Προς το περιεχόμενο

Revolut: Οδηγός επιβίωσης [part 2]


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστω παιδια, και συγγνωμη αν βγηκε Off topic, θα δω μηπως βολεψει το TransferWise borderless account και αν οχι αναγκαστικα θα τα τραβηξω με οτι κοστος εχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Dr4In είπε

Ευχαριστω παιδια, και συγγνωμη αν βγηκε Off topic, θα δω μηπως βολεψει το TransferWise borderless account και αν οχι αναγκαστικα θα τα τραβηξω με οτι κοστος εχει..

Υπάρχει και η επιλογή να τα μετατρέψεις απο το PayPal απο δολαρια σε ευρω (Με την ισοτιμια του PayPal) και να τα τραβηξεις και στην Revolut και σε ελληνικη τραπεζα με τα εξοδα εισερχομενου εμβασματος(3-4 ευρω) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oντας ολιγο τι ασχετος με revolut,πως φορτιζεις την καρτα (top up) μεσω bank transfer μιας και δεν δεχεται την καρτα;

Ποια ειναι ακριβώς τα βηματα,πχ να βαλεις 50€ ευρω και για να αγορασεις κατι που κανει 40£ ; (τα ποσα ειναι στην τυχη)

στελνεις κατευθειαν τα λεφτα απο winbank κατευθειαν σε αυτο το Local ΙΒΑΝ και περιμενεις να φανουν;

ευχαριστω εκ τον προτερον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gdimitris είπε

Προφανως δεν εχεις δει πως ειναι εξω οι πληρωμες με καρτες. Στην ελλαδα δεν βολευει, στο λεω επειδη καθε φορα που θελω να κανω κατι απλα δεν γινετε, ή θα στραβομουτσιασουνε οι υπαλληλοι ή θα υπάρχει κάποιο θεμα και οι τραπεζες δεν θα λειτουργουν ή γενικα κανει πολυ ώρα για την συναλλαγή. Αυτα που λεω ειναι απο προσωπική εμπειρία, δεν λεω οτι να ναι. 

Aπλα για να καταλαβεις τι εννοω, εχω να ακουμπίσω μετρητα (περα απο τα κερματα για το καροτσακι του σουπερ μαρκετ) κοντα 3 εβδομαδες, και την φορα που είχα μαζι μου μετρητα το εκανα γιατι ηθελα να ειμαι καλυμενος, αντε καντο ελλαδα αυτο

δεν ισχύει αυτό. βολεύει και οι πληρωμές με κάρτες αυξάνονται ταχύτατα! το στραυομουτσούνιασμα δεν αποτελεί αιτία μη χρήσης κάρτας! επίσης απαγορεύεται από το νόμο η άρνηση αποδοχής πληρωμής με κάρτα. συνεπώς πλέον πληρώνεις παντού με κάρτα, ίσως όχι σε κάποια μικρά μαγαζιά ή ταξί ή άλλους που δεν γνωρίζω. προσωπικά έχω πάνω από 2 χρόνια να σηκώσω χρήματα για να πληρώσω εκτός από ελάχιστες εξαιρετικές περιπτώσεις. για εξωτερικό δεν το συζητώ ούτε καν να φύγω από Αθήνα με μετρητά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Lunarinx είπε

Oντας ολιγο τι ασχετος με revolut,πως φορτιζεις την καρτα (top up) μεσω bank transfer μιας και δεν δεχεται την καρτα;

Ποια ειναι ακριβώς τα βηματα,πχ να βαλεις 50€ ευρω και για να αγορασεις κατι που κανει 40£ ; (τα ποσα ειναι στην τυχη)

στελνεις κατευθειαν τα λεφτα απο winbank κατευθειαν σε αυτο το Local ΙΒΑΝ και περιμενεις να φανουν;

ευχαριστω εκ τον προτερον.

Μόνο με έμβασμα, εχει ειπωθεί κάτι εκατομμύρια φορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδία πρώτη φορά πάω να την δοκιμάσω, προσπαθώ να κάνω verify identity, παίζει να το χω κάνει 5 φορές και συνέχεια μου λέει ότι δεν μπόρεσε να γίνει verify. Τι σκατά να κάνω;

Edit: never mind, μετά από την 8η φορά είπε να μου κάνει τη χάρη.

Επεξ/σία από tolhc1234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εσταλη ενημερωση οτι θα αλλαξει κατι στο λογαριασμο σε λιρες αγγλιας ωστε να ειναι  ευκολοτερη η αποστολη εμβασματος σε λιρες.

ανοιγει ξεχωριστο λογαριασμο η revolut;  εγω δεν επελεξα ποτε οτι θελω αλλο account απο το αρχικο, το δημιουργησε μια φορα που χρειαστηκε να κανω μετατροπη απο το βασικο νομισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, bjj-p είπε

μου εσταλη ενημερωση οτι θα αλλαξει κατι στο λογαριασμο σε λιρες αγγλιας ωστε να ειναι  ευκολοτερη η αποστολη εμβασματος σε λιρες.

ανοιγει ξεχωριστο λογαριασμο η revolut;  εγω δεν επελεξα ποτε οτι θελω αλλο account απο το αρχικο, το δημιουργησε μια φορα που χρειαστηκε να κανω μετατροπη απο το βασικο νομισμα.

Δεν είσαι και ο μόνος που έλαβε το συγκεκριμένο μήνυμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 22/9/2018 στις 11:55 ΜΜ, Hapatingo είπε

Είναι η λεγόμενη DCC dynamic currency conversion. Ότι ακριβώς συμβαίνει και με τα ΑΤΜ, σίγουρα στο pos του φούρνου θα υπάρχει η επιλογή να χρεωθείς σε τοπικό νόμισμα ή στο νόμισμα της κάρτας, άσχετα εάν ο έμπορος σχεδόν πάντα θέλει να εισπράξει σε ξένο νόμισμα.

Μου έτυχε σήμερα DCC θεμα σε εστιατόριο στην Ασία. Πριν βάλω το pin της revolut στο POS έλεγξα ότι το ποσό ήταν στο τοπικό νόμισμα. Και μετά από 2 λεπτά μου ήρθε η χρέωση στο revolut app σε ευρώ κατευθείαν! Χωρίς κάποιο exchange rate κλπ! Στο support της revolut μου απάντησαν τα παρακάτω, από ότι φαίνεται δεν μπορείς να το ελέγξεις. Στη δική μου περίπτωση χρεώθηκα 5% παραπάνω σε σχέση με το rate της revolut. 

-  We, indeed, have no insight into merchants' internal policies and we cannot cancel a payment when it was initiated via dynamic currency conversion. As your payment was made outside the European area we cannot also initiate a process to claim for a refund. Please remember, however, that if you notice "DCC" again while making a card payment e.g. in Spain you can come back to us once it is completed and we might be able to start a chargeback procedure in order to compensate your loss.

-  Actually, it is not so often because we're constantly working on improving card processing and the majority of merchants (their POS terminals) recognizes Revolut cards properly so such situation should not happen to you again. 

 

Επεξ/σία από razkal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, razkal said:

Μου έτυχε σήμερα DCC θεμα σε εστιατόριο στην Ασία. Πριν βάλω το pin της revolut στο POS έλεγξα ότι το ποσό ήταν στο τοπικό νόμισμα. Και μετά από 2 λεπτά μου ήρθε η χρέωση στο revolut app σε ευρώ κατευθείαν! Χωρίς κάποιο exchange rate κλπ! Στο support της revolut μου απάντησαν τα παρακάτω, από ότι φαίνεται δεν μπορείς να το ελέγξεις. Στη δική μου περίπτωση χρεώθηκα 5% παραπάνω σε σχέση με το rate της revolut. 

-  We, indeed, have no insight into merchants' internal policies and we cannot cancel a payment when it was initiated via dynamic currency conversion. As your payment was made outside the European area we cannot also initiate a process to claim for a refund. Please remember, however, that if you notice "DCC" again while making a card payment e.g. in Spain you can come back to us once it is completed and we might be able to start a chargeback procedure in order to compensate your loss.

-  Actually, it is not so often because we're constantly working on improving card processing and the majority of merchants (their POS terminals) recognizes Revolut cards properly so such situation should not happen to you again. 

Δεν είναι θέμα revolut αλλά του τερματικού. Υπάρχει μεγάλη μπίζνα πίσω από αυτό!

Να φανταστείς οτι για να σε χρεώσει στο δικό σου νόμισμα, το τερματικό παρατάσσει τον χρόνο απόκρισης της πληρωμής, οπότε το να σου δείχνουν άλλα και να σε χρεώνουν σε άλλο νόμισμα είναι καθαρά απάτη απο την στιγμή που έχεις βάλει το pin. 

Τα ηλεκτρονικά πορτοφόλια (apple/ google pay) έχουν αυτό το καλό, οτι απο την στιγμή που θα επικοινωνήσουν με το τερματικό ο χρόνος απόκρισης τους είναι περιορισμένος και αν δεν γίνει η χρέωση σε εκείνο το διάστημα τότε ακυρώνει την αγορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους

 

Προσφατα εκανα μια πληρωμη σε Nord VPN για ενα μηνα . Ενω στο site ελεγε μια τιμη στα 11.90 $ , χρεωθηκα στην Revolut 14.82 $. Σε ερωτηση που εκανα στο support τους , μου απαντησαν οτι η διαφορα ειναι λογο του ΦΠΑ καθως εδω εχουμε 24%. Υπαρχει καποιος τροπος να ελαχιστοποιησω την διαφορα , πχ να κανω μετατροπη μεσα απο την Revolut τα ευρω που εχω σε δολαρια  ή κατι τετοιο δεν θα βοηθησει?

 

Ευχαριστω πολυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Δεν είναι θέμα revolut αλλά του τερματικού. Υπάρχει μεγάλη μπίζνα πίσω από αυτό!

Να φανταστείς οτι για να σε χρεώσει στο δικό σου νόμισμα, το τερματικό παρατάσσει τον χρόνο απόκρισης της πληρωμής, οπότε το να σου δείχνουν άλλα και να σε χρεώνουν σε άλλο νόμισμα είναι καθαρά απάτη απο την στιγμή που έχεις βάλει το pin. 

Τα ηλεκτρονικά πορτοφόλια (apple/ google pay) έχουν αυτό το καλό, οτι απο την στιγμή που θα επικοινωνήσουν με το τερματικό ο χρόνος απόκρισης τους είναι περιορισμένος και αν δεν γίνει η χρέωση σε εκείνο το διάστημα τότε ακυρώνει την αγορά. 

Απλώς το θέμα είναι ότι δεν μπορείς να το ξέρεις από πριν για να το αποφύγεις... Όταν έβαλα το πιν το POS ήταν σε offline mode (νομίζω είναι το default mode όταν χρησιμοποιείς το pin), μπορεί με contactless χρήση να αποφευχθεί? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
11 ώρες πριν, Hapatingo είπε

Δεν είναι θέμα revolut αλλά του τερματικού. Υπάρχει μεγάλη μπίζνα πίσω από αυτό!

ορισμενοι παροχοι δινουν και προμηθεια % στις επιχειρησεις που χρεωνουν στο νομισμα της καρτας του πελατη με αποτελεσμα ο επιχειρηματιας να εχει κερδος και απο τη συναλλαγη με το pos 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, VICKR είπε

ορισμενοι παροχοι δινουν και προμηθεια % στις επιχειρησεις που χρεωνουν στο νομισμα της καρτας του πελατη με αποτελεσμα ο επιχειρηματιας να εχει κερδος και απο τη συναλλαγη με το pos 

βασικά γίνεται το αντίστροφο...

κανονικά η επιχείρηση πληρώνει προμήθεια για κάθε κάρτα που εισπράττει, αλλα αν η συναλλαγή γίνει στο νόμισμα του πελάτη η προμήθεια μετακυλίεται στον πελάτη (πολλαπλάσια) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...