Προς το περιεχόμενο

Πόσο open source είναι στ’ αλήθεια το Android;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

26 λεπτά πριν, jumbo909 είπε

Όσα blockers και να βάλει κανείς η Google καταγράφει και σε επίπεδο IP (όταν κάνεις κάποιο search, όταν πατάς σε κάποιο αποτέλεσμα, όταν χρησιμοποιείς YouTube, όταν χρησιμοποιείς gmail etc) και υπάρχουν και τεχνικές browser fingerprinting και φυσικά όσα δεδομένα έχεις στο cloud τους (gmail, drive etc). Μην γελιέστε πως επειδή δεν βλέπετε διαφημίσεις εσείς, δεν γίνεται profiling. Μπορεί να αξίζεις λιγότερο σαν profile σε σχέση με έναν απλό χρήστη, αλλά κάπου χρησιμεύεις κι εσύ... Αν και όταν οι χρήστες σαν εσένα γίνουν περισσότεροι από τους απλούς χρήστες, και αλλάξουν οι ισορροπίες στα data (άρα και στα κέρδη) τότε θα άλλαξουν και τα προσφερόμενα πιστεύω. Και γι αυτό είναι τέτοια η στάση της Google με το Android, είναι ο πιο άμεσος τρόπος να αντλείς δεδομένα από τους χρήστες. Δεν δίνουν τυχαία 3 δισ. στην Apple τον χρόνο για να είναι default search engine και στο iOS.

Τι να λέμε τώρα, 8 στους 10 καταναλωτες δυσφορούν και στο αρχικό setup της συσκευής τους. ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ!

Άσε τι μου λες τώρα, έκανα δώρο ένα S9 στην γυναίκα μου, πρώην χρήστης iPhone SE και δεν ξέρει που πάνε τα τέσσερα. Μου λέει συνεχώς ότι είναι χάλια πολύπλοκο και δεν συμμαζεύεται. Ενώ κάνεις ουσιαστικά την ίδια δουλειά που θα έκανες στο iOS αλλά με λιγότερα βήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 196
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

5 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Κάθε url που πας καταγράφεται από την google. Κάθε κίνησή σου μέσα σε ένα site καταγράφεται από το google analytics. Δεν χρειάζεται search.

Και εγώ site φτιάχνω με μπόλικο tracking. Ξέρεις πόσοι τρόποι υπάρχουν να σε κάνω identify; Το wifi μόνο που μπαίνεις έχει καταγραφεί σαν location και identity από την google. Άστα δεν υπάρχει τρόπος να μπαίνεις ανώνυμα στο ίντερνετ, εκτός αν πληρώνεις VPN και δεν κάνεις τίποτε άλλο από το να σερφαρισμα χωρίς να κάνεις login πουθενά, ή αν κάνεις να είναι τελείως ψεύτικα account.

Όλα τα στοιχεία σου είναι καταγεγραμμένα σε e-shops που εχεις κάνεις αγορές, σε διάφορους παρόχους υπηρεσιών και σε χιλιάδες logs.

Είναι παρανοϊκό αλλά ο μόνος τρόπος να μην ξέρει κανείς τίποτα για σένα είναι να μην χρησιμοποιείς τεχνολογία και να ψωνίζεις μονο μετρητα.

Μετά από τόσα χρόνια που μπαίνεις στο ίντερνετ, δεν μπορείς πια με κανένα τρόπο να σβήσεις την ύπαρξη σου από τον ψηφιακό ιστό.

Συγνώμη από το pixel που πουλάει δεν βγάζει λεφτά;

Πάντως το κύριο έσοδο ειναι μια και μόνο υπηρεσία, οι διαφημίσεις που αποτελεί το 90%.

Η μόνη λύση είναι να πάμε να μείνουμε σε σπηλιά φίλε μου. Για την ώρα κάνω ότι μπορώ για να μην τους χαρίζω τα δεδομένα μου και αυτό είναι. Όλοι τα ιδια κάνουν η πληροφορία είναι δύναμη στις μέρες μας και με αυτή μέσα απο χιλιάδες αλγόριθμους χειραγωγουν τον κοσμακη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

 

Συγνώμη από το pixel που πουλάει δεν βγάζει λεφτά;

Πάντως το κύριο έσοδο ειναι μια και μόνο υπηρεσία, οι διαφημίσεις που αποτελεί το 90%.

Απάντησες μόνος σου. Στο σύνολο της , όχι, η Google δε βγάζει λεφτά από το pixel, ούτε φυσικά από τα Chromebooks. Αυτές είναι προσπάθειες για να βγάλει κάποια στιγμή λεφτά από προϊόντα, για την ώρα είναι στις προσπάθειες.

Θα μπορούσε αύριο να πει "σταματαω κάθε προσπάθεια δημιουργίας hardware" με μηδαμινό αντίκτυπο στα κέρδη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, marios28 είπε

Δεν παίζει ρόλο αν τα αφήνεις στον κάδο ή όχι. Αφού τα διαβάζουν, αν θέλουν από το inbox.

https://www.theverge.com/2018/7/2/17527972/gmail-app-developers-full-email-access

https://www.insomnia.gr/articles/google/gmail/third-party-apps-could-read-your-gmail-messages-says-wsj/

Γίνονται delete και από τον κάδο. Σίγουρα δεν τα διαβάζουν μεμωνομενα απλά αλγόριθμοι ψάχνουν λέξεις κλειδιά και φτιάχνουν ότι μπορούν με αυτά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 λεπτό πριν, Arkin είπε

Η μόνη λύση είναι να πάμε να μείνουμε σε σπηλιά φίλε μου. Για την ώρα κάνω ότι μπορώ για να μην τους χαρίζω τα δεδομένα μου και αυτό είναι. Όλοι τα ιδια κάνουν η πληροφορία είναι δύναμη στις μέρες μας και με αυτή μέσα απο χιλιάδες αλγόριθμους χειραγωγουν τον κοσμακη. 

Βασικά η λύση είναι να πληρώνεις για τις υπηρεσίες που θες.... αλλά οκ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kststz είπε

Άκρως παραπλανητικό και ανακριβές άρθρο.

Πολύ κρίμα που διαβάζω κάτι τέτοιο στο insomnia, θεωρώ ότι είναι αρκετά έγκυρο site και ένα τέτοιο άρθρο δεν ταιριάζει στην ειδησεογραφική του αντικειμενικότητα.

Το βασικό λάθος που γίνεται παραπάνω είναι η ταύτιση του οικοσυστήματος Android της Google με το AndroidOpenSourceProject.

Μπορεί κανείς εύκολα να αποκτήσει το AOSP και να βασιστεί σε αυτό για καθημερινή και πλήρη χρήση χωρίς να εξαρτηθεί από το κλειστό λογισμικό της Google. Μπορεί να έχει το AOSP αλλά να βασίζεται ταυτόχρονα και στο οικοσύστημα της Google. Είναι δύο έννοιες που συσχετίζονται αλλά δεν ταυτίζονται.

Όποιος ενδιαφέρεται προτείνω να μην επαναπαυτεί για ακόμα μία φορά και να χάψει κάποιο τυχαίο άρθρο χωρίς να "φιλτράρει" ό,τι διαβάζει. Προτείνω να ψάξει. Δεν είναι η γνώμη αυτά που γράφω. Είναι η αντικειμενική πραγματικότητα όπως μπορεί κανείς να επιβεβαιώει ύστερα από έρευνα.  Να κάνει αναζητήσεις στο ίντερνετ για "Lineage OS", "AOSP", "Alternatives to Google Products" κλπ. Οποιοσδήποτε μπορεί να ενημερωθεί πλέον.

ΥΓ1: Συγκρίσεις με Apple και iOS δεν έχουν κανένα νόημα γιατί εκεί δεν υπάρχει ούτε μισή πιθανότητα να απελευθερωθεί κανείς με μία ανοιχτού κώδικα έκδοση λογισμικού.

ΥΓ2: Παραδείγματα/παρομοιάσεις με Notepad, Windows, Windows Phone και άλλα τέτοια είναι γελοιωδώς παραπλανητικά.

ΥΓ3: Προφανώς, ο αρθρογράφος, βασίστηκε αρκετά στο πρόσφατο άρθρο του Ars Technica Google’s iron grip on Android: Controlling open source by any means necessary

Ίσως τελικά όλοι θα έπρεπε να αμφισβητούν όλους, και μετά να ψάχνουν. Ο κόσμος πλέον είναι στον browser μας, δεν γίνεται να δεχόμαστε το οτιδήποτε.

 

Αν δεν θες καν να περάσεις από server της Google (αν και πλέον όλα είναι Google) ψάξε για "chromium ungoogled". Όλα γίνονται, ψάξιμο θέλει.

Νομίζω ότι το περιπλέκεις χωρίς λόγο. 

Στο άρθρο αναφέρει ότι το Android είναι βασικά το AOSP (που είναι το open source μέρος του λειτουργικού) και πάνω σε αυτό έρχεται η Google και προσθέτει τα δικά της services τα οποία είναι κλειστό πακέτο που το ελέγχει η ίδια.

Το πόσο εύκολο είναι να το προμηθευτεί κάποιος και να βασιστεί σε αυτό για καθημερινή χρήση, το βλέπουμε καθημερινά από τα χιλιάδες κόσμου που τρέχουν δικά τους build..ΔΕΝ.

Το άρθρο δίνει ένα γενικό understanding για τη δομή του Android. Όποιος θέλει να εντρυφήσει παραπάνω, φυσικά είναι ελεύθερος να το κάνει, αλλά το ζουμί είναι αυτό.

Αν κάνω κάπου λάθος, διόρθωσέ με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, jumbo909 είπε

OK, δεν ξέρω την ηλικία σου, αλλά καταλαβαίνεις πως όλα αυτά είναι χρονοβόρα οπότε αν μπλέξεις μέσα δουλειά, οικογένεια, υποχρεώσεις, το να κάνεις αυτά που περιγράφεις γίνεται από κάποιο σημείο και μετά εξαντλητικό. Τα mail γιατί τα πας στον κάδο; Ποιο το νόημα; Έχουν διαβαστεί/αναλυθεί πριν από σένα έτσι κι αλλιώς.

Δυστυχώς, το  gmail δεν μπορώ να το κλείσω χωρίς δεύτερη σκέψη μετά από 10 χρόνια χρήσης. Το search παραμένει κορυφαίο όσο το χρησιμοποιύμε όλοι, και το maps επίσης. Όλα τα άλλα πάνε κι έρχονται, η Google δε το χει και σε πολύ να σκοτώνει υπηρεσίες ή να τις αλλάζει ριζικά.

2 λεπτά είναι τη μέρα εφόσον έχεις καθαρό Mail από την προηγούμενη. Τώρα αν διαβάσουν τι παραγγελίες έκανα η τα spam που έχω στα ανεπιθύμητα ας το κάνουν δεν μπορω να κάνω κάτι άλλο. Δουλεύω αρκετά και temporary mails όπου δεν θέλω να δίνω στοιχεία. Το search είναι κορυφαίο σίγουρα και προσφέρει απλόχερα άπειρο περιεχόμενο στον κόσμο όπως και αρκετα δις στη Google κάθε χρόνο από τις πληροφορίες. Bookmarks η μόνη λύση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Skatzivas είπε

Συγχαρητήρια για το πάρα πολύ καλό άρθρο. Εξαιρετική δουλειά. Ακόμα και σε κάποιον"γνώστη" του αθλήματος, προσφέρει πληροφορίες. Προσωπικά δνε ήξερα ότι το AOSP κομμάτι είναι στην ουσία ανενημερωτο τρόπον τινά. 

Δεν εκπλησσομαι βέβαια,το είχα γράψει και σε άλλο σάιτ ότι το Android θα γίνει κλειστό με τα χρόνια.

ΤΟ AOSP ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΝΗΜΕΡΩΤΟ.

Ενημερωθείτε πρώτα για το τι είναι AOSP και μετά κρίνετε. Συνεχίζετε να μπερδεύετε διαφορετικές έννοιες του Android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, papp0us είπε

Απάντησες μόνος σου. Στο σύνολο της , όχι, η Google δε βγάζει λεφτά από το pixel, ούτε φυσικά από τα Chromebooks. Αυτές είναι προσπάθειες για να βγάλει κάποια στιγμή λεφτά από προϊόντα, για την ώρα είναι στις προσπάθειες.

Θα μπορούσε αύριο να πει "σταματαω κάθε προσπάθεια δημιουργίας hardware" με μηδαμινό αντίκτυπο στα κέρδη της.

Βγάζει λεφτά, αλλά δεν βγάζει λεφτά και άλλο βγάζει κάποια λεφτα αλλά ασημαντα σε σχέση με τις υπηρεσίες. Δεν απάντησα μόνος μου. Απλα μεσολαβησα για να σας βοηθήσω να το αποσαφηνισετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jumbo909 είπε

Βασικά η λύση είναι να πληρώνεις για τις υπηρεσίες που θες.... αλλά οκ... :)

Πληρώνουμε για 1000 πράγματα στην κυριολεξία. Ακόμα και για mail YouTube search να πληρώναμε δεν θα έμενε απολύτως τίποτα μετά το κλέψιμο του κράτους στο τέλος του χρόνου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Arkin είπε

2 λεπτά είναι τη μέρα εφόσον έχεις καθαρό Mail από την προηγούμενη. Τώρα αν διαβάσουν τι παραγγελίες έκανα η τα spam που έχω στα ανεπιθύμητα ας το κάνουν δεν μπορω να κάνω κάτι άλλο. Δουλεύω αρκετά και temporary mails όπου δεν θέλω να δίνω στοιχεία. Το search είναι κορυφαίο σίγουρα και προσφέρει απλόχερα άπειρο περιεχόμενο στον κόσμο όπως και αρκετα δις στη Google κάθε χρόνο από τις πληροφορίες. Bookmarks η μόνη λύση. 

Καταρχήν τα διαβάζουν οπως έρχονται. Ξέρεις αν προλάβεις να το διαγράψεις;

Επίσης στέλνεις κιόλας email με reply η όχι, άρα τα έχει και άλλος που δεν τα σβήνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Καταρχήν τα διαβάζουν οπως έρχονται. Ξέρεις αν προλάβεις να το διαγράψεις;

Επίσης στέλνεις κιόλας email με reply η όχι, άρα τα έχει και άλλος που δεν τα σβήνει.

Mail στέλνω μόνο από temp-mail.org ποτέ από Gmail. Μόνο για παραλαβή το έχω επειδή κάνω αρκετές παραγγελίες έρχονται επιβεβαιώσεις. Μόλις έρθουν γίνονται download και delete. Αν τα διαβάζουν άμεσα δεν το ξέρω και ούτε μπορώ να κάνω κάτι. Οι περισσότεροι αν μπεις στο Gmail τους έχουν χιλιάδες μηνύματα ούτε ξέρουν πως να τα σβήσουν. Για αυτό τα τόσα δις κέρδη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 minutes ago, jumbo909 said:

Βασικά η λύση είναι να πληρώνεις για τις υπηρεσίες που θες.... αλλά οκ... :)

Από το 10' και μετά, για όποιον ενδιαφέρεται.

https://www.ted.com/talks/jaron_lanier_how_we_need_to_remake_the_internet

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...