Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Εάν σου έστελνε κάποιος το ποσό σε λογαριασμό revolut απο revolut και του έδινες μετρητά θα έχανες κάπου? Κατι παραπλήσιο με αυτο που έχει η n26 το cash26 και συνεργάζεται με επιχειρήσεις. 

Ασφαλώς και θα έχανα ακόμα και σε αυτή την περίπτωση το -έστω μικρό- ποσό της προμήθειας που θα μου κρατούσε το ΑΤΜ για να βγάλω τα μετρητά. Αυτό που προτείνει ο ForeignOffice όμως δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό ούτε με το cash26. Δεν υπάρχει μηχανισμός για τέτοιου είδους συναλλαγές σε Ελληνικό POS. Οποιαδήποτε χρέωση κάρτας θεωρείται εμπορική συναλλαγή με ό,τι αυτό συνεπάγεται και τυπικά είναι ακόμα και φορολογική παράβαση.

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 minutes ago, theopan said:

Ασφαλώς και θα έχανα ακόμα και σε αυτή την περίπτωση το -έστω μικρό- ποσό της προμήθειας που θα μου κρατούσε το ΑΤΜ για να βγάλω τα μετρητά. Αυτό που προτείνει ο ForeignOffice όμως δεν έχει καμία απολύτως σχέση με αυτό ούτε με το cash26. Δεν υπάρχει μηχανισμός για τέτοιου είδους συναλλαγές σε Ελληνικό POS. Οποιαδήποτε χρέωση κάρτας θεωρείται εμπορική συναλλαγή με ό,τι αυτό συνεπάγεται και τυπικά είναι ακόμα και φορολογική παράβαση.

Αυτό που λέει νομίζω είναι το cash advances που όμως ο κάτοχος της κάρτας επιβαρύνετε τα εξοδα. Πάντως θα μου άρεζε να έβλεπα κάτι όπως το cash26 ή τα τερματικά της viva που κάνεις κατάθεση (με χρέωση αν δεν κάνω λάθος). Θέλω να πω οτι μπορεί να υπάρξει λύση χωρίς την χρήση κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, theopan είπε

Αστειεύεσαι υποθέτω! Έχω pos και όχι απλά για τον αδερφό μου τη μάνα μου και τον πατέρα μου δεν θα έκανα κάτι τέτοιο, αλλά ούτε καν ...για τον εαυτό μου! Οι λόγοι είναι αυτονόητοι για όσους είμαστε επαγγελματίες. Θα βγάλω να δώσω μετρητό από το ταμείο για να το επανεισπράξω σαν ηλεκτρονικό χρήμα μειωμένο κατά τον ΕΦΚΑ, το φόρο και την προμήθεια που του αναλογεί; Τι άλλο θα διαβάσω δεν ξέρω! Μόνο σαν δοκιμή δέχτηκε να το κάνει όποιος σου το έκανε ή για να "ασπρίσει" ενδεχομένως "μαύρο" μετρητό που είχε στο ταμείο του.

Δεκτά και αποδεκτά όλα. Δηλαδή όταν γίνεται αφορά μέσω pos από ένα κατάστημα το ποσό που πληρώνεις δεν εμφανίζεται άμεσα στο λογαριασμό του πωλητή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Εάν σου έστελνε κάποιος το ποσό σε λογαριασμό revolut απο revolut και του έδινες μετρητά θα έχανες κάπου? Κατι παραπλήσιο με αυτο που έχει η n26 το cash26 και συνεργάζεται με επιχειρήσεις. 

Για να βοηθήσω λίγο στην αποσαφήνιση

1) Το cash26 είναι ο σκοπός του να είναι υποκατάστατο ATM,γι αυτό φτιάχτηκε. Προφανώς θα έχει και κάποιο κίνητρο για τον επιχειρηματία που θα το παρέχει,φαντάζομαι με την μορφή κάποιας μικρής προμήθειας απο κάθε συναλλαγή

2) Το revolut-revolut-μετρητά είναι απλά μια πατέντα/εξυπηρέτηση η οποία όμως πάλι ζημιώνει έναν επαγγελματία αν και ελάχιστα.Μεταξύ ιδιωτών είναι περισσότερο θέμα ευχέρειας. Σε κάθε περίπτωση είναι εξυπηρέτηση για περιπτώσεις ανάγκης,όχι για μόνιμη χρήση

3)Η περίπτωση που συζητιέται με το POS,είναι απλά αστεία όπως έγραψε και ο theopan. Είναι τελείως ζημιογόνα για όποιον το κάνει.Μου τυχαίνει και μένα στη δουλειά μου πελάτες να μου λένε "Α,μπορείς να μου χτυπήσεις και 20ευρώ στην κάρτα και να μου τα δώσεις για να μην τρέχω στο ΑΤΜ; 🙄

4 ώρες πριν, ForeignOffice είπε

Δεκτά και αποδεκτά όλα. Δηλαδή όταν γίνεται αφορά μέσω pos από ένα κατάστημα το ποσό που πληρώνεις δεν εμφανίζεται άμεσα στο λογαριασμό του πωλητή;

Όχι βέβαια,αλλά και να εμφανιζόταν άμεσα,πάλι ισχύουν όσα μειονεκτήματα γράφτηκαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

παντως σε μερικες χωρες η αναληψη μετρητων μεσω pos υπαρχει ως υπηρεσια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 minutes ago, pedrojay said:

Για να βοηθήσω λίγο στην αποσαφήνιση

1) Το cash26 είναι ο σκοπός του να είναι υποκατάστατο ATM,γι αυτό φτιάχτηκε. Προφανώς θα έχει και κάποιο κίνητρο για τον επιχειρηματία που θα το παρέχει,φαντάζομαι με την μορφή κάποιας μικρής προμήθειας απο κάθε συναλλαγή

2) Το revolut-revolut-μετρητά είναι απλά μια πατέντα/εξυπηρέτηση η οποία όμως πάλι ζημιώνει έναν επαγγελματία αν και ελάχιστα.Μεταξύ ιδιωτών είναι περισσότερο θέμα ευχέρειας. Σε κάθε περίπτωση είναι εξυπηρέτηση για περιπτώσεις ανάγκης,όχι για μόνιμη χρήση

3)Η περίπτωση που συζητιέται με το POS,είναι απλά αστεία όπως έγραψε και ο theopan. Είναι τελείως ζημιογόνα για όποιον το κάνει.Μου τυχαίνει και μένα στη δουλειά μου πελάτες να μου λένε "Α,μπορείς να μου χτυπήσεις και 20ευρώ στην κάρτα και να μου τα δώσεις για να μην τρέχω στο ΑΤΜ; 🙄

Όχι βέβαια,αλλά και να εμφανιζόταν άμεσα,πάλι ισχύουν όσα μειονεκτήματα γράφτηκαν.

Εάν γίνει όπως το cash26 και μόνο οτι δέχεται revolut το κατάστημα είναι ένα κίνητρο για τον πελάτη να επισκέπτεται το συγκεκριμένο κατάστημα και για αγορές. Συν οτι θα ανοίξουν και συνεργασίες και ίσως bonus προγράμματα. 

Ας μην πιαστούμε απο το λάθους του φίλου με την κάρτα και τον τρόπο που το ανέφερε.

Νομίζω πως όταν τα pos της revolut θα γίνουν εμπορικά διαθέσιμα θα είναι ακόμα πιο εύκολη μια τέτοια παρόμοια υλοποίηση σαν του cash26. Τωρα εάν υπαρχουν προμήθειες η όχι δεν το γνωρίζω, πάντως τα χρήματα γίνονται επιτόπου διαθέσιμα στον έμπορο, κατευθείαν στον λογαριασμό του.

11.500 καταστήματα που συμμετέχουν στο cash26, προφανώς δεν θα βγαίνουν ζημιωμένα.

Επεξ/σία από Hapatingo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για να παρω την virtual και να πραγματοποιήσω μια συναλλαγή πρέπει να στείλω διαβατήριο ταυτότητα?

Το βλέπω να επιμένει και μου θυμίζει την σκατοpaysafe που δεσμεύει τα χρήματα στα καλά καθούμενα..

4 ώρες πριν, VICKR είπε

παντως σε μερικες χωρες η αναληψη μετρητων μεσω pos υπαρχει ως υπηρεσια

ίσως να παίζει ακόμα και στην Ελλάδα.

νομίζω οτι το είχε το αβ με άλφα κάρτες παλιά μέχρι 50€.

 

Επεξ/σία από drdedus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 ώρες πριν, pedrojay είπε

Μου τυχαίνει και μένα στη δουλειά μου πελάτες να μου λένε "Α,μπορείς να μου χτυπήσεις και 20ευρώ στην κάρτα και να μου τα δώσεις για να μην τρέχω στο ΑΤΜ; 🙄

Όχι βέβαια,αλλά και να εμφανιζόταν άμεσα,πάλι ισχύουν όσα μειονεκτήματα γράφτηκαν.

Έχω διαπιστώσει τα τελευταία -αρκετά- χρόνια που κάνω ελ. επάγγελμα, ότι όσοι πέρασαν τη ζωή τους αποκλειστικά ως μισθωτοί -χειρότεροι οι μισθωτοί του δημοσίου τομέα ασφαλώς- έχουν τρομερή δυσκολία να αντιληφθούν ότι από τα λεφτά που βάζει στο ταμείο του ένας επαγγελματίας είτε ως μετρητά είτε από χρέωση καρτών θα κρατήσει στην τσέπη του τελικά ένα ποσοστό από ...2-3% (αν είναι έμπορος) έως 50% αν παρέχει υπηρεσίες.

Επεξ/σία από theopan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Patrick147 είπε

Ο λογαριασμός μπορεί να φορτίσει και με χρεωστική κάρτα ή μόνο με έμβασμα;

Και με χρεωστική (πλην των ελληνικών βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Και με χρεωστική (πλην των ελληνικών βέβαια).

Άρα εκτός από έμβασμα δεν υπάρχει άλλη επιλογή, απ'ότι καταλαβαίνω (από Ελλάδα)...;

Επεξ/σία από Patrick147
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Patrick147 είπε

Άρα εκτός από έμβασμα δεν υπάρχει άλλη επιλογή, απ'ότι καταλαβαίνω (από Ελλάδα)...;

Αν δεν έχεις ξένη κάρτα διαθέσιμη, τότε μόνο έμβασμα ή μεταφορά από μια άλλη κάρτα revolut.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Αν δεν έχεις ξένη κάρτα διαθέσιμη, τότε μόνο έμβασμα ή μεταφορά από μια άλλη κάρτα revolut.

Κάτι τελευταίο, χρειάζεται κωδικός SEPA ή το αφήνω κενό όταν κάνω το έμβασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...