Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμηση σε PC


laikos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νομίζω πως το pc μου είναι unbalanced σε κάποια θέματα.Πιστεύω πως έχω καλή κάρτα γραφικών (για τα δικά μου δεδομένα πάντα,καθωτι παιζω ελαφρυά games) και κακό επεξεργαστή.

Motherboard: F2A88XM-HD3 (SOCKET FM2+)

GPU: AMD R9 270

CPU: AMD Athlon(tm) X4 860K Quad Core Processor 3.7 Ghz

Ψύξη: Coolermaster Hyper 212 evo

Ram: 8gb DDR3

Τροφοδοτικό: XILENCE XP600(r6)

Σκληρός HDD 1TB

Ενα παλιο κουτι Fujiju siemens

Σε πρώτη φάση νομίζω πως θέλει αλλαγή η επεξεργαστική ισχύ και η ram να παει στα 16. Εσείς τι προτείνετε; Μήπως θέλει αλλαγή η motherboard για να βάλω άλλης γενειας επεξεργαστών; Μήπως θα υπάρξει ασυμβατότητα με άλλα parts μετά; Ευχαριστώ!

Επεξ/σία από laikos123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια R9 ; 270-270X,280-280x,285.290-290x, 295x2  ;

16gb ram σε αυτό το σύστημά είναι άχρηστα τα 8gb είναι υπέρ αρκετά.

 Σε CPU intensive games ίσως να έχεις κάποιο bottleneck αν έχεις από R9 280 και πάνω...
Αν έχεις 270Χ και κάτω είσαι μια χαρά.....

Το βασικό είναι αν στα games που παίζεις είσαι κομπλέ και δεν έχεις πρόβλημα, αλλά από ότι λες ότι παίζεις "ελαφριά" games δεν θα έχεις θέμα    
 

Επεξ/σία από Zengar Zombolt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά ισορροπημένο είναι το σύστημα σου. Και δυστυχώς δεν αξίζει να δαπανήσεις χρήματα για αναβάθμιση.

Η περισσότερη ram δεν θα σου προσφέρει τίποτα αισθητό, άλλη cpu επίσης θα σου δώσει μικροπράγματα (αν σου δώσει) και η δυνατότερη κάρτα γραφικών θα μένει πίσω λόγω αδυναμιών του επεξεργαστή σου.

Όσο αντέχεις και σε καλύπτει το υπάρχων σύστημα, δεν ξοδεύεις ούτε ευρώ για το συγκεκριμένο και απλά εξοικονομείς για ολική αλλαγή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Γινεται δηλαδή να αλλάξω μητρική επεξεργαστή και ραμ σε ddr4 (ισως και κουτί) και να κρατήσω τα υπόλοιπα ίδια ,χωρίς να έχω πρόβλημα ασυμβατότητας; 

Το παιχνίδι το οποίο παίζω ανοίγει πολλαπλά παράθυρα,δηλαδή το ανοίγω 4-5 φορές για να βάλεις μέσα διαφορετικούς χαρακτήρες να παίζουν ταυτόχρονα. Στο 4ο παράθυρο αρχίζει και laggαρει αισθητά.Ο επεξεργαστής δίχνει να δουλεύει 100% με το gadget που έχουν τα windows7,ενώ ram περίπου στο 70%.

Επεξ/σία από laikos123
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...