Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, noble10 είπε

Καλησπερα παιδια,

θελω να κανω καποιες ερωτησεις.


α) Αν εχω καποια χρηματα στη Revolut, ας πουμε πχ 700 ευρω (και δεν εχω πιεση χρονου για το ποτε θα τα βγαλω) ποιος ειναι ο πιο οικονομικος τροπος για να κανω αναληψη ; Γιατι απο οτι εχω δει υπαρχει χρεωση 2% για αναληψεις ανω των 200 ευρω το μηνα και επισης υπαρχει πλεον η χρεωση απ'τα ΑΤΜ.
 

β)Ειδα καποιον να ανεβαζει printscreen οτι εκανε μεταφορα στη Revolut με top up χωρις προμηθεια. Μπορει να μου εξηγησεις καποιος πως και αν τελικα οντως γινεται ;

α) Πολλά μικρά εμβάσματα προς λογαριασμό σου σε Ελληνική τράπεζα. Έχουν ένα όριο κάτω από το οποίο δεν χρεώνουν εισερχόμενο έμβασμα (πχ Εθνική 15€). Μετά ανάληψη από ΑΤΜ της τράπεζας σου.

Αν η τράπεζα σου δεν έχει κατώτερο όριο για χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος, ένα έμβασμα όλο το ποσό. Χρέωση εισερχόμενου εμβάσματος 3-4€ και μετά ανάληψη από το ΑΤΜ της τράπεζας σου.

β) TopUp από κάρτα χωρίς προμήθεια. Το κάνεις μέσα από την εφαρμογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν λέω καλή η Revolut

αλλά δεν δέχονται του παλιού τύπου τις ελληνικές ταυτότητες

απαιτούν να έχεις νέα ελληνική ταυτότητα (μορφή πλαστικής κάρτας) ή διαβατήριο

ή νέου τύπου ελληνικό δίπλωμα οδήγησης (μορφή πλαστικής κάρτας)

να με συγχωρούν οι κύριοι της Revolut

αλλά να πληρώσω 90+ ευρώ για διαβατήριο

άλλα 50+ ευρώ για δίπλωμα

και αλλά 50+ ευρώ για ταυτότητα

για να έχω λογαριασμό στην Revolut πάει πολύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο paypal balance σε revolut, μεταφορα με iban, ολα οκ χωρις καποια χρεωση?

Εχω κανει link το iban στο paypal και εχει περασει σαν checking type και οχι savings οπως ειναι η πειραιως.

Επεξ/σία από chriselm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

δεν λέω καλή η Revolut

αλλά δεν δέχονται του παλιού τύπου τις ελληνικές ταυτότητες

απαιτούν να έχεις νέα ελληνική ταυτότητα (μορφή πλαστικής κάρτας) ή διαβατήριο

ή νέου τύπου ελληνικό δίπλωμα οδήγησης (μορφή πλαστικής κάρτας)

να με συγχωρούν οι κύριοι της Revolut

αλλά να πληρώσω 90+ ευρώ για διαβατήριο

άλλα 50+ ευρώ για δίπλωμα

και αλλά 50+ ευρώ για ταυτότητα

για να έχω λογαριασμό στην Revolut πάει πολύ...

Δεν τα θέλουν όλα, αρκεί ένα από αυτά, νομίζω. Αλλά σου είπαν ότι δέχονται και το δίπλωμα οδήγησης; Είχα και εγώ πρόβλημα με την ταυτοποίηση, και όταν τους είπα ότι έχω το δίπλωμα το πλαστικό μου είπαν ότι δεν το δέχονται. Εκτός αν άλλαξε κάτι πρόσφατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, gokuthelegend είπε

Δεν τα θέλουν όλα, αρκεί ένα από αυτά, νομίζω. Αλλά σου είπαν ότι δέχονται και το δίπλωμα οδήγησης; Είχα και εγώ πρόβλημα με την ταυτοποίηση, και όταν τους είπα ότι έχω το δίπλωμα το πλαστικό μου είπαν ότι δεν το δέχονται. Εκτός αν άλλαξε κάτι πρόσφατα.

επειδή είχα πρόσφατα επικοινωνία

απαιτούν ή νέου τύπου ελληνική ταυτότητα (μορφή πλαστικής κάρτας) ή ελληνικό διαβατήριο (νέου τύπου)

δεν ξέρω αν δέχονται τις ελληνικές ταυτότητες με λατινικούς χαρακτήρες...

αυτά λέει τα ορίζουν οι κανονισμοί...

βίντεο κλήση με εκπρόσωπο τους

 

αλλά το πόσο κοστίζουν αυτά που ζητάνε...ούτε λόγος

 

δεν πειράζει όμως κατάργησα την Ν26 για τους παραπάνω λόγους αλλά και για κάτι που συνέβηκε.

 

στην Revolut εκκρεμεί η ταυτοποίηση

στην Leupay.eu/icard.com εκκρεμεί η ταυτοποίηση

δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθώ με την monese...

 

προς το παρών δεν έχω τα χρήματα για νέου τύπου ελληνική ταυτότητα ούτε για διαβατήριο ούτε τον χρόνο να ασχοληθώ (αν βρω κάποιο γραφείο να τρέξει και να ασχοληθεί με αυτά θα τα βγάλω αλλιώς...)

προς το παρών κάνω την δουλειά μου με την εγγύηση του PAYPAL και βλέπουμε...

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, ikorolis είπε

επειδή είχα πρόσφατα επικοινωνία

απαιτούν ή νέου τύπου ελληνική ταυτότητα (μορφή πλαστικής κάρτας) ή ελληνικό διαβατήριο (νέου τύπου)

αυτά λέει τα ορίζουν οι κανονισμοί...

Μια διόρθωση σε αυτά που λες, γιατί τα επαναλαμβάνεις και δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις: Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ακόμα ταυτότητα σε μορφή κάρτας, προφανώς και δεν ζητούν κάτι τέτοιο. Αυτό που ζητούν είναι η κλασική, γνωστή ταυτότητα της Ελλάδας, αλλά όχι χειρόγραφη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikorolis είπε

επειδή είχα πρόσφατα επικοινωνία

απαιτούν ή νέου τύπου ελληνική ταυτότητα (μορφή πλαστικής κάρτας) ή ελληνικό διαβατήριο (νέου τύπου)

αυτά λέει τα ορίζουν οι κανονισμοί...

βίντεο κλήση με εκπρόσωπο τους

αλλά το πόσο κοστίζουν αυτά που ζητάνε...ούτε λόγος

δεν πειράζει όμως κατάργησα την Ν26 για τους παραπάνω λόγους αλλά και για κάτι που συνέβηκε.

στην Revolut εκκρεμεί η ταυτοποίηση

στην Leupay.eu/icard.com εκκρεμεί η ταυτοποίηση

δεν ξέρω αν αξίζει να ασχοληθώ με την monese...

προς το παρών δεν έχω τα χρήματα για νέου τύπου ελληνική ταυτότητα ούτε για διαβατήριο ούτε τον χρόνο να ασχοληθώ (αν βρω κάποιο γραφείο να τρέξει και να ασχοληθεί με αυτά θα τα βγάλω αλλιώς...)

Δεν φταίει η ρεβο και η κάθε ρεβο που οι παλιές ,και ληγμένες  αν είναι πάνω απο 15 έτη σύμφωνα με κάποιους ,ταυτότητες είναι μη αποδεκτές σε όλο τον κόσμο.Κοστίζει η βιντεοκλήση;Ποιο γραφείο να ασχοληθεί;Η ταυτότητα στοιχίζει,πόσο; 20€;

 

2 λεπτά πριν, dBpanos είπε

Μια διόρθωση σε αυτά που λες, γιατί τα επαναλαμβάνεις και δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις: Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ακόμα ταυτότητα σε μορφή κάρτας, προφανώς και δεν ζητούν κάτι τέτοιο. Αυτό που ζητούν είναι η κλασική, γνωστή ταυτότητα της Ελλάδας, αλλά όχι χειρόγραφη.

και να έχει λατινικούς χαρακτήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 15/1/2020 στις 6:35 ΜΜ, dBpanos είπε

Μια διόρθωση σε αυτά που λες, γιατί τα επαναλαμβάνεις και δημιουργούνται λανθασμένες εντυπώσεις: Από τη στιγμή που δεν υπάρχει ακόμα ταυτότητα σε μορφή κάρτας, προφανώς και δεν ζητούν κάτι τέτοιο. Αυτό που ζητούν είναι η κλασική, γνωστή ταυτότητα της Ελλάδας, αλλά όχι χειρόγραφη.

οι ελληνικές ταυτότητες που έχουν κυκλοφορήσει μέχρι τώρα είναι :

παλιού τύπου ελληνική ταυτότητα που δεν έχει λατινικούς χαρακτήρες = δεν την αποδέχονται τράπεζες σαν την Revolut κτλ

νέου τύπου ελληνική ταυτότητα που έχει λατινικούς χαρακτήρες = που πιθανόν να την αποδέχονται τράπεζες σαν την Revolut

Θα κυκλοφορήσει σύντομα...

νέου τύπου ελληνική ταυτότητα σε μορφή πλαστικής κάρτας (θα υπάρχει και πρόσβαση μέσω κινητού τηλεφώνου)

αλλιώς εναλλακτικά κάνεις ταυτοποίηση με το διαβατήριο.

Επεξ/σία από ikorolis
διορθώσεις
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ikorolis είπε

 

η νέου τύπου ελληνική ταυτότητα που έχει λατινικούς χαρακτήρες = που πιθανόν να την αποδέχονται τράπεζες σαν την Revolut

η νέου τύπου ελληνική ταυτότητα σε μορφή πλαστικής κάρτας (όπως είναι η νέου τύπου άδεια οδήγησης)

αλλιώς εναλλακτικά κάνεις ταυτοποίηση με το διαβατήριο.

Την πρώτη την δέχονται αρκεί να είναι τυπωμένοι και όχι με το χέρι γραμμένοι οι λατινικοί χαρακτήρες.

Πότε βγήκε νέα ταυτότητα σε μορφή πιστωτικής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ukforthemoment είπε

Πότε βγήκε νέα ταυτότητα σε μορφή πιστωτικής;

Εφιάλτης μετά από βαρυστομαχιά ήταν, μη δίνεις σημασία...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Δεν φταίει η ρεβο και η κάθε ρεβο που οι παλιές ,και ληγμένες  αν είναι πάνω απο 15 έτη σύμφωνα με κάποιους ,ταυτότητες είναι μη αποδεκτές σε όλο τον κόσμο.Κοστίζει η βιντεοκλήση;Ποιο γραφείο να ασχοληθεί;Η ταυτότητα στοιχίζει,πόσο; 20€;

και να έχει λατινικούς χαρακτήρες.

είναι πολύ όμορφα και ωραία αυτά που λες φίλε μου που σέβομαι και εκτιμώ την γνώμη σου

το να λες δώσε ρε συ 20 ευρώ και καθάρισες

έχεις όμως καμιά ιδέα για να βγάλεις αυτή την ταυτότητα σαν αυτή που έχω (με λατινικούς χαρακτήρες) ή του νέου τύπου σε μορφή πλαστικής κάρτας

ότι θες εκτός από τα χρήματα , χρόνο για να ασχοληθείς και θα πρέπει να βγάλεις φωτογραφίες και μετά να μπεις στην διαδικασία της ελληνικής γραφειοκρατίας

να αλλάξεις παντού τον αριθμό της ταυτότητας

ΑΑΔΕ - ΕΦΚΑ - ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΚΟΙΝΗΣ ΩΦΕΛΙΑΣ (ΡΕΥΜΑ/ΤΗΛΕΦΩΝΟ/ΝΕΡΟ)

να με συγχωρείς αλλά δεν έχω καμία όρεξη να κάνω όλα αυτά που λέτε για ταυτότητα

η οποία η παρούσα κυβέρνηση υποχρεωτικά θα αλλάξει σε όλους

προτιμώ να βγάλω διαβατήριο και άντε να αλλάξω την άδεια οδήγησης σε νέου τύπου (που υπάρχουν και γραφεία να ασχοληθούν με όλη την δουλειά αυτή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

είναι πολύ όμορφα και ωραία αυτά που λες φίλε μου που σέβομαι και εκτιμώ την γνώμη σου

το να λες δώσε ρε συ 20 ευρώ και καθάρισες

έχεις όμως καμιά ιδέα για να βγάλεις αυτή την ταυτότητα σαν αυτή που έχω (με λατινικούς χαρακτήρες) ή του νέου τύπου σε μορφή πλαστικής κάρτας

ότι θες εκτός από τα χρήματα , χρόνο για να ασχοληθείς και θα πρέπει να βγάλεις φωτογραφίες και μετά να μπεις στην διαδικασία της ελληνικής γραφειοκρατίας

να αλλάξεις παντού τον αριθμό της ταυτότητας

ΑΑΔΕ - ΕΦΚΑ - ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΚΟΙΝΗΣ ΩΦΕΛΙΑΣ (ΡΕΥΜΑ/ΤΗΛΕΦΩΝΟ/ΝΕΡΟ)

να με συγχωρείς αλλά δεν έχω καμία όρεξη να κάνω όλα αυτά που λέτε για ταυτότητα

η οποία η παρούσα κυβέρνηση υποχρεωτικά θα αλλάξει σε όλους

προτιμώ να βγάλω διαβατήριο και άντε να αλλάξω την άδεια οδήγησης σε νέου τύπου (που υπάρχουν και γραφεία να ασχοληθούν με όλη την δουλειά αυτή)

Πιο απλό,μην βγάζεις ρεβολουτ.Τι σκας;;;;

 

 

 

Κάπου διάβαζα ότι  πλέον η αστυνομία ενημερωνει αυτόματα τις υπόλοιπες κρατικές υπηρεσιές για την νέα ταυτότητα.Αν και τώρα είναι λάθος κίνηση να αλλάξεις καθώς σε 2? χρόνια θα βγαίνουν οι καινούργιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ikorolis είπε

είναι πολύ όμορφα και ωραία αυτά που λες φίλε μου που σέβομαι και εκτιμώ την γνώμη σου

το να λες δώσε ρε συ 20 ευρώ και καθάρισες

έχεις όμως καμιά ιδέα για να βγάλεις αυτή την ταυτότητα σαν αυτή που έχω (με λατινικούς χαρακτήρες) ή του νέου τύπου σε μορφή πλαστικής κάρτας

ότι θες εκτός από τα χρήματα , χρόνο για να ασχοληθείς και θα πρέπει να βγάλεις φωτογραφίες και μετά να μπεις στην διαδικασία της ελληνικής γραφειοκρατίας

να αλλάξεις παντού τον αριθμό της ταυτότητας

ΑΑΔΕ - ΕΦΚΑ - ΤΡΑΠΕΖΕΣ - ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥΣ ΚΟΙΝΗΣ ΩΦΕΛΙΑΣ (ΡΕΥΜΑ/ΤΗΛΕΦΩΝΟ/ΝΕΡΟ)

να με συγχωρείς αλλά δεν έχω καμία όρεξη να κάνω όλα αυτά που λέτε για ταυτότητα

η οποία η παρούσα κυβέρνηση υποχρεωτικά θα αλλάξει σε όλους

προτιμώ να βγάλω διαβατήριο και άντε να αλλάξω την άδεια οδήγησης σε νέου τύπου (που υπάρχουν και γραφεία να ασχοληθούν με όλη την δουλειά αυτή)

9 ευρώ είναι η έκδοση νέας ταυτότητας. Η ααδε εφορία κοκ αλλάζουν μόνα τους, οι τράπεζες εάν έχεις internet banking τα αλλάζεις απο τον υπολογιστή σου.

Όταν εννοούμε νέα ταυτότητα εννοούμε την κλασική ταυτότητα με λατινικούς χαρακτήρες και τυπωμένη σε υπολογιστή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Την πρώτη την δέχονται αρκεί να είναι τυπωμένοι και όχι με το χέρι γραμμένοι οι λατινικοί χαρακτήρες.

Πότε βγήκε νέα ταυτότητα σε μορφή πιστωτικής;

τυπωμένοι είναι και στην δική μου ταυτότητα οι χαρακτήρες (μόνο η υπογραφή είναι χειρόγραφη)

υπάρχει αυτό που λέει για το θρήσκευμα επίσης

απλά δεν έχει λατινικούς χαρακτήρες

οι νέου τύπου έχουν λατινικούς χαρακτήρες

ότι αφορά την νέου τύπου ταυτότητα σε μορφή πλαστικής κάρτας

μπερδεύτηκα με του νέου τύπου τις άδειες οδήγησης

να με συγχωρείτε για το τραγικό λάθος που έκανα αλλά με έχουν νευριάσει.

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Πιο απλό,μην βγάζεις ρεβολουτ.Τι σκας;;;;

Κάπου διάβαζα ότι  πλέον η αστυνομία ενημερωνει αυτόματα τις υπόλοιπες κρατικές υπηρεσιές για την νέα ταυτότητα.Αν και τώρα είναι λάθος κίνηση να αλλάξεις καθώς σε 2? χρόνια θα βγαίνουν οι καινούργιες.

δεν ενημερώνει κανέναν η αστυνομία

ο πολίτης πρέπει να το κάνει

εκτός αν η παρούσα κυβέρνηση που θα μας αλλάξει τις ταυτότητες το κάνει με την ηλεκτρονική διακυβέρνηση

εγώ βρήκα την λύση για το θέμα της Revolut και κάθε (Revolut/leopay/icard κτλ)

έκδοση διαβατηρίου (κοστίζει κάτι παραπάνω)

και απλά ανανέωση την άδεια οδήγησης σε νέου τύπου

αλλά και για τα δύο δεν θα ασχοληθώ εγώ υπάρχουν γραφεία για αυτή την δουλειά που τα αναλαμβάνουν όλα

ταυτότητα προς το παρών κρατάω την παλιά μέχρι η παρούσα κυβέρνηση να μας τις αλλάξει και τότε θα μπω στην διαδικασία του τρεξίματος για αλλαγή του αριθμού ταυτότητας όπου χρειάζεται να γίνει υποχρεωτικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταυτότητα σου έχει λήξει προ πολλού. Εκτός Ελλάδος αλλα πιθανά και εντός αυτής είναι κουρελόχαρτο.

Για να βγάλεις διαβατήριο θα χρειαστείς λατινική ταυτότητα.

Οπότε δεν είναι λάθος η Ρεβολούτ αλλα εσυ που αμέλησες να αλλάξεις την ταυτότητα σου.

Ακόμα και τις λατινικές στο εξωτερικό τις κοιτάνε στραβά, πρέπει κάποια στιγμή να εξευρωπαϊστούμε και εμείς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...