καλές επιλογές ένα πράγμα.

εχεις?

κι αν εχεις τις χρησιμοποιείς ?

και αν τις χρησιμοποιείς εχεις καλύτερα η έστω τα ίδια αποτελέσματα?

αν εχεις καλύτερες λύσεις να τις πεις να βοηθήσεις τον κόσμο και να μετέχεις στο νήμα ενεργά οχι οτι νάνε για δήθεν εντυπωσιασμό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 ώρες πριν, Arkin είπε

Ποιες διαφημίσεις φίλε μου όταν χρησιμοποιούμε adblock παντού? Έχω να δω διαφημίσεις από το 2006 που έβαλα Internet ούτε στο κινητό ποτέ δεν είδα μια διαφήμιση. Πως βγάζει χρήματα από μένα η Google? 

Καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχεις μόνο εσύ στον κόσμο, έτσι; :P Η πλειοψηφία του κόσμου δεν ασχολείται με adblocking. Γι' αυτό και πάει καλά το μοντέλο της Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Haldol είπε

Καταλαβαίνεις ότι δεν υπάρχεις μόνο εσύ στον κόσμο, έτσι; :P Η πλειοψηφία του κόσμου δεν ασχολείται με adblocking. Γι' αυτό και πάει καλά το μοντέλο της Google.

Οποιος δεν γνωρίζει μπορεί να ρωτήσει εδώ είμαστε να τον βοηθήσουμε. Έχω βάλει adguard σε όλες τις συσκευές που πιάνω εφόσον δεν είναι ρουτ. Τους λέω μην κατεβάζετε και χαζές εφαρμογές που ζητάνε της Παναγιάς τα μάτια τι άλλο να κάνω. Λογο του τεχνολογικού αναλφαβιτισμου η κάθε Google ανεβαίνει τόσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, anax111 είπε

1. Και ο νέος νόμος που επέβαλε για τα δεδομένα ελάχιστη σημασία έχει αφού τα δεδομένα της Ευρώπης αποθηκεύονται και αναλύονται στις ΗΠΑ και εκμεταλλεύονται από τις ΗΠΑ. Δεν είναι δυνατόν στην εποχή της πληροφορίας όπου μια απλή πληροφορία μπορεί να αποφέρει κέρδη δισεκατομμυρίων ή να καταστρέψει εν μιά νυκτί εταιρίες κολοσσούς να επιτρέπεται στις αμερικάνικες εταιρίες να διαχειρίζονται όλα τα δεδομένα της Ευρώπης. Σε μια κοινωνία της πληροφορίας όποιος ελέγχει την πληροφορία που παράγεις καθημερινά μπορεί να σε ελέγξει απόλυτα. Η Ρωσία και η Κίνα το αντιλήφθηκαν νωρίς και πήραν την κατάσταση στα χέρια τους. 

2. Με όλα όσα γράφω παραπάνω δεν σημαίνει ότι θα ήθελα να αποκλείσω την  Google από την Ευρώπη. Απλά θα πρέπει η πληροφορία των Ευρωπαίων πολιτών να αποθηκεύεται σε Servers στην Ε.Ε. και να θεσμοθετηθεί μια ανεξάρτητη ευρωπαϊκή αρχή η οποία θα ελέγχει και θα προστατεύει την πληροφορία που παράγουν οι Ευρωπαίοι πολίτες. 

1. 

Αναφορά σε κείμενο

Arguably the biggest change to the regulatory landscape of data privacy comes with the extended jurisdiction of the GDPR, as it applies to all companies processing the personal data of data subjects residing in the Union, regardless of the company’s location. Previously, territorial applicability of the directive was ambiguous and referred to data process 'in context of an establishment'. This topic has arisen in a number of high profile court cases. GDPR makes its applicability very clear - it will apply to the processing of personal data by controllers and processors in the EU, regardless of whether the processing takes place in the EU or not. The GDPR will also apply to the processing of personal data of data subjects in the EU by a controller or processor not established in the EU, where the activities relate to: offering goods or services to EU citizens (irrespective of whether payment is required) and the monitoring of behaviour that takes place within the EU. Non-Eu businesses processing the data of EU citizens will also have to appoint a representative in the EU. 

Από εδώ. Ο κανονισμός αφορά Ευρωπαίους πολίτες, ανεξάρτητα από του που γίνεται η αποθήκευση και επεξεργασία των δεδομένων.

2. Εν μέρει συμφωνώ αλλά εγώ θα πρότεινα, αντί να θεσμοθετήσει υπέρ της αποθήκευσης των δεδομένων στην Ευρώπη (τα οποία δεδομένα ανήκουν σε Αμερικανικές ή Κινέζικες εταιρίες), να παράσχει έμπρακτα τα κίνητρα ώστε να δημιουργηθεί μια Ευρωπαική εταιρία για να κοντράρει το δυοπώλιο Αμερικανών και Κινέζων. Είναι αδιανόητο η Ευρώπη να μην έχει τον δικό της "τεχνολογικό γίγαντα" για να κοντράρει τους υπόλοιπους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Retromaniac είπε

Χαλάλι λες αλλά η προσπάθεια σου να αποφύγεις την καταγραφή σβήνοντας log, υποδεικνύει το αντίθετο. Απλά τώρα που καταλαβαίνεις ότι δεν έχει σημασία αυτό που έκανες, ξαφνικα δεν έχει σημασία, χαλάλι... Ε ρε γαμωτο αυτή η αντικειμενικότητα σας...

Το θέμα είναι πως ακόμα την πατάτε με τα τρολάκια που γράφονται στο φορουμ μόνο και μόνο για να σχολιάσουν σε αυτά τα θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί γράφετε για Root, Custom ROM, εναλλακτικές και πάει λέγοντας. Σκεφτήκατε καθόλου, ότι ο απλός καταναλωτής δεν έχει τον χρόνο και την διάθεση να κάθε να ασχολείται με τέτοιες χρονοβόρες διαδικασίες; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
3 ώρες πριν, Arkin είπε

Ποιες διαφημίσεις φίλε μου όταν χρησιμοποιούμε adblock παντού? Έχω να δω διαφημίσεις από το 2006 που έβαλα Internet ούτε στο κινητό ποτέ δεν είδα μια διαφήμιση. Πως βγάζει χρήματα από μένα η Google? 

Όσα blockers και να βάλει κανείς η Google καταγράφει και σε επίπεδο IP (όταν κάνεις κάποιο search, όταν πατάς σε κάποιο αποτέλεσμα, όταν χρησιμοποιείς YouTube, όταν χρησιμοποιείς gmail etc) και υπάρχουν και τεχνικές browser fingerprinting και φυσικά όσα δεδομένα έχεις στο cloud τους (gmail, drive etc). Μην γελιέστε πως επειδή δεν βλέπετε διαφημίσεις εσείς, δεν γίνεται profiling. Μπορεί να αξίζεις λιγότερο σαν profile σε σχέση με έναν απλό χρήστη, αλλά κάπου χρησιμεύεις κι εσύ... Αν και όταν οι χρήστες σαν εσένα γίνουν περισσότεροι από τους απλούς χρήστες, και αλλάξουν οι ισορροπίες στα data (άρα και στα κέρδη) τότε θα άλλαξουν και τα προσφερόμενα πιστεύω. Και γι αυτό είναι τέτοια η στάση της Google με το Android, είναι ο πιο άμεσος τρόπος να αντλείς δεδομένα από τους χρήστες. Δεν δίνουν τυχαία 3 δισ. στην Apple τον χρόνο για να είναι default search engine και στο iOS.

 

9 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Μερικοί γράφετε για Root, Custom ROM, εναλλακτικές και πάει λέγοντας. Σκεφτήκατε καθόλου, ότι ο απλός καταναλωτής δεν έχει τον χρόνο και την διάθεση να κάθε να ασχολείται με τέτοιες χρονοβόρες διαδικασίες; 

Τι να λέμε τώρα, 8 στους 10 καταναλωτες δυσφορούν και στο αρχικό setup της συσκευής τους. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jumbo909 είπε

Όσα blockers και να βάλει κανείς η Google καταγράφει και σε επίπεδο IP (όταν κάνεις κάποιο search, όταν πατάς σε κάποιο αποτέλεσμα, όταν χρησιμοποιείς YouTube, όταν χρησιμοποιείς gmail etc) και υπάρχουν και τεχνικές browser fingerprinting και φυσικά όσα δεδομένα έχεις στο cloud τους (gmail, drive etc). Μην γελιέστε πως επειδή δεν βλέπετε διαφημίσεις εσείς, δεν γίνεται profiling. Μπορεί να αξίζεις λιγότερο σαν profile σε σχέση με έναν απλό χρήστη, αλλά κάπου χρησιμεύεις κι εσύ... Αν και όταν οι χρήστες σαν εσένα γίνουν περισσότεροι από τους απλούς χρήστες, και αλλάξουν οι ισορροπίες στα data (άρα και στα κέρδη) τότε θα άλλαξουν και τα προσφερόμενα πιστεύω. Και γι αυτό είναι τέτοια η στάση της Google με το Android, είναι ο πιο άμεσος τρόπος να αντλείς δεδομένα από τους χρήστες. Δεν δίνουν τυχαία 3 δισ. στην Apple τον χρόνο για να είναι default search engine και στο iOS.

Τι να λέμε τώρα, 8 στους 10 καταναλωτες δυσφορούν και στο αρχικό setup της συσκευής τους. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ!

Δεν διαφωνώ προφανώς να κρυφτείς τελείως δεν γίνεται. Πάντως με τα χρόνια έχω κάνει bookmarks 300 ιστοσελίδες που με ενδιαφέρουν και πολύ σπάνια να κάνω αναζήτηση στο Google. Ολα δηλαδή τα έχω έτοιμα σε bookmarks. Στο Gmail δεν αφήνω mail μέσα ποτέ όλα στον κάδο και δουλεύω mega με 50gb δωρεάν χώρο ποτέ drive ούτε για φωτογραφίες εκεί έχω postimg. Γενικά προσέχω με τα χρόνια έχω μάθει. Αλλά ναι ο κόσμος χαρίζει απλόχερα δεδομένα σε google Facebook χρόνια τώρα για αυτό βγάζουν αρκετά δις το χρόνο. Facebook δεν χρησιμοποιώ μόνο messenger με φίλους και viber με κλειστη την αποστολή δεδομένων στην εταιρία. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Jimmy08 είπε

Η Google πουλάει και προϊόντα και υπηρεσίες.

Ωραία πάμε αλλιώς. Η Google δε βγάζει λεφτά πουλώντας προϊόντα, αλλά πουλώντας υπηρεσίες. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν διαφωνώ προφανώς να κρυφτείς τελείως δεν γίνεται. Πάντως με τα χρόνια έχω κάνει bookmarks 300 ιστοσελίδες που με ενδιαφέρουν και πολύ σπάνια να κάνω αναζήτηση στο Google. Ολα δηλαδή τα έχω έτοιμα σε bookmarks. Στο Gmail δεν αφήνω mail μέσα ποτέ όλα στον κάδο και δουλεύω mega με 50gb δωρεάν χώρο ποτέ drive ούτε για φωτογραφίες εκεί έχω postimg. Γενικά προσέχω με τα χρόνια έχω μάθει. Αλλά ναι ο κόσμος χαρίζει απλόχερα δεδομένα σε google Facebook χρόνια τώρα για αυτό βγάζουν αρκετά δις το χρόνο. Facebook δεν χρησιμοποιώ μόνο messenger με φίλους και viber με κλειστη την αποστολή δεδομένων στην εταιρία. 

Κάθε url που πας καταγράφεται από την google. Κάθε κίνησή σου μέσα σε ένα site καταγράφεται από το google analytics. Δεν χρειάζεται search.

Και εγώ site φτιάχνω με μπόλικο tracking. Ξέρεις πόσοι τρόποι υπάρχουν να σε κάνω identify; Το wifi μόνο που μπαίνεις έχει καταγραφεί σαν location και identity από την google. Άστα δεν υπάρχει τρόπος να μπαίνεις ανώνυμα στο ίντερνετ, εκτός αν πληρώνεις VPN και δεν κάνεις τίποτε άλλο από το να σερφαρισμα χωρίς να κάνεις login πουθενά, ή αν κάνεις να είναι τελείως ψεύτικα account.

Όλα τα στοιχεία σου είναι καταγεγραμμένα σε e-shops που εχεις κάνεις αγορές, σε διάφορους παρόχους υπηρεσιών και σε χιλιάδες logs.

Είναι παρανοϊκό αλλά ο μόνος τρόπος να μην ξέρει κανείς τίποτα για σένα είναι να μην χρησιμοποιείς τεχνολογία και να ψωνίζεις μονο μετρητα.

Και πάλι αυτό δεν είναι σίγουρο, γιατί κάποιος θα ανεβάσει κάτι στο Facebook, μια φωτό, που θα είσαι και εσύ.

Μετά από τόσα χρόνια που μπαίνεις στο ίντερνετ, δεν μπορείς πια με κανένα τρόπο να σβήσεις την ύπαρξη σου από τον ψηφιακό ιστό.

9 λεπτά πριν, papp0us είπε

Ωραία πάμε αλλιώς. Η Google δε βγάζει λεφτά πουλώντας προϊόντα, αλλά πουλώντας υπηρεσίες. 😛

Συγνώμη από το pixel που πουλάει δεν βγάζει λεφτά;

Πάντως το κύριο έσοδο ειναι μια και μόνο υπηρεσία, οι διαφημίσεις που αποτελεί το 90%.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Arkin είπε

Στο Gmail δεν αφήνω mail μέσα ποτέ όλα στον κάδο

Δεν παίζει ρόλο αν τα αφήνεις στον κάδο ή όχι. Αφού τα διαβάζουν, αν θέλουν από το inbox.

https://www.theverge.com/2018/7/2/17527972/gmail-app-developers-full-email-access

https://www.insomnia.gr/articles/google/gmail/third-party-apps-could-read-your-gmail-messages-says-wsj/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
4 λεπτά πριν, Arkin είπε

Δεν διαφωνώ προφανώς να κρυφτείς τελείως δεν γίνεται. Πάντως με τα χρόνια έχω κάνει bookmarks 300 ιστοσελίδες που με ενδιαφέρουν και πολύ σπάνια να κάνω αναζήτηση στο Google. Ολα δηλαδή τα έχω έτοιμα σε bookmarks. Στο Gmail δεν αφήνω mail μέσα ποτέ όλα στον κάδο και δουλεύω mega με 50gb δωρεάν χώρο ποτέ drive ούτε για φωτογραφίες εκεί έχω postimg. Γενικά προσέχω με τα χρόνια έχω μάθει. Αλλά ναι ο κόσμος χαρίζει απλόχερα δεδομένα σε google Facebook χρόνια τώρα για αυτό βγάζουν αρκετά δις το χρόνο. Facebook δεν χρησιμοποιώ μόνο messenger με φίλους και viber με κλειστη την αποστολή δεδομένων στην εταιρία. 

OK, δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά καταλαβαίνεις πως όλα αυτά είναι χρονοβόρα οπότε αν μπλέξεις μέσα δουλειά, οικογένεια, υποχρεώσεις, το να κάνεις αυτά που περιγράφεις γίνεται από κάποιο σημείο και μετά εξαντλητικό. Τα mail γιατί τα πας στον κάδο; Ποιο το νόημα; Έχουν διαβαστεί/αναλυθεί πριν από σένα έτσι κι αλλιώς.

Δυστυχώς, το  gmail δεν μπορώ να το κλείσω χωρίς δεύτερη σκέψη μετά από 10 χρόνια χρήσης. Το search παραμένει κορυφαίο όσο το χρησιμοποιύμε όλοι, και το maps επίσης. Όλα τα άλλα πάνε κι έρχονται, η Google δε το χει και σε πολύ να σκοτώνει υπηρεσίες ή να τις αλλάζει ριζικά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...